Обезмасляване на накладки

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Обезмасляване на накладки

Мнениеот yahutu » Нед Мар 30, 2008 4:37 pm

Та значи направо на въпроса: Качваме се на планина ние да покараме и съм махнал гумите на баика и явно ротора на диска се е опирал във веригата и станал бая мазен, което го усетих чак след като почнахме да спускаме :). Диска ще го почистя с прах за пране става супер това не е проблем, проблема е в накладките. Бях при Богдан одеве и каза да пробвам да ги сваря с вода с някво веро или такова за миене на чинии. Някой пробвал ли го е или ако предложите по-добър вариант ще съм благодарен? Така и така са за изхвърляне понеже са много мазни - стиснал съм силно предната спирачка и колелото набира по пътеката :(. Спирачките са SAINT, а накладките XTR метални тези от 33лв.
Flesh Bike Team :finger:
Аватар
yahutu
 
Мнения: 517
Рейтинг: 1089
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот PtD » Нед Мар 30, 2008 5:34 pm

Моят метод е киснене в коресилин.

Освен него знам за:
- почистване с изопропилов алкохол
- изпичане във фурна
- изпичане в микровълнова
- шкуркане (за повърхностни замърсявания)

Имай предвид, че който и метод да приложиш, ще трябва да се разработват все едно са нови, да не се отчаеш ако не се виждат незабавни резултати. :agree:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот ZL0Z » Нед Мар 30, 2008 6:14 pm

Спирт, и яко нагряване 2,3 спускания
Последна промяна ZL0Z на Нед Мар 30, 2008 6:18 pm, променена общо 1 път
ZL0Z
 
Мнения: 124
Рейтинг: 1269
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 2:17 pm
Местоположение: София

Мнениеот k0cTaHeB » Нед Мар 30, 2008 6:16 pm

yahutu написа:... XTR метални тези от 33лв.


PtD написа:....- изпичане в микровълнова
-... :agree:


:crazy: :nono:
Аватар
k0cTaHeB
 
Мнения: 919
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Апр 19, 2006 3:37 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот HellBurn » Нед Мар 30, 2008 7:33 pm

PtD написа:Моят метод е киснене в коресилин.

Освен него знам за:
- почистване с изопропилов алкохол
- изпичане във фурна
- изпичане в микровълнова
- шкуркане (за повърхностни замърсявания)

Имай предвид, че който и метод да приложиш, ще трябва да се разработват все едно са нови, да не се отчаеш ако не се виждат незабавни резултати. :agree:

За първия метод не съм пробвал и незнам. Втория обаче съм чувал, същото но за котлон и знам че може да се напукат (може и да греша), а за 3тия метод ще кажа, че трябва доста да се изшкуркат. Аз реших моя проблем с нови накладки. А за метода с варенето на вода ще кажа, че можеби ще е неуспешен, защото аз карам с деоре 535 и, когато се намокряха спирачната сила намаляваше драстично и по пътя на логиката можеби варенето няма да стане.
С якото нагряване-не става. Пробвах, накладките се гланцираха и вече въобще спря да спира.
ПП Всичко това може и да е грешно, ако някой знае че е грешно, нека ме поправи
₣®ËÉŘĭĐę
Аватар
HellBurn
 
Мнения: 587
Рейтинг: 1141
Регистриран на: Чет Фев 08, 2007 6:05 pm
Местоположение: София

Мнениеот MIRO A » Нед Мар 30, 2008 7:43 pm

А защо не изпоузвате обезмасклител или течност за чистене на спирачки???? :dunno:
Live free or die trying
Аватар
MIRO A
 
Мнения: 777
Рейтинг: 971
Регистриран на: Вто Окт 09, 2007 5:15 pm
Местоположение: София

Мнениеот whitewater » Нед Мар 30, 2008 7:47 pm

пробвал съм да ги изпичам.отнемам един мм от накладката и пак изпичане-същата работа.накладката попива мазнотията и няма управия.премиряваш се и си зимаш едни нови и другия път обръщай внимание къде си оставяш гумата,щото и ротора можеше доста да пострада
flesh bike team
Аватар
whitewater
 
Мнения: 173
Рейтинг: 1277
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 3:07 pm
Местоположение: bulgaria

Мнениеот PtD » Нед Мар 30, 2008 9:35 pm

k0cTaHeB написа:
PtD написа:....- изпичане в микровълнова


:crazy: :nono:


Знам, че работи, а теб лично никой не те кара да го пробваш! :crazy:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Ozzie » Нед Мар 30, 2008 9:47 pm

Мисълта му беше, че не е хубаво (да не споменавам думата непрепоръчително) да се слагат метални предмети в микровълновата. :)

P.S. Виж пак внимателно какво е цитирал. ;)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот PtD » Пон Мар 31, 2008 12:27 am

Не важи за всички метали - нашата микровълнова дойде с метална скара, която е безопасна за използване :idea:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Alpina » Пон Мар 31, 2008 8:02 am

И мойта е с метална скара и си пише, че е само за грила :dunno:
А съм 100% сигурен, че ще е проблем/опасно да се сложат накладките в мокровълновата и да се използва тази и функция, защото независимо от типа накладка, то тя е на метална плоча
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот Stuny » Пон Мар 31, 2008 8:15 am

Нашата микровълнова освен че е с метална скара , някъде из упътванията се препоръчваше да се сложи метална лъжичка , не знам си по каква причина. Пише само метлани предмети да не се допират до стените. Аз съм неверник и все още не съм слагал нищо метално вътре.
Stuny
 
Мнения: 1257
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Окт 23, 2002 8:49 am

Мнениеот Alpina » Пон Мар 31, 2008 8:42 am

Всъщност може да се слагало, ако отговаря на няколко изисквания...
Да не прави нещо като затворена верига, да не се допира до стените на фурната, т.е. да е изолирано и от долу... Ще взема да пробвам решетката, тя е с гумени крачета, но преди това ще взема пак да си прочета инструкцията на фурната, явно нещо съм пропуснал преди време.
И все пак не било препоръчително.
Лъжичката се слагала, когато се загрявала вода във фурната, за да не се получи ефекта на прегряване. Т.е. температурата на водата да стане 110 градуса, при положение, че почва да ври при 100 и така когато я бутнеш или сложиш нещо вътре тя да избухне.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот bikerider » Пон Мар 31, 2008 11:02 am

@PtD:
При омасляване/омазняване на накладките обикновено постигам перфектен резултат чрез следната проста рецепта:

1. махам накладките
2. слагам новите
3. хвърлям старите в кофата
4. разработвам новите
5. слагам две щипки чубрица за вкус

Гарантирано дава 100% задоволителен резултат :deal:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Alpina » Пон Мар 31, 2008 11:10 am

:agree:

И все пак никой не би се изкефил да изхвърли накладки на седмица (при нормално каране де, не като легендарните изпълнения с изхабяване на комплект за ден), след като е сгафил.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот bikerider » Пон Мар 31, 2008 11:20 am

Ми май е по-добре да ми е малко гадно заради собствената ми глупост, отколкото да карам с мазни накладки. Не знам, може нещо да не съм в ред :crazy::D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Alpina » Пон Мар 31, 2008 11:25 am

Така е и според мен е по-удачния и избора, който аз бих взел, но все пак... Пък и човека пота дало могат да се оправят, едва ли някой би карал с омазнени ;)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот PtD » Пон Мар 31, 2008 12:28 pm

bikerider написа:@PtD:
При омасляване/омазняване на накладките обикновено постигам перфектен резултат чрез следната проста рецепта:

1. махам накладките
2. слагам новите
3. хвърлям старите в кофата
4. разработвам новите
5. слагам две щипки чубрица за вкус

Гарантирано дава 100% задоволителен резултат :deal:


Щот си богаташче-милионерче! Аз като сиромах, предпочитам да използвам колкото се може повече ресурс... Даже често карам на металната подложка, щото ми се свиди да давам парици за нови накладки :deal:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

.....

Мнениеот novak_vip » Пон Мар 31, 2008 5:37 pm

направих следното нещо по съвет на мой познат и резултата беше потресаващ :

поле за изява : задна механична Grimeca
консумативи : веро,питеина вода, стар чайник /разковничето ;)/, котлон, котлона ON-LINE към НЕК :)

операции :

1- свалих накладките
2- вода + веро /без да ми свиди/ + накладките = в чайника
3- на котлона да поври злобно
4- изплакване на накладките
5- накладките в чайника само с вода = много време им трябваше да омекнат ;)
6- преди да изври водата ги извадих и подсуших със салфетки
7- почистих /до колкото можах/ апарата
8- сложих накладките
9- изчистих ротора със спирт /присвоен от химически завод специално за целта ;) /
10- всичко по местата и газ в гората
11- ефект : ПОРАЗИТЕЛЕН
тая спирачка като нова не е спирала така
12- успех в начинанията

*преди да направя това мих,чистих,бърсах ... и какво ли още не, без никакъв резултат.

Дерзайте ;)
Аватар
novak_vip
 
Мнения: 70
Рейтинг: 997
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 11:38 am

Мнениеот Silvestroff Gabrovo » Пон Мар 31, 2008 7:32 pm

Нови ! От това зависи здравето ти и живота ти.
Silvestroff Gabrovo
 
Мнения: 1275
Рейтинг: 1768
Регистриран на: Нед Май 13, 2007 3:51 pm

Мнениеот bikerider » Пон Мар 31, 2008 7:45 pm

PtD написа:Даже често карам на металната подложка, щото ми се свиди да давам парици за нови накладки :deal:


сиромашка му работа :fight::D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот EmZo » Пон Мар 31, 2008 8:15 pm

Само на мен ли ми се струва или, мазното не може да попие чак толкова на дълбоко, особено при метални накладки.

Преди време на задната ми Avid BB5 врътката за реглажа на неподвижната накладка беше спекла яко. Свалих калипера и накладките и пръснах във самата врътка съвсем малко проникващо масло. След това почистих старантелно целия калипер с мелио сложих накладките инсталирах калипера и карах известно време без проблеми, след известен период на каране при едно стабилно спускане усетих, че задната ми спирачка я няма никаква. Предположих, че от топлината е възможно останалото във врътката масло да се е разширило и да попаднало върху диска, защото нямаше от какво друго да е, диска не беше пипан нито цапан с нещо. Тъй като бях по средата на маршрута, същия ден последва второ също доста сериозно и продължително спускане, където аз все пак по навик стисках и задната спирачка, макар и без никакъв ефект, тоест те са загравяни допълнително след омасляването на диска и би трябвало да е попило мазно.

Вкъщи разглобих, накиснах накладките в спирт за горене, през това време обилно напръсках диска от двете страни с Meglio и търках повечко, получавайки хубава пяна с четка за зъби. Изплакнах обилно с вода продължавайки да търкам с четката за зъби. После извадих накладките и с шкурка ги тръкнах малко, но съм отнел по-малко от милиметър, не шкурих много. След това ги напръсках обилно с мелио, четках с четката за зъби, изплакнах обилно с вода и подсуших всичко, процедурата ми отне 30тина минути. Сглобих и спираха като нови, а break in периода беше три стискания на лостчето.

Та се чудя какъв е смисъла от това печене и варене? :dunno:
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Мнениеот PtD » Пон Мар 31, 2008 10:24 pm

Не знам може ли, не може ли, но след киснене в коресилин нямам никакви забележки към работата на омазнените накладки!

(да поясня, че в моя случай бяха омазнени с Magura Royal Blood, не знам как ще е с DOT х)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Вто Апр 01, 2008 9:48 am

PtD написа:(да поясня, че в моя случай бяха омазнени с Magura Royal Blood, не знам как ще е с DOT х)


Ахаа, значи все пак имало уловка :idea::D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Admin » Вто Апр 01, 2008 10:09 pm

Хаха, мине се, не мине време и някой го избива на кулинария, специални отвари и какво ли още не :D :rofl:

П.С. Не оспорвам споменатите в темата методи и не се подигравам, просто ми стана забавно. :peace:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

....

Мнениеот novak_vip » Сря Апр 02, 2008 2:35 am

здравейте. писах по темата защото бях пробвал с меглио,куреселин,чист спирт 100% от химична лаборатория,веро,прах ..... и какви ли осхте не глупости,но така и не започнада спира тая гримека. след сваряването .... спира като луда /до колкото е възможно от такава спирачка/ и като видях постта и реших да споделя. нямам идея по какъв начин и с какво е била замърсена но беше качественно. сега обаче проблема ми е решен.

п.п. - цялата тази глупост я направих защото накладките имат много феродо и ми досвидя да ги хвърлям
Аватар
novak_vip
 
Мнения: 70
Рейтинг: 997
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 11:38 am

Мнениеот mi6o92 » Съб Апр 05, 2008 10:57 pm

в никакъв случаи недеи да изпичаш накладките защотот се гланцират и са за боклука след тва...щом след зверско разработване на новите накладки на форда замириса на изгоряло феродо и след тва нищо неставаше от тях понеже се опекоха и започнаха да се ронят следователно при изпичане във фурна или по какъвто и да е начин няма да постигнеш резултат простто ги измии с веро и малко с шкурка след тва и си почисти диска със спирт :agree:
Страхът и болката са илюзии на ума.
Аватар
mi6o92
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1096
Регистриран на: Нед Ное 18, 2007 1:04 pm
Местоположение: Rousse

Мнениеот whitewater » Пон Май 12, 2008 5:21 pm

Мамка му вчера след като съм си мил колелото от вчеращната байкария съм си омаслил задните накладки.Явно със струята вода съм вкарал мазна мизерия от веригата.Питам има ли някакви особености при органичните(неметални) накладки мамкаму.Тва е супер неприятно :(!:
flesh bike team
Аватар
whitewater
 
Мнения: 173
Рейтинг: 1277
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 3:07 pm
Местоположение: bulgaria

Мнениеот {sharky} » Пон Май 12, 2008 6:46 pm

Покарай малко, т'ва е от водата... :)
Аватар
{sharky}
 
Мнения: 339
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 6:52 pm
Местоположение: София

Мнениеот whitewater » Пон Май 12, 2008 8:00 pm

{sharky} написа:Покарай малко, т'ва е от водата... :)
:rofl:
Е стига бе човек.Няма начин да не мога да спирам втори ден баси
flesh bike team
Аватар
whitewater
 
Мнения: 173
Рейтинг: 1277
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 3:07 pm
Местоположение: bulgaria

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта