Скръц-скръц спирачке :)

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Скръц-скръц спирачке :)

Мнениеот matani » Вто Авг 28, 2007 2:51 pm

Привет на всички,

Ами..наскоро се сдобих с Raleigh модел Boston ...

та..проблема, като цяло е в скърцането на спирачките:

предна и задна - алуминиев -V-brake .. пише "Logan" ..ако това е марката им въобще ..

Та.., като имам предвид скърцане...то това значи ЯКО виене .. направо "мани бегай". Да оставим настрана карането сред локви...тогава си обяснявам сам причината.., но от няколко дни започнаха да вият яко и дори, когато минавам през някаква ..хм.. по-пясъчна повърхност. Да речем .. напряко през градинката .. където е пръст..и аха да опитам да натисна спирачките и ВОЙ :)

Идеи и напътствия някакви?

Благодаря предварително на отзовалите се

Поздрави!
matani
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Авг 28, 2007 2:43 pm

Re: Скръц-скръц спирачке :)

Мнениеот NovemberCharlie » Вто Авг 28, 2007 3:07 pm

matani написа:Привет на всички,

Ами..наскоро се сдобих с Raleigh модел Boston ...

та..проблема, като цяло е в скърцането на спирачките:

предна и задна - алуминиев -V-brake .. пише "Logan" ..ако това е марката им въобще ..

Та.., като имам предвид скърцане...то това значи ЯКО виене .. направо "мани бегай". Да оставим настрана карането сред локви...тогава си обяснявам сам причината.., но от няколко дни започнаха да вият яко и дори, когато минавам през някаква ..хм.. по-пясъчна повърхност. Да речем .. напряко през градинката .. където е пръст..и аха да опитам да натисна спирачките и ВОЙ :)

Идеи и напътствия някакви?

Благодаря предварително на отзовалите се

Поздрави!
Нови калодки
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот matani » Вто Авг 28, 2007 3:34 pm

Благодаря за бързия отговор.

Като приемем факта, че моите са кажи-речи нови..какви други нови трябва да си взема, за да съм сигурен, че няма да се получи същото?
matani
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Авг 28, 2007 2:43 pm

Мнениеот Gh0s7 » Вто Авг 28, 2007 3:37 pm

Не бе, точно така трябва.. Аз като намажа едно хубаво смола и са чувам на километри като спирам, даже все едно имам вградена тромба, екстра е, като минавам по места с много хора, лесно си прoправам път :rofl:
Аватар
Gh0s7
 
Мнения: 1011
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Апр 04, 2005 9:16 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот NovemberCharlie » Вто Авг 28, 2007 3:46 pm

matani написа:Благодаря за бързия отговор.

Като приемем факта, че моите са кажи-речи нови..какви други нови трябва да си взема, за да съм сигурен, че няма да се получи същото?
Още по-добре ако вземеш нови спирачки - Шимано, Авид..
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот did » Вто Авг 28, 2007 3:48 pm

тази тема е разисквана в ДЕТАЙЛИ и темите по въпроса са в ЧЗВ.

тъпо е да повтаряте вече писани и обяснени неща.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Вто Авг 28, 2007 4:26 pm

matani написа:Благодаря за бързия отговор.

Като приемем факта, че моите са кажи-речи нови..какви други нови трябва да си взема, за да съм сигурен, че няма да се получи същото?


Когато карах навремето v-brake много ми помогна лееееко да изкривя калодките към каплата в предната им част, тоест да образуват лека "стрелка" сочеща напред. Това наистина има един минус - помага за неравномерното им износване, но пък след като го направих никога не съм имал проблеми със звуци при спирането.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Nightbringer » Вто Авг 28, 2007 5:47 pm

Точно това, което каза bikerider наистина има доста добър ефект и е обяснено в подробности в тази статия.
http://mtb-bg.com/articles/ar058.htm

Въпростното изкривяване на калодките се постига ето така(картинкат си е от статията):
Изображение

P.S. Ако аз имам проблеми със спирачките първата ми мисъл ще е да потърся дали не е писано по въпроса в статиите/ЧЗВ от някой със сходен проблем, а не да чакам някой да ми го смели наготово пускайки нова тема.
Аватар
Nightbringer
 
Мнения: 305
Рейтинг: 1618
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 10:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот matani » Вто Авг 28, 2007 6:37 pm

Благодаря отново на всички за помощта и най-вече на Nightbringer, че ми натри малко сол :)

Истината е, че поразрових преди да пусна темата и тъй, като никой не се оплакваше че му свирят при сухо време на пясъчна настилка, реших да пусна тема. Не ме анатемосвайте, ако може :)

Поздрави и приятна вечер :beer:
matani
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Авг 28, 2007 2:43 pm

Мнениеот Nightbringer » Вто Авг 28, 2007 6:43 pm

matani написа:Благодаря отново на всички за помощта и най-вече на Nightbringer, че ми натри малко сол :)

Пак заповядай, това беше за да знаеш друг път, че има статии на сайта, а не само форум, никой не е тръгнал да те анатемосва :beer:
Аватар
Nightbringer
 
Мнения: 305
Рейтинг: 1618
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 10:13 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Exorcist и 105 госта