Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот airborneone » Чет Апр 08, 2010 11:16 am

Gasolin написа:Мерси за горните отговори, но моя въпрос е дали ще се получи с други видове бози? Не тази на стан...


НЕ

И са ти отговорили.

Може да стане с грунд за латекс, който е доста евтин.
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот tanec » Чет Апр 08, 2010 12:38 pm

До колкото знам си ползвал този продукт. Можеш ли да издадеш тънкостите при употребата му и използване в безкамерните гуми ?
Аватар
tanec
 
Мнения: 329
Рейтинг: 1992
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 8:22 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Чет Апр 08, 2010 3:12 pm

@Gasolin: Прочети внимателно темата отново.

@airborneone: :beer:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот airborneone » Чет Апр 08, 2010 5:32 pm

tanec написа:До колкото знам си ползвал този продукт. Можеш ли да издадеш тънкостите при употребата му и използване в безкамерните гуми ?

На кратко : не върши работа.
Аз карам в комбинация с УСТ шини - мавик 823 и уст гуми, въпросната "боза" не може да запълни и миниатюрни пробойни.
След това като тествахме със Стан и грунд за латекс и двата вариянта се справиха по-добре.
Ако се използват нормални гуми само Стан и грунда вършат работа, като бозата на Стан изсъхва малко по-бързо, но запълва малко по-добре.
Грунда е евтин и го има на много места. Почти не се мие.

:beer:
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот tanec » Чет Апр 08, 2010 5:34 pm

До колкото разбирам най-добре е и грунд и истинска бозица в една гума (от финансова гледна точка)?
Аватар
tanec
 
Мнения: 329
Рейтинг: 1992
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 8:22 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gasolin » Чет Апр 08, 2010 6:20 pm

airborneone написа:
tanec написа:До колкото знам си ползвал този продукт. Можеш ли да издадеш тънкостите при употребата му и използване в безкамерните гуми ?

На кратко : не върши работа.
Аз карам в комбинация с УСТ шини - мавик 823 и уст гуми, въпросната "боза" не може да запълни и миниатюрни пробойни.
След това като тествахме със Стан и грунд за латекс и двата вариянта се справиха по-добре.
Ако се използват нормални гуми само Стан и грунда вършат работа, като бозата на Стан изсъхва малко по-бързо, но запълва малко по-добре.
Грунда е евтин и го има на много места. Почти не се мие.

:beer:

Значи да разбирам, че с грунд се получава на добро ниво? И ако не същия то поне ефекта е близък до този на становата боза?
Аватар
Gasolin
 
Мнения: 873
Рейтинг: 1271
Регистриран на: Нед Авг 10, 2008 2:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот airborneone » Чет Апр 08, 2010 10:54 pm

Ефектът от грунд-а е много добър.
@tanec,
или грунд или боза, но не и двете!
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Съб Юни 19, 2010 7:11 pm

да посъживим малко темата, че и на мен ми е интересно да пробвам с грунд за латекс
днес минах набързо през "Бриколаж", има поне половин дузина грундове за мазилки, но не видях някой който да е конкретно за латекс
някой може ли да сподели малко повече информация?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот trix » Съб Юни 19, 2010 9:11 pm

ха ха ха... е тозиhttp://www.orgachim.bg/index.php?location=products14&pid=402&start=0
като засъхне е нещо розово и жилаво :roll2:
Аватар
trix
 
Мнения: 320
Рейтинг: 958
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 12:14 pm
Местоположение: Плевен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Съб Юни 19, 2010 9:19 pm

и този розовия го гледах днес :D
ама да си говорим сериозно все пак?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот trix » Съб Юни 19, 2010 9:31 pm

мазал съм стени с него и го знам какво представлява,ако го оставиш на плочките на пода(накапано),за 2 часа,ще го стържеш със усилие със шпакла.Така че ще лепне на гумата и шината,ама не зн дали ще остане течен част от него за да пълни дупките(все пак в бутилката стои течен,нали).Не съхне толкова бързо за да запуши пробив,все си мисля че като омаже шината не може го изчисти,но нека някой изпробвал грунд за стени(също така си мисля че го наричат грунд за латекс защото се нанася преди боядисване на стената :roll2:,виж какво пише тук за нещо което е "грунд за латекс" http://www.djiidji.com/casati/index_files/Page815.php) да каже.
Аватар
trix
 
