Избор на нова вилка (начинаещ)

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Svremeto » Пет Юли 06, 2018 6:07 pm

Надъхах се, тидох да я купя, даже си занесох и колелото, за да я монтират, да съм сигурен, че всичко ще е както трябва и ми казаха, че и епиксона и епкона всъщност не са по 250-280 лева а са с по 100, защото това била цена, за нкаква промоция, която вече била изтекла... Голямо разочарование... Вече не знам какво да правя...
Svremeto
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Dim » Пет Юли 06, 2018 6:52 pm

Какво значи това, нали са ти казали, че точно тези две вилки можеш да ги вземеш за под 300лв., а няколко часа по-късно не можело, с кой си говорил?
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Svremeto » Пет Юли 06, 2018 7:36 pm

Със същият, който ми каза, че има. Като тръгнах да я взимам и провериха в системата и видяха, че написаната цена на етикета всъщност не е вярна.
Svremeto
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Dim » Пет Юли 06, 2018 7:52 pm

Обаждай се в магазина на България и искай да говориш с управителя, и им обясни как те подвеждат, може и да ти направят жест, на мен са ми сменяли вилка с два пъти по-скъпа, това е пълна простотия, ами ако идваш от далече!
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Gworan » Пон Юли 09, 2018 7:42 am

Ще задам тук един въпрос, за да не отварям нова тема. Един приятел иска да си вземе колело, ново, от магазин. Спряхме се на 2-3 модела, в бюджета, и всеки от тях е с вилка Suntour XCR или RockShox XC30. Обаче пича тежи към 87кг, и пружините на тези вилки са прекалено меки. Възможно ли е да се смени пружината с по-твърда?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Svremeto » Пон Юли 09, 2018 9:36 am

Gworan написа:Ще задам тук един въпрос, за да не отварям нова тема. Един приятел иска да си вземе колело, ново, от магазин. Спряхме се на 2-3 модела, в бюджета, и всеки от тях е с вилка Suntour XCR или RockShox XC30. Обаче пича тежи към 87кг, и пружините на тези вилки са прекалено меки. Възможно ли е да се смени пружината с по-твърда?

Че това много килограми ли са... аз съм висок 185 и тежа почти толкова, което си абсолютно нормално. Не е ли нормално да издържат такива килограми?
Svremeto
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Gworan » Пон Юли 09, 2018 11:02 am

Те килограмите са си нормални, но стандартно колелата са с вилка със средна твърдост, което го дават за, ако не се лъжа, 70-80кг. И наистина като седне някой по-тежък вилката се свива прекалено много. Аз примерно съм почти 90кг и като го пробвам е прекалено мека. Но никъде не намирам да се продават отделно по-твърди пружини... За rockshox се намират от магазини в чужбина, но за Suntour нищо не намирам.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Svremeto » Пон Юли 09, 2018 11:20 am

Dim написа:Обаждай се в магазина на България и искай да говориш с управителя, и им обясни как те подвеждат, може и да ти направят жест, на мен са ми сменяли вилка с два пъти по-скъпа, това е пълна простотия, ами ако идваш от далече!


Обадих се в магазина на България и обясних на управителя проблеа, но той ми каза, че нищо не може да напарави, защото не е управител на веригата. Посъветва ме да пиша на контактната форма на https://dragbicycles.com/bg и им писах и така...
Svremeto
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Lucky Loser » Пон Юли 09, 2018 12:20 pm

Че какво да направи, ще кажеш, че е с правомощията на чистач...
Поредното прехвърляне на отговорности!
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Gworan » Пон Юли 09, 2018 5:15 pm

Lucky Loser написа:Поредното прехвърляне на отговорности!


Ама то тва е задължително. Аз почвам да се чудя, да не би на това да ги учат и в лекциите по бизнес и мениджмънт...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Svremeto » Пон Юли 09, 2018 10:00 pm

Dim написа:Обаждай се в магазина на България и искай да говориш с управителя, и им обясни как те подвеждат, може и да ти направят жест, на мен са ми сменяли вилка с два пъти по-скъпа, това е пълна простотия, ами ако идваш от далече!


В крайна сметка обаче имейла ми свърши работа. Поканиха ме в магазина, за да закупя вилката на цената, която гледах, да ми я монтират безплатно, да ми настроят скоростите, смазване на веригата и ще ми подарят предни светлини и ръкавици.

Брее... европейска работа...

Дим, благодаря за съвета за обаждането, а също и за избора на вилка!
Svremeto
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Dim » Вто Юли 10, 2018 2:09 pm

Браво, така беше редно да постъпят :beer:
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот VIdqhKoleelo » Вто Юли 10, 2018 3:36 pm

Браво, драг ми се издиграха много в очите. И без това имах хубаво мнение за тях ама сега се израдвах още повече. Много коректно отношение. :bowdown:
Последна промяна VIdqhKoleelo на Вто Юли 10, 2018 3:44 pm, променена общо 1 път
Здрав байк, здраво тяло
Аватар
VIdqhKoleelo
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1243
Регистриран на: Чет Юни 23, 2016 11:17 am

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот VIdqhKoleelo » Вто Юли 10, 2018 3:43 pm

И честита нова вилка!!! :D
Здрав байк, здраво тяло
Аватар
VIdqhKoleelo
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1243
Регистриран на: Чет Юни 23, 2016 11:17 am

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Svremeto » Сря Юли 11, 2018 10:06 am

:D Още не е честита. Вчера ходих в магазина и ми казаха: "Мдаа, за вилкатаа... амиии... то май няма да има кой да я сложии... амии... дайте си телефона.. да видим какво ще правим с тази вилкаа..." и още не са ми се обадил, но се надявам да звъннат скоро, защото вече ми се кара. От сумати време вече нямам вилка и само гледам клипчета за мтб като приспивам дъщеря ми, а пък не карам... Една малка човешка драма... :D
Svremeto
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Gworan » Сря Юли 11, 2018 11:31 am

Що не си я сложиш сам, не е нещо сложно, за десетина минути работа е... Може да иска да се скъси стрежена, евентуално, с една ножовка, и да се набие пеперудата по-навътре, предполагам... Ако имаш менгеме ще е по-удобно, но и да нямаш пак може да се опавиш...

Или няма да ти дадат гаранция ако не я сложат те?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Dim » Сря Юли 11, 2018 12:07 pm

Svremeto написа::D Още не е честита. Вчера ходих в магазина и ми казаха: "Мдаа, за вилкатаа... амиии... то май няма да има кой да я сложии... амии... дайте си телефона.. да видим какво ще правим с тази вилкаа..." и още не са ми се обадил, но се надявам да звъннат скоро, защото вече ми се кара. От сумати време вече нямам вилка и само гледам клипчета за мтб като приспивам дъщеря ми, а пък не карам... Една малка човешка драма... :D

Най-добре ходи си вземи вилката, за да не се окаже, че е свършила, пък слагането ти е най-малкия проблем. Този майстор дето ти е обслужвал байка не може ли да ти я монтира или пък напиши откъде си и някой колега в близост може да ти удари едно рамо, за 5мин. работа е :)
И като си взимаш вилката си вземи и тапа с пеперудка.
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Lucky Loser » Сря Юли 11, 2018 12:45 pm

VIdqhKoleelo написа:Много коректно отношение.

...
Svremeto написа:Мдаа, за вилкатаа... амиии... то май няма да има кой да я сложии... амии... дайте си телефона.. да видим какво ще правим с тази вилкаа..." и още не са ми се обадил...

Да си дойдем на думата за господата драгаджии и тяхното отношение.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Svremeto » Сря Юли 11, 2018 12:58 pm

Говорих с магазина и ми казаха, че механикът напуснал. :D Тоя мой пуст късмет...

Аз старата счупена вилка я свалих само и видях как седи горе долу, но се притеснявавам да сложа нова, защото все пак е доста скъпа и да напрая някой гаф. Иначе имам много инструменти и менгемета и ключове. Пък и управителят каза, че ще ми настроят скоростите, а те нали се разместват като се сваля кормилото, а аз не знам как се настройват. Мога ли с флекса да я одрежа вилката, че ножовка май е единственото, което нямам? (имам де ама май е доста захабена)

А и греста сигурно ще е някаква специална. Аз имам обикновена молибденова за лагери. Дали ще стане?
Svremeto
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Gworan » Сря Юли 11, 2018 2:40 pm

Svremeto написа:Пък и управителят каза, че ще ми настроят скоростите, а те нали се разместват като се сваля кормилото


Това не мисля че е вярно. Освен, че ще трябва да си настроиш позицията на командите, пак както ти е удобно, но това е елементарно...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Svremeto » Сря Юли 11, 2018 2:41 pm

Gworan написа:
Svremeto написа:Пък и управителят каза, че ще ми настроят скоростите, а те нали се разместват като се сваля кормилото


Това не мисля че е вярно.


Може би се изразих неправилно. Той не го е казал, аз така предполагам, защото се намаля напрежението върху жилата, когато се свали кормилото.
Svremeto
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Gworan » Сря Юли 11, 2018 2:43 pm

Не, няма проблем. Много пъти съм свалял командите и съм ги слагал пак. Сменял съм вилка, или само кормило, няма проблем със скоростите.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Svremeto » Сря Юли 11, 2018 2:50 pm

Gworan написа:Не, няма проблем. Много пъти съм свалял командите и съм ги слагал пак. Сменял съм вилка, или само кормило, няма проблем със скоростите.


А греста пециална ли трябва да е, молибденова дали ще свърши работа?
Svremeto
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Alexi » Сря Юли 11, 2018 5:13 pm

ако се сменя вилката и чашките ти не са с капсуловани лагери ,тогава можеш да им опресниш греста като няма особено значение каква ще сложиш .. в противен случай при смяна на вилка грес не се ползва ,но набиването на пеперуда без подходящия инструмент е леко тегава работа ,аз ползвам шпилка и шайби за по лесно .. рязането на стержена може да стане с флекс .. внимавай много да не го отрежеш къс
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Dim » Сря Юли 11, 2018 6:04 pm

Така е, внимавай със стержена, не го режи под 20см., вземи си спейсъри от драга ако е нужно, има по 10 и по 5мм.
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Svremeto » Сря Юли 11, 2018 6:17 pm

Dim написа:Така е, внимавай със стержена, не го режи под 20см., вземи си спейсъри от драга ако е нужно, има по 10 и по 5мм.


Аз измерих този на старата вилка и е 18. Но си мисля, че ако е по-високо кормилото ще ми е по-добре.
Svremeto
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Svremeto » Вто Юли 17, 2018 1:45 pm

Най-после съм с нова вилка и съм доволен! Много време чаках, много пари дадох, но сега се надявам, че няма да имам проблеми и ще мога спокойно да си троша колелото без да се притеснявам, че ще се пребия някъде. :D

Благодаря много на всички за помощта!
Svremeto
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот AlexMTB » Вто Авг 21, 2018 4:33 pm

Пичове, решил съм да си сменя вилката (двукоронна) с нова еднокоронна. Това пролем ли е? Сегашната ми вилка е някаква DNM Torch с 5см ход. Мисля, че е с прав стержен. Само че се чудя, дали нова няма да идва малко по-ниско в сравнение с двукоронната, защото, на сегашната, горната корона играе и ролята на допълнителен спейсър, а на новата, няма да има такъв. Общо взето, имам нужда от еднокоронна вилка 26" за дискови спирачки с поуст маунт, и 10-на см ход, 9мм ос. Мога да си позволя да дам до около 150лв. Колелото го ползвам основно за разходки, но офроуд и по някой път по доста очукани пътища. Не го ползвам за състезания, ДХ, каскади и др. тем подобни.
Това ми е сегашната вилка:
https://prntscr.com/kl8ng7
https://prntscr.com/kl8nft
https://prntscr.com/kl8nel
https://prnt.sc/jzh68e
Засега съм си харесал тази вилка https://www.olx.bg/ad/vilka-26-sr-sunto ... 70PQF.html

Отворен съм за предложения и съвети.
Аватар
AlexMTB
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Май 17, 2018 9:28 pm
Местоположение: Оряхово

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот Alexi » Вто Авг 21, 2018 6:39 pm

тази вилка която си харесал е на безобразно висока цена предвид ,че е възможно най нисък клас.. има магазини в които е 30-40 евра нова но и тях бе бих дал ,виж нещо друго
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на нова вилка (начинаещ)

Мнениеот AlexMTB » Вто Авг 21, 2018 6:57 pm

Alexi написа:тази вилка която си харесал е на безобразно висока цена предвид ,че е възможно най нисък клас.. има магазини в които е 30-40 евра нова но и тях бе бих дал ,виж нещо друго

Колега, не разбирам много от вилки, но това са парите, които мога да си позволя. Всъщност, не съм решил окончателно дали да е точно тази, но нещо от този сорт. Ще съм ти много благодарен ако ми помогнеш с избора, както направи в другата ми тема за избора на задна главина. Виждам, че си по-навътре в нещата от мен, както и повечето колеги тук де ;)
Аватар
AlexMTB
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Май 17, 2018 9:28 pm
Местоположение: Оряхово

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 23 госта