Въпрос относно Магура и адаптерите

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Въпрос относно Магура и адаптерите

Мнениеот LiFo » Чет Юни 24, 2004 5:44 pm

Имам една дискова спирачка Magura Louise FR 2003 със 180мм ротор.Въпросът ми е дали мога да я сложа на задното колело със този ротор или ми трябва задължително 160мм:?:

А, и ако може да се сложи с този ротор (180мм), какъв адаптер ще ми трябва точно:?:
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот Alien » Чет Юни 24, 2004 6:15 pm

:offtopic:

Подписа ти е жесток. Много ме кефи. Също толкова колко май на axelmax - "не се карайте, а карайте". :D Сори за офтопика.

[/offtopic]
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот Sherman » Чет Юни 24, 2004 7:18 pm

по принцип си има преходници на магура за loise за 180 диск отзад и мисля че дори преди имаше такъв в BAS. А апарата ти International standart или е Post Mount. Ако е Post Mount можеш много лесно да го побългариш с един преходник на Hayes както съм направил с предния ми густав.
Ученското си е ученско...и в кенефа да го затвориш гладен и жаден нема да остене
Sherman
 
Мнения: 361
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Дек 21, 2003 7:51 pm
Местоположение: South Sandwich Islands

Мнениеот LiFo » Чет Юни 24, 2004 9:20 pm

За съжаление никъде няма такъв адаптер и няма изгледи скоро да се появи в някой от магазините.
Иначе отзад си имам нормални уши за диск по интернационалния стандарт.
В сайта на Магура четох, че предният диск е 180мм, а задният - 160мм и понеже аз искам да сложа предната отзад, търся такъв адаптер (хем за отзад, хем за 180мм ротор)...

Та молбата ми е ако някой има или знае къде мога да намеря такъв адаптер, да ми напише тук във форума или на [email protected]
щото взех да се отчайвам :(:xx(::V:
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот LiFo » Чет Юни 24, 2004 9:26 pm

[quote="Alien"]

:offtopic:

Подписа ти е жесток. Много ме кефи. Също толкова колко май на axelmax - "не се карайте, а карайте". :D Сори за офтопика.

[/offtopic]
[/quote]


Харесвам хора, които имат усет към тия неща...:8D::^::D:);)
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот Sherman » Чет Юни 24, 2004 10:32 pm

[quote="LiFo"]

За съжаление никъде няма такъв адаптер и няма изгледи скоро да се появи в някой от магазините.
Иначе отзад си имам нормални уши за диск по интернационалния стандарт.
В сайта на Магура четох, че предният диск е 180мм, а задният - 160мм и понеже аз искам да сложа предната отзад, търся такъв адаптер (хем за отзад, хем за 180мм ротор)...

Та молбата ми е ако някой има или знае къде мога да намеря такъв адаптер, да ми напише тук във форума или на [email protected]
щото взех да се отчайвам :(:xx(::V:
[/quote]


имам един приятел който има точно такъв преходник и май не го използва....ще го питам и после ще ти кажа.
Ученското си е ученско...и в кенефа да го затвориш гладен и жаден нема да остене
Sherman
 
Мнения: 361
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Дек 21, 2003 7:51 pm
Местоположение: South Sandwich Islands

Мнениеот PtD » Чет Юни 24, 2004 10:38 pm

[quote="LiFo"]

Та молбата ми е ако някой има или знае къде мога да намеря такъв адаптер, да ми напише тук във форума или на [email protected]
щото взех да се отчайвам :(:xx(::V:
[/quote]


В краен случай, ако не можеш да си намериш, взимаш адаптера за 160мм, добавяш необходимото разстояние до 180мм (а ако намериш чертеж - още по-добре), увеличаваш дебелината на детайла (щото все пак го огъва с 13% по-голям въртящ момент) и го даваш на някой стругар да ти го направи...

Така като ги гледам адаптерите не са кой знае какъв връх в машинните елементи...
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Sherman » Чет Юни 24, 2004 10:49 pm

[quote="PtD"]

[quote="LiFo"]

Та молбата ми е ако някой има или знае къде мога да намеря такъв адаптер, да ми напише тук във форума или на [email protected]
щото взех да се отчайвам :(:xx(::V:
[/quote]


В краен случай, ако не можеш да си намериш, взимаш адаптера за 160мм, добавяш необходимото разстояние до 180мм (а ако намериш чертеж - още по-добре), увеличаваш дебелината на детайла (щото все пак го огъва с 13% по-голям въртящ момент) и го даваш на някой стругар да ти го направи...

Така като ги гледам адаптерите не са кой знае какъв връх в машинните елементи...
[/quote]


е не е толко лесно да се направи такъв адаптер...след мястото където се захваща за рамката то сасмия адаптер трябва да се изнесе малко навън за да може да се сложи апарата на диска иначе няма как да се сложи...мислил съм да правя такъв адаптер ама впоследствие се отказах :look:
Ученското си е ученско...и в кенефа да го затвориш гладен и жаден нема да остене
Sherman
 
Мнения: 361
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Дек 21, 2003 7:51 pm
Местоположение: South Sandwich Islands

Мнениеот Windstream » Пет Юни 25, 2004 6:11 am

[quote="Sherman"]

е не е толко лесно да се направи такъв адаптер...след мястото където се захваща за рамката то сасмия адаптер трябва да се изнесе малко навън за да може да се сложи апарата на диска иначе няма как да се сложи...мислил съм да правя такъв адаптер ама впоследствие се отказах :look:
[/quote]

А не е лесно, аз как си сложих 160мм диск първо на твърда вилка, а след това и на рамка които нямат съответните уши :banana::D:D:D За разместените равнини на преходника си прав, но само ако го монтираш като спирачен апарат (от вътрешната страна на ушите на рамката) - моето решение е монтаж отвън, болтовете минават през него, през ушите, и чак тогава са гайките. За да се напасне спирачния апарат трябва между него и преходника да се ползват дистанционни втулки, в общия случай дължината им е равна на дебелината на ушите на рамката. За да стане стабилна цялата конструкция обаче аз предлагам преходника да бъде изработен като една по-голяма планка, която след ушите за диска на рамката продължава и надолу и QR-а минава през нея (или се завива направо в нея), ако пък и дебелината на планката е достатъчна (примерно 8мм) сучене заради по-големия въртящ момент изобщо няма да има.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот bikerider » Пет Юни 25, 2004 10:47 am

[quote="LiFo"]

[quote="Alien"]

:offtopic:

Подписа ти е жесток. Много ме кефи. Също толкова колко май на axelmax - "не се карайте, а карайте". :D Сори за офтопика.

[/offtopic]
[/quote]


Харесвам хора, които имат усет към тия неща...:8D::^::D:);)
[/quote]


exCeption :wavey:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Sherman » Пет Юни 25, 2004 10:49 am

за това не се бях сещал ама при мене просто това щеше да е зверски паянтово защото сложих 210 диск отпред и спрачката щеше да стане-:combust:
опа...то и като изпълнение нямаше да стане защото там където ми се захваща оста е по-навън отколкото където са ми ушите (говоря за предна спирачка)... така че това е изпълнимо само със задна

а не се ли сучеше заради дистанционните шайби?
Ученското си е ученско...и в кенефа да го затвориш гладен и жаден нема да остене
Sherman
 
Мнения: 361
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Дек 21, 2003 7:51 pm
Местоположение: South Sandwich Islands

Мнениеот LiFo » Пет Юни 25, 2004 12:16 pm

[quote="Sherman"]
имам един приятел който има точно такъв преходник и май не го използва....ще го питам и после ще ти кажа.
[/quote]


Много ще съм ти благодарен!!!
Ако намериш този твой приятел (моя спасител :)), пиши ми на мейла, за да не задръстваме форума...
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот Windstream » Пет Юни 25, 2004 10:01 pm

@Sherman
Ами то за вилка наистина трудно ще стане, най-малкото заради краката й - ако реша на моето Марцоки да му правя нещо такова трябва доста сложен профил да докарам за да може планката да идва отдолу там където се хваща към QR-a (всъщност ти сега наистина ме амбицира да измисля нещо такова :D... еех скука ;)). За сученето - ами суче се, ама аз все пак тия преходници съм ги слагал на вилка и рамка без уши за диск т.е. планката се държи едва ли не само за QR-а; ако обаче имаш уши за диск сученето ще е минимално ако изобщо го има (въпрос на материал и дебелина на планката вече).
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот Sherman » Пет Юни 25, 2004 10:38 pm

тва с вилката ми се вижда impossible... по-лесно е да направиш преходник с две равнини на ушите без да се захваща за QR-а (какъвто говорихме преди) отколкото да го захванеш и за ушите за диск и за QR-а което всащност пак са на различни равнини :naughty:
Ученското си е ученско...и в кенефа да го затвориш гладен и жаден нема да остене
Sherman
 
Мнения: 361
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Дек 21, 2003 7:51 pm
Местоположение: South Sandwich Islands

Мнениеот LiFo » Съб Юни 26, 2004 12:03 am

Не искам да бързам с изработването на адаптер самоделка, защото
1.не съм сигурен, че ще пасне добре(позицията на апарата спрямо ротора) и че ще е достатъчно здрав(освен ако не е от чиста стомана)...
2.още не съм изгубил напълно надеждата, че ще открия оригинален адаптор:uhh::unhappy:
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот Windstream » Съб Юни 26, 2004 7:16 am

@Sherman
Далеч не е невъзможно, просто е малко по-особено като форма. А че е играчка - еми играчка е, но аз затова и се занимавам ;) Двуравнинен преходник само на фреза става, докато разминаването при обикновената планка се оправя с една дистанционна шайба откъм QR-a. За вилка Marzocchi (Z1, DJ) обаче такова нещо само от стомана може да се изработи, тъй като долното й ухо за спирачката е едва ли не издълбано в крака, съответно стеничката на ухото на преходника там може да бъде най-много 2мм - вярно че заради QR-a то всъщност товар няма да носи, но аз лично не бих рискувал с дуралова планка.

@LiFo
Ами на мен ми е лесно - отивам на сайта на Hayes и си свалям чертежите на ушите които ме интересуват, после в Mechanical Desktop си удължавам междуосието бутало-QR, налагам новия чертеж върху стария въртейки докато ми хареса, save, CD-RW, пляс в компютъра на CNC фрезата, Start и след малко бегом към къщи за монтаж. Това след AutoCAD фазата разбира се е мързеливия начин и съответно избягвам да го ползвам - предпочитм си всичко ръчно, удоволствието след това е далеч по-голямо. Предполагам че и ти би се справил безпроблемно (бих ти направил чертежите, но идея си нямам от геометрията на спирачния апарат на Louise), пък за здравина сложи 10мм дурал и по-скоро ухото на рамката ще се откърти преди преходника да се огъне :D
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот C_Mo » Съб Юни 26, 2004 8:19 am

Magura Product Code: 0 721 683
Това ти трябва.
Цената е около 35лв - ако се "случайно" се намери такъв ще ти пиша.
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 22 госта