От резба на Шлици

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

От резба на Шлици

Мнениеот peio87 » Чет Май 31, 2018 6:09 pm

Здравейте, приятел си взе ново алуминиево колелто за 330лв, не ме послуша, щяхме да намерим на старо за 300лв марково и много по-добро.
Мисля че няма нужда да ви обяснява комплектовката, става въпрос за най-нисък клас оборудване!
Та на въпроса, задната му главина е на резба и мисля че вече искриви оста (тъй като той си е доста тежичък и си кара малко грубо)!
Задната му касета е със 7 звена, ако му взема задна капла с главина на шлици (имам касета на шлици с 8 звена) и монтирам 7те звена (едното просто не го сложа) дали ще дойде късо или има вариант с нещо да се уплътни?

Забравих да кажа че е с дискова спирачка! - което още повече усложнява нещата:)
карам Steppenwolf Limited T2 26" 48см 24ск
Аватар
peio87
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 12:18 pm

Re: От резба на Шлици

Мнениеот Stefan_trekkie » Съб Юни 02, 2018 8:14 am

Слагат се спейсъри, а те може да се вземат като се разглоби стара касета или се ползва нещо друго подходящи по диаметър.
п.с. Можеш направо да сложиш 8-мицата и няма да ползваш едно предавка .. 1-ва или последната 8-ма. 8 скорости са "почти" (и работи идеално) като 7 + още едно 8-мо венче. От там нагоре вече не растат на ширина, а става по-гъста касетата. (освен 11-ката де, там пак разширяват леко)
Аватар
Stefan_trekkie
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1257
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 7:16 pm
Местоположение: София

Re: От резба на Шлици

Мнениеот peio87 » Пон Юни 04, 2018 1:15 pm

Приятелчето реши да вземем нова главина на шлици и да си наплете старите спици на старата шина, а аз ще му дам старата касета (дано не се появи някаква вибрация във веригата).
Та въпроса ми е освен броя спици някакъв друг размер трябва ли да гледам или всичко е стандарт
карам Steppenwolf Limited T2 26" 48см 24ск
Аватар
peio87
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 12:18 pm

Re: От резба на Шлици

Мнениеот Stefan_trekkie » Пон Юни 04, 2018 9:44 pm

От много неща зависи.
Ширина на главината
брой отвори
диаметър на фланеца
брой преплитания
ЕРД на шината .. това е ефективния диаметър на шината.

В нета има калкулатори готови, дори има и приложние за телефони - spoke calculator

въпроса е дали си заслужава
https://lh4.googleusercontent.com/-vNRY ... uilder.jpg

оригиналната формула е нещо такова.. :clap:
http://i201.photobucket.com/albums/aa21 ... CN0919.jpg
Аватар
Stefan_trekkie
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1257
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 7:16 pm
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта