Как работи lockout-а?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Как работи lockout-а?

Мнениеот bdz43r » Вто Авг 21, 2007 6:01 pm

Една картинка за по-ясно:
Изображение
Значи за rebound-а всичко е ясно. При сгъване на вилката, жълтият шиш с буталото отива нагоре и маслото от червеното пространство свободно преминава в зеленото, а при разгъване маслото се връща обратно през малък отвор и оказва съпротиврение.

Когато вилката е заключена, маслото не може да преминава от червеното пространство в синьото (клапанчето е затворено). Точно това не мога да схвана. При опит да се сгъне вилката, маслото от червеното пространство свободно ще преминава в зеленото и какво ще попречи на сгъването? Явно маслото се опитва да премине и в синьото пространство най-отгоре, но защо? Какво го измества натам, след като сбора на червения и зеления обем си е еднакъв (цялата система е в горната тръба, в ботуша няма масло). По същия начин би трябвало да работи и motion control-а.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот shaady » Сря Авг 22, 2007 6:39 am

Не съм много наясно ама според мен вакуума койте се образува тегли маслото обратно
Аватар
shaady
 
Мнения: 687
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Съб Юни 30, 2007 11:02 am
Местоположение: Варна

Мнениеот mulltex » Сря Авг 22, 2007 9:14 am

за тегленето назад не помага ли пружината в другия ботуш?
Аватар
mulltex
 
Мнения: 405
Рейтинг: 1629
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:44 pm

Мнениеот Admin » Сря Авг 22, 2007 11:41 am

Разчистен офтопик.

@bdz43r
Ако имаш необходимите инструменти и не те е страх, можеш да я отвориш и профилактираш, така някои неща се виждат и разбират по-лесно ;)
Няма ли информация на английски към тая картинка, която да я обяснява?
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bdz43r » Сря Авг 22, 2007 2:50 pm

Admin написа:Ако имаш необходимите инструменти и не те е страх, можеш да я отвориш и профилактираш, така някои неща се виждат и разбират по-лесно ;)
Аз ако не разфасовам нещо още като го взема от магазина, няма да мога да спя. :)

В крайна сметка измислих, че шиша като влиза в крака, измества част от маслото и излишъка трябва да отиде някъде (и той излиза през клапата на lockout-а, ако е отворена).
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот URNEST » Сря Авг 22, 2007 3:58 pm

bdz43r написа:
Admin написа:Ако имаш необходимите инструменти и не те е страх, можеш да я отвориш и профилактираш, така някои неща се виждат и разбират по-лесно ;)
Аз ако не разфасовам нещо още като го взема от магазина, няма да мога да спя. :)

В крайна сметка измислих, че шиша като влиза в крака, измества част от маслото и излишъка трябва да отиде някъде (и той излиза през клапата на lockout-а, ако е отворена).

Ами браво.Успя сам да стигнеш до извода как работи.
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Alexi и 103 госта