Питане за junior T

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Питане за junior T

Мнениеот gada » Чет Авг 23, 2007 9:17 pm

Вилката е 06' модел...
В инфото пише че прави 17см ход а тя реално прави 13,5см ход :V:

Трябва ли да се настроива нещо или просто си е така?!?!
струва ми се доста нереално :D

Ако някой помогне ще съм му много благодарен...целта просто е да прави повече от 13см ход...

:popcorn:
Изображение

nqmam net!!!
Аватар
gada
 
Мнения: 603
Рейтинг: 1223
Регистриран на: Съб Апр 15, 2006 11:25 pm
Местоположение: Софийско

Мнениеот airborneone » Чет Авг 23, 2007 9:31 pm

Къде ти прави 130 ход? В софия или като я качиш горе?
И има ли си предишен собственик вилката или ти си 1вия?
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот gada » Чет Авг 23, 2007 9:38 pm

еми имаше си предишен собственик горе все още не е карана но е бая блъскана :) и все още не съм видял да прави повече от 13 ход :D
без майтап! :V: преди ден мятах едни стълби до националния стадион и пак толкова....
Изображение

nqmam net!!!
Аватар
gada
 
Мнения: 603
Рейтинг: 1223
Регистриран на: Съб Апр 15, 2006 11:25 pm
Местоположение: Софийско

Мнениеот RAM-FR » Чет Авг 23, 2007 9:41 pm

А как определи че са 13 ?
Аватар
RAM-FR
 
Мнения: 3516
Рейтинг: 1958
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 12:56 pm
Местоположение: София

Мнениеот gada » Чет Авг 23, 2007 9:53 pm

от 3 дни каране макс блъскане и накрая измерих...между 13 и 14 прави...100% съм сигорен... набих си рацете :D :D при един скок все едно удари на чук :D
Изображение

nqmam net!!!
Аватар
gada
 
Мнения: 603
Рейтинг: 1223
Регистриран на: Съб Апр 15, 2006 11:25 pm
Местоположение: Софийско

Мнениеот RAM-FR » Чет Авг 23, 2007 9:56 pm

добре бе отговори ми КАК ГО ПРЕМЕРИ как видя че се е сгънало до 13
Аватар
RAM-FR
 
Мнения: 3516
Рейтинг: 1958
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 12:56 pm
Местоположение: София

Мнениеот mango » Чет Авг 23, 2007 10:13 pm

има масло :rofl: :rofl:
Аватар
mango
 
Мнения: 474
Рейтинг: 1174
Регистриран на: Пон Май 15, 2006 11:16 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот gada » Чет Авг 23, 2007 10:51 pm

Соо бе МангО :rofl:
моля админа да разчисти малко...
Изображение

nqmam net!!!
Аватар
gada
 
Мнения: 603
Рейтинг: 1223
Регистриран на: Съб Апр 15, 2006 11:25 pm
Местоположение: Софийско

Мнениеот URNEST » Чет Авг 23, 2007 10:55 pm

gada написа:Соо бе МангО :rofl:
моля админа да разчисти малко...

Демек всичко. :D
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София

Мнениеот Editor » Пет Авг 24, 2007 12:03 am

Защо първо не се качиш на Витоша?Виж там как ще е ...Ако и това не даде резултат .... :crap:
This is our fight for freedom,this is our way of saying,this is our day.
http://www.facebook.com/PavelStefanovEditor My Page
Аватар
Editor
 
Мнения: 2804
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Вто Сеп 13, 2005 8:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот V8 » Пет Авг 24, 2007 7:23 am

Ех лапетии - а някой сети ли се да отвори вилката, да измъкне пружините, и така да я сгъне и да премери колко ход вади? А сега както е сгъната и празна някой да премери колко е дълбока от ръба на подпорите долу до буталото. Нека да се позанимаем и с пружините - някой мераклия да измери дебелината на телта, да преброи колко навивки има, и накрая да умножи броя на навивките по дебелината на телта - поздравления, току що намерихте височината на пружината при максимална компресия - запишете си я на листче някакво. След това измерете дебелината на "тапата" която се навива горе в подпората - запишете я на същото листче. Съберете двете числа и резултата сравнете с дълбочината на подпората която измерихте в началото - подпората трябва да е по-дълбока отколкото пружината и тапата взети заедно са високи, ако ли не значи вилката скоро ще е за смяна.
Sometimes it's entirely appropriate
Изображение
to kill a fly with a sledge-hammer!
Аватар
V8
 
Мнения: 355
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Сря Мар 14, 2007 9:29 am
Местоположение: USMC

Мнениеот Editor » Пет Авг 24, 2007 10:49 am

V8 написа:Ех лапетии - а някой сети ли се да отвори вилката, да измъкне пружините, и така да я сгъне и да премери колко ход вади? А сега както е сгъната и празна някой да премери колко е дълбока от ръба на подпорите долу до буталото. Нека да се позанимаем и с пружините - някой мераклия да измери дебелината на телта, да преброи колко навивки има, и накрая да умножи броя на навивките по дебелината на телта - поздравления, току що намерихте височината на пружината при максимална компресия - запишете си я на листче някакво. След това измерете дебелината на "тапата" която се навива горе в подпората - запишете я на същото листче. Съберете двете числа и резултата сравнете с дълбочината на подпората която измерихте в началото - подпората трябва да е по-дълбока отколкото пружината и тапата взети заедно са високи, ако ли не значи вилката скоро ще е за смяна.

Я пак... :popcorn:
This is our fight for freedom,this is our way of saying,this is our day.
http://www.facebook.com/PavelStefanovEditor My Page
Аватар
Editor
 
Мнения: 2804
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Вто Сеп 13, 2005 8:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот URNEST » Пет Авг 24, 2007 11:31 am

V8 написа:Ех лапетии - а някой сети ли се да отвори вилката, да измъкне пружините, и така да я сгъне и да премери колко ход вади? А сега както е сгъната и празна някой да премери колко е дълбока от ръба на подпорите долу до буталото. Нека да се позанимаем и с пружините - някой мераклия да измери дебелината на телта, да преброи колко навивки има, и накрая да умножи броя на навивките по дебелината на телта - поздравления, току що намерихте височината на пружината при максимална компресия - запишете си я на листче някакво. След това измерете дебелината на "тапата" която се навива горе в подпората - запишете я на същото листче. Съберете двете числа и резултата сравнете с дълбочината на подпората която измерихте в началото - подпората трябва да е по-дълбока отколкото пружината и тапата взети заедно са високи, ако ли не значи вилката скоро ще е за смяна.

Не, че е нещо ама това е работа на производителя.Защото момчето не пита дали може да направи повече от 130мм, а защо не ги прави.

по темата: Чувал съм, че на някои Мarzocchi-та може да се ограничава хода(както на Durt Jumper)Може би и тоята е смъкнат ход.
А иначе можеш да измериш хода на вилката като сложиш една свинска опашка на подпората до семеринга.Когато вилката се свива и опашчицата ще се качва нагоре.Мястото къде е най-високо и хода, който е направила вилката
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София

Мнениеот V8 » Съб Авг 25, 2007 8:33 pm

URNEST написа:Не, че е нещо ама това е работа на производителя.Защото момчето не пита дали може да направи повече от 130мм, а защо не ги прави.

Е именно де - тоя момент с "при един скок все едно удари на чук" не ми харесва, толкова силен удар значи че я е продънил, т.е. или подпорите са ударили в дуното на краката, или пружината се е сгънала дотолкова че навивките й са се допряли една до друга - и в двата случая не е нормално. Затова и му казах да отвори вилката и да види вътре какво става, щото прекалено дълги подпори нещо не ми се вярва жабите да са сложили, ама 5" пружина от DJ с 2" втулка отгоре да обере хлабината е силно вероятна комбинация ако предишния собственик е затрил една от пружините или се е опитвал да настройва твърдостта на вилката без да е наясно какво точно прави.
Sometimes it's entirely appropriate
Изображение
to kill a fly with a sledge-hammer!
Аватар
V8
 
Мнения: 355
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Сря Мар 14, 2007 9:29 am
Местоположение: USMC

Мнениеот V8 » Съб Авг 25, 2007 8:44 pm

Editor написа:Я пак... :popcorn:

Уфф... веднъж почнала да се сгъва вилката спира или когато пружините и хидравликата успокоят удара който я е сгънал, или когато се продъни, като самото продънване обикновено е съпроводено от усещане като на "удар с чук" - прочети поста ми в отговор на Ърнест.
Sometimes it's entirely appropriate
Изображение
to kill a fly with a sledge-hammer!
Аватар
V8
 
Мнения: 355
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Сря Мар 14, 2007 9:29 am
Местоположение: USMC

Мнениеот The Devil » Съб Авг 25, 2007 9:16 pm

Ами виж дали не са сложени някакви втулки за да се ограничи хода ;)
По спомен jujko_ си беше ограничил вилката на 130мм ход(става въпрос за jrt'03) виж може и при теб да има нещо такова :agree:
Skype - x_x-x_x-x_x
Аватар
The Devil
 
Мнения: 396
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юли 31, 2006 11:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот ddevil » Съб Авг 25, 2007 9:19 pm

@v8
Същият ефект само, че малко по-мек(може би) няма ли да се получи и с прекалено много масло...при сгъване на вилката обема намалява,маслото не се свива и праз...става изведнъж много твърдо :) Или тва си е моя заблуда за Живота,Вселената и всичко останало :D
If the milk turns out to be sour, i ain't the kind of pussy to drink it
Продавам: Рамка Giant Faith + Fox DHX5.0 + още доста части или цяло колело
Аватар
ddevil
 
Мнения: 1176
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Яну 30, 2006 10:42 pm
Местоположение: Entropy

Мнениеот gada » Нед Авг 26, 2007 12:00 am

хм...просто работата е че искам прекалено много от тази вилка а тя не е предназначена точно за ДХ...нямаше смисъл от темата мисля...днес го проумях :D
мерси все пак! :beer:
Изображение

nqmam net!!!
Аватар
gada
 
Мнения: 603
Рейтинг: 1223
Регистриран на: Съб Апр 15, 2006 11:25 pm
Местоположение: Софийско

Мнениеот Stuny » Нед Авг 26, 2007 6:41 am

gada написа:хм...просто работата е че искам прекалено много от тази вилка а тя не е предназначена точно за ДХ...нямаше смисъл от темата мисля...днес го проумях :D
мерси все пак! :beer:


Това че искаш по-хубава вилка не пречи междувременно да си настроиш тази според нуждите си. Според мен просто извади мъничко масло и пробвай пак .

Също си мисля , че ако я ползваш за да скачаш стълби и др. подобни , т.е ако не ходиш да спускаш , тая вилка би трябвало да върши перфектна работа.
Stuny
 
Мнения: 1257
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Окт 23, 2002 8:49 am

Мнениеот V8 » Нед Авг 26, 2007 8:02 am

ddevil написа:@v8
Същият ефект само, че малко по-мек(може би) няма ли да се получи и с прекалено много масло...при сгъване на вилката обема намалява,маслото не се свива и праз...става изведнъж много твърдо :) Или тва си е моя заблуда за Живота,Вселената и всичко останало :D

По принцип си прав, възможно е, ама това е двукоронна вилка, за да се постигне тоя ефект трябва едва ли не галон масло да са й наляли... във всеки крак :D
Sometimes it's entirely appropriate
Изображение
to kill a fly with a sledge-hammer!
Аватар
V8
 
Мнения: 355
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Сря Мар 14, 2007 9:29 am
Местоположение: USMC

Мнениеот V8 » Нед Авг 26, 2007 8:25 am

gada написа:хм...просто работата е че искам прекалено много от тази вилка а тя не е предназначена точно за ДХ...нямаше смисъл от темата мисля...днес го проумях :D
мерси все пак! :beer:

Абе става си тя за спускане (е, не технично състезателно спускане), SSV хидравликата може да се настрои да работи прилично по разнообразни терени - проблема е че съответната настройка често изисква бая игра с вискозитета и нивото на маслото и твърдостта на пружините, което реално значи че нагласиш ли вилката за бързо спускане и после ако решиш да скачаш стълби или да дропиш вилката ще се продънва и ако не я искаш да се продънва трябва да я отвориш, после пък след като си се наскачал и пак хванеш лифта за нагоре ако не я отвориш и пренастроиш пак вилката на спускане ще ти дойде твърда и бавна. Точно в това е и предимството на по-сложните системи от сорта на старите HSCV и ЕТА, и новите RCV, TST, ATA, и др. подобни - настройките от един терен за друг се правят с няколко врътвания на съответните регулатори, и в най-лошия случай с няколко удара на въздушната помпа. Тъй че моя съвет за твоята ситуация е да си прецениш какъв стил ще караш най-много и да си настроиш вилката за него, а във всички останали стилове да си дърпаш сам юздите малко и да я щадиш. Аз моите DJ-и (имам два) така съм ги нагласил според най-честата употреба на байка - този на софтейла е супер мек и отзивчив, а другия на твърдака е с намален ход и скорост и увеличени твърдост и компресия за по-градски ексцесии.
Sometimes it's entirely appropriate
Изображение
to kill a fly with a sledge-hammer!
Аватар
V8
 
Мнения: 355
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Сря Мар 14, 2007 9:29 am
Местоположение: USMC

Мнениеот bikerider » Нед Авг 26, 2007 9:38 am

ddevil написа:@v8
Същият ефект само, че малко по-мек(може би) няма ли да се получи и с прекалено много масло...при сгъване на вилката обема намалява,маслото не се свива и праз...става изведнъж много твърдо :) Или тва си е моя заблуда за Живота,Вселената и всичко останало :D


То маслото по принцип не се свива, твърдостта идва от нагнетяването на въздуха над него ;)

@gada:
Ако вилката е нова или предишния собственик е бил по-тежък, значи проблема е в маслото или ако разликата в теглата ви е по-голяма - пружините. А най-вероятно и двете, но по-добре да започнеш от маслото - излей 10-15мл от крак и виж какво ще се получи...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот gada » Нед Авг 26, 2007 9:47 am

bikerider написа:
ddevil написа:@v8
Същият ефект само, че малко по-мек(може би) няма ли да се получи и с прекалено много масло...при сгъване на вилката обема намалява,маслото не се свива и праз...става изведнъж много твърдо :) Или тва си е моя заблуда за Живота,Вселената и всичко останало :D


То маслото по принцип не се свива, твърдостта идва от нагнетяването на въздуха над него ;)

@gada:
Ако вилката е нова или предишния собственик е бил по-тежък, значи проблема е в маслото или ако разликата в теглата ви е по-голяма - пружините. А най-вероятно и двете, но по-добре да започнеш от маслото - излей 10-15мл от крак и виж какво ще се получи...


ще опитам :)
Изображение

nqmam net!!!
Аватар
gada
 
Мнения: 603
Рейтинг: 1223
Регистриран на: Съб Апр 15, 2006 11:25 pm
Местоположение: Софийско

Мнениеот ddevil » Нед Авг 26, 2007 10:06 am

V8 написа:По принцип си прав, възможно е, ама това е двукоронна вилка, за да се постигне тоя ефект трябва едва ли не галон масло да са й наляли... във всеки крак :D


Ами...според мен шанса да е от маслото е доста голям :) До колкото четох по manual трябва да има по 200-250мл в крак(при 2crown от типа jrt,supert(до 04) и даже пак идва много) което си е грубо половин литър масло :) Напълно възможно е заводски да излиза с повече масло от необходимото,все пак би трябвало след няколко часа каране то да се смени и вече от магазина да се доизкусурява по вкуса на карача,на базата на поведението й с първото масло. Ако вилката не е сервизирана досега...е може би наложително да отиде да му сменят оригиналното масло и да изкаже мъката си на тях :) Тук всички гадаем,в крайна сметка един ще отвори вилката и ще разбере проблема в действителност :)
If the milk turns out to be sour, i ain't the kind of pussy to drink it
Продавам: Рамка Giant Faith + Fox DHX5.0 + още доста части или цяло колело
Аватар
ddevil
 
Мнения: 1176
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Яну 30, 2006 10:42 pm
Местоположение: Entropy

Мнениеот V8 » Нед Авг 26, 2007 10:49 am

ddevil написа:Тук всички гадаем,в крайна сметка един ще отвори вилката и ще разбере проблема в действителност :)

А де, и аз нали точно това е опитвам да ги убедя да направят! :D
Sometimes it's entirely appropriate
Изображение
to kill a fly with a sledge-hammer!
Аватар
V8
 
Мнения: 355
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Сря Мар 14, 2007 9:29 am
Местоположение: USMC

Мнениеот gada » Нед Авг 26, 2007 11:02 am

преди 5 мин я отворих и излях по малко и от двата крака...да наистина има разлика вече...вилката е втора ръка сервизирана е но маслото точно преди да я купя беше сменено... :) хода си го прави доволно от място с силен натиск 16см :D
адски съм Зле :D
Мерси На Алл! :beer:
Изображение

nqmam net!!!
Аватар
gada
 
Мнения: 603
Рейтинг: 1223
Регистриран на: Съб Апр 15, 2006 11:25 pm
Местоположение: Софийско

Мнениеот ddevil » Нед Авг 26, 2007 11:07 am

gada написа: хода си го прави доволно от място с силен натиск 16см :D
адски съм Зле :D


Няма спор! Това, че прави целия ход почти при натискане с ръце...ами как да ти го кажа...не е на добре!
If the milk turns out to be sour, i ain't the kind of pussy to drink it
Продавам: Рамка Giant Faith + Fox DHX5.0 + още доста части или цяло колело
Аватар
ddevil
 
Мнения: 1176
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Яну 30, 2006 10:42 pm
Местоположение: Entropy

Мнениеот V8 » Нед Авг 26, 2007 11:14 am

gada написа:преди 5 мин я отворих и излях по малко и от двата крака...да наистина има разлика вече...вилката е втора ръка сервизирана е но маслото точно преди да я купя беше сменено... :) хода си го прави доволно от място с силен натиск 16см :D
адски съм Зле :D
Мерси На Алл! :beer:

Не си зле, а просто неинформиран, има огромна разлика ;) Щом трика с маслото е свършил работа значи ефекта на чука не е бил толкова силен, аз като прочетох че удря и веднага ми светна червената лампичка за физически контакт на чарколаците вътре, нещо изключително нежелателно. Съгласен съм с дявола обаче, не е много на добре да сгъваш вилката почти ди дъно само с натискане на място - аз моите ги тествам с яко друсване на кормилото + набиване на спирачката, ако изкарат около 120/100мм ход добре са. За теб бих казал 150мм ход с подскок и спирачка, така имаш още 20мм запас за ситуациите в които удара е по-силен отколкото ти си очаквал.
Sometimes it's entirely appropriate
Изображение
to kill a fly with a sledge-hammer!
Аватар
V8
 
Мнения: 355
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Сря Мар 14, 2007 9:29 am
Местоположение: USMC

Мнениеот gada » Нед Авг 26, 2007 11:40 am

тоест то си е 15,5см но ги прави трудно не ми е лесно да я згъна!a и аз съм лек...60 кг...
Изображение

nqmam net!!!
Аватар
gada
 
Мнения: 603
Рейтинг: 1223
Регистриран на: Съб Апр 15, 2006 11:25 pm
Местоположение: Софийско

Мнениеот ddevil » Нед Авг 26, 2007 12:40 pm

Най-лесно можеш да разбереш дали ти е за килограмите като измериш САГ-а колко е...ако е толкова колкото трябва за фр/дх вилка-около 25-30% в зависимост и от това как ти харесва да я караш-значи ти е точно..ако е повече, ти е мека..ако е по-малко, ти е твърда :)
If the milk turns out to be sour, i ain't the kind of pussy to drink it
Продавам: Рамка Giant Faith + Fox DHX5.0 + още доста части или цяло колело
Аватар
ddevil
 
Мнения: 1176
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Яну 30, 2006 10:42 pm
Местоположение: Entropy

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 99 госта