Разпроиване дупката на главината?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Разпроиване дупката на главината?

Мнениеот Lubo » Пет Сеп 03, 2004 6:43 am

Главната ми е DEORE и единият от шесте болта, които придържат диска влиза на криво. Главината не е нова, но два месеца не е била ползване, а преди това си имах разни проблими и сигурно се е скапала резбата.
Как може да се оправи резбата????? Ако трябва да се прави отново резба къв трябва да е метчика? И ако се пробвам да сложа болт с един номер по-голям ще трябва ли да се разпробива и диска и с каква машина?
Мерси предварително
Е по-зле не може да стане ... Може, може
Аватар
Lubo
 
Мнения: 644
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Съб Юни 07, 2003 8:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Dani » Пет Сеп 03, 2004 8:18 am

[quote="Lubo"]

Главната ми е DEORE и единият от шесте болта, които придържат диска влиза на криво. Главината не е нова, но два месеца не е била ползване, а преди това си имах разни проблими и сигурно се е скапала резбата.
Как може да се оправи резбата????? Ако трябва да се прави отново резба къв трябва да е метчика? И ако се пробвам да сложа болт с един номер по-голям ще трябва ли да се разпробива и диска и с каква машина?
Мерси предварително
[/quote]


'начи...
Ако разпробиеш за по-голяма резба има вероятност да изтъниш стената от страни и да се спука при натоварване.
Ако резбата не е много изядена, прекарай я със същия размер метчик, за да се оправи (доколкото може естествено) и завий болта внимателно! Карай така и по някое време ще се наложи да я смениш! (сигурен съм, че ще разбереш кога му е дошло времето).:D
За съжаление незнам точно на деорето какви са му размерите и е възможно при него да има място за по-голяма резба!
Ако сложиш по-голям болт при всички случаи ще ти се наложи да разпробиваш и диска!
Бих те посъветвал да го дадеш на [b]проверен[/b] майстор и да не гледаш какво ще ти направи главината!:D
И още един вариант!
Да си поръчаш само тази част, но ...........абе няма значение!:D
I'd like mornings better if they started later!
Dani
 
Мнения: 192
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Май 18, 2004 11:33 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Пет Сеп 03, 2004 11:05 am

а може ли да стане ,ако нямам такав метчик,да взема болт като този за диска,и с него да прокарам резбата и като кривне на некаде с малко чукче да вкарвам болта в правия път,и после слагам н неколко резби лепици би трябвало да заспи
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Dani » Пет Сеп 03, 2004 1:05 pm

[quote="axelmax"]

а може ли да стане ,ако нямам такав метчик,да взема болт като този за диска,и с него да прокарам резбата и като кривне на некаде с малко чукче да вкарвам болта в правия път,и после слагам н неколко резби лепици би трябвало да заспи
[/quote]

Ааааааа..... моооожжеееее... ,а главината ще я ползваш за да си затискаш листовете по бюрото...:crazy:
В началото метчика има една част която служи да го подведе правилно в отвора и ако ти внимаваш ще го вкараш в старите нарези на резбата, и така той (метчика!) ще премахне всичко което не отговаря на резбата! Така болта няма да може да се отклони по "фалшивата" резба и да влоши още повече нещата.
Това което прелагаш с болта не ти препоръчвам да го правиш. Мога да ти го обясня, ама ще отнеме много време, а мен ме мързи!:^:
[quote="GOA"]

Резбата предпологам че е метрична със стъпка 1мм, но може да се провери и с "уреда" наречен резбомер - 1 като швейцарско ножче, с много назъбени пластини, които се налагат върху резбата. Върху тях си пише каква е стъпката. За предпочитане е да мериш на някой здрав болт.
[/quote]

Тук трябва да внимаваш много!
По-принцип нормалната стъпка на резба М5 е 0.8 мм! И на този чертеж който аз гледам е толкова, но той не е на Деоре(повтарям го още веднъж за да не приемеш за чиста монета). И аз никога не съм разглеждал такава отблизо! Така че не мога да ти кажа колко е в действителност......и умната.
Иначе....к'во пък колко е една главина....:evil:
I'd like mornings better if they started later!
Dani
 
Мнения: 192
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Май 18, 2004 11:33 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Пет Сеп 03, 2004 3:16 pm

@dani-за това питам :banana:
ако некои път не те мързи ,били ми написъл как се прави резбата ,че немога да намера никав учебник в нас
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Dani » Пет Сеп 03, 2004 3:28 pm

[quote="axelmax"]

.......били ми написъл как се прави резбата ......
[/quote]


В смисъл...?
Кое как се прави?
I'd like mornings better if they started later!
Dani
 
Мнения: 192
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Май 18, 2004 11:33 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Lubo » Пет Сеп 03, 2004 5:41 pm

Aбе как се прави резбата? Ами завърта се метчика в дупката..малко навиваш малко развиваш.......
НО ако някой ми каже каъв е точно размера на болта и резбата (нямам машинката за проверяване на резбата) ще му бъда благодарен.
А с БОРМАШИНА не мисля, че е превилен избор, защото диска е закален , а нагряването може да го разкали. В тоя ред на мисли маи се ползват БАВНООБОРОТНИ машини.

Или ако знаете ПРОВЕРЕН МАЙСТОР.
Мерси много
Е по-зле не може да стане ... Може, може
Аватар
Lubo
 
Мнения: 644
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Съб Юни 07, 2003 8:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Пет Сеп 03, 2004 11:58 pm

[quote="Lubo"]


НО ако някой ми каже каъв е точно размера на болта и резбата (нямам машинката за проверяване на резбата) ще му бъда благодарен.
[/quote]

Съвсем стандартна 5мм резба.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот barbarossa » Пон Сеп 06, 2004 12:38 pm

ето и мойта идея: просто минаваш с една бургия да разкараш резбата... намираш си правилния болт и гайка и стегаш... ъъъ и шайбички ако сложиш нема да е зле че да не се развива... пък ако мацнеш малко loctide хептем ще го залепиш положението...
само не ме плюйте че си казах мнението:V: че напоследък в който форум напиша нещо все ме плюят хехее
Аватар
barbarossa
 
Мнения: 321
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Май 04, 2003 10:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Пон Сеп 06, 2004 2:38 pm

@barbarossa
Няма да те плюя, всъщност идеята ти е много добра и за главини XT и някои модели на Formula си бачка чудесно. За съжаление обаче в случая е неприложима, при Deore главините фланеца за диска е едно цяло с този за спиците т.е. ако се разпробива ще трябва да е цялото и гайката да е от вътрешната страна на фланеца на спиците, където обаче тя не може да се сложи защото въпросния фланец от въпросната страна е всичко друго но не и плосък.

@Lubo
Един тъп въпрос - ти нали беше с Ram DH, къде го сложи това Деоре?
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот Lubo » Вто Сеп 07, 2004 6:43 am

[quote="Windstream"]

@barbarossa
Няма да те плюя, всъщност идеята ти е много добра и за главини XT и някои модели на Formula си бачка чудесно. За съжаление обаче в случая е неприложима, при Deore главините фланеца за диска е едно цяло с този за спиците т.е. ако се разпробива ще трябва да е цялото и гайката да е от вътрешната страна на фланеца на спиците, където обаче тя не може да се сложи защото въпросния фланец от въпросната страна е всичко друго но не и плосък.

@Lubo
Един тъп въпрос - ти нали беше с Ram DH, къде го сложи това Деоре?
[/quote]

Този смазващ ремонт е на старото ми колело :D:D което е СПРИНТ, вече е градски байк. Иначе РАМ-а си е ОК :D:D:D
Е по-зле не може да стане ... Може, може
Аватар
Lubo
 
Мнения: 644
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Съб Юни 07, 2003 8:13 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта