Заклещване на веригата при превключване предни венци

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Заклещване на веригата при превключване предни венци

Мнениеот nonkapo » Пон Юли 02, 2018 10:27 pm

Здравейте. Появи се един въпрос свързан с верига който не ми го побира акъла от къде се взе. Имаше интервенции по колелото, но понеже се правиха почти веднага след покупката не съм сигурен дали е от тях или така си е било и преди.
Преди да се пипа колелото имаше няколко случая на падане на веригата при превключване(предно) които отдадох на износване същата. След смяна на веригата, касета и заден дерайльор и със стар преден и предни венци падането изчезна но се появи друго. При превключване предните венци(веднъж на десет пъти) веригата не слиза от венеца а се сгъва и продължава да стои намотана докато се заклещи сама в себе си някъде около средното движение. Понеже само преден дерайльор и венци не са пипани по малкото от двете злини ли е или нещо съвсем друго? Изключвам веригата понеже е нова. Възможна ли е някаква несъвместимост? Курбелите и венците са Сънтур, старата верига беше КМС, отзад касетите за 6,7и8 скорости до колкото знам са с еднаква ширина та не би трябвало да влияят. Или нещо свързано с капацитета на предния дерайльор(не мога да намеря данни и за него - неккъв сънтур пак)щото от 28 зъба отзад сега са вече 32 или 34 на най голямата от 8 скорости. Благодаря предварително.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Заклещване на веригата при превключване предни венци

Мнениеот nonkapo » Сря Юли 04, 2018 9:01 am

На никого ли не се е случвало? Преди да пусна темата прерових форума, но навсякъде където четох, заклещването се получава след падане на веригата, а при мен такова нещо няма. Веригата си се заклещва така както е на венците. Мислех си че съм я оставил дълга след смяната, но по всички инструкции е както трябва.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Заклещване на веригата при превключване предни венци

Мнениеот wizarda » Сря Юли 04, 2018 3:37 pm

На мен ми се случва, но много рядко. На чисто ново колело, курбели шимано турни, веригата е кмц. Веригата е сменена веднъж(поради износване), но проблема си остана. Понеже се случва 1-2 пъти на сезон не съм се занимавал да търся причина(вероятно профила на курбелите).
wizarda
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 29, 2015 10:34 pm

Re: Заклещване на веригата при превключване предни венци

Мнениеот madsnake » Чет Юли 05, 2018 7:37 am

По скоро не се заклещва а се намотава така ли? Около самата предна плоча?
Ако е така - това ми се е случвало след ъпгрейд от 7 скоростна към 9 скоростна система. Оказа се, че при евтините предни плочи (разбирах китайските курбели) има голяма вариация на дебелината на плочите. Самата верига при въртене в един момент така се забиваше на зъбите, че започваше да се намотава.
Ако не е така, явно не мога да разбера проблема.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Заклещване на веригата при превключване предни венци

Мнениеот nonkapo » Чет Юли 05, 2018 8:01 am

madsnake написа:По скоро не се заклещва а се намотава така ли? Около самата предна плоча?
Ако е така - това ми се е случвало след ъпгрейд от 7 скоростна към 9 скоростна система. Оказа се, че при евтините предни плочи (разбирах китайските курбели) има голяма вариация на дебелината на плочите. Самата верига при въртене в един момент така се забиваше на зъбите, че започваше да се намотава.
Ако не е така, явно не мога да разбера проблема.

Мда точно така е. Отзад смених касетата от 6 на 7, после от 7 на 8 и все същото. И аз подозирах предните плочи, явно там ще да е проблема.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Заклещване на веригата при превключване предни венци

Мнениеот mentalhead » Пет Юли 06, 2018 1:09 pm

Провери дали предния дерейльор няма нужда от регулиране.
Процедурата е описана тук
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Заклещване на веригата при превключване предни венци

Мнениеот nonkapo » Сря Юли 11, 2018 1:22 am

С това започнах, но както писах в горният пост всичко е наред. Единственото ми съмнение е относно съвместимостта на дерайльора с 7 и 8 скоростни касети.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 16 госта