въпрос за марзочи бомбер

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

въпрос за марзочи бомбер

Мнениеот stanbike » Нед Окт 17, 2004 1:35 pm

На скоро си взех вилка марзочи или марцоки бомбер. проблемът ми е че вилката е въздушна а аз представа си нямам от това как се регулира въздушна вилка. поне аз я смятам за въздушна защото има винтилчета като за гума, пък като натисна от горе и издиша...8). ако някои има инфо как се регулират нека напище.благодаря ви предварително
stanbike
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Окт 17, 2004 1:29 pm

Мнениеот Admin » Нед Окт 17, 2004 5:22 pm

Щом имаш вентили, значи наистина е с въздушни пружини.
Кое те интересува как й се регулира?
Твърдостта на пружините се регулира като ги напомпаш колкото ти харесва, като не надвишаваш максимално и минимално допустимите граници, посочени от производителя.
Ако вилката има реглаж на смекчаването (то е маслено, а не въздушно)при сгъване (компресия - compression) или при разгъване (rebound), те се регулират чрез съответните врътки.
Ако има заключване - пак става със съответната врътка или палче.
:)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пон Окт 18, 2004 9:44 am

[quote="stanbike"]

На скоро си взех вилка марзочи или марцоки бомбер. проблемът ми е че вилката е въздушна а аз представа си нямам от това как се регулира въздушна вилка. поне аз я смятам за въздушна защото има винтилчета като за гума, пък като натисна от горе и издиша...8). ако някои има инфо как се регулират нека напище.благодаря ви предварително
[/quote]


Еми просто трябва да я напомпиш с помпа. Има едни "специални" помпи за вилки (завиват се на винтила и са разграфени фино), но можеш да си свършиш работа и с обикновена помпа с такъв накрайник. Принципно се помпи с въздух, но като си нацелиш веднъж налягането е още по-хубаво да отидеш да ти я напомпят на твоето налягане с азот, за да не се влияе чак толкова от температурата.

За налягането - трябва да си го нацелиш, така че тръбите да потъват в краката (sag) 10-30% от дължината си като седнеш на колелото. Хубаво е в двата крака да има що-годе еднакви налягания. Иначе точния sag зависи от теглото ти и стила на каране - ако кажеш каква е точно вилката и какъв ти е стила на каране бих могъл да ти дам по-конкретни цифри.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот climb » Вто Окт 19, 2004 8:51 pm

А колко пари е взе тая вилка.
Аватар
climb
 
Мнения: 506
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Авг 20, 2004 10:44 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта