Падане на веригата

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Падане на веригата

Мнениеот GOA » Пон Дек 01, 2003 5:50 pm

problema mi e 4e pri dovolno koli4estvo drusane (izcqlo tvurdo kolelo)verigata se zavira mejdu gumata i ramkata. Puk i ot strani da q pogledna - pak e dosta visnala. Ima li na4in da se nategne malko prujinata na obtega4a (e nema pa da go smenqm!!), ili ima drugo re6enie..?
A! obtega4a(celite skorosti) sa na svetovniq lider "komda"


Ako se nau4i6 da me4tae6-
jivota se prevru6ta v nepriqtno i bezsmisleno zaduljenie
Downhill by car.
Лопа ти прожината на амортесиора.

|-|
Аватар
GOA
 
Мнения: 732
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Окт 24, 2003 11:56 am

Мнениеот slender » Пон Дек 01, 2003 6:01 pm

Po-skoro trqbva da si skasish verigata.
slender
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 6:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Пон Дек 01, 2003 6:03 pm

[quote="GOA"]

problema mi e 4e pri dovolno koli4estvo drusane (izcqlo tvurdo kolelo)verigata se zavira mejdu gumata i ramkata. Puk i ot strani da q pogledna - pak e dosta visnala. Ima li na4in da se nategne malko prujinata na obtega4a (e nema pa da go smenqm!!), ili ima drugo re6enie..?
A! obtega4a(celite skorosti) sa na svetovniq lider "komda"
:I

Ako se nau4i6 da me4tae6-
jivota se prevru6ta v nepriqtno i bezsmisleno zaduljenie
[/quote]


Ne razbrah kade tochno ti pada werigata? Ot prednia wenec ili ot zadnia. Pri koi skorosti se poluchawa ? Na krainite wenci ili nawsiakade?

Inache za stiaganeto ima dwa nachina:

1 Powecheto obtehachi ima edno boltche za zatiagane i otpuskane na prujinata na optegacha.
2. Skasiawa se werigata s niakolko elementa.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Пон Дек 01, 2003 6:30 pm

[quote="GOA"]

verigata ne pada. obtega4a se obtqga prekaleno mnogo i tq se 6mugva do gumata i po4va da sturje. Za sega mi se e slu4valo samo na sredniq venec otpred (pri vsi4ki otzad)
[/quote]

Po-princip ako obtegacha ti se obtegne towa zanchi che werigata go pridapwa, kolkoto si na po-goliam wenec tolkoz poweche go pridarpwa. A ti kazwash che weigata e otpusnata. Malko si protiworchat nestata.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Пон Дек 01, 2003 7:01 pm

[quote="GOA"]
4ei sa mai ne me razbra...
ako ne moje6 da go osmisli6 - hodi pri baika i probvai.
govorq za DRUSANE ! kokato verigata e na vtoriq otpred obtega4a ima neizpolzvan hod t.e. pri po-golqma druska se olabva o6te i t.n.
A na moq obtega4 takiva vintove (za prujinata) ne se zabelqzvat
[/quote]

E sega te razbrah. Ami oswen da namalish werigata ili da smniesh obtegacha drug nachin ne wijdam. Gadnoto e che projinata koito otgowaria za towa obtegacha da e stegnat e wkara w negowia korpus i mai ne moje da se smeni. Ama znam li? :))
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пон Дек 01, 2003 7:38 pm

Имаш два варианта:

#1 (за препоръчване)
Сменяш дерайльора, за който сам знаеш, че е боклук (баси, тая фирма Komda даже не съм я чувал, което само по себе си е изумително). Очевидно отслабналата пружина нито можеш да натегнеш, нито да смениш отделно със задоволителен резултат на фона на усилията, които ще вложиш в в подобна операция.
#2 (в краен случай)
Правиш следния опит – качваш веригата на най-големия венец отпред и най-големия отзад (подобен сценарий в реални условия е твърде идиотски, но никой не е застрахован от идиотщини по невнимание). Ако в тази позиция обтегачът на дерайльора все още има ход напред (т.е. не е блокирал и веригата може да слезе сама чрез превключване, а не чрез демонтаж на задното колело), значи имаш мегдан за скъсяване. Колко точно не мога да кажа, защото велосипедът не е пред мен, но опитай с едно-две звена (само да не я окъсиш!). Ако и след максималното скъсяване продължава да лопа – фърляй дерайльора!


Get mad, then get over it.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Yasen » Пон Дек 01, 2003 10:13 pm

Ако веригата ти не може да се скъси повече, а пари за нов обтегач още няма може да си направиш една мнооого дъла свинска опашка от няколко по-къси и да я вържеш успоредно на седалковата тръба (на нивото на гумата) между другите две тръби на триъгълника.

[b][color=red]Scream Bikes[/color][/b]
http://screambikes.hit.bg или
http://screambikes.tobulgaria.info
Yasen
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1235
Регистриран на: Сря Юни 04, 2003 10:10 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Вто Дек 02, 2003 1:21 pm

[quote="GOA"]

problema mi e 4e pri dovolno koli4estvo drusane (izcqlo tvurdo kolelo)verigata se zavira mejdu gumata i ramkata. Puk i ot strani da q pogledna - pak e dosta visnala. Ima li na4in da se nategne malko prujinata na obtega4a (e nema pa da go smenqm!!), ili ima drugo re6enie..?
A! obtega4a(celite skorosti) sa na svetovniq lider "komda"
:I

Ako se nau4i6 da me4tae6-
jivota se prevru6ta v nepriqtno i bezsmisleno zaduljenie
[/quote]


Подобно нещо ми се случи и на мен веднъж при много силно друсване, с дераельор Shimano Megarange, от ония дъ-ъ-ъ-ългите тенекиени висунгели, дето ги слагат на спринтовете (протестирам, ама още си го ползвам;)). Причината се оказа тривиална и за мен съвсем очевидна, защото и преди това леко отпускане на веригата се получаваше всеки път, когато спра да въртя педалите и трябва свободния ход да сработи. Просто не си бях почиствал и смазвал свободния ход дълго време и (както по-късно се оказа) се беше наблъскал с КАЛ, та даже и вътре нещо като ръжда беше хванал. Е, поразглобих задното движение, свободния ход (оня гаден набор от "незнам-колко" съчмички, кученца и т.н.), почистих си го, смазах го, затегнах го и ОППА - веригата спря да се отпуска. Просто в момент на движение по инерция, още повече при друсване, ако свободния ход дори леко заяжда, няма начин веригата да не се отпусне, дори и ако обтегача е с що-годе здрава пружина.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Вто Дек 02, 2003 2:19 pm

[quote="GOA"]

problema mi e 4e pri dovolno koli4estvo drusane (izcqlo tvurdo kolelo)verigata se zavira mejdu gumata i ramkata. Puk i ot strani da q pogledna - pak e dosta visnala. Ima li na4in da se nategne malko prujinata na obtega4a (e nema pa da go smenqm!!), ili ima drugo re6enie..?
A! obtega4a(celite skorosti) sa na svetovniq lider "komda"
:I

Ako se nau4i6 da me4tae6-
jivota se prevru6ta v nepriqtno i bezsmisleno zaduljenie
[/quote]



1. Правилото на Шимано за дължината на веригата е следното: вадиш веригата да не минава през обтегача. Слагаш я на най-големите венци отпред и отзад. Трябва да е опъната до максимум. В това положение отпускаш още две звена - това е правилната дължина на веригата.
2. Никой обтегач няма фино регулируема пружина за обтягане на веригата. Само високите модели на Шимано имат две положения на пружината - но се разглобяват за да се настрои.
3. Тази пружина която те съветват да натегнеш (с винтчето отзад), не те съветвам изобщо да я пипаш - ТЯ НЕ Е ЗА ТОВА. Тази пружина служи ЕДИНСТВЕНО за регулиране на разстоянието между венците и колелцето на обтегача, тоест служи за регулиране на това колко най-голям венец отзад поема обтегача.
4. Ако веригата ти пада между венците и спиците виж дали ограничителните винтове на обтегача са регулирани правилно - обтегача НЕ ТРЯБВА да се движи по-наляво от най-големия венец. Ако са регулирани и още пада, огледай дали ухото на обтегача не е изкривено.
5. Ако нищо от тези неща не ти помогне, както написа TOYAGA - засилвай обтегача в кофата...
6. Успех :)

[b]Do, or do not - there's no try...[/b]
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Вто Дек 02, 2003 4:12 pm

Това, което каза bikerider за дължината на веригата, е една от Божиите заповеди в MTB. Единственото му неудобство е, че при поставена вече (прекарана през дерайльора) верига, това правило няма как да бъде проверено. Затова в такива случаи се ползва следното правило – превключваш на най-големия венец отпред и най-малкия отзад и проверяваш в каква позиция е обтегачът на дерайльора. Ако веригата е с правилна дължина, осите на колелцата на обтегача трябва да са ТОЧНО едно над друго върху мислената ВЕРТИКАЛНА ос, прекарана през тях. Съответно ако долното е по-напред – веригата е къса, а ако е по-назад – веригата е дълга.

Get mad, then get over it.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Вто Дек 02, 2003 4:32 pm

[quote="TOYAGA"]

Това, което каза bikerider за дължината на веригата, е една от Божиите заповеди в MTB. Единственото му неудобство е, че при поставена вече (прекарана през дерайльора) верига, това правило няма как да бъде проверено. Затова в такива случаи се ползва следното правило – превключваш на най-големия венец отпред и най-малкия отзад и проверяваш в каква позиция е обтегачът на дерайльора. Ако веригата е с правилна дължина, осите на колелцата на обтегача трябва да са ТОЧНО едно над друго върху мислената ВЕРТИКАЛНА ос, прекарана през тях. Съответно ако долното е по-напред – веригата е къса, а ако е по-назад – веригата е дълга.

Get mad, then get over it.
[/quote]


Ехх, старото си е старо :D:D:D:8D::8D::8D:

GOA, това е малко по-грубо измерване, но също върши работа, ако не ти се маха веригата. Лично аз бих я махнал като разглобя обтегача (и без това май имаш работа там :D)



[b]Do, or do not - there's no try...[/b]
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот thefatcat » Чет Дек 18, 2003 11:25 pm

Ako tolkova ti prechi verigata zemi q mahni. Za kfo ti e :)

:)
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта