Проблем с вилка Manitou Markhor

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот buferato » Пон Юли 13, 2020 5:48 pm

Здравейте!Закупих велосипед Oryx Nine D20 29''.Вилката му е Manitou Markhor и е напомпана за моите кг.Когато е в заключено положение,като я натисна силно подава 4-5см. със сигурност.
Досега не съм имал колело с такава вилка и не знам дали това е нормално!?Колелото го купих от Pump my bike.Обадих им се,а те ми казаха,че ако след натискане подава до 1.5 см било нормално.Моля дайте съвет,какво да правя?
buferato
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 3:06 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Кочо Пирата » Пон Юли 13, 2020 6:22 pm

Карах 2 години тази вилка с 9 мм qr и от март същата, но бууст - не съм имал такива пропадане като я заключа. Даже съм я забравял заключена и са ми изтръпвали зъбите на някоя дупка :D
Максимум около 1 см ход прави моята ако е заключена.
Кочо Пирата
 
Мнения: 45
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 21, 2020 8:37 am

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Drunken MadLoud » Пон Юли 13, 2020 8:36 pm

Не разчитай на препоръчителните налягания от Manitou за твоите килограми. Напомпай вилката според твоите предпочитания, като не прехвърляй максимално препоръчаното налягане. Имал съм предимно Manitou вилки, и винаги се е налагало да си помпам вилките повече от техните препоръки, много хора споделят същия опит...все пак това са препоръчителни стойности, но не и най-правилните. Индивидуално е все пак. Ако нещата не се оправят с малко опити относно настройките и налягането, обърни се към "Gepard", те са им представителите за България. По-принцип Manitou са с много добра поддръжка, и ако действително има проблем, най-вероятно ще ти подменят вилката с нова. :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот buferato » Вто Юли 14, 2020 9:06 am

Drunken MadLoud написа:Не разчитай на препоръчителните налягания от Manitou за твоите килограми. Напомпай вилката според твоите предпочитания, като не прехвърляй максимално препоръчаното налягане. Имал съм предимно Manitou вилки, и винаги се е налагало да си помпам вилките повече от техните препоръки, много хора споделят същия опит...все пак това са препоръчителни стойности, но не и най-правилните. Индивидуално е все пак. Ако нещата не се оправят с малко опити относно настройките и налягането, обърни се към "Gepard", те са им представителите за България. По-принцип Manitou са с много добра поддръжка, и ако действително има проблем, най-вероятно ще ти подменят вилката с нова. :beer:

Благодаря!Вилката вече е напомпана даже повече от това според препоръките от производителя,но няма разлика.В четвъртък ще закарам колелото в София-магазина на Pump bike в Младост и ще видя какво ще ми кажат.Лошото е,че трябва да чакам докато мине през магазина човек от "Gepard'' и трябва 2-ри път да се разкарвам,но няма начин.Ако има проблем се надявам да ми я сменят с нова,а не да я ремонтират,защото колелото е на 20-на дни.
buferato
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 3:06 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Alexi » Вто Юли 14, 2020 9:36 am

локаута няма никаква връзка с налягането на вилката ,това като важно доуточнение .. дали ще се заключва напълно или ще е някаква компресия само ,е по скоро фабрична настройка и не вярвам да има проблем с вилката ,но не е изключено и да няма достатъчно масло примерно в хидравликата ,добре е да се погледне гаранционно :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот buferato » Вто Юли 14, 2020 9:39 am

Благодаря!
buferato
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 3:06 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Drunken MadLoud » Вто Юли 14, 2020 3:13 pm

Alexi написа:локаута няма никаква връзка с налягането на вилката ,това като важно доуточнение .. дали ще се заключва напълно или ще е някаква компресия само ,е по скоро фабрична настройка и не вярвам да има проблем с вилката ,но не е изключено и да няма достатъчно масло примерно в хидравликата ,добре е да се погледне гаранционно :beer:


