Въпрос за заден дерайльор Deore LX

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Въпрос за заден дерайльор Deore LX

Мнениеот lacho_m » Вто Яну 18, 2005 4:20 pm

Поразглобих въпросния обтегач за смазване, но не се сетих да запомня кое от двете колелца беше за индексиране и кое за обтягане на веригата :I

Те видимо са различни, във дупката на едното има метално гнездо. Искам да ги сложа както си трябва затова помагайте :D
Да бе мирно седяло, нищо не би видяло!
Аватар
lacho_m
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:52 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Вто Яну 18, 2005 4:24 pm

[quote="lacho_m"]

Поразглобих въпросния обтегач за смазване, но не се сетих да запомня кое от двете колелца беше за индексиране и кое за обтягане на веригата :I

Те видимо са различни, във дупката на едното има метално гнездо. Искам да ги сложа както си трябва затова помагайте :D
[/quote]

Ако не се лъжа с металното легло и външното колелце т.е. долното гледано отстрани при монтиранан обтегач.
:offtopic:
Доколкото знам тези колецане не се смазват, а само почистват. Греста води до натрупване на прах и мръсотия и получаване на смес която действа като лека шкурка.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Яну 18, 2005 4:27 pm

[quote="lacho_m"]

Поразглобих въпросния обтегач за смазване, но не се сетих да запомня кое от двете колелца беше за индексиране и кое за обтягане на веригата :I

Те видимо са различни, във дупката на едното има метално гнездо. Искам да ги сложа както си трябва затова помагайте :D
[/quote]


Горното колелце трябва да може да се мести настрани (аксиално).
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Вто Яну 18, 2005 4:29 pm

[quote="SPA"]
:offtopic:
Доколкото знам тези колецане не се смазват, а само почистват. Греста води до натрупване на прах и мръсотия и получаване на смес която действа като лека шкурка.
[/quote]


На XT/XTR колелцата са с лагерчета, които са капсуловани, така че смазването там не пречи. За LX конкретно не знам.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот SPA » Вто Яну 18, 2005 4:34 pm

[quote="bikerider"]

[quote="SPA"]
:offtopic:
Доколкото знам тези колецане не се смазват, а само почистват. Греста води до натрупване на прах и мръсотия и получаване на смес която действа като лека шкурка.
[/quote]


На XT/XTR колелцата са с лагерчета, които са капсуловани, така че смазването там не пречи. За LX конкретно не знам.
[/quote]

Е на XT/XTR ще ги смазваш с масло не с грес. Но да ти кажа такак и никой не ми е дал изчерпателен отгвор по въпроса за греста и колецата. Едни викат трябва други не-трябва. А лично карам вече повече от година без да ги смазвам - само с почистване на набитата кал - получава се една лепкава кална маса от валволина и прахта.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Яну 18, 2005 4:41 pm

Горното трябва да се мести аксиално.

Аз смазвам мойте (ХТ) само с тънко масло и то много рядко - примерно при основно чистене след яка кална баня. Бих препоръчал същото и за тези с триещи се лагери (Deore и LX), но при тях е по-важно по-честото чистене.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот lacho_m » Вто Яну 18, 2005 4:43 pm

Благодаря за отговорите :beer:

По въпроса за смазването, колелцата не са на лагери, но след известно време започват да скърцат чудовищно и затова слагам по малко грес на металните пръстенчета които ги притискат и придържат. Че се трупа мръсотия това е ясно, просто въпрос на по-честа поддръжка:look:
Да бе мирно седяло, нищо не би видяло!
Аватар
lacho_m
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:52 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Яну 18, 2005 4:45 pm

[quote="SPA"]

[quote="bikerider"]

[quote="SPA"]
:offtopic:
Доколкото знам тези колецане не се смазват, а само почистват. Греста води до натрупване на прах и мръсотия и получаване на смес която действа като лека шкурка.
[/quote]


На XT/XTR колелцата са с лагерчета, които са капсуловани, така че смазването там не пречи. За LX конкретно не знам.
[/quote]

Е на XT/XTR ще ги смазваш с масло не с грес. Но да ти кажа такак и никой не ми е дал изчерпателен отгвор по въпроса за греста и колецата. Едни викат трябва други не-трябва. А лично карам вече повече от година без да ги смазвам - само с почистване на набитата кал - получава се една лепкава кална маса от валволина и прахта.
[/quote]


Аз лично си смазвам по веднъж годишно долното колелце (което е на лагер при мен) със мъничко грес, колкото да е смазан лагера и да не излиза грес през капсуловката. Горното колелце мисля че е по-добре да не се смазва или да е наистина с лека смазка.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот SPA » Вто Яну 18, 2005 4:47 pm

[quote="lacho_m"]

...но след известно време започват да скърцат чудовищно...
[/quote]

Ами аз съм с Deore и досега такъв ефект не съм наблюдавал. Верно е че са малко по-шумни отколкото с грес, но само това.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот lacho_m » Вто Яну 18, 2005 4:51 pm

[quote="SPA"]

[quote="lacho_m"]

...но след известно време започват да скърцат чудовищно...
[/quote]

Ами аз съм с Deore и досега такъв ефект не съм наблюдавал. Верно е че са малко по-шумни отколкото без грес, но само това.
[/quote]


Абе то в неделята с един приятел спретнахме такава кална баня на Плана :banghead:, че в един момент гумите просто спряха да се въртят, предния обтегач престана да работи и въобще от колелото не се виждаше много. Предполагам че в следствие на това се появи и скърцането :hbang2:
Да бе мирно седяло, нищо не би видяло!
Аватар
lacho_m
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:52 am
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 54 госта