Едно скрипване скрибуцане цъкане

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот valentin_dr » Сря Май 19, 2021 12:46 pm

Здравейте колеги, пиша ви с проблем... Онзи ден в събота когато "преваля" в София, аз бях с колелото. Аз бях целия подгизнал колелото и то. Като се прибрах се погрижих за него, подсуших и след това смазах.
... Но, на следващия ден започна едно CRACK-ване при въртене на педалите или по скоро при усилие при въртене.
Направих експеримент, задържах спирачката и натиснах с крак педала и пак се чу. Не мога да го локализирам от къде се чува обаче, дали е средното, дали е някой пивот.
Колелото е fullsuspension.
Мисля да започна да разглобявам.
Въпросите са ми два:
Сблъсквали ли сте с подобен проблем и да ме насочите?
Мога ли да ползвам бързооборотна грес за движещите компоненти за смазка?

Поздрави
valentin_dr
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 6:31 pm

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот Alexi » Сря Май 19, 2021 12:50 pm

борбата с тия шумове е безкрайна .. почваш колче седалка педали средно ,ако не се отстрани лагерите по окачването един по един като най натоварен е тоя на чейнстея до средното
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот valentin_dr » Сря Май 19, 2021 12:53 pm

Alexi написа:борбата с тия шумове е безкрайна .. почваш колче седалка педали средно ,ако не се отстрани лагерите по окачването един по един като най натоварен е тоя на чейнстея до средното

колче, седалка, педали -проверени :D

предстои средно и пивоти...

за смазката можеш ли да препоръчаш какво да ползвам ? бързооборотната грес ще свърши ли работа ?
valentin_dr
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 6:31 pm

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот Alexi » Сря Май 19, 2021 1:04 pm

взел съм си една розова ,според мен за подобни места резби и подобни не е от значение ,както и за лагери по окачването то те не се въртят реално
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот valentin_dr » Сря Май 19, 2021 1:57 pm

Аз от Ташеф Галвинг съм си избрал "универсална литиева грес"
valentin_dr
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 6:31 pm

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот valentin_dr » Вто Мар 08, 2022 7:27 pm

Alexi написа:взел съм си една розова ,според мен за подобни места резби и подобни не е от значение ,както и за лагери по окачването то те не се въртят реално


Здрасти каква грес каза че ползваш за смазка на средно и лагери на окачването ?
Може ли да прикачиш линк .
valentin_dr
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 6:31 pm

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот jayblack » Вто Мар 08, 2022 7:41 pm

Така наречената "корабна грес" е подходяща за лагери по окачването и чашките. Тази ползвам аз Може да я ползваш и на други места, стига да не е в лагерите на средното и главините.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот valentin_dr » Сря Мар 09, 2022 5:41 am

jayblack написа:Така наречената "корабна грес" е подходяща за лагери по окачването и чашките. Тази ползвам аз Може да я ползваш и на други места, стига да не е в лагерите на средното и главините.


Ами аз имам тефлонова та на драг зона за чашките и лагерите, последно имах проблем със звук в средното и искам да знам каква грес да ползвам там?
valentin_dr
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 6:31 pm

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот pascoff » Сря Мар 09, 2022 11:00 am

jayblack написа:Така наречената "корабна грес" е подходяща за лагери по окачването и чашките. Тази ползвам аз Може да я ползваш и на други места, стига да не е в лагерите на средното и главините.


Това изглежда интересно. Подходяща ли е за ползване при монтажни елементи, примерно шлици на курбели, резба на болтове и тн. (за да не спичат и да може да се разглобявт в последствие).
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот valentin_dr » Сря Мар 09, 2022 11:13 am

pascoff написа:
jayblack написа:Така наречената "корабна грес" е подходяща за лагери по окачването и чашките. Тази ползвам аз Може да я ползваш и на други места, стига да не е в лагерите на средното и главините.


Това изглежда интересно. Подходяща ли е за ползване при монтажни елементи, примерно шлици на курбели, резба на болтове и тн. (за да не спичат и да може да се разглобявт в последствие).


Колега, за болтовете и курбелите, не те съветвам да ползваш грес, дори ако имаш лепило за резби ползвай го, но СИНИЯ цвят по слабо е.
След това развиването с яка тресчотка и WD
valentin_dr
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 6:31 pm

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот jayblack » Сря Мар 09, 2022 11:17 am

pascoff написа:
jayblack написа:


Това изглежда интересно. Подходяща ли е за ползване при монтажни елементи, примерно шлици на курбели, резба на болтове и тн. (за да не спичат и да може да се разглобявт в последствие).

Аз я ползвам като универсална грес, преди нея ползвах калциевата на моторекс, но тя не е подходяща за лагерите по окачването и се отмива много лесно. Новите лагери винаги ги пълня с грес до горе, защото им удължава живота няколкократно ( особено ако са enduro с техните кекави уплътнения). За главини и средно я отписах по две причини, първо ми се струва много гъста и лепкава, второ там лагерите са по достъпни от към размери и избиване и ги сменям при първи признаци.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот valentin_dr » Сря Мар 09, 2022 12:04 pm

jayblack написа:
pascoff написа:
jayblack написа:


Това изглежда интересно. Подходяща ли е за ползване при монтажни елементи, примерно шлици на курбели, резба на болтове и тн. (за да не спичат и да може да се разглобявт в последствие).

Аз я ползвам като универсална грес, преди нея ползвах калциевата на моторекс, но тя не е подходяща за лагерите по окачването и се отмива много лесно. Новите лагери винаги ги пълня с грес до горе, защото им удължава живота няколкократно ( особено ако са enduro с техните кекави уплътнения). За главини и средно я отписах по две причини, първо ми се струва много гъста и лепкава, второ там лагерите са по достъпни от към размери и избиване и ги сменям при първи признаци.


Само последно да попитам, за средното никаква грес ли не ползвате ?
valentin_dr
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 6:31 pm

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот jayblack » Сря Мар 09, 2022 12:14 pm

valentin_dr написа:
jayblack написа:
pascoff написа:
jayblack написа:

Само последно да попитам, за средното никаква грес ли не ползвате ?

В самите лагери на средното разчитам на оригиналната грес. На оста и на шлиците, както и на резбата на рамката ползвам универсална грес, която в момента при мен е тази на Яко. Ако рамката е стоманена, а чашките на среното алуминиеви, тогава на резбата мажа anti-seize (по автомобилните магазини и като медна паста), иначе се получава галванична корозия и няма сваляне после.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот the_rookie » Сря Мар 09, 2022 7:33 pm

valentin_dr написа:
Ами аз имам тефлонова та на драг зона за чашките и лагерите, последно имах проблем със звук в средното и искам да знам каква грес да ползвам там?

Проблема със звука греста няма да го реши,само ще го прикрие! Ако повишението на загубите от триене не са ти проблем ползвай ''тежки'' греси с EP/AW добавки. Например LGEV2 на SKF е едно добро предложение. Не прекалявай с количеството!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот valentin_dr » Сря Мар 09, 2022 11:58 pm

the_rookie написа:
valentin_dr написа:
Ами аз имам тефлонова та на драг зона за чашките и лагерите, последно имах проблем със звук в средното и искам да знам каква грес да ползвам там?

Проблема със звука греста няма да го реши,само ще го прикрие! Ако повишението на загубите от триене не са ти проблем ползвай ''тежки'' греси с EP/AW добавки. Например LGEV2 на SKF е едно добро предложение. Не прекалявай с количеството!


Да разбирам че твоята препоръка е смяна на лагерите ?
valentin_dr
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Юли 02, 2014 6:31 pm

Re: Едно скрипване скрибуцане цъкане

Мнениеот the_rookie » Пет Мар 11, 2022 11:20 pm

valentin_dr написа:Да разбирам че твоята препоръка е смяна на лагерите ?

Не,не го разбирай така! С уговорката че не си споменавал какво ти е средното мисля че проблема не е точно в самите лагери,... по-скоро е в липсата на старание за постигане на прецизност в съосието помежду им, компенсирано с поставянето на пластмасови втулки! Често срещано(задължително) явление при създаването на евтини боклуци пристигащи най-вече от изток-югоизток!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 114 госта