Zadnmia mi Derailior se udria

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Zadnmia mi Derailior se udria

Мнениеот jmichev » Вто Авг 03, 2004 4:27 pm

Zadnmia mi Derailior se udria v ramkata kogato ima po seriozni neravnosti i na po visoka predavka toest kogato derailiora e svit. Kontrolnoto bol4e go zavih do kraia ama ne pomogna mnogo. Dali ne se dalji naraztegnata veriga:?::?::?:
jmichev
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 15, 2004 7:15 pm

Мнениеот BuxpeH » Вто Авг 03, 2004 6:19 pm

*
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Dani » Сря Авг 04, 2004 8:35 am

[quote="jmichev"]

Zadnmia mi Derailior se udria v ramkata kogato ima po seriozni neravnosti i na po visoka predavka toest kogato derailiora e svit. Kontrolnoto bol4e go zavih do kraia ama ne pomogna mnogo. Dali ne se dalji naraztegnata veriga:?::?::?:
[/quote]


Той така си прави!
Като караш по равно и като "стъпиш" рязко на педала, прескача ли веригата?
Ако от говора е "не", дишай спокойно!
:D
I'd like mornings better if they started later!
Dani
 
Мнения: 192
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Май 18, 2004 11:33 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Авг 04, 2004 10:17 am

[quote="jmichev"]

Zadnmia mi Derailior se udria v ramkata kogato ima po seriozni neravnosti i na po visoka predavka toest kogato derailiora e svit. Kontrolnoto bol4e go zavih do kraia ama ne pomogna mnogo. Dali ne se dalji naraztegnata veriga:?::?::?:
[/quote]


ако е нисък клас обтегач - така правят, щото са им слаби пружините.
не пробвай да я огъваш, защото лесно се чупят, освен това няма да има траен ефект.
бих ти препоръчал да си вземеш по-дълъг болт и да натегнеш с него пружината повечко. ако пак не е достатъчно, натегни болта колкото може преди да застане под ъгъл спрямо ухото и му навии една гайка - това ще ти даде още 1-2 мм натягане.

също така, този ефект може да се получи и от прекалено дълга верига - измери си я (имаше тема тук за това, потърси в архивите) и я скъси.

и ако нищо друго не помогне - омотай си парче вътрешна гума около рамката, поне да не се удря метал в метал.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот jmichev » Чет Авг 05, 2004 12:03 pm

Blagodaria! Kolkoto i da e stranno ne se biah setil da sloja po dalgo bol4e.Az poprincip si mislia da go smeniam. Vs6nost iskam da smenia i glavinata i zabnia blok i razbira se ot tam komandite. Ima oba4e edin problem( vsa6nost ne znam dali e problem) 4e sam v 24 spici. Kakva glavina 6te mi prepora4ate okolo 30-40lv i kade da ia nameria? I kato sme po4nali kakav derailior? A i o6te edin vapros. Zavisi li ot ramkata kakav zaben blok 6te sloji6(kolko zabni kolela).Smisal moje li da ne moje da se sloji 8mica za6toto niama da mi stigne miastoto? [color=green][/color][color=purple][/color]
jmichev
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 15, 2004 7:15 pm

Мнениеот bikerider » Чет Авг 05, 2004 3:41 pm

[quote="jmichev"]

Blagodaria! Kolkoto i da e stranno ne se biah setil da sloja po dalgo bol4e.Az poprincip si mislia da go smeniam. Vs6nost iskam da smenia i glavinata i zabnia blok i razbira se ot tam komandite. Ima oba4e edin problem( vsa6nost ne znam dali e problem) 4e sam v 24 spici. Kakva glavina 6te mi prepora4ate okolo 30-40lv i kade da ia nameria? I kato sme po4nali kakav derailior? A i o6te edin vapros. Zavisi li ot ramkata kakav zaben blok 6te sloji6(kolko zabni kolela).Smisal moje li da ne moje da se sloji 8mica za6toto niama da mi stigne miastoto? [color=green][/color][color=purple][/color]
[/quote]


няма да имаш проблеми защото разстоянието от ухо до ухо е 135мм - това е общоприет стандарт. Разстоянието от дясното ухо до фланеца на главината също е стандартно. различно е само разстоянието между два съседни венеца. тоест нямаш никакъв проблем да сменяш блока с венци (заедно с командите разбира се).

Edit: ако ще минаваш от седмица на осмица, обаче ще трябва да смениш и главината - най-често 6-ца и 7-ца са с блок на резба, а 8-ца и 9-ка - на шлици. иначе от 6-ца към 7-ца и от 8-ца на 9-ка не би трябвало да имаш проблем. най-добре иди във Веломания и попитай за главина. Хубав обтегач - бих ти препоръчал Shimano Deore - много добро качество за цената си.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот BuxpeH » Съб Авг 07, 2004 10:46 am

*
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Съб Авг 07, 2004 3:13 pm

[quote="BuxpeH"]


:eek: :eek2: :eek3: А аз как съм със 7ца на шлици тогава?!? Китайците сигурно пак са объркали във формулата нещо...
[/quote]


Пише "най-често", а не "винаги" :nono:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Windstream » Съб Авг 07, 2004 3:55 pm

[quote="BuxpeH"]

:eek: Да кажеш, че може да счупиш пружината, докато я поизкривявяш, е Ъпсудно!!! Те се правят от меега-стоманите просто. Можеш да си ги гънеш и сучеш както си искаш, стига да можеш после да ги навреш обратно и да можеш да ги използваш.
[/quote]

Толкоз по въпроса за инженерното ти образование - правиш ли изобщо някаква разлика между пластичност и еластичност :?: BTW "меега-стомани" е изключително научен термин... :finger::asshole:
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот M1010X » Съб Авг 07, 2004 6:12 pm

според мен той има предвид, че като я "поизкривяваш" ползваш мускулна сила (така де, на ръка го пра'иш), а за голяма част от пружините е практически (да не слагам цвят :)) невъзможно да ги счупиш по този начин. все пак, това не е пружина от химикалка, нали? :tongue:
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот Windstream » Съб Авг 07, 2004 6:48 pm

[quote="M1010X"]

според мен той има предвид, че като я "поизкривяваш" ползваш мускулна сила (така де, на ръка го пра'иш), а за голяма част от пружините е практически (да не слагам цвят :)) невъзможно да ги счупиш по този начин.
[/quote]

Бе пружина на заден дерейльор на ръка не може да се изкриви така че да се натегне, ако пък може значи не е никаква пружина. Тъй че ти си прав, невъзможно е да ги счупиш по този начин по простата причина че не можеш да ги деформираш достатъчно (което пак опровергава казаното от Вихрен) :P
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот BuxpeH » Нед Авг 08, 2004 10:41 am

*
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот BuxpeH » Нед Авг 08, 2004 11:23 am

*
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Нед Авг 08, 2004 6:00 pm

Ми кво очакваш да каже? Освен напълно заслуженото :asshole: ?!?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пон Авг 09, 2004 9:26 am

TOYAGA, що се абиш? :D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Пон Авг 09, 2004 10:13 am

[quote="bikerider"]

TOYAGA, що се абиш? :D
[/quote]


Няма да се повтори - ОБЕЩАВАМ! :D:D:D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот BuxpeH » Пон Авг 09, 2004 10:15 am

[quote]quote:
--------------------------------------------------------------------------------
не пробвай да я огъваш, защото лесно се чупят
--------------------------------------------------------------------------------


Да кажеш, че може да счупиш пружината, докато я поизкривявяш, е Ъпсудно!!! Те се правят от меега-стоманите просто. Можеш да си ги гънеш и сучеш както си искаш, стига да можеш после да ги навреш обратно и да можеш да ги използваш.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ако ще минаваш от седмица на осмица, обаче ще трябва да смениш и главината - най-често 6-ца и 7-ца са с блок на резба, а 8-ца и 9-ка - на шлици. иначе от 6-ца към 7-ца и от 8-ца на 9-ка не би трябвало да имаш проблем
--------------------------------------------------------------------------------


А аз как съм със 7ца на шлици тогава?!? Китайците сигурно пак са объркали във формулата нещо...
[/quote]



@bikerider Аве, пич. защо така двамата с тебе никога не можем да се разберем? Мислех си снощи много по този въпрос, защо пак се изпокарахме всички тука. В случая обаче май грешката си е изцяло моя. С този пост горния не съм искал да те обидя или да ти се подигравам. Просто наистина ми стана много странно това за счупването на пружината и наистина си помислих, че пишеш само и само да е на въпреки с моето мнение. Затова и отговорих за венците, ама без да обърна внимание на това "най-често". Като се замисля, ти така и така си мислиш, че аз съм някакъв гаден злобар и от тази гледна точка наистина постът ми е малко не-на-място. Аз наистина се старах и първо бях сложил :crazy: вместо :eek:, ама посли го изтрих, но явно и това не е било достатъчно. Както казва admin, търси креативността в спора, а не някаква скрита подрпричина, защото истината е някъде по средата и ние трябва да доуточним накъде ще се наклонят везните. В случая ще кажа на jmichev, да си сложи по-дълъг болт, защото това е по-чистото решение, но може само до 3-4мм по-дълъг. Няма ниикакъв смисъл да се джавкаме само, след като не се познаваме. Сигурно сме се виждали по лифтовете, но едва ли ме помниш. В момента не съм в София и ще съм още месец и половина наморе, Windstream пък доколкото знам даже не е в България така, че няма и да се видим скоро. Приемам, че съм те обидил, и затова всичките ти приятели почват да пишат така глупости за мен, затова доброволно си изтривам всичките постове и ти поднасям моите извинения, за да ни е мирно селото. Дето викаш няма какво да се абим. Направо ви се чудя как може да пилите толкова нерви по мен. Аз влизам тук често за да разпускам и няма какво да разчитам да не се засечем повече в този малък сайт. Все пак с теб сме много подобни, защото явно и двамата сме смукачи по колела (suckers), и искрено се надявам, че някой ден ще си пием бирата на кръчмено на Бай Кръстьо и ще се смеем като се сещаме за тези моменти.
Май много взех да пиша, затова спирам дотук. Надявам се, че оценяваш това!! :agree:
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пон Авг 09, 2004 11:26 am

[quote="BuxpeH"]
Приемам, че съм те обидил...
[/quote]

Грешиш.

[quote="BuxpeH"]
...и затова всичките ти приятели
[/quote]

Отново грешиш.

[quote="BuxpeH"]
...почват да пишат така глупости за мен
[/quote]

А тук грешиш най-много.

[quote="BuxpeH"]
...затова доброволно си изтривам всичките постове и ти поднасям моите извинения
[/quote]

Нямаше нужда да си триеш постовете. От специални извинения едва ли има нужда - самия ти пост върши същата работа.

[quote="BuxpeH"]
Надявам се, че оценяваш това!! :agree:
[/quote]

Бъди сигурен.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта