Положение на заден шок

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Положение на заден шок

Мнениеот skoka » Пон Ное 01, 2004 10:53 am

Скоро се сдобих с рамка с кобилици,и се чудя как трябва,да е поставен шока.с коя страна нагоре,и дали въобще има значение?Шока е DNM MM-22AR
skoka
 
Мнения: 103
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Ное 01, 2003 1:03 pm

Мнениеот bestbg » Пон Ное 01, 2004 12:07 pm

Мен ми е със врътката за пружината нагоре понеже така ми беше стария. т.е. приливника и той ми е горе.

П.С. от любопитство питам каква ти е рамката
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот skoka » Пон Ное 01, 2004 12:28 pm

понеже не знам как да сложа снимка тука,ти я пратих на пощата.някакъв RAM,но не съм сигурен точно какъв.Маи е RAM XC 03
skoka
 
Мнения: 103
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Ное 01, 2003 1:03 pm

Мнениеот Zink » Пон Ное 01, 2004 1:07 pm

Според мене няма значение. Аз имам подобна рамка(РАМ ФР 04) и резервоарчето за масло ми е горе, но сега гледам че ги слагат наобратно при сглобяването.
True Riders Team
Zink
 
Мнения: 696
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Авг 30, 2004 10:37 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MOD » Вто Ное 02, 2004 10:03 am

[quote="skoka"]

Скоро се сдобих с рамка с кобилици,и се чудя как трябва,да е поставен шока.с коя страна нагоре,и дали въобще има значение?Шока е DNM MM-22AR
[/quote]


Чета, че някой има повод за черпене.:D Със здраве да я караш, само добри преживявания с нея ти пожелавам !!! :thumb:
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот skoka » Вто Ное 02, 2004 8:14 pm

Мерси,мерси,за пожеланието!Сега остава да го пробвам при някое по сериозно каране.Пък като се видим следващия път,няма начин-ще се черпим.:D:D:D
skoka
 
Мнения: 103
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Ное 01, 2003 1:03 pm

Мнениеот bikerider » Сря Ное 03, 2004 4:43 pm

[quote="Zink"]

Според мене няма значение. Аз имам подобна рамка(РАМ ФР 04) и резервоарчето за масло ми е горе, но сега гледам че ги слагат наобратно при сглобяването.
[/quote]


ами с резервоара надолу на теория се понижава неокачената маса (подвижната маса на окачването), тоест би трябвало да реагира малко по-добре, щото се движи само един шиш, обаче не всички рамки могат да поемат така разположен шок.
на практика обаче твърде много зависи от конкретния амортисьор и хидравликата му дали ще има ефект от обръщане с резервоара надолу и какъв. по мои наблюдения най-често формата на рамките е причината за едно или друго положение на даден шок.
има и друг момент, че главното усилие при сгъване ляга върху горната втулка на шока и подвижната му част. така че от тази гледна точка за странична твърдост при кобилично окачване може би е по-добре да е с резервоара нагоре, но както вече казах, нещата са прекалено зависими от конкретния шок, a разликите прекалено малки, така че това е малко или много субективно и зависи от човека.

още нещо: виждал съм кобилични окачвания с реглаж на хода (две или три дупки в кобилиците за амортисьора, където шока е на най-вътрешната (най-голям ход), обърнат е надолу и за да се избегне момента със сученето, е монтирана допълнителна втулка на крайната дупка на кобилиците за странична устойчивост. дали има смисъл не знам, но определено зависи от рамката/кобилиците и така нататък.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот skoka » Сря Ное 03, 2004 5:47 pm

Значи да го слагам,както го чувствам по-добре.Сега съм го сложил с резервоара надолу и го чувствам наистина по-добре.Щом няма проблем смятам да го оставя така както е в момента-с резервоара надолу.Мерси за съветите!
skoka
 
Мнения: 103
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Ное 01, 2003 1:03 pm

Мнениеот bikerider » Сря Ное 03, 2004 5:59 pm

[quote="skoka"]

Значи да го слагам,както го чувствам по-добре.Сега съм го сложил с резервоара надолу и го чувствам наистина по-добре.Щом няма проблем смятам да го оставя така както е в момента-с резервоара надолу.Мерси за съветите!
[/quote]


за нищо :)
само провери дали няма да има проблеми с рамката - сега може и да не си личи но като скочиш може резервоара да издъни долната тръба. От БАС ще кажат дали има проблеми, но ако не ти се чака тяхното мнение, просто махни пружината, монтирай шока без нея и сгъни задницата да провериш за проблеми. ако шока никъде не опира, значи нямаш грижи.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот skoka » Сря Ное 03, 2004 6:07 pm

Ще пробвам като махна пружината.Мисля,че няма да опира никъде,но ще пробвам.Хиляди благодарности!!!:):):)
skoka
 
Мнения: 103
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Ное 01, 2003 1:03 pm

Мнениеот bikerider » Чет Ное 04, 2004 11:03 am

:thumb:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта