Как си чистите веригата ?!

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Как си чистите веригата ?!

Мнениеот Vaso » Пет Авг 06, 2004 4:05 pm

Аз си я чистя с нафта ама е много играчка,вие как правите въобще кое мислите е най добрият начин ?
Vaso
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 9:27 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Пет Авг 06, 2004 4:19 pm

Aз си я чистя с това съоръжение :
[img]http://e-shop.screambikes.tobulgaria.info/images/Chain-cleaner.jpg[/img]

http://e-shop.screambikes.tobulgaria.in ... cts_id=321

Ползвам го с обезмаслител Меглио, след това вода, след това забърсвам, изчаквам да изсъхне и смазвам..
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bestbg » Пет Авг 06, 2004 4:40 pm

капитане , как чистиш зъбчатката и средното? аз всичко си чиста с четка за зъби и газ :)
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот КапитанПланета » Пет Авг 06, 2004 5:21 pm

[quote="bestbg"]

капитане , как чистиш зъбчатката и средното? аз всичко си чиста с четка за зъби и газ :)
[/quote]


От магазина за домашни потреби съм си напазарувал цял набор от четки за различните места и чаркалаци. Мога да се похваля с комплект от величината на :
[img]http://www.parktool.com/images/tools/BCB_4.jpg[/img]
само че за жълти стотинки :^:. Зъбчатките ги напръсквам с Меглио, после завъртам няколко пъти като държа там една от твърдите четки, и после ако не ме мързи с едни дълги ивици памучен плат, които провирам между зъбчатките и въртя за да лъсне. Плочите отпред по аналогичен начин.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Пет Авг 06, 2004 9:38 pm

Капитане това МЕглио откъде го взимаш и на каква цена горе-долу? Нали не скапва машинката?:wavey:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот КапитанПланета » Пет Авг 06, 2004 10:14 pm

[quote="jivkonik"]

Капитане това МЕглио откъде го взимаш и на каква цена горе-долу? Нали не скапва машинката?:wavey:
[/quote]


Aми аз го купувам от Билла, но обикновено го има и в кварталните магазинчета. Цената е някъде между 3 и 4 лева за 750 ml. Със сигурност не скапва машинката. Със същата марка има и някакъв препарат за бани, подове и т.н., така че гледай да не ги объркаш. На този пише Meglio - lo sgrassatore universale и на гърба си пише на български "Препарат за обезмасляване - специален препарат силно концентриран с голяма обезмаслителна сила" и т.н. Казвам го, защото веднъж пратих госпожата да купи и тя, с чувство за изпълнен дълг ми сервира от другия :B)::8D:. Нищо де, намерихме му и на него приложение.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Bobo » Съб Авг 07, 2004 1:10 pm

Verigata se po4istva nai dobre kogato se napraska parvona4alno s pronikvasht spei....i sled malko karane se napraska sas spei za veriga...sas samotoi dvijenie veriagata sama izhvarlia boklucite pre4eshti na dvijenieto i...

;)
P.S.
vnimavai asas instrumentite zashtoto naraniawash povurhnostite na metala....
Bobo
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 07, 2004 1:03 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Съб Авг 07, 2004 4:26 pm

[quote="Bobo"]

Verigata se po4istva nai dobre kogato se napraska parvona4alno s pronikvasht spei....i sled malko karane se napraska sas spei za veriga...sas samotoi dvijenie veriagata sama izhvarlia boklucite pre4eshti na dvijenieto i...

;)
P.S.
vnimavai asas instrumentite zashtoto naraniawash povurhnostite na metala....
[/quote]


въпрос от лаик - когато почистиш веригата със спрей, се маха всякаква мазнина, нали така? и остават само боклуците - песъчинки и други по-ситни частици...

та, веломеханико от Шумен :D, ти препоръчваш да се кара така известно време преди да се смаже веригата, така ли - демек да се покара веригата на сухо, за да се "самопочисти" :nono: така ли? хубава практика, сигурно продавате доста повече вериги в магазина по тоя начин...

истината е следната - пръска се с обезмаслител (или спрей) и се върти на място назад. 30-40 секунди въртене са достатъчни да излезе всичко (ако ползваш машинка за чистене като тази в поста на Капитана - дори и по-малко - говоря от личен опит). след което само трябва да се изпари обезмаслителя и веригата е готова за смазване - без такива експерименти като твоя "метод".

а защо назад е по-добре да се върти? защото не прилагаш усилие и няма триене в прешленчетата на веригата. при твоя метод във веригата няма смазка, има остатъчни абразивни боклуци и при каране се развива такова триене, че тия боклуци ще износят веригата след един месец практикуване на твоя "метод", особено ако говорим за нисък клас верига.

айде със здраве...


Edit: И поради що се срамиш да пишеш на кирилица, [b][color=red]БЪЛГАРИНО[/color][/b] :?::deal::?::smash:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Bobo » Вто Авг 10, 2004 11:02 am

Na4ina koito pisah e nai elementarnia....
spreia ima dostat4no maznina za da ne iznosi verigata za kratko...
Iasnoe 4e nai dobria na4in e da stane na miasto s mashinka ili kakto prpora4wash varteiki nazad...
Bobo
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 07, 2004 1:03 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Авг 10, 2004 1:50 pm

[quote="Bobo"]

Na4ina koito pisah e nai elementarnia....
[/quote]

...и най-противопоказния за веригата...

[quote="Bobo"]
spreia ima dostat4no maznina za da ne iznosi verigata za kratko...
[/quote]

има един единствен вид спрейове за чистене на верига и те са ОБЕЗМАСЛЯВАЩИ. та за каква мазнина в обезмасляващ спрей говориш????

[quote="Bobo"]
Iasnoe 4e nai dobria na4in e da stane na miasto s mashinka ili kakto prpora4wash varteiki nazad...
[/quote]

като е ясно и е казано, повторено и се знае, за какъв дявол дрънкаш глупости? ако искаш да си полезен, кажи нещо полезно.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот M1010X » Вто Авг 10, 2004 5:47 pm

@bikerider:
хм... проникващият спрей не е обезмасляващ, само да вметна. пробвал ли си да си пръснеш на ръката малко (примерно wd40)? да видим колко обезмаслена ще са ти пръстите след това... има разлика между обезмасляващ и проникващ спрей, а той определено е казал "pronikvasht spei". така че споко...

:offtopic:
п.с. абе много се заяждаш. не мога да разбера закво. и то при положение, че далеч не си вникнал в думите му. разбирам да беше сбъркал човекът, пък той не е! а ти пак се изкара спец, за негова сметка. аре малко по-полека...
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Вто Авг 10, 2004 6:04 pm

@M1010X

:offtopic:
Абе пич, ти па кво се палиш?
Първо въпросът с чистенето/мазането/сменянето и кво ли още не на веригата е толкова дъвкан и изтъркан, че квото и да се каже в допълнение, ще звучи като :eek:... Второ bikerider и велокорифея от Шумен вече се разбраха... Трето... мързи ме да продължавам... пък и няма смисъл...
Аре дай го по-easy...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Вто Авг 10, 2004 9:28 pm

[quote="M1010X"]
п.с. абе много се заяждаш. не мога да разбера закво. и то при положение, че далеч не си вникнал в думите му. разбирам да беше сбъркал човекът, пък той не е! а ти пак се изкара спец, за негова сметка. аре малко по-полека...
[/quote]


нещо не харесваш спецовете ли? :asshole:
давай - пръскай с WD40 и карай после на сухо.... като те влече...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот M1010X » Сря Авг 11, 2004 1:33 pm

@toyaga - не е за първи път да забелязвам, че се заяжда за глупости, както не е за първи път да му обръщам внимание върху това. след като е толкова изтъркан този въпрос, защо има нова тема? защо той гледа вечно толкова иронично? (говоря за bikerider)

@bikerider
ахаха...
що не ме обориш, а? аз не съм казал, че wd40 е смазка. изглежда не четеш. това е проникващ спрей (трябва ли да го оцветявам, за да му обърнеш маааалко по-голямо внимание?), но не и обезмасляващ (или пък това). ццц...

колкото до спецовете - нямам нищо против тях. не ме кефят обаче тия, дето се правят на такива... :asshole:

аре стига. очевидно на никой друг не му прави впечатление това. не, че ме ебе много. както и да е. спирам, че и на мен ми омръзна
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Сря Авг 11, 2004 3:10 pm

щом настояваш да те оборя...

разликата между почистващ спрей и проникващ спрей е следната:
1. почистващ спрей е ОБЕЗМАСЛЯВАЩ спрей на алкохолна основа обикновено. служи за чистене на верига, има такива за чистене на дискове и други.
2. спрейове със лека смазка са разни от рода на силиконовите спрейове, любимия ти WD40 и други. те НЕ са проникващи спрейове.
3. проникващи спрейове са такива които съдържат наистина смазка, но предназначението им е съвсем друго - да ПРОНИКВАТ в заяли сглобки за да може да се разглобят. например Valvoline Penetrating Oil MoSi. смазките които съдържат далеч не са подходящи за трайно смазване на триещи лагери като тези във веригите. да не говорим, че не съдържат добавки които да предпазват веригата от вода, сол, кал, луга и подобни както смазващите спрейове.

така, на въпроса - за чистене на верига се използва почистващ спрей. за смазване - смазващ спрей. леки смазки от рода на WD40 издържат най-много един ден каране. те НЕ почистват, само добавят мазнина към абразивната смес в мръсната верига. резултата можеш и сам да се сетиш какъв е. точно затова се ползва първо ОБЕЗМАСЛЯВАЩ спрей и после смазки (кеф ти леки, кеф ти гъсти).

и накрая - ПРОНИКВАЩ спрей да се ползва за верига е пълна глупост. както казах - WD40 не е проникващ спрей, той e лека смазка, предпазва от ръжда и.т.н. нарочно не коментирам умотворенията на велокорифея от Шумен, щото и на мен ми писна...

нещо да съм пропуснал?

Edit: конкретно и лично към тебе - не съм искал да те обидя с това asshole, за мен поне то не носи чак обидно съдържание, ако съм те обидил извинявам се... а по въпроса кой се ПРАВИ на спец - аз не се правя на спец, не съм спец, просто съм попрочел туй-онуй и съм си написал домашното за разлика от корифея от Шумен. и ако някой се ПРАВИ на спец... мисля е ясно кой е той.
и ако считаш, че правилното чистене и смазване на веригата са глупости и аз се "заяждам за глупости"... не знам какво да ти кажа...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Bobo » Чет Авг 12, 2004 9:07 am

Biker4e po spokoino 4owe4e...horata ti kazaha da 4etesh po vnimatelno...az ne te poznawam no si mislia naistina 4e mai se vazbujdash zaijdaiki se i dawaiki nazubrena informacia...softuera mai po dobre go otbirash mislia az...
A kolkoto do vaprosa i az mislia 4e e iz4erpan...
mejdu drugoto pomognete da prodam edin Drag zx-5
Bobo
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 07, 2004 1:03 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Авг 12, 2004 9:20 am

нещо по същество да кажеш най-накрая? :finger::asshole:
че не си в час разбрах, сега разбирам и че си простак... не че ме учудва...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот axelmax » Чет Авг 12, 2004 9:38 am

@baikare vijdash che ne sam edinstveniq koito misli tova za tebe ,verno che davash mnogo polezna informaciq ,ama tova ne oznachavada da se zaqjdash bezprichinno i da si previshav pravata i da obijdash horata ,koito ne sa dlajni da te tarpat ,i nisto ne znahi che kato te potkrepat tuka edna podmazvacheska grupichka si prav ,sto i bez teb moje ,ima drugi hora ,koito sa naqsno sas nestata

ponqkoga horata se zamozabravqt i nekoi treba da gi ritne v glavata za da se sabudat
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот bikerider » Чет Авг 12, 2004 10:07 am

[quote="axelmax"]

@baikare vijdash che ne sam edinstveniq koito misli tova za tebe ,verno che davash mnogo polezna informaciq ,ama tova ne oznachavada da se zaqjdash bezprichinno i da si previshav pravata i da obijdash horata ,koito ne sa dlajni da te tarpat ,i nisto ne znahi che kato te potkrepat tuka edna podmazvacheska grupichka si prav ,sto i bez teb moje ,ima drugi hora ,koito sa naqsno sas nestata

ponqkoga horata se zamozabravqt i nekoi treba da gi ritne v glavata za da se sabudat
[/quote]


1. и аз не съм длъжен да те търпя, ама го правя - казва се толерантност.
2. ако дадеш такъв "съвет" като пича от Шумен и спрямо теб ще реагирам по същия начин.
3. аз на твое място бих бил много внимателен с епитетите, защото сега ТИ обиждаш. И то обиждаш хора, които не познавам лично. Явно изобщо не си в час - тук всички сме равни. аз нямам някакви "права". единственото право което имам (и което сам съм си дал) е да не понасям глупости които водят до плачевни за компонентите резултати.
4. така наречените от тебе "подмазвачи" са просто хора които споделят мнението ми. ако такова ти е разбирането за света, че всички които си отстояват мнението въпреки обидите са подмазвачи - време ти е да пораснеш малко в духовен план.
5. що не ме цункаш отзад... аре улево... :finger::asshole:

Edit: и кое те води на странната мисъл, че се мисля за незаменим? тук всеки пише и дава информация. всеки доколкото разбирам правилата на форума е свободен да дава информация. друг е въпроса, че само аз се хабя да го правя и да си отстоявам мнението. но нищо ново под слънцето - "направи добро - изяж лайно". а другите които са наясно с нещата просто отдавна са ви пуснали по пързалката и не се занимават с вас.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MOD » Чет Авг 12, 2004 10:20 am

Моето мнение в случая :
Темата е изчерпана, още повече ако някой потърси в старите теми ще намери още съвеи и информция.
Оттук нататък остават само заяждания и хапливи постове, които ще предизвикат реакции ...

@axelmax - според мен се намеси на неподходящо място и в неподходящо време ... ако имаш да кажеш нещо по темата - добре, но с коментари по отношение на трети човек е малко неприемливо

@bikerider - надявам се да оставиш ситуацията да заспи сама ... няма нужда от повече коментари ...

Запазвам си правото да я заключа, ако преценя че нещата излизат извън контрол ...
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Авг 12, 2004 10:52 am

:agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот axelmax » Чет Авг 12, 2004 11:23 am

:smokin::fairy::fire::flamethr::fork::kaioken::nuts::qright:o stiga be MOD ili neznam kak da te naricham moje bi POD NQKOI
,vij davam si mnenieto i ti ne mi kazvai koga da si godavam ,qsno li e

AIDE SAMO AZ SAM VINOVEN I ZASTO LI ,STOTO KOPLEKSIT Se IZBIVAT NA TOZI KOITO TI PRED OCHITE ,PISNA MI OT GLUSPOSTITE VI

@baikare -az nikoi ne sam obidil zastoto ne sam spomenal imena ,no tvoeto e lichno srestu men ,i nema moderatori koito da triqt obidite ti kam men ,mi to se razmi rabotata v tozi forum

a i ne misli che kato sam nmoje da me oborish i kato napishat tvoqta grupi4ka na podmazvachi 10 mneniq srestu men NQMA smisal pone za men AMA DA PALNAT TEMITE AIDEW TIGA BE AMA PRAVETE KAKVOTO ISKATE VSE PAK NEBIH ZABRANIL NA NIKOGO DA PRAVI TOVA ,VSE PAK NQMA KAK DA GO ZABRANA NO NEKOI GLUPACI POSTOQNNO ISKAT TOVA OT DRUGITE ,SESTASH LI ZA NEKOI,A:?:

mi kakvo drugo da kaja osven ,vie me zabavlqvate,no mnenieto mi za vas dosta padna


AZ GOVORA ZA OTNOSHENIETO EDIN KAM DRUG A NE ZA SAVETITE NA TOZI ILI ONZI:(!::angfire::asshole::crazy::xx(::cussing::deer::dgrin::dark::})::finger:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот тучо чучо » Чет Авг 12, 2004 12:30 pm

axelmax, я мИни некой път да те видя на живо, че много ми се иска да те положа! Ама много!!! Сопол ниеден!:asshole:
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Мнениеот axelmax » Чет Авг 12, 2004 12:48 pm

abe bate ,nedei be az sam bezast5iten ,ei ebasi kopleksarstnita ,ei kakvo iskash be ,ti tolkova li si .ap che i treba i shamarite da ti nahlqkam za da se uspokoish ,dai slovestno me nabii ako mojesh ,ma

deba prostutiqta ,q otidi i si lqgai pod 30 godishnata kola i psuvai sebe si che si tova koeto si :asshole:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот MOD » Чет Авг 12, 2004 12:51 pm

Полза от темата вече - НИКАКВА
Заключвам я с огромно удоволствие
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 28 госта