Въпрос за предни венци?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Въпрос за предни венци?

Мнениеот dichodichev3 » Пет Окт 26, 2007 9:55 pm

Наскоро смених предния дераилиор нагласих го както трябва да е,превключва си всичко е ОК(ОК е само когато кача задната гума с колелото на една от мен измаисторена стоика), НО като го изкарах колелото навън е съвсем различно.Проблема е там че при всеки оборот на курбелите веригата опира в клетката на дераилиора и интересното е че само на определени места от веригата опира в клетката.Помислих си първо че има луфт в средното(средното ми е с гола ос с лагери не е касета).Отворих го,почистих го,смазах го с литиева грес(казаха ми че е отлична за смазване на лагери),сглобих всичко обрах луфта които имаше и си мислих че всичко е ОК.Сложих и курбелите после качих колелото на стоиката врътнах няколко оборота с курбелите да погледна как е и за мои късмет нямашe стържене, HO искарах го да го пробвам и пак се появи стърженето на веригата в клетката на дераилиора :confused: :confused:

Сега си мисля че проблема може да е в курбела с венците(защото колелото ми е от 5-6 години а и от тогава нищо не е сменяно по него).Мисля че с времето се е изкривил нещо и не се върти в права линия а криви(курбелите ми са ОФМЕГА,мисля че е квалитетна марката)и за това при всеки оборот да ми застъргва веригата тук там.

Забележка: Колелото ми е с 21 скорости.Предния дераилиор ми е на Shimano за 15 лв.(мисля че ствава за моито колело защото го водят че става за тръби с различни дебелини и го продават с адаптори).
Проблема със стърженето се появява когато превключа на 5,6,7 венец отзад и на наи голям отпред.

Въпросите ми към вас са няколко
-дали проблема е в предните венци и трябва да ги сменя(съответно с нови курбели)
-дали трябва да махна старото средно и да сложа една касета(а и ако е от касетата коя е по добре да взема на квадрат или от другия вид)
-дали трябва да сменя и двете с нови продукти
-или дали трябва да си купя ново колело :rofl: :rofl: :rofl:

Предварително благодаря на всички :agree: :beer:
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот dichodichev3 » Пет Окт 26, 2007 10:04 pm

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/14/3314_949.JPG

ето това ми е колелото :D :D :D
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот Yavkata » Съб Окт 27, 2007 6:11 am

Има мн писано по въпросите ти.... ама айде. Не можах да разбера от коя страна ти опира верига в дерайльора - вътрешната или външната. Как бройш задните венци от малки към големи или обратното.
Както описваш проблема вариянтите са - неправилни предавки, лоша настройка, крива плоча.
Решение на проблема - ЧЗВ, ЧЗВ, ЧЗВ ;)
Добре де ... Единия вариянт ако е крива плочата е смяната и, или да я свалиши леко с чукО да я посъветваш( стар курбел после и да го хвърлиш не е загуба, пък може и да го продадеш в Пазара :D )
Ако опира съвсем леко при положение , че настройката ти е ИДЕАЛНА, взимаш подходящо инструментче( аз съм ползвал клещи) и лееекичко напъваш драсканата от веригата пластина на депласьора за да го разшириш мъничко, не му се плаши , действа :agree:
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот screamBoy » Съб Окт 27, 2007 10:04 am

с клещите и другото е може да опиташ дерейльора да го размърдаш и нагоре-надолу и настрани как ще му стои най-добре, може примерно малко по-наголре и задната част малко по-навън и да не опира
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот dichodichev3 » Съб Окт 27, 2007 1:38 pm

значи отзад броя венците от наи вътрешен към наи външен и искам само да отбележа че реглажа на предния дераилиор е Перфектен
сменя без никакви проблеми с 1 цъкане на командата
мисля че проблема е във предните венци, те са нещо криви защото обрах луфта които го имаше в средното и отново при всеки оборот(скоростите са нагласени отново на наи голям венец отпред и на 5,6,7 венец отзад)веригата опира във външната стена на дераилиора а пък съм го изнесал максимално колкото може навън(разстоянието между курбела и външната стена на дераилиора е 3 мм., на косъм се разминава) :dunno: :dunno:

Все пак благодаря ви за бързия отговор на въпроса ми! :bowdown: :beer:
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот Yavkata » Съб Окт 27, 2007 2:43 pm

Ами тогава няма какво да се чудиш - крива ти е плочата. Сваляй курбелите и прегледай внимателно разстоянието между плочите . Може предварително да си отбележиж с тебешир мястото при което ти опира. И вече да си прецениш може ли да се оправи. Ако се наложи да сменяш кербела, сменяй го заедно с веригата и задните венци.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот dichodichev3 » Съб Окт 27, 2007 8:53 pm

:bowdown: :bowdown: :bowdown:


Yavka Yavka ти ме уплаши пич :bawling: :bawling: :bawling:
Тва сичкото е към 200 лв.(kурбели,верига,задни венци).Но не може ли да се направи нещо с тея плoчи,да се чукнат леко тук там или здрао да се блъснат с чука тук там и да са опраи раотата защото сега не искам да давам толкова мноо сухо.Но все пак благодаря ти за барзия и точен отговор.Пич си!! :beer: :beer:
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот dichodichev3 » Пон Окт 29, 2007 10:46 am

Вече съм 100% сигурен че плочите са криви,но има ли някъква възможност да сменя само курбелите без да пипам веригата и задните венци :confused: :confused:
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот zero » Пон Окт 29, 2007 11:07 am

dichodichev3 написа:Вече съм 100% сигурен че плочите са криви,но има ли някъква възможност да сменя само курбелите без да пипам веригата и задните венци :confused: :confused:

Да може ,но дали ще има добра съвместимост между компонентите и също така следва въпроса:Колко още живот има във веригата и венците?
Аватар
zero
 
Мнения: 376
Рейтинг: 1563
Регистриран на: Нед Юли 04, 2004 11:51 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Пон Окт 29, 2007 11:32 am

dichodichev3 написа:Вече съм 100% сигурен че плочите са криви,но има ли някъква възможност да сменя само курбелите без да пипам веригата и задните венци :confused: :confused:

Предполагам, че крива само най-голямата ти плоча отпред, а не и трите?! Ами запъни я със здрава отверка на местата на кривините и съответно я поизкриви малко навън или навътре (според кривината), аз така съм оправял известни кривини на мойта най-голяма плоча. Е ако е от много твърд материал ще видиш зор, но не ти пречи да опиташ! ;) :agree: Усхех!
Аааа, не зпъвай така, че отверката ти да опира в съседната средна плоча, защото вместо за изправиш голямата може да подкривиш и средната, запъвай така, че отверката да опира в края си в лъчите на курбела.
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот did » Пон Окт 29, 2007 11:38 am

jivkonik написа:Е ако е от много твърд материал ще видиш зор

Едва ли. Според снимката е обикновено тенеке.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот dichodichev3 » Пон Окт 29, 2007 12:21 pm

JIVKONIK Благодаря за идеята която ми даде ще пробвам пък не знам дали и при мен ще се получи :agree: :agree:

did не знам тенеке ли или закалена стомана но аз мисля щом 5 години ме изкара явно не е тенеке :D :D :^:

Отново THANK all
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот did » Пон Окт 29, 2007 12:23 pm

dichodichev3 написа:did не знам тенеке ли или закалена стомана но аз мисля щом 5 години ме изкара явно не е тенеке :D :D :^:


абе нищо лично, но... тенеке си е, макар и закалено.

Което, разбира се, не му пречи да се огъва ;)
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот dichodichev3 » Пон Окт 29, 2007 12:27 pm

:agree: :agree: Добре ти като експерт какви курбели ще ми препоръчаш(ако може да не са ТЕНЕКЕ и да са към 50 макс. 70 лв.) също и задни венци до 30 лв. и верига до 20 лв.
:D :D
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот jivkonik » Пон Окт 29, 2007 12:47 pm

dichodichev3 написа::agree: :agree: Добре ти като експерт какви курбели ще ми препоръчаш(ако може да не са ТЕНЕКЕ и да са към 50 макс. 70 лв.) също и задни венци до 30 лв. и верига до 20 лв.
:D :D

Стига глупости, ако ще си сменяш компонентите по верижната система и трябва да се оправдаеш за това с леко подкривена голяма плоча - ОК, ако обаче не искаш да пръскаш пари за щяло и нещяло си оправи плочата с отверката (за сега) и събери (по-натам) по-достоен бюджет за подобно генерално подменяне на компоненти!!! :nono:
С оглед на ценовия клас на велосипеда от снимката (не се обиждай, и аз съм почнал от подобен...) - не се занимавай с ъпгрейди, дръж го в движение и само сменяй крайно наложителни части. Спестените пари инвестирай в нов велосипед, с твърда рамка и прилична и работща вилка. А какво да е то ? - може да намериш в многото теми от ЧЗВ, както и в новата секция на форума за Началните класове велосипеди и части.
Успех! :agree:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот dichodichev3 » Пон Окт 29, 2007 1:33 pm

JIVKONIK Mъдри думи!! :agree: :agree: :agree:

Колелото съм го купил за 180 лв. и наскоро почнах да го ремонтирам.За сега съм дал по него към 200 лв. за нови части и инструменти.И от новите части които съм слагал не са от наи евтините но и не са от наи скъпите.Така и така почнах ще сменям всичко което не бачка и нещо прави проблеми.Пък колело с твърда рамка пак ще взема ;) .
Ще ми свършиш голяма услуга ако ми направиш конфигурацията на задвижването(курбели,верига,задни венци)
Предварително благодарности :D :D
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот screamBoy » Пон Окт 29, 2007 1:41 pm

инструментите и екипировката се сменят по-рядко от частите, така че инвестициите в тях много често са напълно оправдани !
един вид дълготрайни активи
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот dichodichev3 » Пон Окт 29, 2007 1:46 pm

SCREAMBOY Напълно съм съгласен! :agree: :agree: :beer:
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот dichodichev3 » Пет Ное 02, 2007 10:18 pm

JIVKONIK твоя метод подеиства пич :agree: :agree: :bowdown:
Леко ги понапънах плочите навътре(3 венец и 2-ри) с клещите и сега са КАТО НОВИ.Благодаря още веднаж за новаторската идея :agree:
Само се чудя :confused: :confused: колко ще издаржът??
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот bodo » Съб Ное 03, 2007 10:39 am

@dichodichev3
Малко акъл и от мен.
jivkonik е напълно прав, че не разумно да се инвестират големи суми в евтин велосипед и виждам, че си решил проблема.
Понеже каза обаче че е на 5 годими, си позволявам да ти препоръчам един "ъпгрейд кит :)":
Изображение
Ос касета VP
KMC Z30 - 6 или KMC Z50 - 7
Венец ( зъби) ще ти струват към 12-13лв ако си на резба - например Shimano TZ06
Това са качествени компоненти, които са подходящи за този велосипед и излизат към 60лв без труд.
Аватар
bodo
 
Мнения: 311
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 1:49 pm

Мнениеот dichodichev3 » Съб Ное 03, 2007 8:01 pm

:agree: :agree: :agree: :bowdown: :bowdown: :bowdown:
BODO пич си :agree: .Благодаря ти за помоща.И наистина 60 лв. е добре.
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот jivkonik » Нед Ное 04, 2007 10:53 am

dichodichev3 написа:JIVKONIK твоя метод подеиства пич :agree: :agree: :bowdown:
Леко ги понапънах плочите навътре(3 венец и 2-ри) с клещите и сега са КАТО НОВИ.Благодаря още веднаж за новаторската идея :agree:
Само се чудя :confused: :confused: колко ще издаржът??

:beer: ;)
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот dichodichev3 » Нед Ное 04, 2007 4:10 pm

:beer: :beer: :agree:
Отново благодаря на всички съфорумници :bowdown: :beer:
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот dichodichev3 » Нед Ное 18, 2007 6:40 pm

Здравеите отново драги съфорумници :)
Вече имам нужната сума пари за закопуването на новите части на моя баик.Но преди да съм направил ГРЕШКАТА да си дам парите :rofl: :rofl: искам да хварлите по едно око(ако мое така да прецените на снимките) дали наистина са ми мноо износени частите които искам да сменям(курбели,верига,задни венци)
Благодаря предварително! :agree:

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/105/26201_886.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/105/26200_877.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/105/26198_853.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/105/26199_860.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/105/26197_816.JPG
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот Sp3c7r3 » Нед Ное 18, 2007 7:00 pm

Не мисля, че имаш каквато и да било нужда от смяна на горепосочените части. :agree: И все пак - успехи.
Според мен няма да е лошо да се преориентираш към по-висок клас велосипед за повече $, но това единствено ти можеш да прецениш. :agree:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот dichodichev3 » Нед Ное 18, 2007 9:32 pm

Мерси се пак за бързия отговор :beer:
А за баик от по висок клас ВЕЧЕ СЪМ СЕ ОРИЕНТИРАЛ :)

http://www.sportdepot.bg/img/uploaded/i ... berg_1.gif
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG

Мнениеот jivkonik » Пон Ное 19, 2007 10:26 am

dichodichev3 написа:Мерси се пак за бързия отговор :beer:
А за баик от по висок клас ВЕЧЕ СЪМ СЕ ОРИЕНТИРАЛ :)

http://www.sportdepot.bg/img/uploaded/i ... berg_1.gif

:nono: Не си се ОРИЕНТИРАЛ правилно, прегледай пак статиите в ЧЗВ относно ефтини начални велосипеди (300 - 400 лв) или по-прилични (500 - 800 лв). Този избран от теб велосипед освен "напудрен" външен вид надали ще ти предложи нещо повече като работа от сегашния ти!
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Charger92BG » Пон Ное 19, 2007 11:16 am

dichodichev3 написа:Здравеите отново драги съфорумници :)
Вече имам нужната сума пари за закопуването на новите части на моя баик.Но преди да съм направил ГРЕШКАТА да си дам парите :rofl: :rofl: искам да хварлите по едно око(ако мое така да прецените на снимките) дали наистина са ми мноо износени частите които искам да сменям(курбели,верига,задни венци)
Благодаря предварително! :agree:

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/105/26201_886.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/105/26200_877.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/105/26198_853.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/105/26199_860.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/105/26197_816.JPG


аз бих му сменил обтегача със Алтус или Асера.
Charger92BG
 
Мнения: 1113
Рейтинг: 1327
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 11:00 pm
Местоположение: София

Мнениеот dichodichev3 » Пон Ное 19, 2007 8:51 pm

JIVKONIK :agree: :agree:
Ще го имам на предвид,току що прегледах темата за баикове до 800 лв. и там видях и други примамващи предложения.
Ти като експерт поне нещо като марка да ми препоръчаш(знам че тук не е мястото и се извинявам на админа за това но не искам да пускам друга тема сега)
Благодарности отново :bowdown: :D
Аватар
dichodichev3
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1157
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 6:51 pm
Местоположение: Пловдив,BG


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта