Как да си сглобя верижката?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Как да си сглобя верижката?

Мнениеот LiFo » Пон Окт 11, 2004 8:10 pm

Преди 2 дни си свалих веригата за почистване.Толкова се бях залисал да си базикам по колелото и да си чистя обтегача, зъбчатките и веригата, че докато правех всички тези неща не се замислих как ще я сглобя отново.:xx(:Та точно това ми е въпросът, как да си я сглобя отново:?:

А, искам също да попитам дали с един сегмент по-малко ще има проблеми, защото за съжаление изгубих една шайбичка и трябваше да го махна.Означава ли това нова верига:?:
Дайте съвети...Благодаря предварително:)
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот TOYAGA » Пон Окт 11, 2004 9:38 pm

Имаш ТРИ принципни варианта:

1. (препоръчвам го в твоя случай) Отиваш и си взимаш един SRAM Powerlink (златен на 9-ка и сребърен за 8-ца), бодваш го на мястото на липсващото (прецаканото) звено и решаваш проблема (сега и завинаги - т.е. докато караш с тази верига, респ. с този Powerlink). Освен това можеш по десет (ако щеш и 1000) пъти на ден да сваляш/чистиш/бришеш/слагаш веригата без опасност да прецакаш нещо...

2. Зависи от веригата. Ако е SRAM (и не желаеш да ползваш съвета по т. 1) или е Shimano и не те интересува т. 3 - вж. долу. или пък е KMC. тогава ти трябва сериозен инструмент (нитачка) и внимателно изваден оригинален щифт/ос. Под "сериозен" разбирам нещо от рода на Rohloff Revolver, профи-нитачката на Campa (Мерци на колодрума има такава), Shimano TL-CN32, а не портативна нитачка от типа "за зор-заман". Та значи взимаш оста, завираш я където и е мястото и я ЗАНИТВАШ ЯКО с някой от гореспоменатите инструменти. После раздвижваш занитеното звено, докато добие свободата на останалите - иначе ще ти дава ядове...

3. Веригата ти е Shimano и искаш да караш по правилата на японците. В такъв случай отиваш и си набавяш оригинален РЕЗЕРВЕН ЩИФТ за снаждане. Въпросният елемент е специален и с него се борави малко по-особено, но всякаква нитачка ще ти свърши работа. Са не ми се обяснява как се борави с Shimano-щифта - ако опреш дотам,
ще ти обясня подробно...

BTW, съмнявам се липсата на едно звено да ти даде проблеми...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот LiFo » Вто Окт 12, 2004 8:41 am

Благодаря за изчерпателния отговор:8D:

Веригата ми е SRAM.На членчетата пише PC50 или нещо такова.Имам и два оригинални щифта, но нямам инструментите да ги занита.Ще трябва да отида до някой сервиз да го оправят, ама лошото е, че бая бутане ще падне докато стигна.:V:

А, щях да забравя да питам...какво точно представлява този Powerlink на SRAM и от къде мога да си взема таквоз чудо:?:Карам с осмица.
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот TOYAGA » Вто Окт 12, 2004 8:48 am

Powerlink-ът изглежда така (сребърен за осмица)...

[img]http://trial.ttk.ru/forum/files/173_1041000283.jpg[/img]

...и се слага/сваля така.

[img]http://www.cwbike.sk/sram_images/powerlink_illu_1.gif[/img]

В BAS имат.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот LiFo » Вто Окт 12, 2004 9:11 am

Мноу благодаря за отговора, напрао ми спаси живота...:^::D;)
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот SPA » Вто Окт 12, 2004 12:32 pm

[quote="LiFo"]

Мноу благодаря за отговора, напрао ми спаси живота...:^::D;)
[/quote]

Имай в предвид обаче, че ако се юркаш надолу това може да се окаже слабо място във веригата, при по кофти късмет.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Окт 12, 2004 12:58 pm

[quote]Имай в предвид обаче, че ако се юркаш надолу това може да се окаже слабо място във веригата, при по кофти късмет.[/quote]


Бих казал при МНОГО юркане надолу и МНОГО кофти късмет...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Вто Окт 12, 2004 4:37 pm

[quote="TOYAGA"]

[quote]Имай в предвид обаче, че ако се юркаш надолу това може да се окаже слабо място във веригата, при по кофти късмет.[/quote]


Бих казал при МНОГО юркане надолу и МНОГО кофти късмет...
[/quote]


емиии... аз скъсах навремето PowerLink-a на моята PC-99 от въртене НАГОРЕ пък незнам какъв късмет съм имал... :D:8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот тучо чучо » Вто Окт 12, 2004 4:45 pm

[quote="bikerider"]

[quote]
емиии... аз скъсах навремето PowerLink-a на моята PC-99 от въртене НАГОРЕ пък незнам какъв късмет съм имал... :D:8D:

[/quote]

Аз пък успешно карам две вериги PC-99 с PowerLink (редувайки ги) и досега не съм имал проблеми ни нагоре, ни надолу... А не да не ги тормозя, особено нагоре. Дори сега си преместих PowerLink-a на верига LX.
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Вто Окт 12, 2004 5:40 pm

Тук ще се съглася изцяло с тучо-чучо.

Както казах по-горе, ДОПУСКАМ вероятността Powerlink-а ДА СЕ ОТКАЧИ при по-яко мандахерцане на веригата при спускане (съществува хипотетична вероятност в даден момент веригата да се отпусне и мистър Мърфи да откачи линка), но определено НЕ МОГА ДА СИ ПРЕДСТАВЯ какъв ЗОР трябва да види тва звено, за да се СКЪСА от напъване при ВЪРТЕНЕ НАГОРЕ...

bikerider, абе да не са били износени жлебовете на щифтовете и оттам някак да е изпуснал линка? По принцип SRAM предписват Powerlink-а да се ползва само с една верига и да се хвърля заедно с нея.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот LiFo » Сря Окт 13, 2004 6:00 pm

Ами аз когато го взех този Powerlink от Бас ми се видя някакси хлабаво захващането :confused: и си викам, абе ако веригата я пораздрънкам надолу т'ва сигурно ще се откачи.Вечерта си го сложих този линк и ми се видя здраво.Трябва да покарам доста време с него, че да мога да изкажа някакво мнение...Но притесненията ми са за спускането, а не за катеренето :uhh:
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 58 госта