zentrovka na shina

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

zentrovka na shina

Мнениеот nindja » Чет Ное 04, 2004 9:21 pm

Adrveite iskma da vi popitam zna4i kuf mi e problema.Vzeh si Glavina formulla i triabvashe da si ia napleta sam zashtoto ne mi se davaha 10lv. така самоче проблема е как да си центрожам каплата да не шава нагоре надолу.Благодаря ви предварително
Казват ми че съм откачака щот карам цял ден колело без седалка!
nindja
 
Мнения: 614
Рейтинг: 1181
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 8:39 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот KiZZo » Чет Ное 04, 2004 10:42 pm

Описано е на много места , но ето накратко ако не ти се чете:
Там където стърчи най-много затягаш спиците, а там където е вдлъбнато отпускаш. Добре е да затягаш равен брой спици свързани за левия и десния фланец, за да не прецакваш страничната настройка.
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот nindja » Сря Ное 10, 2004 8:45 pm

Probvah po tozi metod no neshto nestava.Spizite sa nategnati tolkova 4e nemoga da zavurtia klu4eto a kaplata si bie oshte nagore nadolu.Molia vi pomognete?
Казват ми че съм откачака щот карам цял ден колело без седалка!
nindja
 
Мнения: 614
Рейтинг: 1181
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 8:39 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Чет Ное 11, 2004 10:16 am

Едва ли някой тук може да ти помогне, освен ако не дойде да ти центрова колелото :D
Това, което ти е написал Kizzo, е така. Ако не става, причините могат да са различни:
1.Липса на опит (центровката на колела не се научава отведнъж и понякога не е най-простото нещо)
2.Липса на подходящи и качествени инструменти
3.Лоши материали (кривини в каплата например)
4.Комбинация от горните
5.други
Като неопитен центровчик (наплитал съм си само няколко пъти колелата) мога да ти кажа, че постигането на задоволителен резултат в началото изисква доста време и опити. Ако нямаш времето и желанието, както и качествени инструменти, по-добре прежали 10лв.
На мен например ми е скапан стендът, а и ключето за спици не е първа хубост, което ми докарва доста проблеми понякога. Затова, ако си правя изцяло ново колело (примерно купил съм си нови главина и капла), го давам в сервиз, за да спестя време и да знам, че ще го направят хубаво и скоро няма да се наложи аз да пипам. След това вече, ако излезе от строя или пък не ми се дават пари или нещо друго, вече сам си го наплитам/центровам.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот nindja » Чет Ное 11, 2004 3:50 pm

Zna4i az ospiah da si ia napleta.S zentrovkata naliavo na diasno se opravih no nagore nadolu si ima biene ne e mnogo goliamo ne vse pak otzad sum s VB i pre4i malko.
A za instromentite imam niakakvo klu4e za 1lv. ot niakakuf magazin si go vzeh ima mngo narezi.Az li4no si zentrovam kaplata na koleloto a za potbitosta na shkafa.Taka4e moge i tova da e problema.:D:D:D:D:D
Казват ми че съм откачака щот карам цял ден колело без седалка!
nindja
 
Мнения: 614
Рейтинг: 1181
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 8:39 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Чет Ное 11, 2004 7:19 pm

Изследвай внимателно къде точно бие нагоре-надолу. Ако е там, където е сглобката на каплата, при евтините капли това се среща често и не може да се оправи (в повечето случаи), защото се дължи на недостатъчно прецизно снаждане на двете части. Все пак, тези кривини обикновено не са повече от 1мм, така че не би трябвало да пречат толкова на карането, дори и с V-спирачки.
Както казах, добри умения за центроване не се придобиват лесно, а пък изправянето на кривини в посока надолу-нагоре се е най-трудно, поне за мен, и не мога да си представя какво е ако нямаш стенд.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот nindja » Чет Ное 11, 2004 9:18 pm

Ami zna4i shinata mi e crosser X-pert to i az mnogo sum ia podbil moge i tova da e problema.Blagodariati!!!
Казват ми че съм откачака щот карам цял ден колело без седалка!
nindja
 
Мнения: 614
Рейтинг: 1181
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 8:39 am
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта