Чашки - пренавит болт

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Чашки - пренавит болт

Мнениеот dessloch » Пет Окт 19, 2007 11:06 pm

Здравейте, опитах се да притегна максимално болта за да обера луфта който така и не изчезваше.При натискане на предната спирачка и яко натоварване напред, стержена се местеше и това ме влудяваше. При максимално навиване от моя страна на кормилото при завъртането му в крайните лява и дясна точка ставаше изнерващо тежко. Но след "раздрусване" така да се каже отново си влизаше в ред докато не се появи пак луфт и така на всяка преодоляна неравност завивах болта до край с намерението да му вкарам една глава и два ритника от яд докато накрая чух "пуК". Погледнах и видях че се е разместила пеперудата от превъртане т.е повдигнала - набутах я навътре но вече неможе да затегне както трябва>
Въпрос: да сменям ли пеперудата и имали начин да се фиксира тази( да не мърда) или да купувам тапа болт от тези които минават през цялата дължина на стержена.
Благодаря за отделеното време :beer: (и се извинявам за правописните грешки)
Аватар
dessloch
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 9:41 pm

Мнениеот Teodor40 » Пет Окт 19, 2007 11:43 pm

Луфта може и да ти е бил от пеперудката. Оправя се, като малко я извадиш и раздалечиш пластините. А е писано вече във "Веломеханик" за това колко точно трябва да се натяга капачката. Трябва при накланяне на колелото, когато гумата е във въздуха, кормилото само да се завърта.
Моя съвет е щом имаш пари за хед лок по-добре дай някой лев и отиди в сервиз да ти опавят проблема преди да си счупил нещо по-скъпо-челото на рамката например.
Клуб и вело училище http://gravity-bike.com/
Аватар
Teodor40
 
Мнения: 3019
Рейтинг: 1896
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 1:44 pm
Местоположение: Сен Тропе

п

Мнениеот dessloch » Съб Окт 20, 2007 1:29 am

Благодаря, всъщност самия център на пеперудата, в който е резбата, е хлътнал(потънал) леко в едната страна спрямо обръча на пепрудката.
Ще потърся по квалифициран човек но исках да питам дали Хед Лок-а както го нарече е по надежден от пеперуда - дори и да я сменя понеже до колкото знам няма голямо натоварване там след като лапата държи стержена.
А колкото до натягането на болта- в моя случей и до максимално положение пак се завърташе кормилото както си обеснил по горе, но когато гумата направи 90 градуса (така да се изразя) независимо от посоката, там вече е тежината.
Аватар
dessloch
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 9:41 pm

Мнениеот klmn » Съб Окт 20, 2007 5:42 am

Баце,като си затегнал болта колко да няма луфт,затегна ли Хубаво страничните болтове на лапата за да не изпуска? :D
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

с

Мнениеот dessloch » Съб Окт 20, 2007 10:38 am

Да ясен ми е принципа :bowdown:
А Хубаво е слаба дума може да се каже Х У Б А В О понеже имам манията да завивавам до скъсване.Но при чашките и това не помогна. Просто осещах как при напън напред с натисната предна спирачка се мести стержена, а дори и да не се мести видимо, се чува нежно изскърцване което е другия вариант на Местене на стержена но в малки диапазони.
Аватар
dessloch
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 9:41 pm

Мнениеот Ozzie » Съб Окт 20, 2007 12:41 pm

За луфт в чашките не се тества с натисната предна спирачка и да клатиш байка, а като обхванеш челото с двете ръце и напъваш с палците по лапата напред.
Твърде е вероятно да си имал луфт във вилката, а да си мислел, че проблема е в чашките.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

с

Мнениеот dessloch » Съб Окт 20, 2007 2:10 pm

Благодаря за мнеинята голяма част от тях ми бяха от полза.
Проблема беше горната чашка която бях набил от друг комплект за да закрепя положението но се оказа не толкова удачен вариант, зле съм с инчовете, но определих че е по голяма смених ги и всички си легна на място за сега...
Колкото до пеперудата - беше в окаяно състояние но затегнах до необходимото за да я употребя и сега не усещам нищо което да не е на местото си.Да видим до кога.Според ме ще е до деня в който ще започна работа отново и ще изхвърля кръпките :bigeyes:
Триите :agree:
Аватар
dessloch
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 9:41 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: MaxMeyer и 119 госта