Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот alexmitev » Пон Фев 28, 2022 2:32 pm

Здравейте,
имам главина с 9 вътрешни скорости SRAM i-Motion 9, с която се сдобих наскоро. Понеже колелото е старо и очевидно карано в лоши метеорологични условия, искам да обслужа главината.
Имате ли представа къде в София се занимават с това? Вече звънях на Пацо от Вело 2009 и на Дани от кв. Левски - не се занимават с тези главини :(
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот Bi11y » Пон Фев 28, 2022 4:33 pm

Baze пита ли ?
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот Yash » Пон Фев 28, 2022 4:43 pm

Попитай и в "1001 bike parts".
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот alexmitev » Пон Фев 28, 2022 5:18 pm

Bi11y написа:Baze пита ли ?

Yash написа:Попитай и в "1001 bike parts".

Това са като цяло сервизи за велосипеди от последните 5-10 години, въпросната главина за сължаление не попада в тази категория. Трябва ми някой "стар майстор"...
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот Boyan1984 » Пон Фев 28, 2022 5:34 pm

Не ми се вярва Боби да не ти свърши работа.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот alexmitev » Пон Фев 28, 2022 6:08 pm

Boyan1984 написа:Не ми се вярва Боби да не ти свърши работа.

Специално с Боби от Baze имам личен конфликт (смятах дори да отворя тема във форума, но реших да не го правя в крайна сметка) и не бих стъпил там доживотно,
но дори и преди конфликта, за почти всичко, за което съм ходил там или ме е връщал, или ме е размотавал безкрайно (и след това ми е вземал безкрайно много пари за безкрайно дългото чакане и несвършената работа).
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот Yash » Пон Фев 28, 2022 6:31 pm

alexmitev написа:Това са като цяло сервизи за велосипеди от последните 5-10 години, въпросната главина за сължаление не попада в тази категория. Трябва ми някой "стар майстор"...

Това че са създадени сравнително скоро, нищо не означава. Собственикът на "1001 части" е с 10 години по-голям от мен и се занимава с колоездене, може би, от три пъти повече време.
Но всеки си има критерии.
Успех в търсенето.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот the_rookie » Пон Фев 28, 2022 6:32 pm

Не мога да ти дам препоръка за майстор в София, но с какъв вариант на спирачката е главината? Извинявам се за любопитството!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот alexmitev » Пон Фев 28, 2022 9:19 pm

the_rookie написа:с какъв вариант на спирачката е главината? Извинявам се за любопитството!

Без контра, ако правилно съм разбрал въпроса ти. Спирачките са Magura хидравлични, но с накладки - дано не се счупят, че са супер екзотика...
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот Boyan1984 » Пон Фев 28, 2022 9:23 pm

alexmitev написа:
Boyan1984 написа:Не ми се вярва Боби да не ти свърши работа.

Специално с Боби от Baze имам личен конфликт (смятах дори да отворя тема във форума, но реших да не го правя в крайна сметка) и не бих стъпил там доживотно,
но дори и преди конфликта, за почти всичко, за което съм ходил там или ме е връщал, или ме е размотавал безкрайно (и след това ми е вземал безкрайно много пари за безкрайно дългото чакане и несвършената работа).

Съжалявам да го чуя.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот alexmitev » Пон Фев 28, 2022 9:29 pm

Boyan1984 написа:Съжалявам да го чуя.

Преди имаха и немалко негативни мнения в Google, сега гледам че са останали само положителните, явно са ги позачистили :)
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот Boyan1984 » Пон Фев 28, 2022 10:08 pm

Аз веднъж го ползвах за наплитане и останах доволен, даже не съм от София, нО останах с впечатлението, че е уважаван сервиз.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот evilzet » Вто Мар 01, 2022 12:12 am

alexmitev написа:Спирачките са Magura хидравлични, но с накладки - дано не се счупят, че са супер екзотика...

Е чак пък супер екзотика, когато нямаше дискови спирачки и гъзарите бяхме с ви-брейк, баш гъзарите имаха такива магури, обикновено жълтички, да не останат незабелязани.
Ами извикай неволята като е такъв зор. 3-скоростен Sturmey-Archer си го сервизирах без проблем, 7ск. ми Срам още не е приплакал за отваряне и само съм му сипвал малко диф.масло през дупката на оста. Но е подобен принципа и не е кой знае колко сложно.
Общо взето, тънкостта е да зацепиш сателитните колелца в точните зъби на короната без напрежение когато се въртят, иначе ще има затягане и неравномерна работа и го разбираш чак откакто си събрал главината.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот alexmitev » Съб Мар 12, 2022 11:36 am

В крайна сметка намерих читав майстор - Петър на ул. Ворино в София, който ми обслужи главината (от второто ходене, първия път беше разменил 6-та и 7-ма скорост заради скъсана пружина :bigeyes: ) на цената на комплект нисък клас команди, дерайльор, декланшор и касета на старо :bawling: Сигурно операцията е била трудоемка, но не съм сигурен, че мога да го препоръчам на 100% (то не, че има и голям избор от майстори, де!) - за сметка на това препоръчвам на 100% външните пред вътрешните скорости - почти никой не ги обслужва и ремонтира, няма части, поддръжката е по-скъпа, надеждността е спорна и ако се счупят на пътя - там си оставаш, КПД-то е по-ниско, по-тежки са, обхватът на скоростите е фиксиран и т.н. и т.н., докато предимствата са несъществени.
Аз лично ще карам това колело, докато мога, но следващото със сигурност няма да е с вътрешни скорости.

evilzet написа:... и само съм му сипвал малко диф.масло през дупката на оста. Но е подобен принципа и не е кой знае колко сложно.

Всъщност преди да отида при въпросния Петър, бях отишъл при друг негов адаш в Лозенец - Петър Помаков (не ходете никога при него, освен ако не искате да оправдаете покупката на нов велосипед пред съпругата заради непоправимо счупения от него!), който беше накиснал главината в кореселин за 24 часа, след това в 10W40 за още 24 часа и за "десерт" я беше пренатегнал, от което беше почнала да скърца, трещи и вие на умряло, а педалите се въртяха сами на празен ход. Та вторият Петър ми каза, че не може просто така да налееш 10W40 - вътре се слагала някаква специална полутечна грес, отвън друга и т.н. - явно не е толкова лесна процедурата по обслужването, поне за тази главина SRAM i-Motion 9.
Действително, сега велосипедът е значително по-бърз (може би с около 20%), има много по-голяма инерция и е много по-тих.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот the_rookie » Съб Мар 12, 2022 12:18 pm

Добре е в новите интересни времена които ни превземат, тласкащи ни към първична независимост, да се ориентираме към придобиване на умения гарантиращи автономното ни оцеляване! Апропо колко струват касета,команди дерайльори на старо, защото и там динамиката на цените май вече не подлежи на матиматическо моделиране?
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот alexmitev » Съб Мар 12, 2022 12:50 pm

the_rookie написа:Добре е в новите интересни времена които ни превземат, тласкащи ни към първична независимост, да се ориентираме към придобиване на умения гарантиращи автономното ни оцеляване! Апропо колко струват касета,команди дерайльори на старо, защото и там динамиката на цените май вече не подлежи на матиматическо моделиране?

Съгласен съм и мисля, че главината с вътрешни скорости не е нещо, което човек може да обслужи сам - поне 99% от каращите велосипеди. Което е един много съществен неин минус, заедно с космическата цена - подобна на моята главина нова струва 650лв!!! :crazy: (докато целият велосипед на старо, с въздушната вилка, хидравличните спирачки Magura и динамо-главината, струваше 400лв.)
Всъщност велосипедите с вътрешни скорости ги дават за каране от хора, които нищо не разбират от велосипеди и искат само да карат, без да обслужват и да се цапат с масло (предимно градски), а като се счупят - хвърляш и купуваш следващя :)
Докато дерайльорът колкото и да се счупи, дори и без него можеш да се прибереш и дори да караш известно време - месеци сиугрно (виждал съм циганета да карат така с години!)
Касета, команди и дерайльори на старо нисък клас според мен са в дипазона 60-100лв, моето обсулжване на главината беше 60лв. При нея обаче диапазонът е 340%, което съответства на касета 11-38, но за 11-36, която е с почти същия диапазаон, предолагам че цената ще е такава.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот LiveByTheCode » Пон Мар 14, 2022 6:21 pm

A защо си мислиш че тия 60 лева са много? В тая главина вътре ако всичко е било леш смяната на части безплатно ли излиза според теб и колко пари трябва да ти вземат според теб за обслужването на главината?
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Обслужване на главина с вътрешни скорости SRAM - в София?

Мнениеот alexmitev » Пон Мар 14, 2022 7:09 pm

LiveByTheCode написа:A защо си мислиш че тия 60 лева са много? В тая главина вътре ако всичко е било леш смяната на части безплатно ли излиза според теб и колко пари трябва да ти вземат според теб за обслужването на главината?

Главината беше в добро състояние, части не са сменяни (то и няма налични!) - тези пари са само за труд и смазки. Понеже няма много майстори, които да се занимават с това, явно тези, които са останали, имат монопол върху цените - това е моят извод.
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 116 госта