Проблем след миене на колелото

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем след миене на колелото

Мнениеот ianiovski » Пет Авг 04, 2023 6:56 am

Здравейте , колелото ми е Cube Analog 29" 2022 г. имам го от 1 година и 3-4 месеца . От когато съм го взел не го бях чистил, мил и т.н. Обаче видях че вече оригиналната смазка на веригата е изсъхнала и реших да му направя основно почистване . Измих рамката с вода ,както и веригата с вода и я изчистих с четка за верига ,не съм използвал обезмаслител или други агресивни препарати . Оставих го да изсъхне вечерта и на другия ден през деня го смазах с това : https://www.bikecenter.bg/maslo-za-veri ... -dry-50ml/

Направи ми впечатление ,че самата смазка е суха ,но тя все пак е за сухо време и да не лови пепел по веригата . Тръгнах да карам колелото и след 10 минути забелязах че веригата е доста шумна ,главно отпред към предния венец и си помислих ,че още не се е размазало хубаво маслото ,но другия главен проблем е че усещам на педалите едно прехрупване и не се върти гладко веригата както преди . След това взех машинното масло и я смазах с нея ,но без да чистя веригата от старото масло . Шума изчезна ,но хрупането в педалите си остана ........ Какъв може да е проблема и как да го отстраня ? До преди миенето всичко си беше наред .
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пет Авг 04, 2023 10:39 am

Фабричната смазка е меко казано л*йно, лепи боклуци по нея като стой та гледай. Като сменяш смазката задължително се чисти възможно най дълбоко (това го пише и на самата смазка която си купил).

Има препарати спецялно за скорости с обезмаслител, аз ползвам Меглио дори на чисто нова верига. Веригите ги обезмаслявам още преди да съм я монтирал, просто тая фабрична гняс на първото каране става черна - от там идва и хрупането. При миенето и повторното смазване просто си разтворил леко фабричната смазка и си я омешал с новата, но тъй като си ползвал само вода реално боклуците са си останали полепнали.

При мен процедурата е следната:
1. Свалям веригата и я кисна в 50:50 Меглио и гореща вода половин-един час.
2. Напръсквам касета, плоча, и колела на дерайльора с обезмаслител и оставям за 15-20 минути
3. Измирам с гореща вода под душа като търкам с четката през това време, като обръщам внимание на плочата и на колелцата на дерайльора. Там ВИНАГИ остава втвърдена гняс, и колкото и да чистиш верига/касета, в момента който смажеш тая гняс омеква и наново полепва по веригата и прави пакости.
*Внимавам да не пръскам препарати/вода като изплаквам около остта/лагери. Никога не ползвай препарати около вилка/шок.

Ако нямаш опцията да вкараш байка в банята, сваляш задната капла поне касетата да изкъпеш. Гнусотията от дерайльора и плочата можеш на "сухо" със салфетка да махнеш, ако не е много засъхнала. Като цяло 3-4 месеца са много, камоли една година без поддръжка. Ако се кара редовно е хубаво поне веднъж месечно да се чисти хубаво. Повечето сухи смазки не траят толкова дълго колкото тези за мокро, и трябва по-често смазване. Аз ползвам тая на Finish Line и капвам преди всяко каране, като оставям да поседи десетина минути, след това забърсвам излишъка.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Авг 04, 2023 10:43 am

Ако за всичкото това време не си почиствал и смазвал веригата си износил освен нея така и касетата + предният венец.

Обикновени масла не се ползват за смазване на веригата, защото всичко полепва по тях. MUC-OFF DRY е добра за каране без кал. По веригата трябва да има само смазка преди каране.

ПП Нова верига никога не съм обезмаслявал, но винаги ѝ слагам смазка за първото каране.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот K99k » Пет Авг 04, 2023 3:32 pm

Pr3d4t0R написа:.

+1
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот ianiovski » Пет Авг 04, 2023 5:16 pm

Карал съм не повече от 300 км с оригиналната смазка до сега и то само по асфалт , не мисля ,че съм износил нещо ,защото до преди това всичко си вървеше гладко . Сега мисля да сваля веригата и да я почистя с WD хубаво и касетата и венците със с парцал и да я смажа със смазката от MUC OFF Dry .Как се откопчава веригата има ли си някаква тънкост на снадката ?
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот K99k » Съб Авг 05, 2023 2:19 pm

Аз я откопчавам с дебела тел , защото нямам и не съм имал инструмент за това. Идеята е да събереш звеното което се разкопчава , после при сглобяване просто натягаш с педала при контрирана гума. :beer:
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот bdz43r » Съб Авг 05, 2023 5:50 pm

ianiovski написа:Карал съм не повече от 300 км с оригиналната смазка до сега и то само по асфалт...
Не си я износил за 300 км, но си попрекалил доста. Ако всеки път я караш по 300 км без смазване, ще я унищожиш много бързо. Иначе ще ти изкара хиляди километри.
И верига се чисти СЪС обезмаслител. Това е идеята - да махнеш старата смазка, заедно с гадостите от всички дупки. Аз от известно време ползвам ултразвукова ваничка от Лидл. Сипвам Меглио, потопявам веригата, пускам да бръмчи 5 минути и е като нова. С едно наливане чистя 2-3 пъти, нищо че става черно още след първото.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот the_rookie » Съб Авг 05, 2023 8:52 pm

bdz43r написа:...И верига се чисти СЪС обезмаслител. Това е идеята - да махнеш старата смазка, заедно с гадостите от всички дупки. Аз от известно време ползвам ултразвукова ваничка от Лидл. Сипвам Меглио, потопявам веригата, пускам да бръмчи 5 минути и е като нова.....

С меглио не препоръчвам да се чисти каквото и да било по едно колело! Това е агресивен препарат който взаимодейства с метала и ако не бъде добре изплакнат създава неприятности! Органичен разтворител (бензин, ацетон и др. подобни) е много по-добър вариант.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот Gworan » Нед Авг 06, 2023 9:43 am

the_rookie написа:Органичен разтворител (бензин, ацетон и др. подобни) е много по-добър вариант.


И по-евтин.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1022
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Нед Авг 06, 2023 3:24 pm

ianiovski написа:Карал съм не повече от 300 км с оригиналната смазка до сега и то само по асфалт , не мисля ,че съм износил нещо ,защото до преди това всичко си вървеше гладко . Сега мисля да сваля веригата и да я почистя с WD хубаво и касетата и венците със с парцал и да я смажа със смазката от MUC OFF Dry .Как се откопчава веригата има ли си някаква тънкост на снадката ?


Много внимавай да не опръскаш диска/спирачката, че омазнят ли се 90% от случаите са за кофата накладки и диск.

Звеното на веригата го разкопчавах преди с паракорд (тънка и много здрава връв), става и с възки за обувки. Ей така:

https://www.youtube.com/shorts/lb-3f70d2F4

Инструмента струва около десетина лева и улеснява нещата доста. От скоро имам това:

https://www.bike-discount.de/en/kmc-mis ... ock-pliers
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот Pr3d4t0R » Нед Авг 06, 2023 3:57 pm

(диск се чисти с обезмаслител без проблем, накладки по-скоро нямат оправия след омазняване)
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот ianiovski » Пон Авг 07, 2023 4:13 pm

Добре ще я сваля веригата и мисля да в изчистя с WD 40 дали е добър вариант или по-добре да в натопя в бензин ?
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пон Авг 07, 2023 5:59 pm

По-добре бензин.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Проблем след миене на колелото

Мнениеот ianiovski » Пон Авг 07, 2023 9:05 pm

Свалих веригата, изчистях я с бензин и венците ги измих с мокър парцал и след това ги изплакнах с вода . Сложих след това веригата ,смазах я с MUC OFF-а развартех за 2 минути веригата иии на първо четене добре се движи веригата . Ще видя като го подкарам как ще са нещата ,иначе се оказа ,че имам и клещи за разкопчаване на веригата от Алито преди 2-3 години ги бях поръчвал .

Препоръчвам този клип ,много добре обяснява човека и е с хубава камера : https://www.youtube.com/watch?v=MlbITx5Mm44
Bianchi Grizzly
Аватар
ianiovski
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 09, 2015 4:30 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 124 госта