Мнения: 320
Рейтинг: 958
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 12:14 pm
Местоположение: Плевен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот airborneone » Пон Юни 21, 2010 7:50 am

Е след като изровихте темата малко ъпдейт:
Грунд М (довечера ще уточня на коя фирма) 2 : 0 Боза на Стан
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Лаврентий Берия » Пон Юни 21, 2010 8:19 am

След като навлезохме малко извън темата искам и аз да кажа малко по-професионално за латексите. Като ще експериментирате пробвайте- Акрофлекс-това е водонепроницаемото покритие ,което се поставя на изолациите. На полимерна основа е , разтваря се във вода / не, по точно е както пише в упътването - разрежда се до 30% с вода / и при изсъхване дава здрава жилава ципа. Продава се и в малки опаковки /рядко/ до 0,5 л струва 5-6 лв. Първоначалната му консистенция е/не се смейте/ като на мармалад-шипков. Моля ,ако някой го изпробва за тази цел да се обади. Има разновидности- гръцки, но тази марка -Акрофлекс ми се струва най-подходяща за целта. :wavey:

ПП Естествено на опаковката има упътване за употреба - прочетете преди да го купите. В сравнение с него грунда ми се струва по-неподходящ. Имал съм възможност да работя и с двата продукта.
VERITAS ODIUM PARIT - ИСТИНАТА РАЖДА ОМРАЗА!

БОГ ДА ПАЗИ АДМИНА И МОДЕРАТОРИТЕ!
Аватар
Лаврентий Берия
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1316
Регистриран на: Нед Ное 29, 2009 4:08 pm
Местоположение: В килията на модераторите

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пон Юни 21, 2010 8:49 am

@airborneone: Подкрепям, грунда наистина работи малко по-добре, но е такава отвратителна мазаница, че предпочитам да платя за Стан. Ти как го разреждаш?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот airborneone » Пон Юни 21, 2010 10:13 am

bikerider написа: @airborneone: Подкрепям, грунда наистина работи малко по-добре, но е такава отвратителна мазаница,

:agree:



bikerider написа:Предпочитам да платя за Стан.

Последните 2 пъти не беше въпроса в парите.
Имам прясна Боза на стан, но не залепи гумите дори при 2 пълни дози.
Като се има в предвид, че шините са Factory UST Tubeless, просто ми писна да се занимавам.

bikerider написа:Ти как го разреждаш?


Аз такова.... малко в стил 101ва въздушно десантна дейсвтвам...
Намокрям обилно шината и гумата, монтирам гумата, каквото остане в гумата е около 20мл и добавям смело грунд.
Като се напомпа веднага мия, защото тая гадост не се мие след това.
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пон Юни 21, 2010 10:59 am

Ясно, мерси :)
Бозата на Стан е доста капризна, но смея да твърдя, че съм хванал цаката... и все пак чат-пат се случват такива истории, особено ако шишето е съхрянявано в склад в нормално положение и всичко живо се е утаило на дъното... случвало ми се е дори след 10 минути джуркане да не става.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот airborneone » Пон Юни 21, 2010 11:38 am

bikerider написа: в склад в нормално положение и всичко живо се е утаило на дъното

Бозата като гледах датата на производство е нова. В срока си е.
Аз я държа странично, за да не се утаи цялата благинка, но опита ми показва, че при наличие на УСТ Шини, може би е по-добре грунда.
Изсъхва знчително по-бавно и да не предизвиквам съдбата, ама си мисля, че и запълва дупчици по-добре.
Иначе Континентал Дер Кайзер не дъжи на УСТ повече от дена нито със Стан нито с Грунд. :D
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gasolin » Пон Юни 21, 2010 1:11 pm

Ох тая тема мн разбъркана ми се струва... Ако мога да обобщя: бозата на стан струва доста пари и не винаги лепи така брутално както разправят, грунда понякога лепи по-добре, по-евтин е, обаче прави голяма мацаница? Дотука аз бих предпочел грунда... Ако може някой да каже точно къв грунд да търся и също да каже защо е тва мокрене на гумата и каплата дето разправят? =о
Аватар
Gasolin
 
Мнения: 873
Рейтинг: 1271
Регистриран на: Нед Авг 10, 2008 2:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пон Юни 21, 2010 1:51 pm

@airborneone: моят опит с Континентал също е плачевен откъм запушване, което е странно, защото Стан ги дава съвместими с бозата. Явно в смеските им има нещо... не зная.

@Gasolin: мокренето се прави (и то със малко течен сапун) за да се смаже каплата спрямо гумата и да легне перфектно, т.е. да няма напрежения в гумата. Ако си бил на гумаджия и си виждал как мажат джантите с някаква специална грес преди монтаж - същото е. Тук просто се използва вода и сапун защото е лесно и бързо, както и защото после изветрява. Сапуна е важен и за обратна връзка - по мехурите се вижда къде изпуска.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот airborneone » Пон Юни 21, 2010 2:45 pm

@bikerider :agree:
@Gasolin,
недей да обобщаваш. Човек е добре да има опит и с двете и да си избере сам.
Bikerider каза, че предпочита боза. Аз в някои случаи предпочитам грунд. Тук няма правилен и грешен вариянт*.
Нито бозата нито грунда са скъпи. Грунда е около 5лв снощи си купих в Практикер, довечера ще ти кажа марката и модела защото са много добри. Боза има в ЦРЦ/Байкстор можеш да си поръчаш по всяко време.
След сесията ако искаш и си от София, мога да ти покажа за какво иде реч :beer:
Пробвай и виж сам.

*има грешен - да правиш опити с "най-леката дх гума Континентал Дер Кайзер" - EPIC FAIL
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Capoeira » Пон Юни 21, 2010 3:07 pm

От моя скромен опит с безкамерните гуми, то по-скоро мойте са малко гето безкамерни, в смисал нито гумите са за безкамерни нито шините, мога да кажа, че няма голяма философия.
Лично аз използвах вътрешна гума от 20" с автовентил и Боро Грунд(без разреждане), задължително с вентил който се затяга към шината с бронзова гайка, да не е от тези дето само ди промушваш през отвора на шината.
Сапунената вода прави чудеса, ако си измил талка вътрешната гума и минеш с гъбата със сапунена вода, разпъването би трябвало да стане доста лесно. При мене с Kenda Nevegal и SupraBH не стана без компресор и при това се наложи да махна игличката от вентила, за да може компресора да вкарва по-бързо. Предполагам, че и при използването на обикновенна крачна помпа е добре да се махне иглата и да се сложи след като гумата е вече разпъната.
А да важно е да се каже че гумите на Континентал са маркирани за доста по ниско максимално налягане отколкото Кенда и при използване на 5.5 атм Дига-та направо се пръсна от теления борд, Кендата нямаше такива проблеми, но все пак над 4.5 атм нека не се прекалява.
До момента гума не съм пукал,не е и изпускала,от първоначалното разпъване не е имало и помен от закисване или издишане, карах целия Сопот, 2-3 уикенда на Драгалевци и Княжево, доста градско въртене в София и сега съботата на Боровец и съм допомпвал два-пъти, и двата гумата беше спаднала до 1.4атм(принципно ги държа около 2.1-2.3) това за малко над месец и половина ползване.
В резюме широко препоръчвам използването на такива комбинаций, спестеното тегло е около 400-500гр, а до преди това редовно прекълцвах гумите, особено на Сопот където малко се изненадах, че след 12 пускания нямах никакви проблеми.
Bikes Intelligence Life
Proud of Boxxer
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Ное 19, 2010 3:30 pm

Ето такъв кит от къде в България може да се закупи и евентуално инсталира? - http://www.notubes.com/product_info.php ... ucts_id/30
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Ное 26, 2010 3:18 pm

Благодарени на admin се сдобих с въпросния кит.

Гумите ми са Schwalbe Nobby Nic и Racing Ralph, модели Evo по 2.22 широки. Шини DT 4.2d.

Следвайки инструкциите от сайта бе сравнително лесно да се монтират и надуят с крачна помпа. Интересно бе, че на задната шина (купувана тази година) бе нужно да се сложи два слоя от лентата, а вътрешната дупка на вентила бе фабрично бе по голяма от външната, както се изисква за инсталацията. Бозата въпреки, че е отворена отпреди доста време оплътни почти мигновенно. Престояха 24 часа и не са загубили въздух.

Врътнах за малко на 2.5 bar и усещането е супер - да видим в неделя на по-сериозен терен как ще се представят.

На колко време ви се налага да доливате и как разбирате - на сайта пише от 3 седмици до 3 месеца, което доста голям интервал?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот airborneone » Пет Ное 26, 2010 4:45 pm

Pr3d4t0R написа: сайта пише от 3 седмици до 3 месеца, което доста голям интервал?

Също пише, че зависи от влажността на въздуха.
Аз лично зимата рядко ми се налага да доливам, а и при карането на сняг/лед възможните сблъсъци с остри предмети са малко.
Лятото е проблемно, но ще свикнеш ;)
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот trix » Пет Ное 26, 2010 5:59 pm

бих бил с безкамерни гуми ако не сменях външните,само налях грунд във вътрешните,с помпата,като преди това ги измих с вода пак с помпата
Аватар
trix
 
Мнения: 320
Рейтинг: 958
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 12:14 pm
Местоположение: Плевен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Пет Ное 26, 2010 11:00 pm

Pr3d4t0R написа:На колко време ви се налага да доливате и как разбирате...


като му дойде времето за доливане, сам ще разбереш :D
лично аз, това лято имах твърде неприятна изненада
гума правена да речем на 01.08, точно след 10 дни нямаше нищо вътре, почти беше суха, а като я правих, сипах поне 60 мл. от "бозата"
та, да речем, ако ти предстой по- дълго каране и ако си далеч от дома, нищо не пречи да сипеш 25-30 мл., за всеки случай
другия вариант е да си носиш по- малко шишенце + спринцовката
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот geco » Съб Ное 27, 2010 12:27 am

Мога ли да ЕКСПЕРИМЕНТИРАМ с моите полусликови Rubena 1,75 да ги нарпавя безкамерни?Доколкото разбрах ми трябват 20"вътрешни гуми за бандаж и боза/грунд за латекс.
geco
 
Мнения: 274
Рейтинг: 1279
Регистриран на: Вто Фев 10, 2009 3:43 pm
Местоположение: stara zagora

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Съб Ное 27, 2010 8:36 pm

Благодаря : - )

Ще проверявам дали се чува шльок-шльок редовно.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Съб Ное 27, 2010 8:45 pm

не се чува дори и при току що направена гума :)
съвета ми е с шилото - дупчиш, въртиш
ако "бозата" запуши дупката, значи е О.К., ако не, сипваш 25-30 ml. и си свиркаш :D
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот xpucm0ca » Сря Дек 01, 2010 9:07 am

Я да изтупаме тази тема от праха...
Въпроса е леко off-topic, защото не е за "бозата" на Стан... (честно казано дори не съм я виждал, но имам бегла идея какво върши).

При off-road мотоциклетите има т.нар мусове. Представляват жилав обръч от силиконови деривати и подобни. Обикновено са малко по-меки като усещане, когато се качиш на мотора - в смисъл вместо да усещам предната на мотора на 1.5 атмосвери я усещам като 0.8 да кажем. Та въпроса ми е дали някой е виждал нещо подобно за колело? Лично аз много ги уважавам защото макар да губят еластичност за около 6-7 месеца каране, то това са 6-7 месеца нон-стоп каране...
xpucm0ca
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Ное 22, 2010 1:49 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 31 госта