Масло за Stratos S8 Ultra

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Масло за Stratos S8 Ultra

Мнениеот TENDER » Съб Мар 31, 2007 8:20 pm

Производителя препоръчва DEXRON 2. Карал съм вилката с това масло, а също и с DEXRON 3. Продавач в магазин който нямаше DEXRON 2 ми препоръча DEXRON 3 като заместител на DEXRON 2. Каза ми че е по-качествено и по-финно, но аз не открих голяма разлика в работата на вилката. Дори ми се струва че с DEXRON 3 е малко по-бавна.
Според мен вилката работи много добре, чуствам се комфортно с нея на всякакъв терен. Според един наш съфорумец обаче е прекалено бавна. Може и така да е, до колкото знам това не е DH вилка.
И така, тъй-като обикновено карам с почти докрай освободен rebound, искам да и сложа по-рядко масло, но не знам каква марка и вид да исползвам. Страхувам се да не се повредят уплатненията. Може ли да исползвам MOTOREX FORK OIL? На опаковките на DEXRON 2 и 3 информацията е много оскъдна. Някой знае ли каква е разликата между двете масла, и на какъв вискозитет отговарят? В сайта на Stratos не намерих информация с какво масло (синтетично, полусинтетично или минерално) може да се исползва вилката.
Благодаря на всички които ще помогнат с полезна информация, и на тези които ще споделят своя опит с този модел вилка!
TENDER
 
Мнения: 793
Рейтинг: 1823
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 5:41 pm

Re: Масло за Stratos S8 Ultra

Мнениеот bikerider » Съб Мар 31, 2007 8:48 pm

Всеки форк ойл ще ти пази семерингите. Опитай като начало с 7.5w, мисля че ще ти даде достатъчно марж за реглаж и в двете посоки...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MAN6 » Съб Мар 31, 2007 8:53 pm

притежавам стратос 6о7 и след фабричното масло(пак атф, защото от стратос така казват) го напълних с валволин атф дексрон 3 меркон. доста съм доволен :)
според мен хидравликата на тЬез вилки е доста по-направена от да ре4ем тази на боксер -04 и разните подобни. и рибаундът и компресията са много по "чувствителни", което мен лично супер много ме кефи :)
атф си е масло за автомати4ни скоростни кутии, не бих си сипал форк ойл, да не говорим 4е атф е два пъти по-еФФтин :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот bikerider » Нед Апр 01, 2007 9:57 am

@TENDER: ако съм разбрал правилно, имаш Motorex Fork Oil 5-10w, нали? Ако е така, можеш да пробваш с него (лично аз не съм доволен от смазочните му качества, ма това е друга тема) - като за начало би трябвало да ти свърши работа, да не говорим, че така ще ти е най-евтино :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TENDER » Вто Апр 03, 2007 1:20 am

bikerider написа:@TENDER: ако съм разбрал правилно, имаш Motorex Fork Oil 5-10w, нали? Ако е така, можеш да пробваш с него (лично аз не съм доволен от смазочните му качества, ма това е друга тема) - като за начало би трябвало да ти свърши работа, да не говорим, че така ще ти е най-евтино :)


Нямам, но смятах да купя ако става. Имам Motorex Fork Oil 2.5w, което ползвам за Suntour Duro E и съм много доволен от него. Затова питах дали става точно това масло. Иска ми се да знам Dexron с какъв вискозитет е за да имам база върху която да избера вискозитета. На мен ми изглежда да не е повече от 10w.
А какво имаш впредвид под "...не съм доволен от смазочните му качества...". Да разбирам ли че вилката работи насечено?
TENDER
 
Мнения: 793
Рейтинг: 1823
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 5:41 pm

Мнениеот bikerider » Вто Апр 03, 2007 10:16 am

Motorex Fork Oil или Motorex Racing Fork Oil?
Първото е това, за което говоря, по мои впечатления не смазва добре (смазва добре, но не чак толкова добре колкото други).
Второто е много хубаво масло и няма да имаш проблеми с него.

Относно ATF Dexron - няма точно съответствие с вискозитетен индекс. Съвсем на око и съвсем по субективен опит Dexron II може би се доближава до 7.5-10.

Ако ти се дават пари за качествен Fork Oil, тоест ще юркаш качествено вилката, мисля че си заслужава. Иначе ATF е много добър избор за всякакви приложения, пък и както казаха преди мен е по-евтино от специализираните масла. Не мисля, че ATF отстъпва по нещо на Fork Oil-овете, освен по някой добавки против износване в по-качествените от него масла.

Личното ми мнение е, че за теб ще е най-добре да пробваш с няколко масла. Знам че е скъпо така, но ако гониш най-добрите резултати само ти можеш да си помогнеш, защото комбинацията от тегло+стил+хардуер+масло е уникална за всеки.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TENDER » Сря Апр 04, 2007 6:15 pm

bikerider, MAN6, благодаря ви!

bikerider, Motorex Racing Fork Oil имах впредвид. Ама това "Racing" го испуснах. Не знаех че има и "обикновен" Motorex Fork Oil.
Понеже се колебая за вискозитета, ще ги взема и двата (5W и 7.5W). Като ги пробвам ще пиша с какви впечатления съм от тях, но това ще стане след 1-1.5 месеца.
TENDER
 
Мнения: 793
Рейтинг: 1823
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 5:41 pm

Мнениеот TENDER » Пон Сеп 10, 2007 11:30 am

Здравейте!
Вилката е напълнена с Motorex Racing Fork Oil още в средата на Май. От тогава обаче само веднъж я качих на планина. Тъй като в момента вилката е обявеня за продаване и написаното ще изглежда като реклама, няма да се впускам в подробности. Накратко: 5W в rebound, 7.5W в comression. За сега не съм пробвал други комбинации. Вилката стана доста по бърза. Много силно впечатление ми направи високата отзивчивос при каране върху паваж (високочестотни неравности). При следваща смяна на маслото в comression ще налея също 5W. Мисля че може да го понесе и ще работи още по-добре. Препоръчвам на притежателите на Stratos да ползват Motorex Racing Fork Oil. За сега ако някой иска по-подробни впечатления да пише ЛС.
TENDER
 
Мнения: 793
Рейтинг: 1823
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 5:41 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 107 госта