Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Питане за безкамерни гуми

Мнениеот gofren » Нед Апр 04, 2010 1:08 pm

как мислите ще има ли голям FAIL или ще проработи добре комбинацията (за двете гуми предна и задна)

Maxis High Roller 26x2.35
+
Шини: Mach1 EXE CNC 36 (бе тия които са на онтариото от магазина)
+
на стан бозата
+
вътрешна гума 24`, но някаква по дебела разбрах че трябва да намеря
+
много внимателно изпълнение на процедурите по направа на такива гуми
=
?

Мерак да карам имам, средства да купувам често нови гуми - нямам.
Идеята ми е да покарам поне година с тази комбинация. Карам от подеделник до петък по асфалт по мин 30км на ден, събота и неделя или не карам или единия ден се качвам до витоша на някакво лежерно, бавно и внимателно каране (не може да се каже спускане все пак колелото е драг онтарио не рам dhx). Това означава прогнозно за 1 година (до май-юни 2011та) там с ваканции и т.н. да направя поне 3 - 4 - 5 хиляди км на асфалт и поне 20 - 25 - 30 качвания до Витоша.

Въпросът ми е дали горната комбинация ще ме удовлетвори откъм гуми?
Аватар
gofren
 
Мнения: 620
Рейтинг: 1309
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:24 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот XEK » Нед Апр 04, 2010 1:27 pm

имаш ли идея какво е безкамерна гума? :crazy:

каква е тази абсурдна комбинация, която си съчинил?
Аватар
XEK
 
Мнения: 755
Рейтинг: 1478
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 3:24 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот tanec » Нед Апр 04, 2010 3:31 pm

@XEK: Домашарка UST :).

@Aвтора:

С какво ще я напълниш ? От къде си намерил боза ?
Аватар
tanec
 
Мнения: 329
Рейтинг: 1992
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 8:22 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Нед Апр 04, 2010 3:37 pm

С едностенен Максис - не. Пробвал съм три модела - издишат през борда.

Лентата трябва да е от 20" вътрешна гума.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот gofren » Пон Апр 05, 2010 3:00 pm

@bikerider ясно :agree:
@tanec за сега не съм го поръчал, в момента само проучвам, защото нямам пари :xx(:
Иначе ози каза, че от тук било най-евтино http://www.pricepoint.com/detail/13083- ... ealant.htm , но нямало диструбутори за БГ.
Аватар
gofren
 
Мнения: 620
Рейтинг: 1309
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:24 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Боян Бановски » Пон Апр 05, 2010 6:06 pm

При това което си описал като каране, какъв е смисъла от боза,вътрешна 24 и др.,не е по леко от комбинация леки вътрешна и външна.Само ще береш ядове.
Аватар
Боян Бановски
 
Мнения: 351
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 5:33 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Пон Апр 05, 2010 6:16 pm

Боян Бановски написа:..вътрешна 24...

не е цяла вътрешна гума, а само лента (бандаж) от такава, ползващ вентила
и не е 24", а по- добре да се направи от 20", както е казал bikerider
теглото е пренебрежимо малко :)

Боян Бановски написа:...не е по леко от комбинация леки вътрешна и външна. Само ще береш ядове.

ами може пък и да е по- леко? ;)
ядове не вярвам да бере, по- скоро ще си реши проблема с разни досадни трънчета и трънища :)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот X_NRG » Пон Апр 05, 2010 6:38 pm

Въпросната манипулация подходяща ли е за спускане, защото мога много лесно да смъкна около 1кг от колелото ако става? :)
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пон Апр 05, 2010 7:29 pm

Определено! Позволява по-ниски налягания, което на места е плюс. Карал съм на 1 атмосфера отпред без никакви проблеми. За защитата от спукване няма смисъл да коментираме, тя е ясна.
Ако този 1кг ще го спестиш от дебели вътрешни гуми... това ще е (може би :)) най-доброто нещо, което ще направиш за колелото.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот X_NRG » Пон Апр 05, 2010 8:15 pm

bikerider написа:Ако този 1кг ще го спестиш от дебели вътрешни гуми... това ще е (може би :)) най-доброто нещо, което ще направиш за колелото.

Точно от там възнамерявам да смъкна, защото съм с 2 броя от DH модела на Maxxis. :) Благодаря.
Предполагам тази боза на Стан се води за доста качествен продукт и до колкото разбрах Ozzie ползва такава, но искам да попитам има ли добра алтернатива на БГ пазара? Не че е проблем да се поръча от въпросния сайт, но питам информативно. :) Ако има значение, пак споменавам, че ще се пълнят гуми, с които се спуска.

П.П. Бозата изсъхва ли след време и трябва ли периодично да се подменя?
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Пон Апр 05, 2010 8:37 pm

трябва да се долива, затова и се слага бандаж с автомобилен вентил
доливането... според вкусовете и предпочитанията
примерно веднъж в месеца по 25-30 куб.см. на гума с дебелата спринцовка :nuts:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пон Апр 05, 2010 10:09 pm

Доливане е нужно само да се поддържа гумата защитена от спуквания. Иначе моите гуми държат минимум по 6 месеца преди изолацията да сдаде багажа. Ако гумата е дебела и има повечко материал около жицата май може да издържи и повече. Зависи от влажността на въздуха.

Достатъчно качествена алтернатива на бозата на Стан (освен самоделни решения) засега не съм открил. Нито ДокторСлъдж, нито Слайм се държат толкова надеждно колкото Стан.

@Ozzie: това с веднъж в месеца май е вариант за Сахара :D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот airborneone » Вто Апр 06, 2010 9:05 am

:agree: Байкрайдър,

Само да допълня, че вариянт са и готовите системи на ДТ и стан за правене на "гето" тюблес.
Очаквам да пробваме до 10 дена два такива коплекта на стан и ще пиша

Цък
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Вто Апр 06, 2010 9:27 am

bikerider написа:@Ozzie: това с веднъж в месеца май е вариант за Сахара :D

може би, но предпочитам, да знам, че вътре има нещо, отколкото да остана неприятно изненадан :)
може би е важно и "бозата" да е "прясна" или поне относително нова, никъде не виждам по бутилката надпис със срок на годност
Кожухаров, и Цанко и кой ли още не, бяха свидетели, как миналата година на състезанието в Стара Загора, една миниатюрна дупчица (колкото от топлийка) на борда на гумата, ми създаде доста ядове
а съм имал случай бозата да запушва дупки от зъби от плочи на курбел, пак по борда на гумата
като цяло - не бих се отказал от TUBELESS :)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот imbecile » Вто Апр 06, 2010 9:53 am

Малко и от моя дву-годишен опит с гето безкамерни гуми...уточнявам, че нито карам твърде агресивно, нито твърде често. Което пък предполага, че не съм особено добър и понякога abuse-a върху гумите е по-голям поради некадърноста ми :D
Пробвани комбинации:
- шина Sun Ringle MTX 33 + гума Schwalbe Big Betty Evolution 1 ply (сгъваема)
- шина Sun Ringle MTX 33 + гума Intense 909 2 ply телен борт
- шина Sun Ringle MTX 33 + гума Continental Diesel (само веднъж, не повторих...)

Карал съм ги както с бандажите на Stan (Freeride), така и с изрязана 20" вътрешна. Мога да кажа, че нямаше съществена разлика при двата типа бандажи от гледна точка на залепване, държеше чудесно. Като че ли една идея по-добре се получи с 20" вътрешна...Естествено ползвах при всички случаи бозата на Stan.
Плюсовете, които дава тази система основно са три: поведение/сцепление, тегло и залепване.
Като поведение мисля, че вече е коментирано многократно какви са предимствата на по-ниското налягане и съответно сцеплението на гумата с терена. Като страничен ефект може да се отбележи честото усещане, че караш на капла :) Спираш, стискаш гумата - всичко шест :)
Тегло - бандажа излиза грубо около 60-тина грама, толкова е и една доза боза. Сметката е ясна при сравнение с DH вътрешна от 400+ грама.
Залепване - много важен момент, който при мен на три пъти много лошо ме наказа. По отношение на уплътняването на гумата - в никакъв случай не трябва да се прилага системата, ако гумата е с телен борт и поставянето и на шината е много трудно, т.е. не се получават нещата с всяка гума. При влизане агресивно в завой поради ниското налягане е възможно да се отлепи гумата и борта да се заклещи - всичкия въздух заедно с бозата отиват навън (истински случай с Diesel-a :) ). Освен осигуряването на уплътнение между гумата и бандажа, другата основна функция на бозата е залепването на пробойни. Подчертавам - пробойни! Не случайно всички рекламни клипчета с тестове на продукта са правени с пирони и шила, и то до определен размер. Бозата не залепва и няма как да залепи прищипвания/цепки и срязвания! Big Betty-то успях да го срежа от един камък между централния грайфер - цепката беше 3-4мм. Същото се случи и с Intense-a, въпреки че е дву-слойна, отстрани на гумата - този път я прищипах. И в двата случая изхода беше един - боза до ушите и в крайна сметка инсталация на вътрешна...Бозата залепва чудесно дупчици от трънчета и вероятно би се справила с някоя тел или пирон, толкоз. Моите два цента :agree:
In the quiet words of the Virgin Mary.... come again?
Аватар
imbecile
 
Мнения: 309
Рейтинг: 1862
Регистриран на: Пет Мар 31, 2006 11:50 pm
Местоположение: с.Казичене

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Вто Апр 06, 2010 10:03 am

@Ozzie: и аз бях свидетел :)

Иначе, прав си... само дето се вдига малко теглото.

@imbecile:
При влизане агресивно в завой поради ниското налягане е възможно да се отлепи гумата и борта да се заклещи

С какво налягане я караше при злополуката? Аз под 1.3-1.5 не слизам и то не защото не искам повече комфорт, а просто защото не може да се завива. Ако си паднал под разумното налягане е съвсем нормално от усукването да се отлепи.

Още - с каква жица е била гумата? Кевлар или телена? Питам защото говориш по принцип, а според мен проблема е дошъл от нещо недокрай съобразено.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот imbecile » Вто Апр 06, 2010 10:28 am

@bikerider:
Налягането беше 1.8-1.9, телена жица :) Просто трябваше още при монтажа на гумата да се усетя - ужасно трудно влезе, с много напъване.След като изсъска мощно и спрях, видях как отлепената част от борта се беше заклещила в...как да го кажа, "падината" в средата на шината. Налягането на въздуха не е могло да го избута обратно и всичко е излетяло навън. Та, според мен несъобразеното беше, че точно с тази гума не се получава добра комбинация с тази шина :) :agree:
Иначе нямам за цел да обобщавам принципно, за това и съм казал - ако при монтажа на гумата върху шината нещата не протичат добре, по-добре да не се продължава. Въпреки, че Continental са в списъка с препоръчани гуми от Notubes, a Intense не са :)
In the quiet words of the Virgin Mary.... come again?
Аватар
imbecile
 
Мнения: 309
Рейтинг: 1862
Регистриран на: Пет Мар 31, 2006 11:50 pm
Местоположение: с.Казичене

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Вто Апр 06, 2010 11:46 am

Ясно :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот gofren » Вто Апр 06, 2010 3:51 pm

А като заговорихте за комбинации, байкрайдър и ози, вие с какви шини и външни гуми карате ако не е тайна? :dontknow: :D
Аватар
gofren
 
Мнения: 620
Рейтинг: 1309
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:24 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот EccentricMOTION » Вто Апр 06, 2010 4:03 pm

Първо ще благодаря на включилите се в темата за изключително интересното четиво.
След това ще си позволя да се отклоня от темата с въпрос, свързан с т.нар. "Боза на Стан". Приложима ли е при употреба на стандартна комбинация - вътрешна и външна гума? Уместна ли е употребата й, върши ли работа за малки пробойни, от каквито най-често страдам/Гумите са вътрешни Schwalbe AV DH в комплект с Nevegal/Timberwolf/. Благодаря Ви :agree:
Аватар
EccentricMOTION
 
Мнения: 2364
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 12:24 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Вто Апр 06, 2010 4:18 pm

първите шини на които направих комбинацията бяха Remerx Jumbo, гумите Maxxis Minion DHF Super tacky (дурометър 42) и Maxxis Hans Venture (и двете бяха двустенни)
след това решен да оптимизирам малко теглото, минах на едностенен Миньон отпред и Continental Vertical за задна (пак с Джъмбото)
в момента съм със шини WTB Laser Disk Trail (520 гр. за 32Н) и гуми Кенда Навегал (сгъваеми)
винаги съм ползвал саморъчно направени бандажи от вътрешна 20" гума

EccentricMOTION написа:Приложима ли е при употреба на стандартна комбинация - вътрешна и външна гума?

мисля, че bikerider беше пробвал да слага във вътрешна, но резултата не беше сполучлив
май заради талка който е във вътрешната гума
(или го бях чел някъде)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот gofren » Вто Апр 06, 2010 4:38 pm

И аз нещо като пробвах преди време "боза" във вътрешната гума налята през вентила и резултатът беше... стъкълце проби гумата и бозата не запуши нищо. Количеството беше 50тина ml и като забелязах докато спра се чуваше: "фъсс-църцор-фъсс-църцор-фъсс-църцор-фъсс-църцор" оплиска ми калника (а не очите ми :bowdown: ) и бозата си изтичаше.
Предполагам, защото талкът водопопива => извлича водата от "бозата" и се скапва качеството на последната.
Аватар
gofren
 
Мнения: 620
Рейтинг: 1309
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:24 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Вто Апр 06, 2010 8:01 pm

Mavic EX729 + WTB Dissent, лентите са оригинални Stan DH.

@EccentricMOTION: Наистина при мен стана както каза Ozzie (gofren, проблема е, че талка извлича запушващите частици и остава едно голямо топче което само се търкаля вътре плюс разредената течност). Би могло вътрешната да се измие през вентила от талка, но ми се вижда безсмислено занимание, предвид, че се качва тегло. Ако търсиш само защита от трънчета, по-добре си купи вътрешна гума със защита.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Capoeira » Вто Апр 06, 2010 9:52 pm

Знам че може да е глупаво, но ме запалихте да пробвам да олекотя малко по-този начин. Интересува 20"-та гума като се положи се изрязва според нужната широчина спрямо размера на шината директно на нея, в смисал с макетно ножче. И докъде трябва да стигне, малко под вдлъбнатата част на борда, така че външната да се одокосва с нея или трябва външната да прехапва част от нея.
Bikes Intelligence Life
Proud of Boxxer
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Вто Апр 06, 2010 10:20 pm

моите бандажи са изрязани така, че да стигат плътно до вдлъбнатия ръб на шината
така че като сложа външната, да "захапе" бандажа

Иначе може да се изреже с макетно ножче, може и с ножица
лично аз винаги съм изрязвал бандажите, преди да сложа външната
(обикновено по филмчетата винаги показват как слагат външната и след това как изрязват ненужното от вътрешната 20")
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Сря Апр 07, 2010 6:59 am

@Capoeira: аз си чертая с тебеширче или нещо подобно и после режа с ножица. Досега съм го правил 4 пъти и всеки път беше успешно. Лентата я режа максимално широка, така че да стане като "U" чак до под ръба на каплата, но не и толкова че да се нагърчи в средата. Имай предвид, че често ми се е налагало да отнема малко от вулканизацията на вентила (с дрелка), защото иначе се получава издуване и гумата трудно се напомпва.

Това с рязането накрая и аз не го практикувам, по ред причини.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gasolin » Сря Апр 07, 2010 8:38 pm

Абе хора я кажете - задължителна ли е тая станова боза за тия безкамерни гуми? Много взех да се навивам и аз да мина на такива, ама не ми се дават толкова пари за боза, а и ги нямам :D...
Аватар
Gasolin
 
Мнения: 873
Рейтинг: 1271
Регистриран на: Нед Авг 10, 2008 2:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот jayblack » Чет Апр 08, 2010 12:34 am

Бозата е задължителна!Ако прочетеш цялата тема ще разбереш защо.
Иначе,преди време бях чел за хоумейд боза- 1:4:4 slime:латекс:вода,но не мога да ти го препоръчам,защото това е информация от 3 ръка :D
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Чет Апр 08, 2010 6:43 am

Gasolin написа:Абе хора я кажете - задължителна ли е тая станова боза за тия безкамерни гуми? Много взех да се навивам и аз да мина на такива, ама не ми се дават толкова пари за боза, а и ги нямам :D...


Ми като не ти се дават пари пробвай без боза :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gasolin » Чет Апр 08, 2010 11:14 am

Мерси за горните отговори, но моя въпрос е дали ще се получи с други видове бози? Не тази на стан...
Аватар
Gasolin
 
Мнения: 873
Рейтинг: 1271
Регистриран на: Нед Авг 10, 2008 2:09 pm
Местоположение: Пловдив

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: kaliopo и 23 госта