педали...

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

педали...

Мнениеот tx3m » Нед Сеп 02, 2007 2:18 pm

Скоро си взех педали ВП 559 и бях доволен от тях докато левия не започна да скърца. Не беше много силно но си ме дразнеше и реших да го отворя та да видя дали не може да се направи нещо по въпроса. Махнах капачката, свалих гайката шайбата с контрата и другата гайка извадих всичко почистих и видях, че от едната страна има 13 топчета а от другата 12. Въпрос 1: Това може ли да е причината за скърцането? Мислех да сложа още едно топче но след обиколка през всички железарии и магазини от сорта на Мосю Бриколаж , не можах да намеря топчета или лагери с такъв размер. И реших да го сглобя че да мога да покарам на хубавото време вчера. Само че като завих първата гайка и сложих шайбата, незнайно как нямаше достатъчно място за да се завие втората гайка. Помислих че може някое топче да е застанало над другите и за това да е така, но всичко си беше наред. И реших че трябва да завия втората гайка така и че тя ще си влезе докъдето може и трябва. Само че, тъй като останалото място за завиване беше малко, при завиването, въпреки че въобще не бях напъвал да натягам, се развали резбата в края на оста, а гайката така и не можа да се завие. Та след като се получи този неприятен инцидент, за да може да функционира педала се наложи да махна шайбата за да мога да завия втората гайка която дава контра на първата. Въпрос 2: Това ще бъде ли някакъв проблем?
Аватар
tx3m
 
Мнения: 324
Рейтинг: 1371
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 12:22 pm
Местоположение: Благоевград

Мнениеот klmn » Нед Сеп 02, 2007 4:52 pm

Моите са ВП 565 и са с по 11 сачми от страна.Що не пробваш с по тънка шайба?
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот tx3m » Пон Сеп 03, 2007 9:23 am

Не мисля че и дори с по тънка шайба ще мога да завия втората гайка.
Аватар
tx3m
 
Мнения: 324
Рейтинг: 1371
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 12:22 pm
Местоположение: Благоевград

Мнениеот ramam » Пон Сеп 03, 2007 4:27 pm

А бе да кажа и мен ме озадачи това че излезнаха 25 сачми ама аз направих друго:
http://lageri.net/index.php?page=2&lang=1
от тук си взех лагери които са 20мм външен диаметър и 12мм вътрешен.
Избиваш чашките и слагаш лагерите но на 559 се слагат трудно и затова си направих на 565 и сега ги пробвам.
На 559 вътрешния диаметър е 21.5 мм и затова беше по лесно да сложа лагерите.
Сега търся една тръба 20мм че да набия с нея лагерите и на 559 там диаметъра е точно 20мм и е трудно да се сложат.
Лагерите са ефтини по 3 лева а може и по ефтино да ти дадат ако решат.
4 лагера по 3 лева 12 лева караш и повече не се занимаваш.
Незнам дали не ти е писнало да чистиш и слагаш грес на такива педали само защото са ги направили много добре с тези винчета да захапват в грайфера на обувките.
ramam
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1125
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 1:01 pm

Мнениеот klmn » Пон Сеп 03, 2007 4:55 pm

Е, а мерси за инфото,и аз го мислех тоя номер,но ми искаха 14 кинта за лагерче на "Опълченска"-френско било.. :crazy:
Пиши как бачкат. :beer:
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот did » Пон Сеп 03, 2007 4:57 pm

klmn написа:Е, а мерси за инфото,и аз го мислех тоя номер,но ми искаха 14 кинта за лагерче на "Опълченска"-френско било.. :crazy:


ем... ти като си казал, че ти трябва лагерче за педали, може да са си помислили, че ти трябва лагерче за свирки. те са френски и са по-скъпи.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: педали...

Мнениеот bodo » Вто Сеп 04, 2007 10:49 am

tx3m написа:...Махнах капачката, свалих гайката шайбата с контрата и другата гайка извадих всичко почистих и видях, че от едната страна има 13 топчета а от другата 12. Въпрос 1: Това може ли да е причината за скърцането? Мислех да сложа още едно топче но след обиколка през всички железарии и магазини от сорта на Мосю Бриколаж , не можах да намеря топчета или лагери с такъв размер.
Има такива съчми на Weldtite в повечето велосипедни магазини.

И реших да го сглобя че да мога да покарам на хубавото време вчера. Само че като завих първата гайка и сложих шайбата, незнайно как нямаше достатъчно място за да се завие втората гайка. Помислих че може някое топче да е застанало над другите и за това да е така, но всичко си беше наред. И реших че трябва да завия втората гайка така и че тя ще си влезе докъдето може и трябва. Само че, тъй като останалото място за завиване беше малко, при завиването, въпреки че въобще не бях напъвал да натягам, се развали резбата в края на оста, а гайката така и не можа да се завие. Та след като се получи този неприятен инцидент, за да може да функционира педала се наложи да махна шайбата за да мога да завия втората гайка която дава контра на първата. Въпрос 2: Това ще бъде ли някакъв проблем?
шайбата е първа, после двете гайки - гайките законтрят една в друга.

скърцането или пукане, вероятно идва от степента на притягане на гайките - това е особеност на конусните лагери - трябва да са добре (грамотно) отрегулирани.
Аватар
bodo
 
Мнения: 311
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 1:49 pm

Мнениеот klmn » Вто Сеп 04, 2007 12:45 pm

Е толко ли различни ги правят бе,при ВП 565 има една "конусна"гайка,която притяга сачмите,после шайба и обикновена гайка за контра.
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот tx3m » Вто Сеп 04, 2007 9:55 pm

klmn написа:Е толко ли различни ги правят бе,при ВП 565 има една "конусна"гайка,която притяга сачмите,после шайба и обикновена гайка за контра.


Да и моите са направени по същия начин :popcorn:
Аватар
tx3m
 
Мнения: 324
Рейтинг: 1371
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 12:22 pm
Местоположение: Благоевград

мм

Мнениеот NikR » Вто Сеп 04, 2007 11:04 pm

И при мен има разлика в броя на сачмите на 2-та педала. Разбрах като отворих да смажа.
След това сглобих и след около 100км. започна да пука десния педал - отхлабих малко гайката и се оправи.
:beer:
Не мога да разбера как някои мъже се подмокрят, като видят парче тръба, заварено там където му е мястото.
Аватар
NikR
 
Мнения: 121
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Окт 16, 2006 5:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот tx3m » Пет Сеп 07, 2007 7:03 pm

Еми моите за сега се държат добре. Не скърца вече. Дано да са се оправили след смазването, и шайбичката да не е проблем :popcorn:
Аватар
tx3m
 
Мнения: 324
Рейтинг: 1371
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 12:22 pm
Местоположение: Благоевград

Мнениеот tx3m » Вто Сеп 11, 2007 5:25 pm

Благодаря на TENDER за коските :beer: След малко ще ида да ги сложа и ще видим как ще са педалчетата :popcorn:
Аватар
tx3m
 
Мнения: 324
Рейтинг: 1371
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 12:22 pm
Местоположение: Благоевград


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 106 госта