Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Нед Дек 12, 2010 6:01 pm

В случая е много вероятно да ти трябва и компресор.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Нед Авг 21, 2011 10:14 pm

Четох темата, но не открих това което ми е интересно. :liplick:
Въпросът ми е как е положението с пукането ? Безкамерните гуми по - малко или повече издържат преди да се спукат ? И при първо пукане предполагам, че няма изход освен да се мине отново на вътрешна.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Нед Авг 21, 2011 10:49 pm

Ако има "боза" в гумата, на практика няма пукане. :D
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пон Авг 22, 2011 2:24 pm

Ozzie написа:Ако има "боза" в гумата, на практика няма пукане. :D

Значи за сега може да пробвам с вътрешни гуми с боза, пък по - натам да мина на безкамерни външни с боза, които ще са по леки. Защото ми писна вечно да ме изненадва някоя спукана гума, точно в неподходящ момент. :bawling: Голяма ли е разликата в теглото между вътрешна гума с боза и вътрешна гума без боза ? Разликата в теглото би трябвало да е същата между външните безкамерни без боза и със боза.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Авг 22, 2011 3:48 pm

Ozzie написа:Ако има "боза" в гумата, на практика няма пукане. :D


Не е съвсем така ; - )

Бозата (ползвам на Стан) предпазва от тръни и прещипвания. В случай, че безкамерна гума издиша можеш да я надуеш само с голяма помпа (крачна/ръчна) или компресор. Аз лично си нося винаги две вътрешни - един път ми се наложи, но аз сам си бях виновен (твърде ниско налягане и подбита шина). При нарушен профил на шината повторно използване надуване на безкамерна би било досто трудно, а в моя случай невъзможно.

Решението с вътрешна с боза е по-евтино и има кажи речи същия ефект, но с цената на по-високо тегло. При нея все пак съществува шанс за прищипване.

Сериозното предимство за мен е най-вече по-ниското налягане и от там комфортната возия на твърдака.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пон Авг 22, 2011 5:26 pm

Тази боза не се ли втвърдява след време ? Особено ако е лято с 35 градуса температура. Май ще трябва да се долива. Интересно ми е какво става с текущата боза. Засъхва по гумата ли ? Ако е така, всяко доливане би било грамове отгоре :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Авг 23, 2011 10:51 am

Изпарява се ; - ) По гумата остават само някакви втвърдили се частици бозица, които са малко.

Колкото по-топло, толкова по-често трябва да се долива.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Вто Авг 23, 2011 6:17 pm

Ясно, така си го и представях :) Още нещо, което ми е интересно и не можах съвсем да схвана от прочетеното. Ако не доливам нищо, гумата почва ли да спада след време ? Или просто при пукане, няма да се самозапуши ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Вто Авг 23, 2011 8:35 pm

MacLeod написа:Или просто при пукане, няма да се самозапуши ?

Уви, да. :D
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Сря Авг 24, 2011 9:21 pm

Ех жалко. Това до някъде ме отказва от тази работа. Но съм си харесал едни безкамерни капли ( които ставата за каране и с вътрешна гума ). Най вероятно ще пробвал от интерес. Когато заимам парите да си ги купя, разбира се :)
Последна промяна MacLeod на Сря Авг 24, 2011 9:24 pm, променена общо 1 път
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Сря Авг 24, 2011 9:23 pm

'що
Мързи те от време на време да развиеш игличката на вентила и да вкараш 30-40 мл. "боза" с голямата спринцовка?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Сря Авг 24, 2011 9:35 pm

Не, обаче ми изглежда нерентабилно :) Тази боза си е скъпичка и да наливаш ей така профилактично, защото се е разлепила гумата, е зле :) Поради тази причина, мисля че е незавършена технология. Нещо като самолетите от първата световна, които са кацали в морето и са трошили колесник, защото пистата на самолетоносача не им е стигала за кацане. Но е била ок за излитане :)
От друга страна съм любопитен какво е да караш без вътрешна гума, което ме подтиква да пробвам. Колко време може да се изкара преди да трябва да сипеш бозица, или зависи ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пон Авг 29, 2011 1:29 pm

Най-добре пробвай преди да коментираш за недомислици. Рентабилността спрямо българския климат е отлична. Я отива половин литър на wheelset/година, я не. Аз лично проверявам гумите през 6 месеца или ако съм карал много по жеги - на 3 месеца. Под проверка разбирам разбълникване и определянене на нивото на бозата по слух. Абсолютно елементарно е: не се ли плиска вътре боза, значи трябва да се долее през вентила.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Вто Авг 30, 2011 6:18 pm

Аз 100% ще пробвам, най - малкото от любопитство. Но се опитвам да си изясня каквото мога преди това :) Имам още един въпрос относно безкамерните гуми. Гледам че има обикновени гуми и гуми които специално се водят безкамерни. От прочетеното не можах да схвана каква е разликата между двата вида ? Или по точно защо да карам със специални безкамерни гуми, като с бозата може всяка обикновена гума да се кара като безкамерна ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Вто Авг 30, 2011 8:32 pm

И двата варианта работят прекрасно, а бозата е полезна и при UST гумите. Кой начин ще избереш да изолираш балона е по-скоро въпрос на избор на продукт, т.е. по-скъпо vs. по-трудно :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот hitar_potter » Вто Авг 30, 2011 9:11 pm

bikerider написа:И двата варианта работят прекрасно, а бозата е полезна и при UST гумите. Кой начин ще избереш да изолираш балона е по-скоро въпрос на избор на продукт, т.е. по-скъпо vs. по-трудно :)

UST не бяха ли и по-тежки?
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Сря Авг 31, 2011 12:39 pm

Трудно ми е да обобщя като цяло. Зависи с каква не-UST гума сравняваш, да не забравяме и ~150-те грама боза (за > 2.3 гума). Затова говорех за продуктов избор, а не избор на технология.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Сря Авг 31, 2011 6:14 pm

Като цяло си мисля че с безкамерни гуми трябва да е по - леко. Качваш 150 грама с боза, но сваляш доста повече с вътрешни гуми. А шините трябва ли да са ми идеално прави за да стане работата ? Или по друг начин да попитам: Колко криви може да са ? :) Отбелязвам, че в момента карам с в-брейк и нямам проблеми.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Сря Авг 31, 2011 6:44 pm

Трябва борда на шината да е подбит и вдлъбнат поне 7-8-10мм за да не стане. Карал съм доста време с бая подбита шина и без проблеми. Погледни ако искаш филмчетата на www.notubes.com - там имаше едно точно за такъв случай.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот hitar_potter » Сря Авг 31, 2011 10:53 pm

hitar_potter написа:
bikerider написа:И двата варианта работят прекрасно, а бозата е полезна и при UST гумите. Кой начин ще избереш да изолираш балона е по-скоро въпрос на избор на продукт, т.е. по-скъпо vs. по-трудно :)

UST не бяха ли и по-тежки?

Говоря за един и същ модел гума - UST и не-UST вариант. За шините не съм запознат, сигурно пак има и двата варианта за някои модели. Пък и спомена за боза в UST система. Трябва и тя да се включи в грамажът ѝ.
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 01, 2011 10:18 am

Зависи за какво говорим. Нека да разделим двете функции на бозата и да не намесваме спукването (щото в UST гумите се слага само заради това). За мен коректното сравнение е UST гума без боза + вентил vs. еквивалентния не-UST модел гума с боза + лента и вентил.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Чет Сеп 01, 2011 7:20 pm

hitar_potter написа:
hitar_potter написа:
bikerider написа:И двата варианта работят прекрасно, а бозата е полезна и при UST гумите. Кой начин ще избереш да изолираш балона е по-скоро въпрос на избор на продукт, т.е. по-скъпо vs. по-трудно :)

UST не бяха ли и по-тежки?

Говоря за един и същ модел гума - UST и не-UST вариант. За шините не съм запознат, сигурно пак има и двата варианта за някои модели. Пък и спомена за боза в UST система. Трябва и тя да се включи в грамажът ѝ.


Шини за безкамерни гуми има. Ето пример: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=3444. Дупките за спиците са на друго място и няма лента на шината. Между другото ми изглеждат доста добри :) Не знам защо въобще трябва да има и от другите шини. Караш си с такъв тип, кеф ти безкамерни, кеф ти вътрешни :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Чет Сеп 01, 2011 7:41 pm

@MacLeod
Много я мислиш цялата работа. :thumb:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Чет Сеп 01, 2011 8:18 pm

Ozzie написа:@MacLeod
Много я мислиш цялата работа. :thumb:

Хаха, вярно е. Но пред заплата, винаги е време за размисъл. :D
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот hitar_potter » Пет Сеп 02, 2011 10:11 am

bikerider написа:Зависи за какво говорим. Нека да разделим двете функции на бозата и да не намесваме спукването (щото в UST гумите се слага само заради това). За мен коректното сравнение е UST гума без боза + вентил vs. еквивалентния не-UST модел гума с боза + лента и вентил.

Сам каза, че
bikerider написа:а бозата е полезна и при UST гумите.

Затова ми се и искаше да се погледнат и от гл.т. на тегло разликите м/у UST с боза и варианта с бандаж и боза :)
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пет Сеп 02, 2011 10:27 am

Наистина, при такова сравнение май повечето UST гуми ще загубят.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Съб Сеп 03, 2011 8:15 am

Вчера си поръчах комплект с бозата на Стан, ленти с вентили и има вътре и чашка с която се налива в гумата. Чакам с нетърпение да дойдат и ще видим как е положението. Между другото как точно става доливането през вентила ? Нещо не си го представям.. На тия лентички изглежда някакъв специален вентил, може би през него е по - лесно: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=38835 А има и някаква бяла лента горе между тубичката и лентите с вентилите. Тя пък за какво служи ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот dragon233 » Съб Сеп 03, 2011 12:20 pm

Това се лепи като бандажна лента върху шината. :agree:
вилката беше изтеглена на малко над 350 санта ход,въпреки че не ги правеше всичките
Аватар
dragon233
 
Мнения: 53
Рейтинг: 1187
Регистриран на: Чет Апр 01, 2010 11:31 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Съб Сеп 03, 2011 3:04 pm

MacLeod написа:Между другото как точно става доливането през вентила ? Нещо не си го представям..

Ако вентила в оригиналния комплект бандажи е автомобилен, става лесно. Махаш игличката, голямата спринцовка, завиваш игличката, помпиш и караш. :)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Съб Сеп 03, 2011 3:42 pm

dragon233 написа:Това се лепи като бандажна лента върху шината. :agree:

Не е ли бандажната лента черната с вентила ? Гледам че освен нея има още една.
До сега не съм имал удоволствието да махам игличка на вентил. Дано да е лесно. :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта