Счупена рамка на скобата на колчето

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Счупена рамка на скобата на колчето

Мнениеот kalinn » Съб Юни 09, 2018 9:54 am

Здравейте, счупи ми се рамката в най-горната част на тръбата за колчето, където влиза скобата (прикачил съм снимка 1). По-скоро се отчупи парче от рамката. Производителят ми отказаха гаранция . Вече мислех за заварки, намерих и специалист с аргон, срещнахме се и ето как решихме проблема с него. Отрязахме тоест скъсихме тръбата на колчето колкото да влезе скобата. Намерихме и още две цепнатини на другите две парчета, но за късмет те стигаха до минималната височина, за да ги елиминираме с отрязването, а и да остане място за скобата (снимка2). Направихме и два вертикални прореза, за да може скобата да затяга колчето. Колчето се хвана здраво (снимка 3) и издържа първите тестове успешно, но в резултат на тива имам скъсена тръба на колче, а както се досещате аз си карам стс седалка на същата височина както преди.
Въпросът ми към вас за съвет е следният. Има ли опасност този вид побългаряване да не бъде трайно и в един бъдещ момент да се счупи пак на скобата, и ако е на ход, последиците никак няма да са приятни...??
Благодаря!
Поздрави!
https://ibb.co/fXRONo
https://ibb.co/cYRev8
https://ibb.co/geXKv8
kalinn
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 06, 2018 7:34 pm

Re: Счупена рамка на скобата на колчето

Мнениеот stoyancha » Съб Юни 09, 2018 9:56 am

Натоварването в тази част зависи от това колко е изкаран колът. Направи си заварка и си направи сметки колко да ти е колът.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Счупена рамка на скобата на колчето

Мнениеот kalinn » Съб Юни 09, 2018 10:54 am

stoyancha написа:Натоварването в тази част зависи от това колко е изкаран колът. Направи си заварка и си направи сметки колко да ти е колът.


Е колчето си е изкарано нормално все оак съм 176 см висок не см два метра. Колчето си е вдигнато в рамките разграфяването някъде по средата. Присто сега е изкарано 2см още нагоре поради факта, че сме скъсили тръбата с 2см... :clap:
kalinn
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 06, 2018 7:34 pm

Re: Счупена рамка на скобата на колчето

Мнениеот IvanTheMan » Съб Юни 09, 2018 2:21 pm

Каква марка е тази рамка ?
IvanTheMan
 
Мнения: 91
Рейтинг: 1110
Регистриран на: Нед Май 29, 2011 10:27 am

Re: Счупена рамка на скобата на колчето

Мнениеот mentalhead » Съб Юни 09, 2018 6:13 pm

Как е станало счупването? По време на каране ли? Презатягане ли? С направената процедура сте увеличили рамото на лоста, в случая колчето, и така силите, които то ще упражнява се увеличават. Ако се е счупила тръбата по време на каране, то теоретично сега вероятността да се счупи пак става по-голяма. Ако просто е издевателствано там и се внимава занапред, не би трябвало да има проблем, ако колчето влиза достатъчно много в седалковата тръбата. Ако причината за счупването е била шупла в материала и сте я изрязали цялата то сега трябва да е дори по-здраво. В общия случай самото срязване не би следвало да е проблем. Не сте повредили рамката, повече, отколкото си е била повредена, така че дерзай. Важното е колчето да влиза поне 10-15 сантиметра в рамката, като това разбира се е условно и зависи от дължината на колчето, ъгъл на седалковата тръба, теглото ти, материали. Интересно ми е да разбера как е станало счупването и каква е тая рамка.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Счупена рамка на скобата на колчето

Мнениеот koopss » Съб Юни 09, 2018 8:40 pm

kalinn написа:Производителят ми отказаха гаранция .


Според мен, тук е трябвало да спреш да правиш каквото и да е било с този велосипед. След което спокойно да си вземеш стария или пройзволен метален сити байк (за да имаш какво да караш докато се мине година-две до приключване на делото), и да започнеш да съдиш производителя за отказаната гаранци. А след като спечелиш (99%+ вероятност), да раздуеш тук кои са те за да знаем и ние да не купуваме нищо от тях.

Поздрави
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Счупена рамка на скобата на колчето

Мнениеот kalinn » Съб Юни 09, 2018 9:04 pm

koopss написа:
kalinn написа:Производителят ми отказаха гаранция .


Според мен, тук е трябвало да спреш да правиш каквото и да е било с този велосипед. След което спокойно да си вземеш стария или пройзволен метален сити байк (за да имаш какво да караш докато се мине година-две до приключване на делото), и да започнеш да съдиш производителя за отказаната гаранци. А след като спечелиш (99%+ вероятност), да раздуеш тук кои са те за да знаем и ние да не купуваме нищо от тях.

Поздрави


Не мога да спечеля делото, защото не съм първи собственик и нямам фактура.
kalinn
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 06, 2018 7:34 pm

Re: Счупена рамка на скобата на колчето

Мнениеот kalinn » Съб Юни 09, 2018 9:23 pm

mentalhead написа:Как е станало счупването? По време на каране ли? Презатягане ли? С направената процедура сте увеличили рамото на лоста, в случая колчето, и така силите, които то ще упражнява се увеличават. Ако се е счупила тръбата по време на каране, то теоретично сега вероятността да се счупи пак става по-голяма. Ако просто е издевателствано там и се внимава занапред, не би трябвало да има проблем, ако колчето влиза достатъчно много в седалковата тръбата. Ако причината за счупването е била шупла в материала и сте я изрязали цялата то сега трябва да е дори по-здраво. В общия случай самото срязване не би следвало да е проблем. Не сте повредили рамката, повече, отколкото си е била повредена, така че дерзай. Важното е колчето да влиза поне 10-15 сантиметра в рамката, като това разбира се е условно и зависи от дължината на колчето, ъгъл на седалковата тръба, теглото ти, материали. Интересно ми е да разбера как е станало счупването и каква е тая рамка.


Счупването на парчето е станало по време на каране като даже не съм разбрал, когато спрях и се прибрах, тогава забелязах, седалката си стоеше на мястото. Както казах съм 176 см и колчето влиза (дори и в скъсената тръба) поне 20см. Самата тръба фабрично има три среза за затягане, което прави три парчета съответно, едното се очтупи, а на другите две после открихме кракове, цепнатини... Със сигурност причината не е високо колче, може би презатягане сега като ви чета и се сещам, че обичах доста да позатягам скобата и сега ще обясня защо... Винаги след два-три дена каране (а в жега и прашна обстановка дори и след ден) започваше постепенно едно дразнещо чаткане, пукане от рамката, което в последствие се усилваше... И когато извадех колчето, почиствах го и го смазвах с грес ттова пукане спираше и до след няколко дена пак... Питал съм дост хора за това пукане и сега си спомням, че само един майстор ми е казвал, че е възможен крак по рамката имено там някъде по кола... тогава нме му обърнах много внимание, но ето резултата сега... Не че съм имал избор и тогава да направя нещо де... тя като е тръгнала рамката върви я спри ;-) Сега се сещам и за друга причина за сцепванеот, както казах никога не съм вадил много кола, но имаше период, когато бях близо 100 кила :-)) сега съм 80, но така или иначе тия рамки държат поне 120 кг... Иначе рамката е Трек с алфа платинум алуминий, от най-леките алуминиеви... Сега поотхлабих малко скобата, макар че след среза долната част на рамката е вече по-дебела и иска повече затягане... Четвърти ден тестове и досадното старо пукане още не се е появило... :smash: :wavey: :beer:
kalinn
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 06, 2018 7:34 pm

Re: Счупена рамка на скобата на колчето

Мнениеот Brave » Нед Юни 10, 2018 12:15 am

Щом не си първи собственик е възможно рамката е била отслабена от глупав опит да се монтира кол с по-малък диаметър с или без преходник.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 32 госта