Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Нед Сеп 18, 2011 9:04 am

Айде вече и аз съм в клуба с безкамерните гуми. Втората гума я сложих за нула време. Май им хванах цаката :) 40 минути слагане, заедно с двете ходения до близката бензиностанция да помпам на компресора. Веднъж за уплътнение без боза и веднъж с бозата :) Ако имах компресор в нас, щях да гоня норматива от 20 минути :D Мерси на всички за отговорите и помоща :beer:
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Нед Сеп 18, 2011 12:49 pm

За самоделната лента - единствения "недостатък" е, че може би малко по-лесно се размества, но ако се изреже с малко излишък по ширина, всичко заспива. Другия "недостатък" е, че лентите на Стан винаги стоят здраво върху каплата (когато се маха гума), а самоделните се повдигат заедно с гумата. Но това са дреболии и се свиква с тях.

Колко трябва да ги помпиш - вече можеш да караш спокойно и под 2 атмосфери. Ако нямам манометър в мен, гледам при настискане с палец централния грайфер да поема половин фаланга (т.е. колко нокътя). Задната - наполовина.

Може би е малко късно, но да попитам все пак - нали сложи отделен бандаж под лентите? Ако нямаш, самоделната лента може и да се скъса от ръбовете на дупките, както би се скъсала вътрешна без бандаж. Важи и за оригиналната лента, но тя все пак е дебела. А, освен всичко друго бандажа повдига централната част и помага за помпенето, понеже профила на лентата върху шината става П-образен. Така отива и по-малко боза за изолация. Ако си сложил - игнорирай "лекцията" :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Нед Сеп 18, 2011 8:39 pm

bikerider написа:За самоделната лента - единствения "недостатък" е, че може би малко по-лесно се размества, но ако се изреже с малко излишък по ширина, всичко заспива. Другия "недостатък" е, че лентите на Стан винаги стоят здраво върху каплата (когато се маха гума), а самоделните се повдигат заедно с гумата. Но това са дреболии и се свиква с тях.

Колко трябва да ги помпиш - вече можеш да караш спокойно и под 2 атмосфери. Ако нямам манометър в мен, гледам при настискане с палец централния грайфер да поема половин фаланга (т.е. колко нокътя). Задната - наполовина.

Може би е малко късно, но да попитам все пак - нали сложи отделен бандаж под лентите? Ако нямаш, самоделната лента може и да се скъса от ръбовете на дупките, както би се скъсала вътрешна без бандаж. Важи и за оригиналната лента, но тя все пак е дебела. А, освен всичко друго бандажа повдига централната част и помага за помпенето, понеже профила на лентата върху шината става П-образен. Така отива и по-малко боза за изолация. Ако си сложил - игнорирай "лекцията" :)


В комплекта на Стан има жълта лентичка ( нещо подобно на тиксо ). Ето линк: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=38829 ( брех колко било скъпо отделно да си го купиш )
Врътнах по едно кръгче от него, после отгоре сложих бандажите с вентилите и отгоре гумата. Всичко изглежда супер добре за сега. Между другото се чудих дали да не врътна 2 кръгчета от това, но в крайна сметка реших 1.
А и аз имам още един въпрос към по - опитните с безкамерните гуми. Няма ли проблем като се вкарва боза със спринцовката през винтила ? Тя не се ли запушва от бозата ? Все пак идеята на бозата е да запушва такива дупки, като гърлото на спринцовката.
Последна промяна MacLeod на Нед Сеп 18, 2011 8:56 pm, променена общо 1 път
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Нед Сеп 18, 2011 8:44 pm

Няма проблем. Просто след употреба я изплакваш.

Да но по време на употреба не остава ли истинската част от бозата в спринцовката ?

Не. Поне не толкова, че да се притесняваш за нещо.

P.S. Добре дошъл в клубЪ! :thumb:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Нед Сеп 18, 2011 8:57 pm

Ozzie написа:Няма проблем. Просто след употреба я изплакваш.

Да но по време на употреба не остава ли истинската част от бозата в спринцовката ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Нед Сеп 18, 2011 10:33 pm

Може да стане проблем само ако е малка спринцовката или бозата е седяла много време и не я разбъркаш добре.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пон Сеп 19, 2011 6:49 pm

Ozzie написа:P.S. Добре дошъл в клубЪ! :thumb:

Добре заварил :) Днес първи ден каране до работа и обратно. Всичко е отлично.
А и колелото май е свалило някой и друг грам. Трябва да взема да го премеря.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот prokalnatiq » Вто Сеп 27, 2011 9:06 pm

Карам обикновено крос кънтри, и понякога ходя на състезания. Писнало ми е вече от някакви малки трънчета които ми развалят настроението докато карам. За това се замислих за "tubeless". Въпроса ми е ще стане ли домашно направен tubeless (в смисъл не оригиналния на Stan) с боза Stan на шини Alexrims XC 44 и гуми Michlen с келвар? 1та гума ползвана като предна и сигурно ще има доста дупчици,но се надявам ако стане самата гума да се запълнят. Има ли 20" вътрешни гуми с френски вентил, ако не ще е проблем ли разпробиването на каплата за tubeless? :agree: :beer:
Аватар
prokalnatiq
 
Мнения: 1128
Рейтинг: 1353
Регистриран на: Вто Окт 27, 2009 10:40 am
Местоположение: гр. Сливен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Сря Сеп 28, 2011 8:00 pm

prokalnatiq написа:Карам обикновено крос кънтри, и понякога ходя на състезания. Писнало ми е вече от някакви малки трънчета които ми развалят настроението докато карам. За това се замислих за "tubeless". Въпроса ми е ще стане ли домашно направен tubeless (в смисъл не оригиналния на Stan) с боза Stan на шини Alexrims XC 44 и гуми Michlen с келвар? 1та гума ползвана като предна и сигурно ще има доста дупчици,но се надявам ако стане самата гума да се запълнят. Има ли 20" вътрешни гуми с френски вентил, ако не ще е проблем ли разпробиването на каплата за tubeless? :agree: :beer:


При мен предната гума ( швалбе рейсинг ралф дабъл дифенз :) ) беше спукана на 2 места, когато минавах към безкамерни. Бозата я запълни без проблем. Минах без разширяване на отвора за вентила, но до колкото чета мненията по - горе няма да има проблем да се разшири. Тези шини и тези гуми не съм ги пробвал и не знам какво ще се получи. Мисля че вероятността да не стане е малка.
Гледай като си правиш домашния бандаж от 20-инчова вътрешна гума, добре да измиеш талка от вътрешната страна на вътрешната гума след като я срежеш. До колкото чета по - горе талка прецаквал бозата.
Иначе според мен минаването към безкамерни гуми си струва. Вече карам 2 седмици така и съм доволен. При мен основният мотив беше пукането на гумите. За сега не съм спукал или съм спукал и не съм разбрал :) Ще видим за бъдеще как ще е.
Последна промяна MacLeod на Сря Сеп 28, 2011 8:09 pm, променена общо 1 път
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот eMcKu » Сря Сеп 28, 2011 8:06 pm

Какво ви е мнението за Racing Ralph 2.1 Tubeless Ready предна и задна на UST шини Mavic с 120ml боза във всяка.
Ще издържат ли на спускането от Черни Връх ? :D
www.dromride.com
Аватар
eMcKu
 
Мнения: 1873
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 9:03 am
Местоположение: България

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот prokalnatiq » Сря Сеп 28, 2011 8:41 pm

Тъй като още не съм си взел задна гума (още умувам дали да си я поръчам), искам да съм сигурен (поне на 95%) че ще станат. Затова питам каква е разликата в Tubeless Ready гумите, защото са с не малко пара по-скъпи? :eek3:
Аватар
prokalnatiq
 
Мнения: 1128
Рейтинг: 1353
Регистриран на: Вто Окт 27, 2009 10:40 am
Местоположение: гр. Сливен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот rokras » Пет Окт 07, 2011 7:47 am

Здравейте, пиша в тази тема но проблема ми е малко по различен.Шините са Shimano Deore XT (UST) и се опитвам да монтирам гуми Continental Race King Supersonic,вентила е френски и не мога да накарам гумата да се качи на борда.Има ли някаква тънкос при монтажа не слагам боза защото смятам че при тази шина не е нужно.По форумите е писано че гумата става за безкамерна на самата кутия отзад е записано UST Tubeless а аз вчера цял ден обикалям по вулканизатори и не мога да я надуя имам чувството че вентила не позволява да влезне нужното количество въздух за да качи гумата в борда.Първите ми безкамерни гуми са дайте някъква идея.
rokras
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Окт 22, 2007 11:26 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moz » Пет Окт 07, 2011 8:05 am

Сложи вътрешни гуми и покарай малко, за да се изпънат и придобият форма. Използвай сапун и вода. Ако игличките на винтилите могат да се махат ги махни, ще влиза повече възух.Гледай на Стан http://www.notubes.com/Movies.aspx видеото в частта с напомването и прави като него (гумата закачена и потупваш където влиза въздуха). По този начин досега съм надул с обикновена ръчна помпа поне десет различни обикновени гуми (не UST), на не UST шина, без срязана 20" гума и въобще никакъв гумен бандаж. :eyebrow:
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот М.Паунов » Пет Окт 07, 2011 8:34 am

moz написа:... различни обикновени гуми (не UST), на не UST шина, без срязана 20" гума и въобще никакъв гумен бандаж. :eyebrow:


Ще може ли да опишеш по - подробно как го правиш тоя номер, че и преди бях чувал за "гето безкамерни" без гумен бандаж? Мисля, че за много хора ще е много полезно.
Аватар
М.Паунов
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1550
Регистриран на: Вто Юли 05, 2011 8:13 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moz » Пет Окт 07, 2011 8:41 am

Няма нищо специално, освен шината: http://www.chainreactioncycles.com/Mode ... elID=38857.
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Burned » Пет Окт 14, 2011 7:45 pm

Какво количество грунд(прочетох, че става с него малко по-назад в темата) е нужно да сложа, за Ghetto Tubeless по-точно?
Аватар
Burned
 
Мнения: 319
Рейтинг: 1620
Регистриран на: Вто Дек 22, 2009 7:50 pm
Местоположение: Владифорня

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот М.Паунов » Пет Окт 14, 2011 8:49 pm

За гуми до 2.3 50-60мл. са достатъчни, но аз слагам една идея повече. За по - големи гуми се слага около 100-120 мл.

Имай пред вид, че само грунд не работи толкова добре при запушване на дупки. Виж, в комбинация със Slime(грунд:Slime, 4:1) съм много доволен. Ето и линк, понеже доста хора преди питаха какво е това Slime :
http://www.sportdelivery.com/bg/product ... EALER/12--

Иначе си поръчах една яка лепяща лента и ще пробвам да заменя БМХ гумата с нея. Като пробвам ще споделя резултата.
Аватар
М.Паунов
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1550
Регистриран на: Вто Юли 05, 2011 8:13 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Burned » Пет Окт 14, 2011 8:52 pm

Мерси много. :beer:
Аватар
Burned
 
Мнения: 319
Рейтинг: 1620
Регистриран на: Вто Дек 22, 2009 7:50 pm
Местоположение: Владифорня

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот airborneone » Пон Окт 17, 2011 10:22 am

М.Паунов написа: Имай пред вид, че само грунд не работи толкова добре при запушване на дупки.

Имай предвид, че като даваш мнение е добре да дадеш цялата картинка.
Аз поне се сещам за 5 вида грунд за латекс, които не са подходящи за нашите цели.
Кажи поне:
1)Какъв и на коя марка си използвал?
2)До кога му е бил срока на годност? (супер важно)
3)Беше ли почистил гумата преди това?
М.Паунов написа:в комбинация със Slime(грунд:Slime, 4:1)

Смея да твърдя, че има нужда или от грунд (хубав) или от боза, но не и от двете.
Част от идеята (ако не и по-голямата част) е да се намали тегло, при 120гр грунд + н грама боза, нямаш никакво предимство спрямо теглото на вътрешната гума.
А относно бозата, колкото и да звучи 'религиозно' ако ще ползваш боза, то Стан е марката. Всичко друго е несполучливо ненадеждно копие (личен опит)
Поздрави
Тодор
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот М.Паунов » Пон Окт 17, 2011 12:43 pm

1)Относно грунда.. вече няколкократно е описван въпроса.. не видях смисъл да повтарям информация, която вече я има в темата.
Марката на грундът е Боро, както съм прочел от тази тема ако не греша. Води се грунд за нанасяне преди латекс. Грундът е бял на цвят.
Иначе има и розов, за нанасяне преди мазилка, който имам намерение да пробвам на своя глава :D

2)Срок - предполагам, че всеки е достатъчно съобразителен да не използва грунд с изтекъл срок.

3) Гумите бяха чисто-нови, не съм ги чистил ;)

Аз също говоря от личен опит и само грунд не запушва добре дори и малки пробойни.
"Slime" не е типичната "боза" за велосипедни гуми. Той е доста по - гъст(изглежда точно като намачкано киви :D ), затова трябва да се разреди. Тази формула грунд + Slime (+вода, която аз не добаявм) не съм си я измислил аз, но съм много доволен от комбинацията.
Бозата на Стан не съм я пробвал, но за нея само добри неща съм чувал. Доколкото разбирам единствения недостатък при нея е, че по - трудно се намира и е по - скъпа.
За справка 1л грунд= 5.60лв, Slime = 12лв. До момента съм направил 6-7 гуми и съм изразходвал около половината и от двете.

Относно теглото на гумите. Количеството, което имаш предвид е за гуми >2.3 - > 120мл. е цялата смес, т.е. ~90-100мл. грунд + ~20-30мл. Slime. Ако не греша средното тегло на вътрешна гума за 2.5 е около 400грама, сравнено със 120мл + 50гр. бандаж.
В същото време за гумите, които аз съм правил (около 2.0 всички) се използва 50-60мл. + 50гр. бандаж, което пак е под средното тегло за вътрешна гума, в случая около 200гр.

В случай, че си ме разбрал грешно, никъде не говоря за смесване на "боза" и грунд.
Аватар
М.Паунов
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1550
Регистриран на: Вто Юли 05, 2011 8:13 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пон Окт 17, 2011 3:51 pm

@М.Паунов: А какви са ти съображенията да не слагаш вода в смеската грунд+слайм? Доколкото се ориентирам в тази формула, водата осигурява подходящ вискозитет за бързо транспортиране и оттам се пести от общото тегло на сместа, т.е. не е нужно да се омацва цялата гума с грунд?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот М.Паунов » Пон Окт 17, 2011 4:20 pm

Нямам никакви особени съображения в случая - чисто и просто като един българин, реших да експериментирам. Засега съм доволен от резултата, но има логика в думите ти и вероятно ще пробвам със следващата гума, като добавя и вода. Само дето иде зима и се чудя доколко е разумно. Бях чел, че дори антифриз слагат хората. Някой пробвал ли е ?
Аватар
М.Паунов
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1550
Регистриран на: Вто Юли 05, 2011 8:13 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пон Окт 17, 2011 4:26 pm

Аз не - питах защото съм от лагера на "бозаджиите" и ми стана любопитно. Успех!
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Andy3 » Пон Окт 17, 2011 4:40 pm

Гледам се заговорихте за бози и не само..., някой пробвал ли е бозата на Schwalbe?
Аватар
Andy3
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1659
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 9:06 am
Местоположение: София 0878877070

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Съб Ное 05, 2011 10:48 am

Здравейте, имам един въпрос към хората, които карат тюблес гуми с по - ниско налягане.
Не ви ли се случва, когато качвате някой бордюр или по принцип когато има натоварване върху гумата на по - малка площ, тя да потъва толкова че да се удря и каплата ? Това би довело до нараняване на каплата според мен.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот rsf » Съб Ное 05, 2011 4:11 pm

Ами случва се на всякакви гуми с ниско налягане без значение дали има или няма вътрешна. Води най вече до подбиване на задната капла. А дали и колко ще се подбие зависи най-общо от: шина, тегло, скорост, налягане. Според мен най-доброто решение е бъни хоп.
rsf
 
Мнения: 243
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 10:10 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пон Ное 07, 2011 4:04 pm

MacLeod написа:Здравейте, имам един въпрос към хората, които карат тюблес гуми с по - ниско налягане.
Не ви ли се случва, когато качвате някой бордюр или по принцип когато има натоварване върху гумата на по - малка площ, тя да потъва толкова че да се удря и каплата ? Това би довело до нараняване на каплата според мен.


Първо - шините са консуматив и е редно да се сменят, а не да им се трепери дали ще издържат двайсет години. Второ, на въпроса ти - случва се, но примера е екстремен. Като цяло всичко е въпрос на баланс между стил(налягане) и настройки на окачване/вилка. Гумата все пак не е протектор за шината. Когато се спускам понякога усещам шината в някой камък, но тук говорим за десети от атмосферата разлики в налягането.

Няма гума, шина или окачване, които да ти спестят техника при качване. Още повече за spike-ове като бордюри и прочее. За всеки терен и комбинация си има най-добро налягане за конкретното колело и ездач. Универсални правила няма.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот gofren » Пет Ное 11, 2011 6:27 pm

Гледам темата се е разшумяла, а аз имам малко да кажа.
Предна и задна гума, външна и вътрешна и във вътрешните по ~2/5 на гума от бозата на Dr. sludge
От година и нещо не съм имал проблеми с пукане на гума. Поне не от стъкълца трънченца и нз си кво.
Малко е зор да се въртят в града предна 2.4 и задна 1.95, но поне не се пукат и са стабилни гумиците :)
Аватар
gofren
 
Мнения: 620
Рейтинг: 1309
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:24 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пет Дек 23, 2011 8:05 pm

Здравейте, още един въпрос за безкамерните гуми от мен.
Какви помпи или компресори ползвате за да изпомпате гумата първоначално ? Големи ли са ? Би трябвало да са подходящи да се държат в апартамент или мазе. Наскоро си доливах боза през винтила и гумата се разхерметизира като е напълно спаднала. Не можах да я напомпам с моята мизерна помпичка и трябваше да ходя до компресора в близката бензиностанция. Ех колко би било удобно ако имах такова вкъщи. Нямаше да се налага въобще да свалям колелото от велосипеда. Ще се радвам да постнете по един линк, какво ползвате и модела.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот PtD » Пет Дек 23, 2011 8:17 pm

MacLeod написа:Какви помпи или компресори ползвате за да изпомпате гумата първоначално ?


Първоначално - на компресор. Освен ако не са ти много подходящи шината и гумата. Но още не съм попадал на такива :magnify:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 118 госта