Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот icog » Вто Апр 25, 2017 11:02 am

Katana написа:Аз карам WTB-Vigilante 2.3 и отпред, и отзад както каза Pr3d4t0R са с доста мека смес и се износват бързо. Определено за хасвалт няма да издържи много.

Ясно.В моя случай струва ли си да си направя само задната гума Tubeless ,а предната да я сменям при различен терен? :crazy: И въобще има ли някой който да кара така??? :clap:[/quote]

Точно така карам, отзад с един нобиник, който когато беше с вътрешна го захапвах на всяко слизане от Витоша, откакто го тубелирах нямам никакви грижи. Отпред сложих един Максис хайролер с вътрешна, там по принцип рядко пукам и за сега също нямам грижи.
icog
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1347
Регистриран на: Пон Авг 03, 2015 12:16 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Katana » Вто Апр 25, 2017 7:37 pm

Мерси колега! Аз направо започнах да си сглобявам нова предна капла, която ще е Tubeless, само за по корави терени. Иначе отзад си оставям Ардента за сега. :)
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Kobeto » Вто Апр 25, 2017 8:10 pm

Оня ден отворих бутилката с латекса, с идеята да капна мъничко амоняк вътре, да вдигна срока на годност. Подуших леко от разстояние и се оказа, че тo си има амоняк вътре. Останах изненадан.
Шина Mach1 Klixx с гума Nobby Nic Performance и Gorilla Tape - нито капка боза през бордовете. Пробвах с голяма спринцовка и не много дебела игла да вкарам боза направо през гумата - трудно, но става :D Гумата беше доста мека на пипане, не ставаща за каране. Сложих фитил от подгъв на калъфка за възглавница, който стърчи от двете страни по около 5мм. Вътре както и да е, не пречи. Отвън плътно ли да го резна, или да оставя съвсем леко да стърчи. Хем си мисля, че може да падне целия вътре, ако го скъся много и хем си мисля, че ше имам главоболие, ако стърчи дори малко навън
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Апр 25, 2017 9:30 pm

Фитилът е временно решение - залепи отвътре с обикновена лепенка. Слага се, помпи се гумата и чак тогава се реже - при напомпана гума няма как да падне вътре. За да не разлепяш бордовете се маха иглата на винтила и се налива от там - аз така правя.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Kobeto » Сря Апр 26, 2017 12:04 am

Бях залепил отвътре. Като отворих гумата между лепенката и самата гума имаше сух слой боза. Отлепих я с лекота. Иначе гумата е надута, но просто не съм резнал фитила. А за вкарването на боза ... пробвах само. Можеше да развия иглата и да си долея докато съм на компресора. Гумата е взела-дала, скоро ще я хвърлям, че е като галош, но преди това ще поекспериментирам върху нея, да видя какви дупки може да запуши тая боза
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот penmark » Пон Май 01, 2017 9:06 pm

Някой да е пробвал LiteSkin на Schwalbe за безкамерна? Стават ли, не стават ли?
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Пон Май 01, 2017 10:47 pm

някои пускат от бордовете ,други не - на късмет е..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот noncho » Пон Май 15, 2017 10:08 am

noncho написа:Преглеждал съм тази тема преди време информативно, но не съм се решавал, защото бях с неподходящи гуми/капли.

Сега обаче се оказа, че с новия ми летен сет мога да се пробвам:
Гума Schwalbe G-One 700х40 и 785 ХТ UST 622х19 капла.

Питания:
1. Доколко е подходящо за този вариант?
2. Трябва ли да слагам допълнително някакъв тип бандаж?
3. Коя купешка течност да си взема за пробата? // П.П. Тази на 88 от предната страница трябва да свърши работа.
4. Колко течност се слага в такава по-тясна гума, 40-50мл?


В крайна сметка не ми се получи.
Монтирането беше добре, гумата добре се изпъна по каплата (изпука специфично няколко пъти около 2 атмосфери). Разтъркалях хубаво и настрани да се разлее течността вътре.
След това напомпих до максимум и се чу съскане - на едно място отстрани имаше пробойна като от трънче. Викам си добре, тъкмо ще видим как запушва бозата. Да, ама не се запуши, въпреки че пак въртях гумата.
Дори и да го отдам на дефектна гума остава въпросът, че щом такава дупчица не се запуши за мен основното предимство на безкамерните си е отишло. Поне опитах :)
Моите снимки @ http://www.NonchoILiev.com
Аватар
noncho
 
Мнения: 98
Рейтинг: 1285
Регистриран на: Вто Май 11, 2010 3:52 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Пон Май 15, 2017 11:15 am

модела на гумите Еволюшън ли е или Перформънс .. вторите по трудно стават безкамерни ,по принцип не ги дават от Швалбе тюблес реди - рехави бордове които пускат боза понякога се уплътняват ,друг път не ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Пон Май 15, 2017 12:20 pm

Каква течност ползва? Колко сложи?
Пробва ли да завъртиш гумата, така че дупката да е отдолу и бозата да се стече при нея?
Ако е като от трънче, а не дебел шиш и бозата я бива, би трябвало да се запуши без проблеми.
Опитът ми показва, че до към 3-4-5мм (тънък пирон) може да се запуши само с боза, после трябват фитили/лепенки.

От друга страна с тая шосейна гума... Там май тюблесът като цяло не е успешен.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bio » Пон Май 15, 2017 12:33 pm

moridinbg написа:От друга страна с тая шосейна гума... Там май тюблесът като цяло не е успешен.


абе по-скоро е към CX с тея 40мм. четох, че те карат доста успешно безкамерни. и аз скоро смятам да експериментирам с един wheelset и гуми 35с
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот thechosen » Пон Май 15, 2017 2:43 pm

Ако още не си развалил безкамерната пробвай да я спаднеш малко и да я обърнеш с дупката надолу да поседи така. Високото налягане изхвърля много бързо течността и понякога не успява да уплатни, пък и гумата допълнително се разтяга.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот noncho » Пон Май 15, 2017 3:12 pm

Alexi може би е прав, performance e гумата и може да не е подходяща. Но все пак очаквах, че точно за този тип малки дупчици ще е силата на бозата. Може би в комбинация с по-високото налягане не е толкова подходящо.

Иначе пробвах да наклоня така, че да има течност при дупчицата, без особен ефект.
Течността е от 88 components, преседя и през нощта с гумата. Според мен все още си имаше достатъчно вътре по това, което съм виждал за такива монтажи. Сложил съм между 40 и 50мл.
Като цяло очаквах проблеми между гумата и каплата и бях готов да го правя няколко пъти докато стане, но там учудващо добре се получи всичко.
Дори надуването не изпусна и стана само с крачна помпа, а като демонтирах държеше въздух вътре и като отлепях бордовете там нещата изглеждаха добре.

Общо взето пиша, защото темата е полезна дори и с такива неуспешни опити като моя.
Моите снимки @ http://www.NonchoILiev.com
Аватар
noncho
 
Мнения: 98
Рейтинг: 1285
Регистриран на: Вто Май 11, 2010 3:52 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Admin » Пон Май 15, 2017 4:35 pm

Според мен причината не е в течността, защото аз в момента тествам точно от тази марка и преди две седмици имах подобна случка (само че моята гума е 2.5 широка, tubeless ready, със значително по-ниско налягане). Та ето я и случката:
Още при първите 1-2 карания видях, че някъде съм забрал един солиден трън - видимо се очакваше да е около 1-2 мм дебел, съдейки по основата, която се подаваше от гумата навън. Реших да не го вадя преди състезанието в Търново, за да не стане някой фал. След състезанието обаче беше време да видя дали бозата ще си свърши работата.
Извадих тръна, дебелината му беше според очакванията. От дупката взе да съска и да пръска, аз врътнах гумата 1-2 пъти, обърнах я с дупката към земята, за да се стече течността към нея и я оставих да стои така. В рамките на 2-3 минути съскане гумата поомекна, а на земята се образува малка локвичка от течността. Реших, че май няма да я бъде тая работа и завъртах гумата така, че дупката да дойде отгоре, за да не губя повече течност. В този момент съскането намаля, излязоха още няколко балончета, но като цяло гумата утихна. В и около дупката имаше известно количество "боза".
Качих колелото вкъщи и го оставих още няколко минути така с полуспадната гума и с дупката от тръна нагоре. Течността позасъхна леко и реших да я напомпам до около 2 атмосфери. Гумата се наду и "на слух и вид" не се забелязваше изпускане на въздух. После я наблюдавах, припомпвах още един-два пъти и дори сипах малко допълнителна течност, заради изгубената при запушването, но в момента дупката е напълно запушена и не изпуска изобщо - помпах я експериментално дори на 3 атмосфери и всичко си беше наред.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Петър Велков » Пон Май 15, 2017 8:34 pm

Което до известна степен потвърждава моите наблюдения, че бозата се проваля в "лабораторни" условия и най-добре си върши работата докато караш :) Тогава при всяко завъртане на гумата при дупката се редуват "сухо" и "мокро" и запушването е доста по-бързо и ефективно.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Kobeto » Пон Май 15, 2017 10:11 pm

Петър Велков написа:Което до известна степен потвърждава моите наблюдения, че бозата се проваля в "лабораторни" условия и най-добре си върши работата докато караш :) Тогава при всяко завъртане на гумата при дупката се редуват "сухо" и "мокро" и запушването е доста по-бързо и ефективно.

Съгласен съм напълно. В "лабораторни" условия дръпнах едни бабини зъби и омазах плочките в коридора с боза. Съответно видях, че няма да стане и върнах тръните дето си бяха :rofl: Изкарах колелото, дръпнах ги пак и почнах да карам. По дупките, дето е мокро от бозата се натрупа прахоляк и се получи външен слой, който попречи на течността да избива още. Тва в рамките на 10 метра каране. Спря да изпуска и повече не съм се занимавал. Имам няколко теста на бозата без каране и всичките показват едно и също - караш и проблемът се решава за секунди, иначе седиш и гледаш как изтича чорбата
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот galileo » Сря Май 17, 2017 8:13 am

Моите гуми са сравнително нови, но имат дупки от бабини зъби. Дали ще стане да се направят тюблес или трябва да се прави само с чисто нови гуми?
Аватар
galileo
 
Мнения: 92
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Сря Ное 20, 2013 9:21 am
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Май 17, 2017 9:48 am

Доколкото видях е с малки трънчета, които бозата би запушила без проблем. Може би ще ти трябва компресор за издуване на гумата.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Сря Май 17, 2017 10:13 am

то по начало без компресор не е добре да почваш ,че може една гума да стане но 10 други няма да станат ,като нови сгъваеми дето още не са се и оформили по шината най трудно се поддават ,аз даже ги слагам и ги карам малко с вътрешна преди да ги правя тюблес - помага ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот galileo » Сря Май 17, 2017 11:33 am

Благодарностти , ще пробвами ще споделя.
Аватар
galileo
 
Мнения: 92
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Сря Ное 20, 2013 9:21 am
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот galileo » Чет Май 18, 2017 10:17 am

Имам вече боза. Планирал съм да ги правя уикенда.
Някой може ли да сподели с кое ще е по-добре да се запечата каплата - с дъкт тейп(наскоро си купих от лидъл една ролка) или с вътрешни гуми 24"(гумите са ми 27.5)?
Аватар
galileo
 
Мнения: 92
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Сря Ное 20, 2013 9:21 am
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Чет Май 18, 2017 11:15 am

моите експерименти показват ,че с тиксо е по надеждно ,но пък с вътрешни гуми си спестяваш вентилите за тюблес
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот HHristov » Чет Май 18, 2017 1:03 pm

Аз съм уплътнявал успешно с бандаж от вътрешна гума, капла която не успях да уплътня с тиксо. Методът с вътрешна гума, обаче за мен, има три недостатъка: 1. Ако се наложи аварийно поставяне на вътрешна гума, при махане на гуменият бандаж, каплата остава без бандаж. Възможни решения са да се носи резервен бандаж или по-лошото, той да е монтиран под гуменият. 2. По-високо тегло на системата, особено с монтиран втори бандаж. 3. Еднократна употреба. Аз поне, не успях да наместя бандажа и да уплътня след демонтаж и повторен монтаж на гумата.
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Любо » Чет Май 18, 2017 4:22 pm

Моля, някой дето разбира английски повече от мене да обясни какво е това: https://www.pinkbike.com/news/mr-wolf-b ... -ride.html . Благодаря :beer:
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Петър Велков » Чет Май 18, 2017 4:29 pm

Гигантски О-пръстен от пяна (някакъв полимер), който тежи 300-400 грама и без налягане в гумата (т.е. само с него) усещането е все едно караш на 0.7 бара. Идеята му е ако тюблесът ти сдаде багажа, да можеш да си довършиш карането (пък макар и по-внимателно) без проблеми.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Май 18, 2017 4:30 pm

:offtopic:
1. Отваряш translate.google.bg
2. Избираш езикът, на който е страницата, която искаш да преведеш и езикът, на който искаш да се преведе страницата;
3. Поставяш линкът на страницата, която искаш да преведеш в ляво;
4. Кликваш в дясно и во'аля - страницата се отваря преведена.

Иначе CushCore и Flat Tire Defender са по-добри, по-леки и на по-достъпна цена, но още ги няма в Европа.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Sartor » Чет Май 18, 2017 6:42 pm

Тази тема ми се стори най-подходяща да споделя за https://www.pinkbike.com/news/mr-wolf-b ... -ride.html (първо представено преди известно време на панаир в Рива). Нещо като Huck Norris e или по-скоро като мусовете в мотокроса. Какво мислите?
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот penmark » Чет Май 18, 2017 10:06 pm

При мен Станската боза взе да се дъни. Малки дупчици не запушва. Вече като отворя гума на 3-4-5 месеца и вътре няма коралчета, само мътна вода..... Не е като преди 2-3 години. Тая "боза" дето продават май е истинка боза...
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Пет Май 19, 2017 12:37 pm

Най-добре според мен си остава Gorilla Tape-ът. 20лв излиза с доставката една ролка от 9м с 25мм широчина, която стига за 3 шини и остават 1-2 метра. А и самата горила е изключително добра като лепенка - дебела е колкото 3-4 слоя дъктейп от магазина и има изключително здраво лепило, което не се скапва от вода - винаги е полезно да ти е в инструментите.
От купешките бандажни ленти, примерно на DT Swiss, хич не съм впечатлен.
А Теко и Джестър на два пъти ми сменят горилата с някаква скапана жълта пластмасова лента, която за чеп не става.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Любо » Пет Май 19, 2017 3:55 pm

Gorilla Tape се продава и в България: http://www.bike-house.biz/?product=3676 .
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта