Пукане на предни спици

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Пукане на предни спици

Мнениеот EFO » Пет Ное 26, 2004 3:40 pm

Предните ми спици пукат при завои как да ги оправя?
EFO
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Ное 26, 2004 3:39 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Ное 26, 2004 3:56 pm

[quote="EFO"]

Предните ми спици пукат при завои как да ги оправя?
[/quote]


ако са спиците - занеси ги на центровчик да ти ги стегне. ако не ти се носи - капни по една капка масло на всяко кръстосване на спиците - това би трябвало да махне шума, но според мен е временно "решение".
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Damian_ » Съб Ное 27, 2004 3:14 pm

[quote="bikerider"]

[quote="EFO"]

Предните ми спици пукат при завои как да ги оправя?
[/quote]


ако са спиците - занеси ги на центровчик да ти ги стегне. ако не ти се носи - капни по една капка масло на всяко кръстосване на спиците - това би трябвало да махне шума, но според мен е временно "решение".
[/quote]
Добре това пукане е в следствие на разхлабвабне на спиците-Верно ама един приятел също го домарзя да я занесе до му ги притегнат и след два три дена почнаха да му падат спиците:eek:
Който го е страх от мечките ... ми не ходи в гората ;)

Аватар
Damian_
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Пет Мар 19, 2004 8:12 pm
Местоположение: Ямбоу

Мнениеот axelmax » Съб Ное 27, 2004 3:26 pm

hahaahaha:)
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот EFO » Съб Дек 04, 2004 11:39 am

Да де ама гледам, че и главичките дето придържат спиците към главината излизат навън, и като ги натисна да прилепнат към главината издават пак тоя гаден пукащ звук.
EFO
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Ное 26, 2004 3:39 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Вто Дек 07, 2004 10:18 am

[quote="EFO"]

Да де ама гледам, че и главичките дето придържат спиците към главината излизат навън, и като ги натисна да прилепнат към главината издават пак тоя гаден пукащ звук.

[/quote]

Ако използваш ефтини спици може да се износят главичките (то и на скъпите става това износване, ама след повече време). Приятелката ми поради тази причина редовно и се късат на 2-3 спици главичките и отива в сервиза за смяна, ама нали е в гаранция и там пак слагат от най-ефтините... и така!
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Shady™ » Вто Дек 07, 2004 11:16 am

Абе хора 1 ключе за натягане на спици е 3-6 лева !! Вземете си !! Центровката е много лесна: с натягане придурпвате сшината към страната:
напр;
ако ти бие на на ляво шината а спицата ти е разположена така: \ Просто я натягаш и тя ще придурпа шината на дясно и ще я изправиш!
Същия ефект ще има и ако спицата ти е така: /
и е пренатегната и ти просто я разпусни малко и пак ще се оправи
П.С. Това се прави така в цетръра където е осукана а не кадето ви падне, в случай че някои незнае!!
И така!!! Това с маслото не съм го пробвал но мисля че ще има ефект, но е временен защото шината ще е е крива и ще се доразхлаби и ще скъсаш спици и ще ти скърца пак !!!
Specialized Riders Club !!! SEX™ = Super EXtreme TEAM
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Вто Дек 07, 2004 11:51 am

а какви са ти шините?
:)
пукането може да не е от спиците
1 познат с Jumbo има подобен проблем, но пукането е от капсите при шината(или поне той така се изрази)
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Мнениеот bikerider » Вто Дек 07, 2004 11:51 am

[quote="Shady™"]

Абе хора 1 ключе за натягане на спици е 3-6 лева !! Вземете си !![/quote]


Не че искам да ви обезкуражавам, но с ключе за спици от 3-6 лева единствения ефект са скапани нипли. Хубавите ключета са от 20 лева и нагоре и има защо - защото са прецизна изработка.
Центровката не е само стягане или разхлабване на спици, има и други моменти като равномерен опън на спиците, центриране на балона и куп такива дребни "подробности" дето могат да ти вгорчат живота ако не ги знаеш. Не случайно има центровчици - идете. Сумата за центроване се изплаща многократно и то за кратко време.

@EFO: Ако още не си си стегнал спиците, направи го при центровчик. Това с маслото ти го казах, ако искаш да се отървеш от пукането докато отидеш на центровчик. Ако главичките ти мърдат при главината, значи спиците са пределно хлабави - стегни ги незабавно, иначе ще скъсаш някоя, или предницата ще започне да ти бяга при завой.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Shady™ » Вто Дек 07, 2004 12:17 pm

Бе аз знам как се центрова капла и чмалките подробности,ма не ми се обяснява на дълго и широка, пък и има статия за това май :)
Btw Моите спици са DT и пак и разхлабвам за до 2 седмици и ако давах по 20лева на 2 седмици за цетровка щях да съм аут от липса на кинти !!!
А за ключето - моето си е перфектно само дето и е от комплект инструменти към 1 bike peugeot когато бях 1 клас и не е мръднало ама е неудобло смисал че малко ти преебава пърстите щото е мноо малко но иначе does not effect the qulallity на центровката ;) Ако мога така да кажа ;)
Specialized Riders Club !!! SEX™ = Super EXtreme TEAM
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Мнениеот jivkonik » Вто Дек 07, 2004 12:49 pm

[quote="Shady™"]

[b]qulallity [/b]
[/quote]

ХАЙДЕ ДА НАУЧИМ ПЪРВО ГРАМОТЕН БЪЛГАРСКИ И ПОСЛЕ ДА ПИШЕМ ГРАМОТНО И НА ДРУГИ ЕЗИЦИ А!?!

[size=167]QUALITY[/size]

Аман от АНГЛОПИШЕЩИ неграмотници в този форум....
:dark:
:crazy::crazy::crazy:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот bikerider » Вто Дек 07, 2004 3:38 pm

[quote="Shady™"]

Бе аз знам как се центрова капла и чмалките подробности,ма не ми се обяснява на дълго и широка, пък и има статия за това май :)
Btw Моите спици са DT и пак и разхлабвам за до 2 седмици и ако давах по 20лева на 2 седмици за цетровка щях да съм аут от липса на кинти !!!
А за ключето - моето си е перфектно само дето и е от комплект инструменти към 1 bike peugeot когато бях 1 клас и не е мръднало ама е неудобло смисал че малко ти преебава пърстите щото е мноо малко но иначе does not effect the qulallity на центровката ;) Ако мога така да кажа ;)
[/quote]


как през две седмици ти се разхлабват бре???
нещо не е наред - или са ти хлабави или нещо друго. нали не си смазвал резбата на спиците/ниплите? ниплите са месингови или алуминиеви така че не би трябвало да се разхлабват върху стоманените спици ако са стегнати като хората.

за ключето - твоето конкретно сигурно е хубаво, но имах предвид, че като правило с евтино ключе за 3-6 лева НЕ може да се стегнат хубаво спиците, щото се заоблят ниплите и ключето превърта. със сигурност има и евтини хубави ключета, но тук поне не съм виждал на такава цена.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот mih » Чет Дек 09, 2004 5:59 pm

[quote][i]Originally posted by bikerider
как през две седмици ти се разхлабват бре???
нещо не е наред - или са ти хлабави или нещо друго. нали не си смазвал резбата на спиците/ниплите? ниплите са месингови или алуминиеви така че не би трябвало да се разхлабват върху стоманените спици ако са стегнати като хората.

за ключето - твоето конкретно сигурно е хубаво, но имах предвид, че като правило с евтино ключе за 3-6 лева НЕ може да се стегнат хубаво спиците, щото се заоблят ниплите и ключето превърта. със сигурност има и евтини хубави ключета, но тук поне не съм виждал на такава цена.
[/quote]

а аз знам от Тонката, че трябва да се капва капка масло при наплитането на резбата на ниплата, за да може после да се центрова по-лесно, инак и най-профи ключето ще заобли заялата нипла. и доколкото знам той е един от малкото, които го правят. поне на мойто колело той направи така и засега не са се отхлабили за целия сезон каране, /адски съм доволен, не напразно му викат Центровката ;-)/
според мен системното непрофесионално потягане води до разхлабване, поне при мене беше така преди последното наплитане. все пак това си е занаят, който се учи с години, и аз си мислех, че ми е ясен принципа на изправяне, но си е доста тънка занимавка и го правя сам само при незначителни изкривявания.
затова съветът ми е да се иде на майстор. всичко е в първоначалното наплитане - ако е качествено, ще се криви много по-трудно, и ще се изправя по-лесно.
и аз имах едно ключе от 7 лева и много се зарадвах, като го изгубих :^:
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот Shady™ » Чет Дек 09, 2004 7:28 pm

[quote="jivkonik"]

[quote="Shady™"]

[b]qulallity [/b]
[/quote]

ХАЙДЕ ДА НАУЧИМ ПЪРВО ГРАМОТЕН БЪЛГАРСКИ И ПОСЛЕ ДА ПИШЕМ ГРАМОТНО И НА ДРУГИ ЕЗИЦИ А!?!

[size=167]QUALITY[/size]

Аман от АНГЛОПИШЕЩИ неграмотници в този форум....
:dark:
:crazy::crazy::crazy:
[/quote]

Пич знам си английски перфектно, но пиша БЪРЗО и правя грешки не от незнаене а от бързане има разлика !!!:offtopic:
Specialized Riders Club !!! SEX™ = Super EXtreme TEAM
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Мнениеот PtD » Пет Дек 10, 2004 12:50 am

[quote="mih"]


а аз знам от Тонката, че трябва да се капва капка масло при наплитането на резбата на ниплата, за да може после да се центрова по-лесно, инак и най-профи ключето ще заобли заялата нипла.
[/quote]


Странно, странно, на мен пък ми слага Loctite :D
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Пет Дек 10, 2004 10:52 am

[quote="PtD"]

[quote="mih"]


а аз знам от Тонката, че трябва да се капва капка масло при наплитането на резбата на ниплата, за да може после да се центрова по-лесно, инак и най-профи ключето ще заобли заялата нипла.
[/quote]


Странно, странно, на мен пък ми слага Loctite :D
[/quote]


@mih, PtD: Питах shady дали не е смазвал резбата. Иначе маслото под ниплите е задължително, поне за мен. Тонката ми го показа и съм съгласен 100% с него, че така спиците се стягат по-добре без риск за ниплите.
После обаче аз винаги си минавам каплата с обезмаслител и вода - както са стегнати ниплите хубаво, да си останат така. А за резбата Loctite дори е още по-добре, макар че според мен няма смисъл за месинговите нипли, само за алуминиеви.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PtD » Съб Дек 11, 2004 5:40 am

[quote="bikerider"]


@mih, PtD: Питах shady дали не е смазвал резбата. Иначе маслото под ниплите е задължително, поне за мен. Тонката ми го показа и съм съгласен 100% с него, че така спиците се стягат по-добре без риск за ниплите.
[/quote]


Аз така си и помислих, че слага масло от *външната* страна на ниплите, ама като мога да се изкажа, без да ям бой... :P

[quote]
А за резбата Loctite дори е още по-добре, макар че според мен няма смисъл за месинговите нипли, само за алуминиеви.
[/quote]


Loctite управлява! :hbang2: Както е известно, аз бая блъскам (поради неумение) и по-рано спиците самопроизволно се разхлабваха. Откакто центроваха и фиксираха с Loctite, почти не е мръднала центровката :thumb:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Tupekc » Съб Дек 11, 2004 4:00 pm

Аве хора.. и аз си мислех, че пука от нестегнати спици и днеска фанах да си ги стегна. Стегнах го обаче пукането продължава и маи е от главината.. мойта понеже с съчми вътре и може да липсрва някоя друга съчма и да трака от това..
Пука даже когато колелото е с главата на долу и завъртя предната капла.:(!:
Аватар
Tupekc
 
Мнения: 115
Рейтинг: 1204
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 11:44 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Съб Дек 11, 2004 5:04 pm

[quote="Tupekc"]

Стегнах го обаче пукането продължава и маи е от главината..

...

Пука даже когато колелото е с главата на долу и завъртя предната капла.:(!:
[/quote]


:bawling::bawling::bawling:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Damian_ » Нед Дек 12, 2004 1:56 pm

[quote="Tupekc"]

обаче пукането продължава и маи е от главината.. мойта понеже с съчми вътре и може да липсрва някоя друга съчма и да трака от това..

[/quote]
Aми то маи с друго освен съчми неможе да е:eek3:Или вече има нови технологий на втулки:eek:
Който го е страх от мечките ... ми не ходи в гората ;)

Аватар
Damian_
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Пет Мар 19, 2004 8:12 pm
Местоположение: Ямбоу

Мнениеот bikerider » Пон Дек 13, 2004 10:33 am

[quote="Tupekc"]
Пука даже когато колелото е с главата на долу и завъртя предната капла.:(!:
[/quote]


Аве ти сега ли се сети да кажеш? :beer:
И на мен ми прилича на лагер, дано да се разминеш със съчма или нов конус.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Пон Дек 13, 2004 10:38 am

[quote="Damian_"]

[quote="Tupekc"]

обаче пукането продължава и маи е от главината.. мойта понеже с съчми вътре и може да липсрва някоя друга съчма и да трака от това..

[/quote]
Aми то маи с друго освен съчми неможе да е:eek3:Или вече има нови технологий на втулки:eek:
[/quote]


тия "нови [u]технологий[/u]";) ги има от известно време насам - викат им ролкови и иглени лагери. че и още видове има.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Damian_ » Пон Дек 13, 2004 11:02 am

[quote="bikerider"]

[quote="Damian_"]

[quote="Tupekc"]

обаче пукането продължава и маи е от главината.. мойта понеже с съчми вътре и може да липсрва някоя друга съчма и да трака от това..

[/quote]
Aми то маи с друго освен съчми неможе да е:eek3:Или вече има нови технологий на втулки:eek:
[/quote]


тия "нови [u]технологий[/u]";) ги има от известно време насам - викат им ролкови и иглени лагери. че и още видове има.
[/quote]
Да ама те също са със "съчми" а тука става въпрос дали има БЕЗ съчми (втулка):bouncy:
Който го е страх от мечките ... ми не ходи в гората ;)

Аватар
Damian_
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Пет Мар 19, 2004 8:12 pm
Местоположение: Ямбоу

Мнениеот bikerider » Пон Дек 13, 2004 11:10 am

[quote="Damian_"]

[quote="bikerider"]

[quote="Damian_"]

[quote="Tupekc"]

обаче пукането продължава и маи е от главината.. мойта понеже с съчми вътре и може да липсрва някоя друга съчма и да трака от това..

[/quote]
Aми то маи с друго освен съчми неможе да е:eek3:Или вече има нови технологий на втулки:eek:
[/quote]


тия "нови [u]технологий[/u]";) ги има от известно време насам - викат им ролкови и иглени лагери. че и още видове има.
[/quote]
Да ама те също са със "съчми" а тука става въпрос дали има БЕЗ съчми (втулка):bouncy:
[/quote]


олеле... извинявай... :lol::laugh:
главината е доста високооборотно нещо за триенето, което се развива в триещ лагер (така се казва) и не мисля, че някога ще видиш такова чудо.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Пон Дек 13, 2004 4:09 pm

[quote="bikerider"]
олеле... извинявай... :lol::laugh:
главината е доста високооборотно нещо за триенето, което се развива в триещ лагер (така се казва) и не мисля, че някога ще видиш такова чудо.
[/quote]


преди малко ме поправиха, термина е "плъзгащ лагер".
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот hlebarka » Пон Дек 13, 2004 5:07 pm

в двигателите няма ли втулки , въпреки оборотите?
то там и масло има в изобилие де, ама да питам
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот bikerider » Пон Дек 13, 2004 5:27 pm

[quote="hlebarka"]

в двигателите няма ли втулки , въпреки оборотите?
то там и масло има в изобилие де, ама да питам
[/quote]


1. има
2. има, има... :^: и баба знае в маслена баня :angel2:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот did » Вто Дек 14, 2004 10:43 am

та значи да очакваме скоро появата на главини на втулки с маслена баня... брррр. аз май ще пропусна пазаруването.

А по темата: EFO, за да получиш правилен отговор, първо трябва да зададеш правилен въпрос. На теми с оплакване от пукане, скърцане, тропане незнам къде си и т.н. честно казано вече хич не им обръщам внимание. Не може по интернет да се прави диагностика откъде идва проблема, а ако и ти сам не си сигурен по-добре първо се консултирай с някого, ама не онлайн, ами на чаша бира покрай колелото, дето тропа. След това, ако все още не е ясно КАКВО тропа, скърца или пука, купуваш още бира и търсиш някой по-голям разбирач. Чак като си наясно къде ориентировъчно е проблема (или като ти свършат парите за бира) поставяш проблема тук и умните глави почват да наливат акъл. Иначе става весело: спици... а, не!... главина... на втулки??? ама и с колелата нагоре... Странни работи:dunno:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Вто Дек 14, 2004 12:41 pm

[quote="did"]

та значи да очакваме скоро появата на главини на втулки с маслена баня... брррр. аз май ще пропусна пазаруването.
[/quote]


Бе мани тва са глупости. Никой няма да направи такава главина, аз това му казвах на Damian.

[quote="did"]
А по темата: EFO, за да получиш правилен отговор, първо трябва да зададеш правилен въпрос. На теми с оплакване от пукане, скърцане, тропане незнам къде си и т.н. честно казано вече хич не им обръщам внимание. Не може по интернет да се прави диагностика откъде идва проблема, а ако и ти сам не си сигурен по-добре първо се консултирай с някого, ама не онлайн, ами на чаша бира покрай колелото, дето тропа. След това, ако все още не е ясно КАКВО тропа, скърца или пука, купуваш още бира и търсиш някой по-голям разбирач. Чак като си наясно къде ориентировъчно е проблема (или като ти свършат парите за бира) поставяш проблема тук и умните глави почват да наливат акъл. Иначе става весело: спици... а, не!... главина... на втулки??? ама и с колелата нагоре... Странни работи:dunno:
[/quote]


Съгласен :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Damian_ » Сря Дек 15, 2004 6:49 pm

ееееее Стигнахме до извода :beer:.Естествено че съм съгласен :drunk: :peace:
Който го е страх от мечките ... ми не ходи в гората ;)

Аватар
Damian_
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Пет Мар 19, 2004 8:12 pm
Местоположение: Ямбоу


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 22 госта