Така е, напълно съм съгласен, но и не му пречеше да опита преди да я засили за рекламация :D .Често се случва най-вече при ОЕМ-ските вилки на Manitou (а и не само при Manitou май) да пристигат от завода с по-ниски нива на масло от препоръчаното от производителя. Имах подобен проблем заради по-малко масло, но при мен се изразяваше в така нареченото "залепване" при първоначалния ход. След доливане на масълце нещата се оправиха. :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот buferato » Сря Юли 15, 2020 7:45 pm

Днес ходих до магазина на Pump my bike на Андрей Ляпчев 7 в София.Помолих човека в магазина да пробваме вилката на същото колело като моето, оказа се че и тя
пропада толкова, колкото и моята при заключен състояние.Обадих се и на човек от фирма ''Гепард".Той ми каза,че това е нормално за тези вилки-така работели и най-вероятно на моята вилка и няма нищо.Били направени така с цел безопасност за колоездача.Имало и други питания ,като моето за този тип вилки.Мисля да не пращам вилката в сервиза им в Казичене.
buferato
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 3:06 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Lucky Loser » Чет Юли 16, 2020 9:09 am

Вилката потъва в заключено състояние, обаче те...
buferato написа:Били направени така с цел безопасност за колоездача

Как така ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Юли 16, 2020 9:56 am

Няма достатъчно маслo, където е компресията - ето тук се вижда как изглежда https://youtu.be/T5k_FX-i38M?t=56

При заключена вилка портовете, през които минава маслото стават значително по-тесни. Както бе написано по-горе след сантиметър два ход съпротивлението ще е толкова голямо, че вилката ще се усеща напълно твърда. Най-добре да ѝ се направи базова профилактика (почистване и нови масла + грес), тъй като и другаде може да е оставена "суха" от завода.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Drunken MadLoud » Съб Юли 18, 2020 9:12 pm

Честно казано, не мисля че е нормално. Предполагам вилката ти е с Kwik Toggle, и няма дистанционно заключване (това ми беше и другото предположение, за неправилно фабрично инсталиран Remote Lock Out, защото и това е вариант да имаш проблем със със заключването...макар и мижав). Въпреки че съм чувал за подобни проблеми при TPC и ABS+,не знам дали при Kwik Toggle е възможно при положение, че е по-базова и "орязана" версия на гореспоменатите, и общо взето опциите за настройки са доста "спартански".
Ако действително "пропада" с 4-5см. при заключено положение, смятам че не е нормално. Пробвал съм Markhor (не ОЕМ-ски, демек не фабрично инсталиран), и си имаше стандартния за Manitou около 1 см. ход при заключено положение. Не очаквай вилката съвсем да не мръдне при заключено положение. Такава им е системата. Но 4-5 см. потъване е реално не работещо заключване. И действително както и вече Alexi каза, си е до нива на масло. Не искам да казвам лоша дума за въпросния магазин, защото и аз съм пазарувал от тях и за мен са точни, но и вилката със сигурност не трябва да работи по този начин. Аз лично, ако това им е твърдението, бих отишъл да ми долеят масълце примерно в Baze или Jester, и ако тогава няма промяна-рекламация. От Gepard съм с добри впечатления, но преди те да станат дилъри за България, мисля че по-бързо се решаваха проблемите с Manitou EU Support-та. Надявам се да няма обидени. Вилката ти далеч не е лоша особено в този ценови клас, и според мен няма и проблем. Въпрос на коректни нива на масло. Вероятно ще ти е най-малкото и по-малко изнервящо да почерпиш някоя и друга биричка, и за тънки пари да ти я оправят...отколкото да си без колело и да чакаш за разрешаване на проблема от производителя. :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот buferato » Пон Юли 20, 2020 7:27 am

Drunken MadLoud написа:Честно казано, не мисля че е нормално. Предполагам вилката ти е с Kwik Toggle, и няма дистанционно заключване (това ми беше и другото предположение, за неправилно фабрично инсталиран Remote Lock Out, защото и това е вариант да имаш проблем със със заключването...макар и мижав). Въпреки че съм чувал за подобни проблеми при TPC и ABS+,не знам дали при Kwik Toggle е възможно при положение, че е по-базова и "орязана" версия на гореспоменатите, и общо взето опциите за настройки са доста "спартански".
Ако действително "пропада" с 4-5см. при заключено положение, смятам че не е нормално. Пробвал съм Markhor (не ОЕМ-ски, демек не фабрично инсталиран), и си имаше стандартния за Manitou около 1 см. ход при заключено положение. Не очаквай вилката съвсем да не мръдне при заключено положение. Такава им е системата. Но 4-5 см. потъване е реално не работещо заключване. И действително както и вече Alexi каза, си е до нива на масло. Не искам да казвам лоша дума за въпросния магазин, защото и аз съм пазарувал от тях и за мен са точни, но и вилката със сигурност не трябва да работи по този начин. Аз лично, ако това им е твърдението, бих отишъл да ми долеят масълце примерно в Baze или Jester, и ако тогава няма промяна-рекламация. От Gepard съм с добри впечатления, но преди те да станат дилъри за България, мисля че по-бързо се решаваха проблемите с Manitou EU Support-та. Надявам се да няма обидени. Вилката ти далеч не е лоша особено в този ценови клас, и според мен няма и проблем. Въпрос на коректни нива на масло. Вероятно ще ти е най-малкото и по-малко изнервящо да почерпиш някоя и друга биричка, и за тънки пари да ти я оправят...отколкото да си без колело и да чакаш за разрешаване на проблема от производителя. :beer:

Много благодаря!Мисля да покарам известно време и да ходя до Baze. :beer:
buferato
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 3:06 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Кочо Пирата » Чет Юли 23, 2020 4:05 pm

Някой слагал ли е патрон АБС+ на Маркхор и има ли осезаема разлика с него? Гепард го продават за 109 лв и изглежда лесен ъпгрейд.
Кочо Пирата
 
Мнения: 45
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 21, 2020 8:37 am

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот zim » Съб Юли 25, 2020 7:19 am

Drunken MadLoud написа:По-принцип Manitou са с много добра поддръжка, и ако действително има проблем, най-вероятно ще ти подменят вилката с нова. :beer:

Това май е било преди време. Преди няколко месеца писах на Manitou EU Support за проблем на нова вилка. Не отговориха и след седмица пак им писах. Пак не отговориха и след още една седмица им писах за трети път. След още няколко дена най-после получих отговор от Гепард, в който без извинение за забавянето и на "ти" ми беше казано да им я пратя да я видят, щото така не ставало. Писах им отново и понеже не отговориха, още едно писмо и т.н. Тези от Гепард са далеч от европейското ниво, жалко за бранда.
Аватар
zim
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 06, 2016 3:29 pm
Местоположение: Шумен

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Drunken MadLoud » Съб Юли 25, 2020 2:23 pm

zim написа:
Drunken MadLoud написа:По-принцип Manitou са с много добра поддръжка, и ако действително има проблем, най-вероятно ще ти подменят вилката с нова. :beer:

Това май е било преди време. Преди няколко месеца писах на Manitou EU Support за проблем на нова вилка. Не отговориха и след седмица пак им писах. Пак не отговориха и след още една седмица им писах за трети път. След още няколко дена най-после получих отговор от Гепард, в който без извинение за забавянето и на "ти" ми беше казано да им я пратя да я видят, щото така не ставало. Писах им отново и понеже не отговориха, още едно писмо и т.н. Тези от Гепард са далеч от европейското ниво, жалко за бранда.


И аз това имам предвид. Преди директно и бързо отговаряха и помагаха. Сега всички въпроси и т.н. явно директно ги препращат към "Гепард" (като наш дилър), и нещата се случват мнооого тромаво. Честно казано си мисля, че и курса който са минали за добиване на лиценз явно не е бил достатъчен, защото за някои въпроси така и не получих информация, на други отговорите бяха доста уклончиви и несигурни. Според мен са точни пичове от "Гепард" и критиката ми към тях е градивна, но трябва да положат една идея повече усилия, като представител на марката (Manitou...и въобще Hayes) за България. :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот windv » Съб Юли 25, 2020 4:28 pm

Ръчкал съм такава вилка. Щом пропада, значи нивото на маслото не е достатъчно, за да заключи.

Като гледам сам няма да си я оправиш, тъй че търси сервиз.

Аз си играх известно време, за да уцеля точното ниво, добавяйки и махайки, докато заключва без никакъв ход.
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот buferato » Пет Юли 31, 2020 7:49 pm

Благодаря на всички!
buferato
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 3:06 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Кочо Пирата » Вто Авг 04, 2020 8:29 pm

Кочо Пирата написа:Някой слагал ли е патрон АБС+ на Маркхор и има ли осезаема разлика с него? Гепард го продават за 109 лв и изглежда лесен ъпгрейд.


Днес го сложих и ще правя тестове. На първото каране ми се стори по-меко возенето в сравнение с куик тогъла, има 8 степени между отключено и заключено.
Може би ще пробвам с по-ниско налягане на вилката в най-отвореното положение, за да мога да я втърдявам при нужда.
Кочо Пирата
 
Мнения: 45
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 21, 2020 8:37 am

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Кочо Пирата » Чет Авг 06, 2020 1:43 pm

Все едно не съм бил с амортисьор до сега :bigeyes:
Разликата е много голяма при тази конкретна вилка и смяната на куик тогъл с АБС+. При едно и също налягане ръцете се натоварват осезаемо по-малко с новия патрон. За стотина лева това е топ ъпгрейд. :agree:
Кочо Пирата
 
Мнения: 45
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 21, 2020 8:37 am

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот foroforo » Сря Авг 12, 2020 11:07 pm

Наистина ли е толкова осезаема разликата с kwick toggle-a? Карам Oryx Nine с Markhor почти две години и вилката работи меко, сега се зачетох в ревюта на R7 и хората пишат добри неща. Като за 110лв започвам да се замислям...
foroforo
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 12, 2019 11:32 am

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Кочо Пирата » Чет Авг 13, 2020 11:48 am

За мен да. Не сме променяли налягането а почна да поглъща доста повече неравности. Карам я изцяло отключена с рибаунда сложен на средата. Ако го сложа на + не мога да отскоча почти от нищо, но пък поема повече от друсането, а на - ми се струва по-твърда работата и.
Кочо Пирата
 
Мнения: 45
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 21, 2020 8:37 am

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот foroforo » Съб Окт 03, 2020 8:47 pm

И аз смених Kwick toggle-а с ABS+. Мекотата на вилката се подобри значително. При ABS на минимум и рибаунд на максимум малките неравности не се усещат. Пробвах при спускане на доста каменист и неравен черен път и направо не мога да повярвам, че това е същата вилка. Гумата следва плътно терена, ръцете поемат доста малко неравности и усещането за стабилност се повишава.
foroforo
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 12, 2019 11:32 am

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Франко » Сря Мар 16, 2022 7:33 pm

Знам, че повдигам стара тема, но може ли линк за ABS+ патрон в наличност или към сайта на Гепард ... нещо не успявам да го открия.
Франко
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот NASIO » Сря Мар 16, 2022 11:06 pm

Go hard or go home...
Аватар
NASIO
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1264
Регистриран на: Пет Май 30, 2014 7:03 am

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Франко » Чет Мар 17, 2022 11:14 am

Благодаря :beer:
Франко
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Drunken MadLoud » Съб Мар 19, 2022 1:05 pm

Може да провериш за наличност и в Decathlon, като гледам е и на по тънки кинти. :beer:
https://www.decathlon.bg/hidravlichen-p ... 30595.html
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Проблем с вилка Manitou Markhor

Мнениеот Франко » Съб Мар 19, 2022 7:34 pm

Ще проверя, благодаря. :beer:
Франко
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 111 госта