Гето смяна на масло на шимански спирачки - без пари

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Гето смяна на масло на шимански спирачки - без пари

Мнениеот evilzet » Вто Юли 10, 2018 10:48 am

Здравейте,
Ако ви е писнало да ви цедят монополистите, има изход. Представям ви моя вариант за смяна на течност на шимански спирачки (моите са BL - M615). След като видях специалния и разбира се, незаменим шимански комплект, нещо в мен се преобърна.
Зарязах веганството и си поръчах едно шишче, натирих жената да се боядисва, че не ме кефи брюнетка, срещнах един приятел и го убедих, че не му трябва вече стария Ситроен и е по-добре да си вземе Голф. Така си набавих материалите, а вие ако не успеете - ще се вместите в 20лв и с цял литър течност, която може да сменяте на всяко пълнолуние.
Шишенце, 50мл. спринцовка, бамбукова пръчка за шишче, парче маркуче от система ( 10см), течност - ползвах LHM+ ( благодарение на споделеното във форума). Ако не ви кефи, може разбира се и шиманското ;) .
20180709_194730.jpg
какво е нужно
(315.26 KiB) 375 пъти

То няма много за обясняване, успях да сменя течността без да капне капка или да олея нещо. Прекарах по 50-60 мл течност, още на 10мл вече беше зелено в шишето. Почуквах броните, ако има полепнали мехурчета, да не се срамуват, а да излизат нагоре. Задната спирачка я свалих, за да дойде най-ниско точката на вливане. Запушвачката от шишче работи перфектно. Само да поясня, че шишетата са с различно дебела гърловина, това което ми пасна беше малко по-дебело от останалите. Целта е да се навие в резбата на спирачката и да се държи само и да уплътнява. Шишчето се набучва в края, преди да развиете шишето.
20180709_182909.jpg
(411 KiB) 349 пъти

20180709_183244.jpg
запушалката
(400.14 KiB) 330 пъти
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Гето смяна на масло на шимански спирачки - без пари

Мнениеот Alexi » Вто Юли 10, 2018 10:52 am

https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-bleed-kit-for-br-m575-br-m985-47055
аз имам това китче ,преди дори беше 2Е .. става и за хидравлики ултегра ,и всичко що е шимано :) спринцовка с маркуче от аптеката за 1-2 лв .. за около 5-6 лв без маслото съм си събрал блийдинг кита оригиналдъ така да се каже :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Гето смяна на масло на шимански спирачки - без пари

Мнениеот madsnake » Вто Юли 10, 2018 11:00 am

https://www.gearbest.com/bike-tools/pp_ ... id=1433363

Течност си взех литър шиманска преди няколко години. Беше на промо и с приятел си я разделихме. Легна ни по 8 лв. Варианти колкото искаш. Може и гето вариант, ама тоя кит ме кефи, че става и за други.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Гето смяна на масло на шимански спирачки - без пари

Мнениеот moridinbg » Вто Юли 10, 2018 3:48 pm

Този кит също върши добра работа и има всичко - https://1001-bike-parts.com/bg-product-details-344.html
Полезно, ако имате повече от една спирачла. Първоначално се опитах да намеря щуцери с резба по местни магазини, но това се оказа доста трудна задача. Уж има в магазини за газови уредби или във Варум (https://www.varum.bg), но доста размери са трудно намираеми...
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Гето смяна на масло на шимански спирачки - без пари

Мнениеот koopss » Вто Юли 10, 2018 5:06 pm

Предварително извнинение за офтопика.

Нали при шимано (или по-скоро спирачките с не DOT.xx флуид) не се налагаше обезвъздушаване като системите с DOT. В крайна сметка толкова ли се влошава спирането или сменяте заради препоръчаното в сървис менюала?
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Гето смяна на масло на шимански спирачки - без пари

Мнениеот Alexi » Вто Юли 10, 2018 5:12 pm

налага се ,това не зависи от флуида
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Гето смяна на масло на шимански спирачки - без пари

Мнениеот evilzet » Вто Юли 10, 2018 8:49 pm

Би трябвало да зависи от флуида, но кавитацията не прощава. Т.е. аз нямах зор да го правя, докато не станаха меки спирачките (дет се вика спонджи). Най-много си личи като обърнеш колелото надолу с главата ( напр. след ремонт или да омажеш втулките на вилката).
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Гето смяна на масло на шимански спирачки - без пари

Мнениеот mentalhead » Сря Юли 11, 2018 9:20 am

Не зависи от флуида. Въздуха си е въздух. Влезе ли в системата няма значение каква е течността вътре.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Гето смяна на масло на шимански спирачки - без пари

Мнениеот bdog » Сря Юли 11, 2018 9:45 am

evilzet написа:Би трябвало да зависи от флуида, но кавитацията не прощава. Т.е. аз нямах зор да го правя, докато не станаха меки спирачките (дет се вика спонджи). Най-много си личи като обърнеш колелото надолу с главата ( напр. след ремонт или да омажеш втулките на вилката).


Кавитация и газ във флуида са две МНОГО различни неща. Кавитация не се наблюдава при спирачки, а при много грешно настроено окачване (много твърд shimstach на mig-valve примерно) - там от падането на налягането стават газови балони в течността и когато налягането се нормализира следва имплозия (която се чува като яко изтропване и усеща като удар). От друга страна в повечето течности има между 5-10% газ, който при загряване се отделя и след това остава отделен. Затова е добре преди наливане на течности в амортисьори и/или спирачки да се "вакуумират" (aka Degassing).

https://www.youtube.com/watch?v=lOUjvX27xrc

https://www.youtube.com/watch?v=qdKyhVrU2fc
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Гето смяна на масло на шимански спирачки - без пари

Мнениеот koopss » Пон Юли 16, 2018 4:44 pm

Ясно,

Благодаря - или са "спонджи" или просто е написано в сървис менюуала на колко време каране се прави. Аз като "горд" ползвател на система с DOT.5.1 флуид, това ми е като да изпуша една цигара. Вадиш спринцовките, флуида и почваш :-) (еи тия sram-ове)

Поздрави
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта