Kasat mi se spicite

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Kasat mi se spicite

Мнениеот gogo » Чет Окт 16, 2003 5:24 am

Naskoro mi se skasaha 6 spici na zadnata kapla. Smeni gi maistor, izpravi kaplata i v4era pak mi se skasa spica. Az teja 105 kg. no i prez dvete godini otkakto si karam koleloto bez da kasam spici ne sam bil po-lek. Ako smenia kaplata s dvustenna ste ima li niakakva polza ili da tarsia pri4inata drugade?
gogo
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Окт 16, 2003 5:12 am
Местоположение: Brunei

Мнениеот Jacket » Чет Окт 16, 2003 6:20 am

Би трябвало ако сложиш по-здрава капла шанса да скъсаш спица да намалее, но спиците може да се късат и от друго... шест спици на веднъж не се късат ей така. Кажи какво си правил та си ги бастисал така. Аз онзи ден скачах бая по стълбите из центъра и скъсах една, след което само си изправих каплата и продължих да скачам :)) имаше и няколко скокчета от по метър и каплата си ми остана абсютно права и със скъсаната спица... no_brakes знае :)
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm

Мнениеот Cu0 » Чет Окт 16, 2003 9:59 am

[quote="gogo"]

Naskoro mi se skasaha 6 spici na zadnata kapla. Smeni gi maistor, izpravi kaplata i v4era pak mi se skasa spica. Az teja 105 kg. no i prez dvete godini otkakto si karam koleloto bez da kasam spici ne sam bil po-lek. Ako smenia kaplata s dvustenna ste ima li niakakva polza ili da tarsia pri4inata drugade?
[/quote]

DT e spizata
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Мнениеот rough » Чет Окт 16, 2003 12:53 pm

[quote="gogo"]

Naskoro mi se skasaha 6 spici na zadnata kapla. Smeni gi maistor, izpravi kaplata i v4era pak mi se skasa spica. Az teja 105 kg. no i prez dvete godini otkakto si karam koleloto bez da kasam spici ne sam bil po-lek. Ako smenia kaplata s dvustenna ste ima li niakakva polza ili da tarsia pri4inata drugade?
[/quote]

zavisi pri koi maistor si hodil.....niakoi ti gi opraviat takache da moje pak da im kacnesh sled niakoi drug den i kato ti pisne da si kupish kapla ot tiah!!!
spicite triabva da sa po stegnati i togava tejesta se razpredelia po ravnomerno mejdu tiah !!!
ako i s po stegnati spici pak ima kusane togava .....DT i dvustenni kapli ....nema nachin!!!
Имам тарикатско колело...със дискови и централен ресор!
А ти?
rough
 
Мнения: 137
Рейтинг: 1199
Регистриран на: Пет Фев 21, 2003 3:49 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Тошохилл » Чет Окт 16, 2003 3:52 pm

Magazin Bas - Spici DT Swiss, nai-evtinite sa po 0,33 stotinki - 11 leva za 36

Closing Link: GARO[[email protected]] (Killed (Gliner (Glined: abe nqma samo s tebe da se zanimavame cqla vecher.Abuser !!!! (2003/09/08 Pechenia@Gliner))))
Closing Link: GARO[[email protected]] (Killed (Gliner (Glined: abe nqma samo s tebe da se zanimavame cqla vecher.Abuser !!!! (2003/09/08 Pechenia@Gliner))))
Тошохилл
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Окт 16, 2003 3:47 pm
Местоположение: Romania

Мнениеот Admin » Чет Окт 16, 2003 10:37 pm

6 спици!?8) Това е много, бре! Какво ги направи?:?:
Ако не си ги скъсал при удар или нещо подобно, би могло да е и просто от износване (предвид теглото ти и ако спиците са някакви по-калпави). И в двата случая аз бих ти препоръчал да смениш всички спици, а не само шестте.(Сега като си дал вече веднъж пари е кофти, ама...:() Защото може да има и други засегнати, които да са на косъм от скъсването.


Животът е кратък, карай бързо!
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Waldemar » Пет Окт 17, 2003 11:25 am

Така, личи си че нямате дълъг опит с колелата. Тангенциално наплетените спици са динамична система с каплата и главината, която поема голяма част от вибрациите. В зависимост от начина на наплитане на спиците може да се подобрят или влошат динамичните качества на колелото ( тройно кръстосване е по твърдо от така наречената широка плетка и тн. ). Но каквато и да е плетката осукването на главината спрямо шината ( особенно с дискови спирачки, и на задната капла от педалирането ) предизвиква триене в местата където спиците се захващат за главината и където се кръстосват. Тоест спиците имат определен живот а не са вечни, и той в никакъв случай не е много дълъг при лоши спици и интензивно каране. Та на въпроса, ако и 6 те спици са скъсани при главата която се захваща за главината повече от сигурно е че са си изпяли песента, може и да свалиш една спица и да погледнеш дали е износена на главата или като прекараш пръсти по нея дали има награпяване на местата където се пресича с другите. Ако има дори и малко но видимо износване сменяй всичките защото ти ще оправяш една а ще късаш друга.

100% Bill Gates Free
100% Bill Gates Free
Аватар
Waldemar
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1489
Регистриран на: Сря Май 14, 2003 1:49 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Окт 17, 2003 3:00 pm

[quote="Waldemar"]

Така, личи си че нямате дълъг опит с колелата. Тангенциално наплетените спици са динамична система с каплата и главината, която поема голяма част от вибрациите. В зависимост от начина на наплитане на спиците може да се подобрят или влошат динамичните качества на колелото ( тройно кръстосване е по твърдо от така наречената широка плетка и тн. ). Но каквато и да е плетката осукването на главината спрямо шината ( особенно с дискови спирачки, и на задната капла от педалирането ) предизвиква триене в местата където спиците се захващат за главината и където се кръстосват. Тоест спиците имат определен живот а не са вечни, и той в никакъв случай не е много дълъг при лоши спици и интензивно каране. Та на въпроса, ако и 6 те спици са скъсани при главата която се захваща за главината повече от сигурно е че са си изпяли песента, може и да свалиш една спица и да погледнеш дали е износена на главата или като прекараш пръсти по нея дали има награпяване на местата където се пресича с другите. Ако има дори и малко но видимо износване сменяй всичките защото ти ще оправяш една а ще късаш друга.

100% Bill Gates Free
[/quote]


Така, личи си, че нямаш дълъг опит с правописа в българския език :D

1. пише се "усукване", а не "осукване"
2. пише се "особено", а не "особенно"

Това са още по-елементарни неща от спиците, каплите и главините, така че моля те, спести си високомерието и назидателния тон... :}): Ако искаш да помогнеш на човека, помогни му, ама да се правиш на велик, просто не ти отива на правописа... :8D::8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Waldemar » Пет Окт 17, 2003 3:56 pm

Изобщо не ми е минавало през ум да се правя на велик. Да си забелязал че не пиша ако нямам какво да кажа, не дрънкам за щяло и нещяло. Знам си за правописа, никога не съм бил силен в него, в университета едвам взех квалификационния изпит по Български. Просто мисля, че наистина писалите по горе нямат опит ( писал съм дълъг а не голям ) и се опитвам да помогна, извинявам се на тези които са се почуствали засегнати.

100% Bill Gates Free
100% Bill Gates Free
Аватар
Waldemar
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1489
Регистриран на: Сря Май 14, 2003 1:49 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот Georgi » Съб Окт 18, 2003 3:24 pm

Hi, adash,
smqtam, 4e trqbwa da smenish spicite. I ako ne movesh sam, po-dobre daj na nqkoj, na kogoto wqrwash. Schtoto 6 nakup stawa samo ako sa mnogo nerawnomerno nategnati .... predpolagam:)
Mislq, 4e shinata nqma kak da e problem.
Georgi
 
Мнения: 57
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Окт 03, 2003 8:27 am

Мнениеот rough » Нед Окт 19, 2003 1:36 pm

[quote="Waldemar"]

извинявам се на тези които са се почуствали засегнати.

1000000% Bill Gates Free
[/quote]

az se pochuvstvah zasegnat!!!
moje da ne sum nai dobria karach u nashto selo obache mislia che ot remonti razbiram poveche!!!
Имам тарикатско колело...със дискови и централен ресор!
А ти?
rough
 
Мнения: 137
Рейтинг: 1199
Регистриран на: Пет Фев 21, 2003 3:49 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SMITH » Съб Ное 01, 2003 10:53 pm

[quote="Waldemar"]

Така, личи си че нямате дълъг опит с колелата. Тангенциално наплетените спици са динамична система с каплата и главината, която поема голяма част от вибрациите. В зависимост от начина на наплитане на спиците може да се подобрят или влошат динамичните качества на колелото ( тройно кръстосване е по твърдо от така наречената широка плетка и тн. ). Но каквато и да е плетката осукването на главината спрямо шината ( особенно с дискови спирачки, и на задната капла от педалирането ) предизвиква триене в местата където спиците се захващат за главината и където се кръстосват. Тоест спиците имат определен живот а не са вечни, и той в никакъв случай не е много дълъг при лоши спици и интензивно каране. Та на въпроса, ако и 6 те спици са скъсани при главата която се захваща за главината повече от сигурно е че са си изпяли песента, може и да свалиш една спица и да погледнеш дали е износена на главата или като прекараш пръсти по нея дали има награпяване на местата където се пресича с другите. Ако има дори и малко но видимо износване сменяй всичките защото ти ще оправяш една а ще късаш друга.

100% Bill Gates Free
[/quote]

pi4 ti da ne plete6 ko6nici

ЕдИтЕд БаЙ сМиТ
rip! rip! rip!
Аватар
SMITH
 
Мнения: 451
Рейтинг: 1330
Регистриран на: Съб Юни 21, 2003 5:05 pm
Местоположение: Christmas Island

Мнениеот PtD » Вто Ное 18, 2003 2:15 pm

[quote="gogo"]

Naskoro mi se skasaha 6 spici na zadnata kapla. Smeni gi maistor, izpravi kaplata i v4era pak mi se skasa spica. Az teja 105 kg. no i prez dvete godini otkakto si karam koleloto bez da kasam spici ne sam bil po-lek. Ako smenia kaplata s dvustenna ste ima li niakakva polza ili da tarsia pri4inata drugade?
[/quote]


Има вариант, ако главината ти не е много качествена, отворите за спиците да не са изгладени, така че да "прерязват" спиците постепенно.

--
17 Gen r
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот jokata » Сря Ное 19, 2003 7:47 pm

[quote="Waldemar"]

... ( писал съм дълъг а не голям )

... извинявам се на тези които са се почуствали засегнати.
[/quote]


Забелязвам, че и аз съм засегнат...
Някои от пишещите тук не могат да се похвалят с [i]"голям"[/i], [i]"дълъг"[/i] или [i]"ГОЛЯМА КОНСКА спринцовка"[/i] :D:D:D:D:D:D:D

P.S.
Тва май беше ОФФТОПИК, ама не се сдържах, да ме прощавате...
:):D:8D:;):^:

Аз знам, че нищо не знам...
Човек без идея е като риба без велосипед.
Аватар
jokata
 
Мнения: 299
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Авг 30, 2003 11:39 am
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта