Проблем заден обтегач.

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем заден обтегач.

Мнениеот jivkonik » Пон Сеп 13, 2004 9:20 am

Здравейте!
Обтегача ми е DEORE - черното. Прави ми впечатление, че долното му рамо (на което са двете ролки, през които се движи веригата)стои не отвесно (успоредно на задното колело), а наклонено с долния си край навътре към спиците! Като включвам към големите зъбчатки (т.е. приближавам го към колелото) той постепенно се изправя и не задира в спиците все още(за щастие!!):bowdown: Иначе мести веригата и в двете посоки без никакви проблеми - работата му е нормална видимо. Притеснява ме, че от този постоянен наклон веригата минавайки през него се суче, двете зъбни колелца стоят някак изкривени, за да успяват да водят веригата - предполагам, че това износва и обтегача и веригата по-бързо.:I
Ухото, която държи обтегача за рамката не е кривено (отвесно надолу е)
Въпроса ми е - някой имал ли е подобен проблем, успявал ли е да го отстрани чрез разглобване на обтегача, почистване, наместване на нещо по него?
Или оправията е смяна с нов?:I
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот hlebarka » Пон Сеп 13, 2004 2:25 pm

Крив болт на обтегача - болта с който се закрепва към ухото.
Нямаше оправия.
Можеш да изкривиш ухото и всичко ще е наред, хехе.
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот jivkonik » Пон Сеп 13, 2004 2:36 pm

[quote="hlebarka"]

Крив болт на обтегача - болта с който се закрепва към ухото.
Нямаше оправия.
Можеш да изкривиш ухото и всичко ще е наред, хехе.
[/quote]

Да ама ако е крив тоя болт, нали като го сложа обтегача на големите зъбчатки ще си е пак крив навътре и ще опре в спиците? Ама той не опира - като наближи големите венци и се изправя!!! Нещо механиката му се е сбъркала от "нежните ласки на Морените" предполагам...
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот bio » Пон Сеп 13, 2004 6:23 pm

ами виж аз имам подобен проблем, но не съм се опитал да го отстраня. проблемът при мен е от ниско качествени компоненти и промяна на chainline-a. погледни дали проблемът съществува за всички предни венци, ако е само за най-малкия преден, то би следвало ... ако ти е смянана касетата на средното да е променена тази линия на веригата и затова да ти суче.
п.с намери ли barret's manual ?
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот bikezilla » Пон Сеп 13, 2004 8:20 pm

ами аз имам същия проблем с шимано ц30 дерейльор, изкривено рамо с двете колелца след , хм, "няколко" падания ;)
резултат - превключвам по метода "две напред, една назад" и обратно :8D:
големия проблем - като карам на 6ти венец (7моя е мегаранге :V::(!::xx(:) и се чува ужасно цъкане... поне дава ритъм за катерене

е, оправия няма, пробвах да слагам разни планки и глупости дет да оберат луфта , ама не става...

нали ти бачка нормално - не се коси :D:8D:
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот jivkonik » Вто Сеп 14, 2004 8:46 am

[quote="bikezilla"]

ами аз имам същия проблем с шимано ц30 дерейльор, изкривено рамо с двете колелца след , хм, "няколко" падания ;)
резултат - превключвам по метода "две напред, една назад" и обратно :8D:
големия проблем - като карам на 6ти венец (7моя е мегаранге :V::(!::xx(:) и се чува ужасно цъкане... поне дава ритъм за катерене

е, оправия няма, пробвах да слагам разни планки и глупости дет да оберат луфта , ама не става...

нали ти бачка нормално - не се коси :D:8D:
[/quote]

Ясно :thumb: карам яко доде го строша и после нов.;)
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот rujiru » Вто Сеп 14, 2004 3:09 pm

[quote="jivkonik"]

Здравеяте!
Обтегача ми е DEORE - черното. Прави ми впечатление, че долното му рамо (на което са двете ролки, през които се движи веригата)стои не отвесно (успоредно на задното колело), а наклонено с долния си край навътре към спиците! Като включвам към големите зъбчатки (т.е. приближавам го към колелото) той постепенно се изправя и не задира в спиците все още(за щастие!!):bowdown: Иначе мести веригата и в двете посоки без никакви проблеми - работата му е нормална видимо. Притеснява ме, че от този постоянен наклон веригата минавайки през него се суче, двете зъбни колелца стоят някак изкривени, за да успяват да водят веригата - предполагам, че това износва и обтегача и веригата по-бързо.:I
Ухото, която държи обтегача за рамката не е кривено (отвесно надолу е)
Въпроса ми е - някой имал ли е подобен проблем, успявал ли е да го отстрани чрез разглобване на обтегача, почистване, наместване на нещо по него?
Или оправията е смяна с нов?:I
[/quote]


И моито аливио е така, пробвай да го изправиш просташката с кривене като натиснеш самото тяло на обтегача за да НЕ го откъртиш от ухото на рамката при дърпането навън.
селски подход но дава ефект ;) - и ако го пробваш внимателно да не се наложи покупката на нов.
rujiru
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 01, 2004 1:00 pm
Местоположение: Vietnam

Мнениеот boian » Сря Сеп 15, 2004 11:23 pm

aaaa samo edno shte vi kaja imal sam tozi problem ne edin ili dva pati tova se poluchava kato obtegacha se udriia prosto luft ne se opraviia kara se s nego i sled vreme se smeniia obtegacha s nov.
никога на колене пред когото и да е
Аватар
boian
 
Мнения: 942
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Сря Сеп 15, 2004 11:02 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Сря Сеп 15, 2004 11:52 pm

а там където има луфт неможе ли да се сложи некув пръстен или да се увие телчица :?:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот jivkonik » Чет Сеп 16, 2004 2:25 pm

[quote="axelmax"]

а там където има луфт неможе ли да се сложи некув пръстен или да се увие телчица :?:
[/quote]

Ми мисля да го ковна с пиронче!!!!:crazy::crazy::crazy:
Тва е заден обтегач DEORE бе пич, финна работа, не можеш си играеш с него с телчици и пръстенчета, то не може да го разглобиш, че са занитени яко нещата по него!!!
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот axelmax » Чет Сеп 16, 2004 7:08 pm

кои ти казва за пиронои,има предвид да увиеш нещо подходящо според теб където има луфти като се истани пак така
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот did » Пет Сеп 17, 2004 9:10 am

[quote="axelmax"]

кои ти казва за пиронои,има предвид да увиеш нещо подходящо според теб където има луфти като се истани пак така
[/quote]


Скъпи ми гениален axelmax,

Имам няколко въпроса към теб, тъй като започвам да се осъзнавам, че явно съм абсолютно некомпетентен в цели големи раздели от великата наука за поддръжка на колелото. Моля те, отговори ми честно:

1. Ти така ли би направил? Наистина ли би ремонтирал дераельор с тел и след това би тръгнал с него в планината?
2. На колко процента оценяш шансовете си да подобриш работа на разлуфтено ДЕОРЕ с телчица?

Надявам се молбата ми за бърз и искрен отговор да бъде удовлетворена.

С уважение, did.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот mih » Сря Сеп 22, 2004 8:08 am

аз затва на мойто ХТ съм му сложил предпазител. като го счупя - нов предпазител, а не нов дерайльор.
и не разбирам защо никой не слага - много ли тежи?!
после иди сменяй уши и дерайльори
ама пуста гъзария - да се вижда надписа ДЕОРЕ...
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот КапитанПланета » Сря Сеп 22, 2004 9:44 am

mih, не е от гъзария. Не знам точно какъв предпазител си сложил, но ако е това което си мисля и си с алуминиева рамка, има голяма вероятност като се праснеш яко в тази област да останеш с чудесен дерайльор и крива рамка, която за нищо не става. Заслужава си единствено ако рамката е по-евтина от дерайльора...
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Сеп 22, 2004 2:27 pm

[quote="КапитанПланета"]

...има голяма вероятност като се праснеш яко в тази област да останеш с чудесен дерайльор и крива рамка, която за нищо не става. Заслужава си единствено ако рамката е по-евтина от дерайльора...

[/quote]


Капитана е 100% прав - тези "предпазители", са само за стоманени рамки. Дори там също може да се окажеш в такава ситуация...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот mih » Чет Сеп 23, 2004 12:10 am

хм, сори за неподготвеното изказване, ама аз като съм си с CrMo рамка...
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот KiZZo » Чет Сеп 23, 2004 9:04 am

[quote="did"]

[quote="axelmax"]

кои ти казва за пиронои,има предвид да увиеш нещо подходящо според теб където има луфти като се истани пак така
[/quote]

1. Ти така ли би направил? Наистина ли би ремонтирал дераельор с тел и след това би тръгнал с него в планината?
2. На колко процента оценяш шансовете си да подобриш работа на разлуфтено ДЕОРЕ с телчица?
[/quote]

Аз съм го правил , само че не на Деоре а на Алтус. Телта се увива и действа като шайба там където има луфт. Не виждам какво може да се прецака.
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Чет Сеп 23, 2004 9:28 am

[quote="KiZZo"]

Аз съм го правил , само че не на Деоре а на Алтус. Телта се увива и действа като шайба там където има луфт. Не виждам какво може да се прецака.
[/quote]

Извинявай за изключително тъпия въпрос, но защо направо не си сложи подходящи шайби (най-лесно се режат от алуминиева бирена кутия) вместо да се занимаваш с такива нетрайни и НЕСИГУРНИ решения като тел?
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот KiZZo » Чет Сеп 23, 2004 10:50 am

[quote="Windstream"]

[quote="KiZZo"]

Аз съм го правил , само че не на Деоре а на Алтус. Телта се увива и действа като шайба там където има луфт. Не виждам какво може да се прецака.
[/quote]

Извинявай за изключително тъпия въпрос, но защо направо не си сложи подходящи шайби (най-лесно се режат от алуминиева бирена кутия) вместо да се занимаваш с такива нетрайни и НЕСИГУРНИ решения като тел?
[/quote]


Защото слагайки щайба беше изключително трудно сглобяването. Докато телта я сложих в сглобено положение.
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Extremna » Вто Сеп 28, 2004 6:26 pm

И аз разбрах, че 1 предпазител на депласъора, ако караш по-агресивно в планината, не би донесъл полза а само вреда. Доказателства няма да привеждам. От чужд опит съдя.
Extremna
 
Мнения: 156
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Авг 22, 2004 12:09 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Пет Окт 01, 2004 2:05 pm

Оправих го!
Извих навън ухото (то явно е било извито навътре ама не му личеше на око), около половин- един милиметър! Което измести долния край на обтегача навън дотолкова, че изглежда прав в момента! Тънкия момент е в изправянето - с ръка се дърпа на усет и на късмет ! Иначе често при такива опити се чупи ухото!!!
Гадния ефект, до който водеше досегашното положение на обтегача навътре се проявявеше в изпадане на веригата от предните плочи! Пре въртене на педалите рязко назад съчетано с друскане в този момент (обикновено докато се бута колелото по каменист терен, високи камъни удрят педалите и ги връткат назад) понеже като въртиш назад долната точка на обтегача се явава водеща за веригата и понеже тя беше изместена в посока към задното колело веригата имаше тенденция да изпада от средна към малка плоча или от малката се откачаше съвсем!!!
Е сега няма тая грижа:banana:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта