Зимен дерайльор, съвместимост срам/шимано

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Зимен дерайльор, съвместимост срам/шимано

Мнениеот kirka » Съб Юли 21, 2007 11:17 pm

Проблема очевидно е в палеца на лявата ми ръка. Когато е по-хладно нямам сила да превключа от втория на третия венец отпред.
Цялата система е Shimano Acera.
0.Въпросът е дали ще ми стане по-лесно ако сменя само предния дерайльор с някой от по-висок клас ? Или трябва по-добра команда ? Или и двете да сменя за да има ефект ???

Също искам лека-полека да минавам на SRAMна скоростна система. За това:
1.Кой е по-добрия ПРЕДЕН дерайльор - Shimano Acera или SRAM 3.0 ?
2.И има ли някой по-добър от 3.0 съвместим с команди Shimano ?
3.Съвместима ли е верига SRAM с курбели и заден дерайльор Shimano ?
kirka
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Яну 31, 2007 5:28 pm

Мнениеот URNEST » Съб Юли 21, 2007 11:22 pm

:offtopic:
Само за инфо продавам Срам 3.0 преден дерайльор за 10лв.Отлично състояние.Ако имаш интерес ми пиши.
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София

Мнениеот Isidor » Нед Юли 22, 2007 12:44 am

Здрасти,
Аз съм със SRAM-ни скорости, т.е. само shiter-ите, а дерайльорите ми са Шимано Acera....предния не го знам к'во шимано е...
Та при мене проблемът е с дясната команда, тя не е палцова, но от скоро време много трудно сменям задните скорости и проблема е някъде по пътя на жилата и нямам много време за ремонт тия седмици....
.....мисълта ми е щом и ти сменяш трудно, защо не провериш пътищата на жилата и самите жила. Може някъде да са развалени вече вътре или самата броня да прави твърде остър ъгъл:dunno: . Аз от части ги направих по-леко да се връткат shifter-ите като изправих където успях ъглите, за другото тряя се ходи на майстор.... (оф много се обясних :rofl: )
Rides: Santa Cruz Heckler with Fox DHX 5.0
Аватар
Isidor
 
Мнения: 812
Рейтинг: 1533
Регистриран на: Нед Апр 02, 2006 6:15 pm
Местоположение: Middletown, Connecticut, USA

Мнениеот GECKO » Нед Юли 22, 2007 8:49 am

Отпред няма значение какви команди са и какъв декланшор. Ако искаш Sram насочи се към X-Gen и го дай в магазин да ти го настроят добре. Провери също така настоящата команда дали е читава, защото може да се окаже че от нея идват проблемите. Просто заведи колелото на доктор да си каже приказката ;) :agree:
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот kirka » Нед Юли 22, 2007 10:39 am

Ами доктора съм аз :^: Нямам проблем с ремонтите, но не съм пробвал всички комбинации от частите, които се намират по магазините.

Положението не се е променило през последните 2 години, винаги всичко си е "работело" така, което е напълно нормално.
Насочил съм се към серията Х.7 - изпробвах и удовлетвори очакванията ми. Особено за превключването между предните венци, усилието е много по-малко.

Кво правиме са ? Има ли решение за частична подмяна или направо да вадя 350 и всичко на един дъх ?
kirka
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Яну 31, 2007 5:28 pm

Мнениеот URNEST » Нед Юли 22, 2007 11:13 am

Ами ако искаш команди Sram можеш:

1.Да купиш такива с предавателно отношение 1:2, които работят с дерайльори Shimano.
2.Да купиш такива с предавателно отношение 1:1, които работят с дерайльори Sram.

*предните дерайльори не зависят от командата.Какъвто и да е работи с всички видове команди.
Та според мен ти остава да прецениш да ли искаш оптегач Sram или ще си останеш със Shimano.
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Нед Юли 22, 2007 1:03 pm

kirka написа:Ами доктора съм аз :^: Нямам проблем с ремонтите, но не съм пробвал всички комбинации от частите, които се намират по магазините.


Понеже се спомена - сигурен ли си, че проблема не е в жилата? В смисъл хубаво ли са смазани, с подходяща за температурите смазка ли са?

Ако не е жилото, може би ще ти помогне да разглобиш всичко и да сложиш командата и обтегача в хладилника за известно време, след което да видиш кое точно заяжда, за да изолираш проблема.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот kirka » Нед Юли 22, 2007 1:22 pm

Понеже се спомена - сигурен ли си, че проблема не е в жилата? В смисъл хубаво ли са смазани, с подходяща за температурите смазка ли са?

Ако не е жилото, може би ще ти помогне да разглобиш всичко и да сложиш командата и обтегача в хладилника за известно време, след което да видиш кое точно заяжда, за да изолираш проблема.


Май ще изолирам проблема като престана да посещавам този форум.
Прочети пак първото изречение на първият пост в темата.
Всичко си работи ОК, но силата, която трябва да приложа за превключване е доста по-голяма при Acera отколкото например е при LX или X.7.

:idea: Ами да!
Ще си сложа по-силни пръсти вместо да се чудя с кои части ще ми е по-лесно.
kirka
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Яну 31, 2007 5:28 pm

Мнениеот did » Нед Юли 22, 2007 1:32 pm

kirka написа:Май ще изолирам проблема като престана да посещавам този форум.
Прочети пак първото изречение на първият пост в темата.
Всичко си работи ОК, но силата, която трябва да приложа за превключване е доста по-голяма при Acera отколкото например е при LX или X.7.

:idea: Ами да!
Ще си сложа по-силни пръсти вместо да се чудя с кои части ще ми е по-лесно.


Защо си мислиш, че видът на бронята и жилата и тяхното смазване нямат отношение към лекотата на превключване?

Acera определено не е върха на сладоледа и LX или X.7 ще ти са много по-приятни като усещане. Обаче добре настроена Acera с хубави и смазани жила, настроен дераельор, може да превключва понякога и по-добре от зле поддържан LX. Не си мисли, че като платиш повече, няма да има нужда от поддържане и смазване.

От досегашните ти постове не съм останал с впечатление, че знаеш какво да правиш и как да го правиш. В такъв случай ще трябва да си плащаш.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Нед Юли 22, 2007 1:43 pm

@kirka: Извинявай, че се опитах да помогна.

На въпросите ти:
1. Няма значение.
2. Да
3. Зависи.

Сбогом и мерси за рибата. Тренирай си палеца.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот kirka » Нед Юли 22, 2007 3:32 pm

did написа:дрън, дрън, дрън...
Не си мисли, че като платиш повече, няма да има нужда от поддържане и смазване.

От досегашните ти постове не съм останал с впечатление, че знаеш какво да правиш и как да го правиш. В такъв случай ще трябва да си плащаш.

Добре, дай на заем за един ден предни дерайльори SRAM X.0 и Shimano XTR и ще ме спасиш от ненужно плащане.

Вече писах, че "всичко си работи ОК". Това да не би да означава, че има 29 ръба по пътя и никога не е смазвано ? Явно и аз трябва да се хваля колко знам и колко мога, употребявайки рядко използвани технически термини.
Ами ако на скорости ТХ18 сложа жила и брони Jagwire и ги смазвам през 15 минути... ехаааа, ще работи по-добре от всичко измислено до сега. :agree:

@bikerider: Няма нищо, знам че делфините не могат да карат велосипеди. Не им остава друго, освен да споделят какво са прочели в брошурите.


:offtopic:
Историйка с един от "докторите", при които ме пращате. Намира се в... един от най-големите магазини за велосипеди в София и работи няколко години там като механик. Оглеждах един велосипед, натикан между други и не виждах хубаво спирачките. Попитах въпросният док. "Спирачките El Camino ли са ?" А той погледна и каза "Ъъъъ не. Май са Hayes".
Един друг пък ме убеждаваше, веригите не могат да се разглобяват.
Това не е единствения подобен случай. Така че колкото и некадърен да ме изкарвате - по-добре сам да се оправям. По-зле няма да стане.
kirka
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Яну 31, 2007 5:28 pm

Мнениеот TOYAGA » Нед Юли 22, 2007 4:01 pm

@ kirka

Кефиш! :agree:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Нед Юли 22, 2007 6:17 pm

kirka написа:@bikerider: Няма нищо, знам че делфините не могат да карат велосипеди. Не им остава друго, освен да споделят какво са прочели в брошурите.


Смешен си. Много :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Sp3c7r3 » Нед Юли 22, 2007 7:56 pm

Браво Кирка че си си открил проблема, че и сам си си го решил, че ги разбираш тия работи. Още 1 път браво. Аз съм с ACERA който определено не е върха на сладоледа но благодарение на грижите които полагам за него досега не съм изпитвал нужда от абсолютно никакъв друг от по висок клас. Така че се замисли. И бтв - като знаеш и можеш всичко не виждам смисъл да пускаш теми. :agree:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

за заглавието на темата:

Мнениеот did » Нед Юли 22, 2007 8:27 pm

добре. почти всичко вече стана ясно.

само едно не разбрах - по какво зимните дераельори се отличават от летните?

Изображение
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Sp3c7r3 » Нед Юли 22, 2007 8:30 pm

То е очевидно did, за едните ти трябва значителна сила в палците :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :D :bowdown:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот kirka » Нед Юли 22, 2007 9:58 pm

bikerider написа:
kirka написа:@bikerider: Няма нищо, знам че делфините не могат да карат велосипеди. Не им остава друго, освен да споделят какво са прочели в брошурите.


Смешен си. Много :agree:


Глупав си. Много :agree:
Сигурно те е яд, че не си единствения, който е чел книгата. Ако си я чел изобщо. Както и да е, вижда се, че и първото изречение не си разбрал и пишеш ли пишеш... Няма повече да ти обръщам внимание.


като знаеш и можеш всичко не виждам смисъл да пускаш теми.

Никога не съм споменавал, че всичко знам. За можене - може и да мога.
Съжалявам, че не съм и аз тлъст и як като говедо, и почти толкова умен. Простете ми!
Простете и за грешката да сменя логан-а с пайк. Ако се бях грижил добре сигурно щеше да бачка по-добре и да не се вътра с толкова пари :bawling: А можеше толкова банички да изям :bawling: :bawling:


Очевидно никой нищо не знае по въпроса, няма смисъл от повече глупости - и тази тема е за триене. Жалко, че не писах и тук за компоненти, които не се внасят в България за да спестя "остроумията".
kirka
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Яну 31, 2007 5:28 pm

Мнениеот Sp3c7r3 » Нед Юли 22, 2007 10:46 pm

Усещаш ли колко са ти плоски постовете всъщност? Айде карай си пайка, макар, че така и не разбрах той какво общо има с цялата работа? Или може би е компонент който не се внася в БГ:rofl: :rofl: :rofl: ? . И спокойно, прощавам ти! :agree: :)
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот GECKO » Нед Юли 22, 2007 11:27 pm

kirka написа:...


Тук явно не сме достойни за теб, що не си намериш друго място с по-умни хора да си обсъждате нещата от живота?

Успех! ;) :agree:
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот bikerider » Нед Юли 22, 2007 11:27 pm

kirka написа:Глупав си. Много :agree:


Благодаря :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот jivkonik » Нед Юли 22, 2007 11:36 pm

bikerider написа:
kirka написа:Глупав си. Много :agree:


Благодаря :)

И сега заради нанесена обида съгласно чл.ХХ ал.УУ, параграф.ЗЗ от форумните ПРАВИЛА този ЧЛЕНЪ (Кирка) да се накаже с 3 години каторга (на каменоломна) без право за интимни срещи с ЛОПАТИ!!!
:nono:
(колега по-полекичка с квалификациите в ефир, щото от МВР не спят...)
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Sp3c7r3 » Нед Юли 22, 2007 11:46 pm

Именно, не спиме, гледаме филмче :P
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пон Юли 23, 2007 9:45 am

@jivkonik: мани го бре, нека си злобее
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PtD » Пон Юли 23, 2007 10:56 am

Интересен казус :D bikerider, чувстваш ли се лично обиден :D
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Пон Юли 23, 2007 11:08 am

Не му се отвори парашута :D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Зимен дерайльор, съвместимост срам/шимано

Мнениеот bikezilla » Пон Юли 23, 2007 11:35 am

Всъщност, за кво беше цялата тема, като пича си знае проблема. Вижте първото изречение в първия му пост:

kirka написа:Проблема очевидно е в палеца на лявата ми ръка. ...


Ми пич - ползвай повече лявата ръка ;) :rofl:
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Re: Зимен дерайльор, съвместимост срам/шимано

Мнениеот bikerider » Пон Юли 23, 2007 11:53 am

bikezilla написа:Всъщност, за кво беше цялата тема


Явно цялата тема беше, за да се обади някой, който иска да помогне и да бъде надлежно "унижен". Причините са повече от ясни, поне за мен.

Смехотворковци...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Зимен дерайльор, съвместимост срам/шимано

Мнениеот kirka » Пон Юли 23, 2007 3:00 pm

Е то се вижда кой злобее.
Не мисля, че се е опитал да ми помогме някой си, който ме убеждава, че не ми трябва нищо друго, а аз съм тъп и не мога да си наглася жилата. (Ако наистина беше така щях да имам същия проблем и при по-високи температури... или това още не сте го осмислили ?)


bikezilla написа:Всъщност, за кво беше цялата тема, като пича си знае проблема. Вижте първото изречение в първия му пост:

kirka написа:Проблема очевидно е в палеца на лявата ми ръка. ...


Ми пич - ползвай повече лявата ръка ;) :rofl:


Да бе, Владко, разбрах - кльопам анаболи и ми дреме. И ти си голям пич, евала! Даже и скоростите ще махна за да се радвате майните, че няма да се охарча.


Помощниците няма ли да покажат с какви упражнения да започна, в какви серии, по колко на ден :dunno:
kirka
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Яну 31, 2007 5:28 pm

Re: Зимен дерайльор, съвместимост срам/шимано

Мнениеот bikerider » Пон Юли 23, 2007 3:04 pm

Да бе разбрах, всички сме лоши и злобни. Не разбрах какво точно целиш с тая тема, ма не си малък, оправяй се.

Edit: и все пак... щом жилата са ти в ред (извинявай, не съм очаквал някой да се засегне от нормален въпрос), на твое място бих сменил командата. Лек ден.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Зимен дерайльор, съвместимост срам/шимано

Мнениеот Sp3c7r3 » Пон Юли 23, 2007 3:12 pm

kirka написа:Да бе, Владко, разбрах - кльопам анаболи и ми дреме. ....
Помощниците няма ли да покажат с какви упражнения да започна, в какви серии, по колко на ден :dunno:


Aнаболите не помагат за умствено развитие... :agree: :popcorn:
А не смяташ ли, че можеш да опиташ смазване на цялата система със смазка, подходяща за ниски температури? Или както каза bikerider да смениш командите.

А ако палеца ти е слаб както написа в първото изречение на поста който откри тази тема, може сериозно да се замислиш да папкаш повечко или да поизчакаш да пораснеш, защото усилието на командите (а аз съм виждал какви ли не запекли команди) не е толкова голямо... :dunno: :popcorn:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта