Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот dimochito » Съб Сеп 03, 2011 3:54 pm

@MacLeod Махането на игличката на автомобилен (нормален) вентил е елементарно нещо, но до колкото виждам в комплекта, който си закупил вентилите са френски (тънки).

Аз имам въпрос относно безкамерните гуми. Възможно ли е да се надуе гума, в която НЯМА боза? преди 6-7 месеца пробвах да превърна двустенна Кенда в тюблес гума, но безуспешно. Проблема в мен ли е, или си трябва всичко?

Ред: Грешка. На вентилите в комплекта им се махат игличките.
did написа:Сега видях - всъщност желязното е пластмасово, но направено от алуминий.

Price/weight/performance my friend. Pick 2.
Аватар
dimochito
 
Мнения: 372
Рейтинг: 1391
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 3:15 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Съб Сеп 03, 2011 7:04 pm

@dimochito Щеше да е яко в оригиналния комплект на вентила да не му се маха игличката и да не може да си доливаш :)
Иначе до колкото разбрах от прочетеното тук, би трябвало да може да се кара гума без боза, но трябва да е специална. Така наречена UST гума.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот dragon233 » Съб Сеп 03, 2011 9:34 pm

Да питам ако дупчиш директно през външната гума със спринцовката, ще стане ли?
П.С. така се елиминира изспускане и после помпане на гумата! :dontknow:
вилката беше изтеглена на малко над 350 санта ход,въпреки че не ги правеше всичките
Аватар
dragon233
 
Мнения: 53
Рейтинг: 1187
Регистриран на: Чет Апр 01, 2010 11:31 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Нед Сеп 04, 2011 7:53 am

Съмнява ме. Налягането в гумата няма да ти позволи да вкараш нищо вътре през нея, докато е напомпана. Плюс това аз лично не бих тръгнал да си пукам гумите умишлено, при положение че има какво друго да ги спука :) ( Въпреки че това също го водят за нормален тест дали има боза вътре ).
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пон Сеп 05, 2011 12:50 pm

dimochito написа:Възможно ли е да се надуе гума, в която НЯМА боза?


Разбира се - нужна ти е смазка на водна основа или сапунен разтвор. Само дето няма да задържи дълго налягането.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот spirov92 » Пон Сеп 05, 2011 2:01 pm

Ще питам тук, за да не отварям нова тема... Гумите са ми за смяна и мислех да пробвам пак с самоделна безкамерна система, въпроса е какви да си взема. С едностенен High Roller 2.35 се убедих, че не става-издиша отстрани, а и с теления борд е почти невъзможно първоначалното надуване. Бях успял да го направя с боза "dr. Sludge" и бандаж от 20" вътрешна, но издишаше отвсякъде. Та може ли да ми препоръчате гума с добро сцепление и прилично тегло, с която би се получило?
:beer:
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Пон Сеп 05, 2011 2:26 pm

Ще кажа аз с какви гуми съм успял да направя "гето" tubeless:
- MAXXIS Minion 2,35 - двустенна (май), 42А
- MAXXIS Minion 2,35 - едностенна, някаква твърда смеска
- MAXXIS Hanswenture 2,35 - двустенна
- Continental Vertical - 2,3
Всички от горните на шини REMERX JUMBO, Hansventure-то и на WTB Laser Disk Trail
- Kenda Nevegal 2,35 - Stick E и DTC (и двете сгъваеми) на шини WTB Laser Disk Trail
Избери си. :D
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот exiteyes » Пон Сеп 05, 2011 2:40 pm

Аз като рекламатор ще напиша, че продавам един Nevegal Stick-E 2.35. Тази гума не е като кевларните Schwalbe-та, а като я оставиш на стена стои и не се гъне като кашкавал.
Аватар
exiteyes
 
Мнения: 1262
Рейтинг: 1837
Регистриран на: Нед Апр 25, 2010 8:11 pm
Местоположение: София, България

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Пон Сеп 05, 2011 2:51 pm

знаем я тази обява
А на теб известно ли ти е, че има Невгали които са сгъваеми и такива които не са?
Така че
exiteyes написа:а като я оставиш на стена стои и не се гъне
едва ли е някакъв критерий.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот tanec » Сря Сеп 07, 2011 8:27 am

http://www.ridemonkey.com/forums/showth ... p?t=240026

Много добре обяснена процедурата за направата на гето тублеси :peace:
Аватар
tanec
 
Мнения: 329
Рейтинг: 1992
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 8:22 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Съб Сеп 10, 2011 10:37 am

Все още не ми е дошла бозата от CRC. Като дойде ще пиша какво е положението :) Надявам се следващата седмица.
А между другото за някой светъл ден в бъдещето си мисля да мина и на такива шини :
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=71063. Мисля да ги карам с обикновени гуми и боза, за да спестя тегло. Някой пробвал ли е такава комбинация: Мавик XM 817 ( UST ) + обикновена гума + боза ? Шините ги дават да се ползват без уплътнителна лента ( рим - тейп ). Също ги дават да може да се карат и с обикновена вътрешна гума.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Сеп 12, 2011 12:15 pm

Като ти дойде комплекта и се позабавляваш с него ще си отговориш на много въпроси : - )

Не съм убеден, че обикновена гума ще се уплътни добре по UST шина. Тази шина с размер 559 x 19 няма да издува оптимално по-широчка гума - тюблес има за мен най-вече смисъл с гуми по-широки от 2.2, за да могат да се карат на ниско налягане.

ПП Задължително следвай стъпките от това клипче - http://www.notubes.com/Movies.aspx ; - )
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот М.Паунов » Пон Сеп 12, 2011 2:13 pm

Има един момент с по - ниското налягане при безкамерните гуми, който искам да отбележа.
Твърдостта на външната гума при безкамерната е по - голяма спрямо тези с вътрешна гума при едно и също налягане.
По мои наблюдения разликата е от порядъка на 0.5 - 1 атмосфера. Т.е. ако искате да спечелите сцепление с по - ниско налягане при безкамерни гуми, трябва да карате с доста по - ниско налягане. Разбира се прекалено ниско трябва да се избягва.
Странно е, че не съм виждал никой досега да отбележи това, а не ми се вярва разликата да е само при мен.
Аватар
М.Паунов
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1550
Регистриран на: Вто Юли 05, 2011 8:13 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Пон Сеп 12, 2011 2:20 pm

Според мен, 2 кг/кв.см. са си 2 кг./кв.см., независимо дали имаш / нямаш вътрешна
Уви, нямам в момента две еднакви външни гуми, съответно без и с вътрешна гума, за да потвърдя или опровергая горното.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пон Сеп 12, 2011 3:35 pm

М.Паунов написа:Странно е, че не съм виждал никой досега да отбележи това, а не ми се вярва разликата да е само при мен.


Вероятно защото се подразбира :peace:
Моите настройки за надолу са: 1.4-1.5 предна гума, 1.7-1.8 задна гума. Варира според твърдостта на материала и дебелината на борда.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пон Сеп 12, 2011 5:54 pm

Pr3d4t0R написа:Като ти дойде комплекта и се позабавляваш с него ще си отговориш на много въпроси : - )

Не съм убеден, че обикновена гума ще се уплътни добре по UST шина. Тази шина с размер 559 x 19 няма да издува оптимално по-широчка гума - тюблес има за мен най-вече смисъл с гуми по-широки от 2.2, за да могат да се карат на ниско налягане.

ПП Задължително следвай стъпките от това клипче - http://www.notubes.com/Movies.aspx ; - )


Гледах клипчето, всичко ясно освен едно. Защо разшири отвора на вентила с бормашината ? Това мисля да го пропусна, аз съм със стандартни автомобилни вентили.
А иначе за мен най - важното е добрата защита от пукане. Така че карането на ниско налягане може да е плюс, но не ме грее особено :) Разбира се и сваленото тегло от вътрешна гума си е плюс.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moz » Пон Сеп 12, 2011 8:49 pm

Щом си с автомобилни вентили няма да стане работата със стандартния комплект.
• Note: Rim strips feature Presta valve stems.
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Сеп 12, 2011 9:43 pm

Едната ми шина е за автомобилен, а другата само за френски - вентилите от комплекта на Стан са френски и на двете всичко е ОК.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пон Сеп 12, 2011 10:17 pm

Pr3d4t0R написа:Едната ми шина е за автомобилен, а другата само за френски - вентилите от комплекта на Стан са френски и на двете всичко е ОК.

А лесно ли им се махат игличките на тези от комплекта на стан. Нали трябва да се долива после през вентила ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Вто Сеп 13, 2011 7:16 am

С тях (френските) изобщо не става. Другите са нормални авто-вентили. Аз честно да ти кажа рядко доливам през моите (DH), трябва инструмент за игличката, спринцовка, маркуче с капачка... и пак понякога стават инциденти и се оливам, а и практиката досега не е наложила да се долива, поне при мен. Проблема ми е, че не мога да видя колко има вътре, за да знам колко да долея :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Сеп 13, 2011 9:06 am

С клещи се отвива много лесно френския вентил. С обикновена спринцовка добавям боза, продухвам леко, изчаквам и после завивам вентила обратно - при мен всичко е ОК.

Дупката, която Стан разпробива е, за да легне добре неговия бандаж в шината, тъй като около вентила има гумена пъпка.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Сря Сеп 14, 2011 8:10 pm

Pr3d4t0R написа:С клещи се отвива много лесно френския вентил. С обикновена спринцовка добавям боза, продухвам леко, изчаквам и после завивам вентила обратно - при мен всичко е ОК.

Дупката, която Стан разпробива е, за да легне добре неговия бандаж в шината, тъй като около вентила има гумена пъпка.


Съгласен съм. Комлектът вече е при мен. Ще го пробвам Събота или Неделя. За сега забелязах, че френските вентили наистина се отвиват с клещи и се отваря дупчица от която може да се долее. Не разбирам какви проблеми биха възникнали ? Дано да няма нещо скрито на пръв поглед :)

@Pr3d4t0R ти изпълнявал ли си стъпка 1 от препоръките на Стан, а имено да си разширяваш дупката на каплата за вентила с бормашина ? Мисля да пропусна тази стъпка.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Сеп 15, 2011 9:01 am

На моите шини (DT 4.2d и Mavic 521) фабрично вътрешната дупка (от към гумата) е по-голяма и пъпката легна както трябва - за това нямаше нужда да разпробивам. Ако там бандажа прави бабунка е много вероятно да не можеш да надуеш гумата.

Поиграй си да сложиш добре бандажа и всичко ще е ОК ; - ) Някъде в сайта им има описани препоръки за различни шини.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Чет Сеп 15, 2011 6:00 pm

Аз вчера си поиграх малко. Оказа се, че имам сериозни проблеми с това да си сложа гумата в шината, след като сложих бандажа. Не иска и не иска да влиза. Нито натискане, нито молби помагат :) Гумата ми е schwalbe racing ralph double defence: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=52619
Така като гледам имам два варианта:
1. Да си увелича дупката на шината за вентила, та да легне там по - добре бандажа ( защото сега малко стърчи заради въпросната пъпка ). Така ще освободи малко повече място и туко-виж гумата влезнала. Съмнява ме да стане без борба пак :)

2. Да си направя самоделен бандаж от 20 инчова вътрешна гума, защото там вентила няма пъпка. Тогава не знам какво ще стане.

Мисля да пробвам втория вариант. Не ми се дупчи шината особено.

Иначе рим тейпа на Стан много ме радва. Сложих си едно завъртане от жълтия на Стан и махнах стария, който се беше и скъсал на едно място.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Чет Сеп 15, 2011 7:35 pm

MacLeod написа:1. Да си увелича дупката на шината за вентила, та да легне там по - добре бандажа ( защото сега малко стърчи заради въпросната пъпка ).

Преди да стигнеш с момента до разширяване на отвора за вентила в шината, пробвай да намажеш вентила и пъпката със силиконова грес (или някакъв друг любрикант :D) и да го издърпаш през отвора.
Ако не се получи, разширяването не е болка за умиране, нито проблем.

MacLeod написа:Не ми се дупчи шината особено.

Искаш- не искаш, понякога се налага. :)
WTB-тата им разширих отворите без да се замислям, 'щото иначе беше невъзможно през отвор за френски вентил да набутам автомобилен.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Чет Сеп 15, 2011 10:15 pm

Не мога да предценя, дали ако разширя дупката за вентила, ще успее да влезне външната гума в шината или пак няма да успее. Иначе бих си купил една пиличка и да я разширя. Затова мисля да си направя бандаж от 20 инчова вътрешна,за да видя какво ще стане по този начин. Не знам дали е правилно решение честно казано. :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Сеп 16, 2011 9:04 am

Как точно не влиза гумата? Не би трябвало да е по-трудно отколкото с нормалния бандаж...

Сложи снимка по възможност.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пет Сеп 16, 2011 10:31 pm

Снимка нямам, може да направя една при следващия опит :) Но положението е ясно:
Слагам бандажа, опитвам се да вкарам първия борд на външната гума и последните 10-15 см не влизат, май няма място. Пробвах и с 20 инчова вътрешна ( отрязана ) за бандаж, същата работа.
Ако махна бандажа или пробвам стандартно с обикновена вътрешна, гумата си влиза.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Съб Сеп 17, 2011 2:23 pm

Ако вентила е повдигнат и не влиза докрай в шината, има голяма вероятност той да е причината за тези проблеми. Нищо няма да й стане на шината ти, пробих си моите с бормашина за пет минути. Само не забравяй да изрежеш и изпилиш хубаво ръбчетата на новата дупка (ако стигнеш дотам).
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Съб Сеп 17, 2011 3:27 pm

Май стана работата. Предната вече изглежда безкамерна ( Надявам се да не издиша ). Задната 100% ще си я правя с бандаж от 20 инчова вътрешна, че не искам френски вентил. Ходих да си я помпам на компресора на близката бензиностанция, добре че имам приставка за автомобилен вентил. Но пък сега имам друг проблем. Най вероятно заради приставката компресора ( също и мойта крачна помпа ) не показват колко ми е налягането. Та не знам колко да помпам. На пипане колко трябва да е твърда ? И още един въпрос. Бандажа от 20 инчова вътрешна има ли някакви недостатъци спрямо тези на Стан ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта