Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пет Дек 23, 2011 8:32 pm

Мен ме интересува да ми препоръчате подобен уред, който да мога да си го държа в къщи. В шкафа примерно :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот imbecile » Пет Дек 23, 2011 8:41 pm

В Бриколаж и Баумакс има доста компактни компресори без резервоар (по спомен под 100 лева), които би трябвало да докарат достатъчен дебит на въздуха за издуването на гумата :agree:

Edit: Не говоря за малките 12V тотално безполезни китайски бръмчалки :)
In the quiet words of the Virgin Mary.... come again?
Аватар
imbecile
 
Мнения: 309
Рейтинг: 1862
Регистриран на: Пет Мар 31, 2006 11:50 pm
Местоположение: с.Казичене

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пет Дек 23, 2011 9:05 pm

Да, точно за това иде реч. И там ще разгледам. Питам, защото хич не съм наясно, да не купя някой боклук :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Съб Дек 24, 2011 7:01 pm

А такава помпа дали би ми свършила работа ? : http://www.chainreactioncycles.com/Mode ... elID=28628
Гледам че е доста мощна.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Съб Дек 24, 2011 7:20 pm

Толкова ли ти е далече най- близката бензиностанция или гумаджийница, че си готов да дадеш 180 лв. за помпа?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Съб Дек 24, 2011 8:20 pm

Ами половин километър. Пък какво толкова са 180 лева. Един живот се живее :) Ако ми свърши работа я взимам веднага.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Съб Дек 24, 2011 8:35 pm

Не мога да ти дам адекватен съвет. Никога не ми се е разхерметизирала гума когато съм доливал "боза".
Мисля, че колкото и да е добра една помпа, няма да има предимството което би ти дал компресор, който може да нагнетява въздух непрекъснато или и да не е непрекъснато, поне нагнетява въздух по- бързо, отколкото ти би постигнал с помпата.
Съвета ми е, да сложиш още малко "боза", да се разходиш до най- близкия ти компресор и след това да поклатиш гумата малко повече от обичайното, като се стараеш да разплискаш максимално количество "боза" между бордовете на гумата и шината.
Ако отново се разхерметизира гумата при доливане, тогава инвестирай в компресори или скъпи помпи.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Съб Дек 24, 2011 8:56 pm

Мерси за съвета. И аз горе - долу така ги виждам нещата. Особено ме блазни, че ако си имам помпа в нас въобще няма да ми се налага да свалям колелото от велосипеда. Ще ги питам хората от ЦРЦ дали тази помпа върши работа за безкамерни гуми. Сега каквото съм ги питал, отговарят точно.
Иначе гумата си се разхерметизира като я спаднах напълно и вътре нямаше грам боза от миналия път :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Съб Дек 24, 2011 9:08 pm

MacLeod написа:Иначе гумата си се разхерметизира като я спаднах напълно и вътре нямаше грам боза от миналия път :)

Убеден съм, че при всички, които сме на безкамерни гуми ни се случва точно това - да спадаме гумата напълно (иначе ще ни бъде доста трудно да впръскаме "бозата" през вентила) и че вероятно вътре няма и грам течност.
Предполагам, че това разхерметизиране е било инцидентно. :agree:
В крайна сметка, парите са си твои, ти решаваш как да ги похарчиш.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пет Апр 06, 2012 10:45 pm

Аз все пак си взех помпата. И съм много доволен. Наскоро доливах боза в задната гума.. Детска игра..
Обърнах колелото, развих винтила, сипах бозата, завих винтила. После няколко напъна с голямата помпа и готово :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikeboy » Чет Апр 26, 2012 3:44 pm

Здравейте , реших и аз да се присъединя към гето тублес... Имам чисто нови WTB dissent 2.5 за отпред и 2.3 за отзад и шини rmx super jumbo. .. Разбрах че количеството боза е 150 мл . за отпред и 80 мл за отзад . Но неразбрах грунда (боро) концентрат ли се слага или разреден .. Ако се слага разреден бихте ли ми казали какво е съотношението вода : грунд ? :beer: :beer:
SHAMBHALA BIKE PARK Slow Bike's - Fast Rider's !
Specialized rider !!
Аватар
bikeboy
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1195
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 10:15 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот patricii » Съб Май 12, 2012 12:56 pm

Два уточняващи въпроса -почти по темата /ако разрешите/?!
1. Ще има ли ефект , ако промия вътрешната гума с вода няколко пъти и след това налея "Боза на Стан" или другите препоръчвани от Вас полимери? Става въпрос за детско колело -16 и 20 инчови гуми ./Много тръни , много нещо !!!/
2. От къде мога да закупя спринцовка с пластмасов цилиндър и обем 200- 300 куб.см. и отвор Ф 3- 5 мм.
Благодаря Ви предварително! :wavey:
SPIRITUS PROMPTUS EST,CARO AUTEM INFIRMA!- ДУХЪТ Е СИЛЕН, ПЛЪТТА-НЕМОЩНА!
+Станислав Стратиев-ТОЛКОВА МНОГО НИ ПРАВЯТ НА МАЙМУНИ,ЧЕ ВЕЧЕ ВЯРВАМЕ В ТЕОРИЯТА НА ДАРВИН
Аватар
patricii
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 6:48 pm
Местоположение: От 0 до 2925 м н.в.

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Съб Май 12, 2012 1:18 pm

по т.1 - едва ли
по т.2 - съмнявам се да има спринцовки над 50 сс. Как стоят нещата при ветеринарите не знам. :D
Защо ти е толкова голямо чудо?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот spirov92 » Вто Май 15, 2012 9:43 pm

Пробвам с комбинацията Nobby Nic 26x2.4 snake skin и Mavic EN321. Ползвам бандаж от 20" вътрешна, помпам с малък автомобилен компресор, подобен на този. Проблема е, че бордовете на гумата застават във улея в средата на каплата, където е невъзможно да се уплътнят. Ако ръчно ги издърпам към краищата в една точка, в друга пак попадат в улея. Пробвах със стягане на въже около гумата, но пак не си застават на мястото. Някакви идеи?
:beer:
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Вто Май 15, 2012 10:28 pm

Отиди в някоя гумаджийница със сериозен компресор (разбирай с голям дебит), сваляш игличката и мъчиш докато се получи. В повечето случаи става от първия, най- много втория път.
Това компресорче няма да го коментирам. :emlaugh:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Сря Май 16, 2012 9:11 am

spirov92 написа:помпам с малък автомобилен компресор, подобен на този.


Този компресор е предназначен за помпане на монтирани гуми, а не за монтаж, затова и не успява да изтласка бордовете. Опитай с ръка да създадеш от гумата почти херметичен "джоб" около вентила (като натискаш към него) и тогава с голям компресор става моментално, става дори с ръчна помпа. Номера е налягането да се вдигне рязко.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот PtD » Сря Май 16, 2012 9:33 am

spirov92 написа:Пробвам с комбинацията Nobby Nic 26x2.4 snake skin и Mavic EN321.

Nobby Nic е адски куца гума за tubeless. Oбщо взето по средата на всяко каране се налагаше да слагам вътрешна гума. :look:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот spirov92 » Сря Май 16, 2012 4:57 pm

Получи се!
За монтажа използвах опростена версия на това: http://www.pinkbike.com/news/Tech-Tuesd ... lator.html
След като видях, че метода работи, сложих боза и повторих процедурата. Май от никъде не издиша, но ще продължа да разклащам гумата от време на време.
Благодаря за съветите :beer:
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот PtD » Сря Май 16, 2012 10:59 pm

spirov92 написа:Получи се!

Носи си вътрешна гума, задължително ;)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот NeNo » Чет Май 17, 2012 10:43 pm

spirov92 написа:Получи се!
За монтажа използвах опростена версия на това: http://www.pinkbike.com/news/Tech-Tuesd ... lator.html
След като видях, че метода работи, сложих боза и повторих процедурата. Май от никъде не издиша, но ще продължа да разклащам гумата от време на време.
Благодаря за съветите :beer:

Може ли да обясниш по-подробно как го направи? И ако може да дадеш снимки?
Дано ти се счупи climber-a докато караш DH или ФР лайно :finger:
Изображение
Аватар
NeNo
 
Мнения: 289
Рейтинг: 1455
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 6:53 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот spirov92 » Пет Май 18, 2012 6:34 pm

Стъпките бяха горе-долу следните:
1. Направих бандаж от 20" вътрешна, изрязана така, че да стига малко под ръба на каплата.
2. Монтирах единия борд на гумата, сипах бозата, после монтирах и другия.
4. За първоначалното помпане, тъй като нямам читав компресор, взех маркуч от развалена помпа, сложих му накрайници за автомобилен вентил и в двата края и напомпах друго колело, което да служи като резервоар. Ако имаш нужните материали, може да подобриш малко устройството, както е показано в линка по-горе.
5. Махнах игличката, вързах маркуча към вентила на бандажа, и придърпвайки с ръка бордовете към краищата на каплата, вързах другия край на маркуча към "резервоара". Налягането в двете се изравни за секунди.
6. Откачих маркуча, натъпках игличката и разклатих колелото така, че бозата да се разплиска навсякъде.
Дано съм помогнал :beer:
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alleyezonme » Вто Юни 05, 2012 10:53 pm

Здравейте, и аз успях преди известно време да си направя едната гума по коментирания в тази тема начин, и за сега нямам никакви проблеми.

Имам два въпроса обаче към хората които имат повече опит с безкамерни гуми.

1. Като реша да долея боза като изпусна гумата изрязаната вътрешна (понеже според мен е опъната и затисната с борда на външната) не се ли освобождава и прибира прекалено навътре и да почва да излиза въздух там през дупките на спиците? Струва ми се че има такава опасност дано не съм прав. Незнам дали се изразих достатъчно ясно дано сте ме разбрали.

2. Някаква идея от къде мога да си намеря от старите метални капачки с които можеше спокойно да се развива иглата на вентила. Тука обиколих сумати вулканизатори единственото което намерих беше една пластмасова капачка с такива зъбчета за развиване, която предния път ми свърши работа, но сега като взех да си правя и другата гума се заоблиха зъбците явно е по стегната игличката и пак ударих на камък. В краен случаи ще разкача гумата малко да я сипя директно но така през вентила ми се вижда по чисто и удобно особено за доливане.

Мерси предварително!
Alleyezonme
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 7:50 pm
Местоположение: Sofia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот M1010X » Сря Юни 06, 2012 5:36 am

По т.2 - гледах преди седмица в един Кауфланд китове за авто вентили - и там имаше капачка, с която се развива игличката. Не обърнах внимание дали е метална, обаче.
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Сря Юни 06, 2012 9:45 am

@Alleyezonme
по т.1. - Ако доливаш през вентила, няма за / от какво да се притесняваш.
по т.2. - Комплекта за който ти каза M1010X е с метални капачки. Ако ги няма в посочения магазин, потърси из магазините за авточасти и аксесоари.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alleyezonme » Сря Юни 06, 2012 8:31 pm

Ок Благодаря и на двама Ви за бързите отговори.
Alleyezonme
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 7:50 pm
Местоположение: Sofia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Нед Юни 10, 2012 11:26 am

Здравейте, карам гето - тюблес ( с боза на Стан ).
Вчера ми се случи една случка. Както си стоеше колелото, се чу гърмеж и предната безкамерна гума излезна от шината през единия борд. Добре че колелото си стоеше, а не го карах :)
Вкарах я обратно, което стана супер лесно вече. Но при повторен опит да я издуя не става, защото веднага пак излиза от шината през същото място. Сега я карам с вътрешна гума и за сега нямам проблеми. За безкамерна май няма да мога повече да карам точно тази гума.
Знаете ли каква може да е причината за подобна случка и какво точно и се е случило ? Според мен нещо се е прецакал борда, може би от това че ги помпам на 3 бара ? Но на гумата пише максимум 4, така че съм далеч от максимума. Принципно обичам по твърдо напомпаните гуми.
Гумите ги карам безкамерни от около 8 месеца.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Нед Юни 10, 2012 11:30 am

Част от смисъла на безкамерните е да се кара на по-ниско налягане. Тежък ли си, че ги помпиш до 3 атм.?

Също така за каране по черно ниското налягане намаля съпротивлението.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Нед Юни 10, 2012 1:41 pm

Аз карам с безкамерни, защото по - добре се справят с тръни и бодили по пътя. Особено ако има и боза вътре. Не съм фен на ниското налягане и си помпам. На по - малко от 2.5 не се качвам, защото имам чувството, че карам по капла освен това при най - малката бабуна удрям на твърдо, тоест на капла. Тежа към 90 кила ( +- 3,4 ). Интересно ми е дали на някой друг му се е случвало така да му "гръмне" гумата и после да влиза в каплата много лесно. И на какво може да се дължи това ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Нед Юни 10, 2012 5:30 pm

Ако държиш на такива налягания използвай гуми с метална жица в борда, а не кевларена. Явно си скъсал твоята, т.е. гумата ти е за боклука.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот PtD » Нед Юни 10, 2012 10:25 pm

bikerider написа:Ако държиш на такива налягания използвай гуми с метална жица в борда, а не кевларена. Явно си скъсал твоята, т.е. гумата ти е за боклука.


Определено прилича на повреда в борда. :agree:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 130 госта