Сваляне на палцовите бутони на Shimano Dual-Control

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Сваляне на палцовите бутони на Shimano Dual-Control

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Чет Фев 14, 2008 12:05 pm

Инсталирах си команди Shimano Deore ST-M530 (dual control).

При тях сменянето на скоростите става обичайно чрез спирачния лост, но има допълнително и палцов бутон (за отпускане на жилото). Според описанието на Shimano този бутон може да бъде свален, и понеже на мен ми се струва неудобен и излишен искам да го сторя.

Бутоните обаче са закрепени с винт тип torx , като в средата на отвора на главата на винта има пинче. Имам ключ torx със съответния диаметър, обаче не мога да го поставя на винта заради пинчето по средата. Някои има ли предложение как да процедирам в този случай? :)
Кротко планинско колоездене :: Изображение
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот chiMol » Чет Фев 14, 2008 12:15 pm

Купи си съответният ключ съвместим с пина ,който стърчи от твойто шиманo...... обиколи магазините
http://www.tiarakm.hit.bg
Don't leave your bike, live your life......
https://easycryptobot.com
Аватар
chiMol
 
Мнения: 1900
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 3:00 pm
Местоположение: Bulgaria/sofia/lozenez

Мнениеот Alpina » Чет Фев 14, 2008 12:22 pm

Малко по-късно ще ти пусна снимка на едно комплектче от накрайници и ако не се лъжа интересуващия те има вдлъбнатина в средата, която е точно като за твоя случай.
Още повече, че в него има и Tri-Wing, Torq-Set и Spanner Head накрайници.

:offtopic:
А това "Torx" не го ли наричаха "Еврейска звезда"
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот M1010X » Чет Фев 14, 2008 12:59 pm

Alpina написа:А това "Torx" не го ли наричаха "Еврейска звезда"

Аха :agree:
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот rarekin » Чет Фев 14, 2008 1:27 pm

:offtopic:

@vladimir.dzhuvinov

Защо реши, че е неудобен и излишен? Знам, че това е субективно мнение (точно както и това, което аз смятам е), но, според мен, при терени, които изискват по-често превключване, въпросния палец е доста удобен и спестява известен дискомфорт в китките и пръстите, които използваш за да превключваш (това ако си с ръкавици без пръсти). Понеже си си ги взел скоро и вероятно караш с full finger ръкавици още не си го усетил този момент, но според мен ще се прояви по-късно. Още повече , че, доколкото знам, палеца е хванат за Г-образна (в частта и извън командата) планка и, ако от Шимано не са те снабдили с някакъв вид защитен накрайник тип "тапа", там ще остане да стърчи един не много приятен и за гледане и на пипане (особено при падане) профил. Според мен покарай така както си е и после, ако пак ти пречи, го махни.

:offtopic:
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Чет Фев 14, 2008 2:12 pm

Мерси за torx iнфото :beer:

Запитах се обаче дали Shimano са нямали предвид различен начин за сваляне на бутоните? Ако само се развинтят пластмасите на бутоните ще останат да стърчат навън едни малки перпендикулярно извити метални парчета - това не ми изглежда елегантно, а и сякаш човек може да си пореже пръстите.

От скицата им за разглобяване на командите това не става никак ясно дали разглобяването става чрез тези torx винтове или чрез размонтиране на корпуса :(!:
Кротко планинско колоездене :: Изображение
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот rarekin » Чет Фев 14, 2008 2:31 pm

Хм. Доколкото знам въпросната планка не може да се махне. Най-малкото тя е същата, на която е монтирано и лостчето за спирачката/превключването на командите. Сега при срязване на стърчащата част ще постигнеш някакъв резултат, но според мен това би било наистина много неелегантно решение.
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот kpax » Чет Фев 14, 2008 4:02 pm

И аз се сблъсках със същия проблем преди година - решението е "куха еврейска звезда №20" - вероятно това не е точното название, но в магазина за крепежни елементи останах разбран :) . Накрайник за отвертка струва 2-3 лв.

Нужна е малко повече сила при развиване защото края на болта е пресован за да не се развива от вибрации.

Планката остава да стърчи за съжаление, но не създава неудобства.
Аватар
kpax
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1655
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:37 pm
Местоположение: Ботевград

Мнениеот Alpina » Чет Фев 14, 2008 4:17 pm

Изображение

Тежко комплектче, даже доста, но е много полезно и няма проблеми с износване на накрайниците :agree:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот M1010X » Пет Фев 15, 2008 8:15 am

@Alpina - твоят пост е абсолютно безсмислен, освен ако не кажеш откъде си си набавил този "стек" :)
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот outfaced » Пет Фев 15, 2008 8:54 am

M1010X написа:@Alpina - твоят пост е абсолютно безсмислен, освен ако не кажеш откъде си си набавил този "стек" :)


аха ... ;)
тва е нещо дет ми се ще да имам под ръка

адаш, честита придобивка :) ... и теб нещо ъпгрейд мания те е хванала :D
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот TOYAGA » Пет Фев 15, 2008 8:56 am

Допълнителните палцови команди при DC са напълно излишни, освен за човек, на който ръцете така или иначе му пречат. Планките, които остават да стърчат след демонтажа са така разположени, че изключват всякакво потенциално неудобство и риск от наряняване.

Разбира се, тъпаците ще си останат безкрайно изобретателни и упорити в търсене на начини да си заклещят устните в миксера... :D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Alpina » Пет Фев 15, 2008 12:29 pm

M1010X написа:@Alpina - твоят пост е абсолютно безсмислен, освен ако не кажеш откъде си си набавил този "стек" :)


Eто ти малко смисъл в него.
Купих го в една железария в квартал Вароша в Благоевград, ако смятах, че тази информация ще е полезна - щях да я изнеса, обаче силно ме съмнява, някой да се дигне и да ходи там, за това пуснах снимка как изглежда, та да се ориентира човек какво да търси.


Както и да е. Тази сутрин видях същия комплект, само че в синьо в Mr.Bricolage за около 26лв.
Отделно продават бройки на цена от около 3.70 за 2 в пакет.
Това го търсих именно за да дам по-полезна информация, защото ако не се лъжа и в Пловдив има такъв маказин ;)

:beer:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот M1010X » Пет Фев 15, 2008 2:38 pm

OK, прощавай за прибързаното обвинение! :agree:
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот Alpina » Пет Фев 15, 2008 2:39 pm

Няма за какво, все пак няма от къде да знаеш, защо не съм казал. И ти си прав :beer:

Извинявай, за по-резния тон в горния ми пост, но нещо тази сутин ми е супер на зле. Объркава се всичко, което не съм и предполагал, че може да се обърка и ми беше малко нервно :)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Lucky Loser, stealth и 2 госта