Normalchashki da se napraqt na over moje li??

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Normalchashki da se napraqt na over moje li??

Мнениеот Disappear » Пон Яну 10, 2005 11:45 pm

Awe vyzmojno li e obiknovenin chashki za normal chelo da se minat na strug i da se razshirqt che da moje da vliza strjen na Over vilka a???:banghead::dunno::hbang2::hbang2:
Disappear
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Сеп 16, 2004 2:33 pm

Мнениеот hlebarka » Вто Яну 11, 2005 7:34 am

малко трудно влиза,но като го вкараш те се разширяват сами
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот Admin » Вто Яну 11, 2005 10:54 am

В [url=http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=3606]ЧЗВ (FAQ)[/url] има теми по този въпрос.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Вто Яну 11, 2005 2:43 pm

[quote="hlebarka"]

[color=red][b]малко трудно влиза,но като го вкараш те се разширяват сами[/b][/color]
[/quote]



:bigeyes:


:rofl::rofl::rofl:

:uhh: :uhh: :uhh:

:bawling::bawling::bawling:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Disappear » Вто Яну 11, 2005 9:22 pm

Админ, аз съм ги гледал тези теми и преди, ама се чудех дали схте стане и по този начин, имам предвид със струг да се разсширят и както казват в темите да сложа лагерите без сеператорче.
Disappear
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Сеп 16, 2004 2:33 pm

Мнениеот Rotting » Сря Яну 12, 2005 1:35 am

[quote="Disappear"]

Админ, аз съм ги гледал тези теми и преди, ама се чудех дали схте стане и по този начин, имам предвид със струг да се разсширят и както казват в темите да сложа лагерите без сеператорче.
[/quote]


Докато бях със стоманена нормалсайз рамка и аз много размишлявах над този проблем :) Из форума има едни големи глупости, че можело да стане, като за доказателство са изписани една камара размери, което е супер смешно и алогично.

Няма начин да се сложи овърсайз вилка на нормалсайз рамка с нормалсайз чашки! - това е защото стержена не минава през чашките и сачмените лагери

Няма начин да се сложи овърсайз вилка на нормалсайз рамка с овърсайз чашки! - това е защото чашките не могат да се набият отгоре и отдолу на челната тръба, а ако се попресоват малко и все пак се набият няма да може да мине стержена през тях

И накрая ако решиш, че можеш да минеш на струг нормалсайз чашките и да и разшириш "дупката" всичко ще е О.К., защото през тях ще може да мине стержена и те ще може да се набият на челната тръба, нищо че стените им са по 1мм, което твърдо си е за притеснение.

ДА АМА НЕ!!!
Лошото е, че от тук нататък няма как да продължиш! На челната тръба имаш нормалсайз чашки, ами какво ще е леглото което ще се набие най-отдолу на вилката??? то трябва да е овърсайз естествено и това овърсайз легло не отговаря на нормалсайз чашката!!! дори както казваш да си без сепаратора, дори и да изнамериш най-малките сачми пак не става.
Освен това под лапата какво ще имаш? Трябва да имаш "горно легло" което ще е над сачмите, легали в горната чашка. Отново чашката е нормалсайз, а "горното легло" е овърсайз и отново между тях няма да можеш да сложиш дори най-малките сачми, защото не си пасват.

Вариант е да си купиш рамка, сега май доста се продават и да започваш...
А между другото има и друг вариант - да използваш един пълен комплект овърсайз чашки, най-евтиния е 3лв. и да сложиш на челната тръба отгоре и отдолу по една скоба от тези водопроводните, дето имат винт и се стягат. Така овърсайз чашките лягат не вътре набити, ами върху горния и долния ръб на челната тръба и се стягат със скобите. Сега се процедира все едно си с овърсайз тръба и наистина е О.К. Проблемите са два: 1) стержена трябва да ти е поне 20 см и 2) ще изглеждаш доста смешно, ама едва ли ти пука.

Еми това е. Надявам се да бях изключително изчерпателен, макар и без правилна терминология и мешани размери в инчове и милиметри.
Споделям опита си, но можеш да се убедиш и сам :)
За обща култура: http://www.bikeschool.com/spokes/index.cgi
Rotting
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 9:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Redneck » Сря Яну 12, 2005 2:30 am

@Disappear

Съвета за скобите макар и примамлив всъщност е ужасно опасен:
1. съвсем не се знае от каква стомана са направени скобите;
2. заради изрезите вътрешните напрежения от натягането се състредоточват по двата ръба на скобата, точно където напречното сечение на лентата е най-малко.

Поради това е твърде възможно при един по-силен удар върху вилката някоя от тези скоби да не издържи и да се скъса, съответно всеки който кара с такива неща при всяко излизане в планината си е с един крак повече в трапа :xx(: Идеята на Rotting всъщност не е съвсем за изхвърляне, но вместо скобите трябва да си направиш специални муфи с вътрешен ръб които първо се набиват до упор около челната ти тръба (т.е. челната тръба се набива в тях), и после в тях пак до упор се набиват полуинтегрирани (вътрешни) oversize чашки от типа на Cane Creek Zero Stack - така опастност от скъсване и разместване няма, но стержена на oversize вилката пак трябва да е доста дълъг. Ако познаваш кадърен стругар (или ти самия си такъв) не би трябвало да имаш проблем с изработването на тези преходни муфи, но все пак си е по-добре направо да си вземеш нова рамка.
"I come from a land down under..."
Redneck
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Дек 12, 2004 9:37 am
Местоположение: Australia

Мнениеот Sp0nG » Сря Яну 12, 2005 11:34 am

[quote]
А между другото има и друг вариант - да използваш един пълен комплект овърсайз чашки, най-евтиния е 3лв. и да сложиш на челната тръба отгоре и отдолу по една скоба от тези водопроводните, дето имат винт и се стягат. Така овърсайз чашките лягат не вътре набити, ами върху горния и долния ръб на челната тръба и се стягат със скобите. Сега се процедира все едно си с овърсайз тръба и наистина е О.К.

Споделям опита си, но можеш да се убедиш и сам :)
[/quote]

@Rotting: поне да беше цитирал от кой си прочел идеята:deal::beer:

@Redneck: Относно точка 2: под скобата разбира се се слага гумено уплътнение, така че напражението се разпределя по цялата повърхност или поне не е чак така, както го описа. Иначе така съм карал два месеца и не съм имал проблеми, освен един малък луфт.
Аватар
Sp0nG
 
Мнения: 896
Рейтинг: 1912
Регистриран на: Пон Фев 23, 2004 6:40 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот AgentOrange » Сря Яну 12, 2005 12:21 pm

[quote="Sp0nG"]

Относно точка 2: под скобата разбира се се слага гумено уплътнение, така че напражението се разпределя по цялата повърхност или поне не е чак така, както го описа. Иначе така съм карал два месеца и не съм имал проблеми, освен един малък луфт.
[/quote]


Аха, а като се стегне и с тел + тиксо хептем няма мърдане :crazy:

Момчета, играете си на руска рулетка с подобни безумия... Спорта е достатъчно опасен и без тях.
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm

Мнениеот bikerider » Сря Яну 12, 2005 12:40 pm

[quote="AgentOrange"]

[quote="Sp0nG"]

Относно точка 2: под скобата разбира се се слага гумено уплътнение, така че напражението се разпределя по цялата повърхност или поне не е чак така, както го описа. Иначе така съм карал два месеца и не съм имал проблеми, освен един малък луфт.
[/quote]


Аха, а като се стегне и с тел + тиксо хептем няма мърдане :crazy:

Момчета, играете си на руска рулетка с подобни безумия... Спорта е достатъчно опасен и без тях.
[/quote]


Нашите понятия за спорта май доста се различават от техните... ако те изобщо говорят за планинско колоездене...

@SpOnG: рядко съм срещал такива безумия (точната дума) като това което каза. Дано някой не те послуша и да се осакати доживот...

@all: послушайте Rotting - просто не става.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PtD » Сря Яну 12, 2005 1:14 pm

И всички тия главоболия за 100-тина лева (колкото струва една oversize рамка)? :crazy::crazy::crazy: Ами че то операциите при стругаря ще излезат 20-30 лева сигурно!

Да не говорим, че има 2-ра ръка за по 60-70-80 лева напълно прилични рамки! :dunno:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот tailor » Сря Яну 12, 2005 1:21 pm

[quote="Disappear"]

Awe vyzmojno li e obiknovenin chashki za normal chelo da se minat na strug i da se razshirqt che da moje da vliza strjen na Over vilka a???:banghead::dunno::hbang2::hbang2:
[/quote]
:offtopic:Във Веломания се продават oversize ALU рамки [url=http://www.dragbicycles.com/grizzly_bike.html]Drag Grizzly [/url]на цена 68,90лв (до 15 януари с 12% намаление ~ 60лв):offtopic:
Аватар
tailor
 
Мнения: 1181
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Ное 14, 2002 8:27 pm
Местоположение: Соф

Мнениеот Sp0nG » Сря Яну 12, 2005 7:51 pm

@bikerider: сега не ми се обяснява подробно, а и съм ядосан по други причини, но ще ти кажа че ти говоря като цяло за колоездене, в планината е ясно че неможе да се каря някъв луд ДХ, щото по принцип рамките 1" са рядко (даже никога) предназначени за такава употреба. Но в града може да се кара преспокойно. Това съм пропуснал да го кажа, но според мен хората, каращи колела с 1" рамки не са от най-добрите карачи (да фърчат с 200 през каменни реки)и още навлизат във спорта и просто не биха натоварили колелото толкова, че да се счупи! По-скоро би се откъртило челото, отколкото сглобката, но това си е мое мнение, вие не сте видяли за какво точно става въпрос и не мога и не искам да ви убеждавам в каквото и да било.

Освен това малко хора имат възможността да си купят едновременно добри рамка и вилка. Кво, ако искат да карат преди да са си взели някоя добра рамка, да си стоят вкъщи? Аз не мога така. Явно много хора са (били) в положението, в което съм бил аз, понеже откакто следя форума имаше поне 4-5 такива теми. Айде :beer: на всички и не правете самоделки по колелата, ако не осъзнавате риска.
Аватар
Sp0nG
 
Мнения: 896
Рейтинг: 1912
Регистриран на: Пон Фев 23, 2004 6:40 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот bikerider » Чет Яну 13, 2005 11:08 am

[quote="Sp0nG"]

@bikerider: сега не ми се обяснява подробно, а и съм ядосан по други причини, но ще ти кажа че ти говоря като цяло за колоездене, в планината е ясно че неможе да се каря някъв луд ДХ, щото по принцип рамките 1" са рядко (даже никога) предназначени за такава употреба. Но в града може да се кара преспокойно. Това съм пропуснал да го кажа, но според мен хората, каращи колела с 1" рамки не са от най-добрите карачи (да фърчат с 200 през каменни реки)и още навлизат във спорта и просто не биха натоварили колелото толкова, че да се счупи! По-скоро би се откъртило челото, отколкото сглобката, но това си е мое мнение, вие не сте видяли за какво точно става въпрос и не мога и не искам да ви убеждавам в каквото и да било.

Освен това малко хора имат възможността да си купят едновременно добри рамка и вилка. Кво, ако искат да карат преди да са си взели някоя добра рамка, да си стоят вкъщи? Аз не мога така. Явно много хора са (били) в положението, в което съм бил аз, понеже откакто следя форума имаше поне 4-5 такива теми. Айде :beer: на всички и не правете самоделки по колелата, ако не осъзнавате риска.
[/quote]


Аз още вчера разбрах, че не говориш за планинско колоездене, щото за мен дори за XC е опасно така, все пак планината си е планина. Но продължавам да считам, че в този форум (бидейки ориентиран към планинско колоездене и в немалка част към екстремни дисциплини) е опасно да се постват такива неща, защото пичовете които сега започват да карат по-екстремно като цяло (точно както ти каза) не могат да си позволят хубави компоненти наведнъж. Само дето отново ми идва наум лафа на TOYAGA "евтини на брашното, скъпи на триците". За мен лично по-важна сглобка от челото и чашките в едно колело няма.

За града съм съгласен, но само ако говорим за comfort riding, нещо което отново не е цел на този форум, ако разбирам правилно. Виж ако говорим за urban, DJ или trial изпълнения, контузиите са в кърпа вързани, рано или късно (същото като оная тема за лепените накладки). А всички знаем че начинаещите рано или късно започват да пробват номерца, скокчета или трикчета, тоест е опасно това да се прави с такива "сглобки".

Относно карането преди да си си взел нещо хубаво, да чудесно, ама сиренето е с пари. Другото са половинчати решения, които носят риск. Усещал съм го на собствен гръб и повече не бързам за никъде. В момента сглобявам най-доброто колело, което някога съм имал и въпреки, че бясно ми се кара, ще изчакам търпеливо още няколко месеца за да имам парите да взема компонентите, с които съм решил да карам. Мисля, че това е правилния начин да се правят нещата, но все пак това е моето субективно мнение. Виж риска за здравето от избързване и спестяване при основните компоненти като рамка и чашки заради безпаричие си е съвсем обективен.

Айде :beer: и от мен и пожелавам на всички нетърпеливци безпроблемно ползване на "водопроводните" скоби.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Rotting » Чет Яну 13, 2005 6:16 pm

Предлагам спора да се прекрати и СЪВЕТВАМ всеки начинаещ, който има желание да кара MOUNTAIN BIKE да си купи една нова алуминиева овърсайз рамка и да не се занимава с глупости - самоделки!

[u][b][color=maroon]По-ценно от здравето няма![/color][/b][/u]
За обща култура: http://www.bikeschool.com/spokes/index.cgi
Rotting
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 9:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Disappear » Пет Яну 14, 2005 12:16 am

Ами и аз това имах предвид, да питам дали ще стане или няма да стане, не съм казал че трябва на всяка цена да закрепя овер вилка на нормал чело, просто питах дали няма да се получи и временоо да закърпя положението.Не съм искал нито да я лепя с тиксо нито с дъвка че да се закрепи, питах само дали мога да си сменя гадния зуум с нещо по добро, пак казвам без колелото ми да прилича на канализация или на Харлий Дейвидсон с три метра предница.Без да обиждам никой от далите идеи!!!!!
Мерси все пак !!!!:beer:
Disappear
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Сеп 16, 2004 2:33 pm

Мнениеот bikerider » Пет Яну 14, 2005 10:29 am

[quote="Rotting"]

Предлагам спора да се прекрати и СЪВЕТВАМ всеки начинаещ, който има желание да кара MOUNTAIN BIKE да си купи една нова алуминиева овърсайз рамка и да не се занимава с глупости - самоделки!

[u][b][color=maroon]По-ценно от здравето няма![/color][/b][/u]


[/quote]


:agree::thumb:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта