Ремонт на бутало на лостче Шимано ХТ м8000 поради теч?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Ремонт на бутало на лостче Шимано ХТ м8000 поради теч?

Мнениеот blackou7 » Пет Дек 29, 2023 12:36 am

Здравейте,

Не съм публикувал нищо във форума до момента, имам следния проблем и ще се радвам, ако някой може да даде съвет.

Имам спирачки Деоре ХТ м8000 (2016г мисля) с 4 бутален калипър м8020, вчера задната ми спирачка почна да пуска доста масло от вътрешната част на самата спирачка (под лостчето), след ровене в нета, мисля че проблема е в износени гумички в буталото на спирачката (не съм я разглабял). Доста масло изтече, до толкова че в момента лостчето слиза до кормилото без въобще да избутва буталата.

Исках да си купя директно ново лостче, но за нещастие в момента никъде нямат налично м8000, след консултация с няколко байкшопа се оказа, че евентуални доставки се очакват чак края на Януари/Февруари 2024. Бих сложил м8100, но скобата за монтаж на команда за скорсти не е съвместима с моята, която е СЛХ 7000.

Намерих този "фикс" като вариант, можете ли да споделите мнение дали си струва да поръчам това "бутало" и дали някой е правил подобен ремонт? :dontknow:

https://www.aliexpress.us/item/32568035 ... 0633693_15

Благодаря предварително,

Стоил
blackou7
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 6:50 am

Re: Ремонт на бутало на лостче Шимано ХТ м8000 поради теч?

Мнениеот the_rookie » Пет Дек 29, 2023 8:56 pm

Ще се опитам да бъда полезен, доколкото е възможно от дистанция! Шимано, разбираемо така и не ги защитиха тези лостчета от външни влияния. Уточнявам,... нямам преки наблюдения от "ремонтния" комплект, но съдейки от цената за която се продава,мисля... ще си е чиста загуба на време! Проблема с теча често идва от износване/надиране и на самия цилиндър,а в този случай дори и ново оригинално бутало с гумички няма да ти помогне. Шиманските уплътнения са доста специфично изработени (в момента нямам снимки да покажа), а тези от линка не ми се вярва да са така точно копирани като дизайн и материал,...и събрано с тях най-вероятно ще продължи да си тече! Металното титаниево бутало също не е много добра идея. На твое място разглобявам и почиствам внимателно добре, с цел да установя точната причина за теча (лупата е доста полезна за случая). Ако няма брутално износване/прокъсване/задиране събирам отново, но цилиндъра и гумичките смазвам леко със силиконова грес Nicro 636 или подобен аналог. Така направено, лостчето може да си заработи отново и да изкара до закупуване на точно търсеното такова. Препоръчвам ти да подмениш и зегер шайбата.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Ремонт на бутало на лостче Шимано ХТ м8000 поради теч?

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Дек 29, 2023 11:09 pm

Не е за Ispec II монтаж? Провери и търси такива лостчета - не е само м8000, което става.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Ремонт на бутало на лостче Шимано ХТ м8000 поради теч?

Мнениеот blackou7 » Чет Яну 04, 2024 6:40 pm

Здравейте,

Благодаря за съветите, след обстойно почистване, източване на системата и ново масло проблема се оправи, спирачката сълзи малко масло, но не е проблем за момента.

Относно друг вариант за лостче освен m8000, deore m6000 е съвместимо, за момента отложих покупката.

Благодаря!
blackou7
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 6:50 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 123 госта