Превъртащи зъбци на главина e-hub

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Превъртащи зъбци на главина e-hub

Мнениеот bobeca » Чет Окт 11, 2007 3:46 pm

Преди няколко дена си направих "профилактика" на задната главина.Махнах всичката стара грес от лагерите и леглата им, и сложих нова.До тук добре!Но после когато излезнах да карам разбрах, че зъбците благодарение на които, когато въртиш педалите напред и задната гума се върти, а когато ги въртиш на обратно гумата не се върти, не си вършат работата.От време на време когато въртя "захапват", но иначе все едно си въртя на обратно педалите!Възможно ли е да е от греста която слагам в по-голями количества за да съм сигурен че има?Или да търся някъде другаде проблема?Главината е Formula E-HUB на малко повече от година и половина.
bobeca
 
Мнения: 804
Рейтинг: 1850
Регистриран на: Съб Апр 02, 2005 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Превъртащи зъбци на главина e-hub

Мнениеот bikerider » Чет Окт 11, 2007 3:56 pm

bobeca написа:Възможно ли е да е от греста която слагам в по-голями количества за да съм сигурен че има?


Възможно е и още как, особено ако е гъста и караш на по-хладно време. Препоръчвам ти рядка грес или гъсто масло (40-60-80w) масло за по-студено време. Недей да прекаляваш с количествата, трябва просто да е мазно. Ако планираш да караш при температури под нулата ще ти трябва още по-рядка смазка, но наистина по-добре прави по-често профилактика отколкото да прекаляваш със смазката, защото ще си нащърбиш ръбчетата на зацепващите части...

Също така провери си пружинката, която зацепва кученцата, може да си я отхлабил при демонтажа...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Превъртащи зъбци на главина e-hub

Мнениеот bobeca » Чет Окт 11, 2007 4:01 pm

bikerider написа: Също така провери си пружинката, която зацепва кученцата...
Ааа как точно се стига до тях?Аз сега гледах сайта на Формула и видях че целият шлиц се сваля с 11мм шестограм.В прав път ли съм?
bobeca
 
Мнения: 804
Рейтинг: 1850
Регистриран на: Съб Апр 02, 2005 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Превъртащи зъбци на главина e-hub

Мнениеот bikerider » Чет Окт 11, 2007 4:25 pm

Е ти къде си смазвал???
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Превъртащи зъбци на главина e-hub

Мнениеот bobeca » Чет Окт 11, 2007 4:30 pm

bikerider написа:Е ти къде си смазвал???
Eми само лагерите, след като махнах оста.
bobeca
 
Мнения: 804
Рейтинг: 1850
Регистриран на: Съб Апр 02, 2005 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Превъртащи зъбци на главина e-hub

Мнениеот bikerider » Чет Окт 11, 2007 11:30 pm

Тоест, да те разбирам, че проблема с превъртането се появи след смазване на лагерите? Питам щото няма логика поне на пръв поглед...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот chiMol » Пет Окт 12, 2007 6:29 am

Ако си натъпкал лного грес отдясно може да е влязла до кученцата и ти след това залепват в греста и стават лениви ... никък не е полезно да караш така ..... ако не ти се разтваро(нямаш инструминти за свободния венец) махни само десния лагер и промии с вд40 докато главината не почне да цъка ясно после си сложи масло в лагера защото и то ще се зазмие
http://www.tiarakm.hit.bg
Don't leave your bike, live your life......
https://easycryptobot.com
Аватар
chiMol
 
Мнения: 1900
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 3:00 pm
Местоположение: Bulgaria/sofia/lozenez

Мнениеот bobeca » Пет Окт 12, 2007 7:35 am

bikerider написа:Тоест, да те разбирам, че проблема с превъртането се появи след смазване на лагерите? Питам щото няма логика поне на пръв поглед...

:agree:

chiMol написа:Ако си натъпкал лного грес отдясно може да е влязла до кученцата и ти след това залепват в греста и стават лениви ... никък не е полезно да караш така ..... ако не ти се разтваро(нямаш инструминти за свободния венец) махни само десния лагер и промии с вд40 докато главината не почне да цъка ясно после си сложи масло в лагера защото и то ще се зазмие

Днес след даскало ще я отворя и ще я почиста WD40.После ще сложа по-малко гресчица на лагерите :D
bobeca
 
Мнения: 804
Рейтинг: 1850
Регистриран на: Съб Апр 02, 2005 5:30 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Пет Окт 12, 2007 9:04 am

Моят съвет по темата е НИКОГА да не правите ТАКА:

chiMol написа:Ако си натъпкал лного грес отдясно може да е влязла до кученцата и ти след това залепват в греста и стават лениви ... никък не е полезно да караш така ..... ако не ти се разтваро(нямаш инструминти за свободния венец) махни само десния лагер и промии с вд40 докато главината не почне да цъка ясно после си сложи масло в лагера защото и то ще се зазмие


Масло може да се сипе леко в свободното движение, но лагер и масло са като PtD и пържола!
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bobeca » Пет Окт 12, 2007 12:09 pm

did написа:Моят съвет по темата е НИКОГА да не правите ТАКА:

chiMol написа:Ако си натъпкал лного грес отдясно може да е влязла до кученцата и ти след това залепват в греста и стават лениви ... никък не е полезно да караш така ..... ако не ти се разтваро(нямаш инструминти за свободния венец) махни само десния лагер и промии с вд40 докато главината не почне да цъка ясно после си сложи масло в лагера защото и то ще се зазмие


Масло може да се сипе леко в свободното движение, но лагер и масло са като PtD и пържола!

Аз така или иначе щях да сложа МАЛКО грес при лагерите! :)
bobeca
 
Мнения: 804
Рейтинг: 1850
Регистриран на: Съб Апр 02, 2005 5:30 pm
Местоположение: София

Мнениеот Gh0s7 » Пет Окт 12, 2007 12:38 pm

А, аз що си мисля, че може кученцата да са се изкъртили или храпа по който движат да е загладен... все пак година и нещо е карано. Такава главина, на траял държи 2 месеца макс, след което целия храп се сдухва и обикновенно се пребиваш ;) Аз даже имам тука някъде една Formula SingleSpeed, прецакана по тоя начин, ако я намеря, ще постна снимка на храпа.
Аватар
Gh0s7
 
Мнения: 1011
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Апр 04, 2005 9:16 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот chiMol » Пет Окт 12, 2007 1:23 pm

did написа:Моят съвет по темата е НИКОГА да не правите ТАКА:

chiMol написа:Ако си натъпкал лного грес отдясно може да е влязла до кученцата и ти след това залепват в греста и стават лениви ... никък не е полезно да караш така ..... ако не ти се разтваро(нямаш инструминти за свободния венец) махни само десния лагер и промии с вд40 докато главината не почне да цъка ясно после си сложи масло в лагера защото и то ще се зазмие


Масло може да се сипе леко в свободното движение, но лагер и масло са като PtD и пържола!




нещо не мога да разбера какво не ти хареса .... кой говори за слазване с масло на лагер......става дума за промиване .......
http://www.tiarakm.hit.bg
Don't leave your bike, live your life......
https://easycryptobot.com
Аватар
chiMol
 
Мнения: 1900
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 3:00 pm
Местоположение: Bulgaria/sofia/lozenez

Мнениеот kagami » Пет Окт 12, 2007 2:58 pm

did написа:Масло може да се сипе леко в свободното движение, но лагер и масло са като PtD и пържола!


:offtopic:
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
:bowdown: :bowdown:
Важно е да вършиш това, което смяташ за правилно.
Аватар
kagami
 
Мнения: 1159
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 9:59 am
Местоположение: planet Earth

Мнениеот bikerider » Пет Окт 12, 2007 3:02 pm

Що бе какво им е на пържолите от тофу? :rofl:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bobeca » Пет Окт 12, 2007 6:19 pm

Аз първоначално бях смазал лагерите при оста, а не тези при кученцата!Това го казвам защото малко се объркаха нещата.

След като я отворих напълно видях че от греста на лагерите е отишла и при кученцата!Това е станало защото едно от металните пръстенчета се е счупило, и съответно кученцата са се "наводнили" с грес.Сега я оправих и работи на 6 :)
bobeca
 
Мнения: 804
Рейтинг: 1850
Регистриран на: Съб Апр 02, 2005 5:30 pm
Местоположение: София

Мнениеот gatof » Сря Окт 17, 2007 5:17 pm

като говорите за главина E-Hub аз да питам нещо. когато си я купих при каране по инерция не се чуваше цъкане от "кученцата" :) след година вече се чува, дали не е знак че е време за профилактика или е знак че вече е късно за профилактика и плаче за смяна... :D
пауър ъф нейчър!
gatof
 
Мнения: 143
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Вто Авг 21, 2007 11:49 pm

Мнениеот bikerider » Сря Окт 17, 2007 5:29 pm

Няма страшно, знак е, че греста се е разнесла равномерно. Когато греста замине, цъкането ще стане още по-силно, тогава по принцип е време за профилактиката.

Лично за мен и моето каране един път в годината е удачен интервал за профилактика.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 95 госта