Счупена пружина на formula

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Счупена пружина на formula

Мнениеот half » Пет Май 18, 2018 3:25 pm

Здравейте, главинката ми спря да цъка и като я отворих се оказа че пружината е счупена. В България няма как да си намеря нова такава и се чудя дали случайно някой от форума разполага с такава (да си я купя или да ми я подари). Намирам само в ebay, но се водят за друга марка и даже за шосе, мислите ли че размера ще е друг или ще пасне? Намират ли се подобни пружини по железарии или някъде?
Не мога да кажа с точност модела, но е подобна, само фланците са плъти.
За една пружинка, ако трябва да сменям главина ще си изям ушите :xx(:

Изображение
Изображение
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: Счупена пружина на formula

Мнениеот compira » Пет Май 18, 2018 5:36 pm

Като гледам просто се е протъркала и за това се е счупила. Не е проблем да си пригодиш от някоя друга пружуна със същия или леко по-малък диаметър. Важното е диаметъра на тела също да е приблизително същия. После остава само да направиш извивката която я контрира да не се върти. Тази част не е от критична важност да е същата така, че може да ползуваш от някоя стара главина или да потърсиш по железариите някоя подобна (ако ще да са 2-3-4 витки, ще си изрежеш само една) от някоя едвина джаджа.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Счупена пружина на formula

Мнениеот КоlЮ » Пет Май 18, 2018 9:36 pm

Отиди при някой часовникар да ти направи една или си купи тел (стрина) за пияно и си врътни една.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Счупена пружина на formula

Мнениеот half » Съб Май 19, 2018 10:02 am

Само това чаках, благодаря тръгвам по часовникари и железарии. :beer:
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: Счупена пружина на formula

Мнениеот half » Съб Май 19, 2018 11:59 pm

Обикалях, но не намерих нищо близко, мисля да търся някаква голяма пружина която да резна. За момента решението ми е най-обикновенна халка от ключове, за съжаление не знам какъв е металът и колко време ще издържи, затова мисля да поръчам в крайна сметка от ибей. Ще видя как ще се държи като го подкарам.
Отново имам питанка, не съм обърнал внимание оста дали има правилен начин на поставяне. В единия край има прорез и предполагам, че идеята е да маркира разположението, но не намирам нищо в нета. Страната с прореза (лява на снимката) е с около 1-2 мм по–дълга от началото на оста до края на мястото за лагер спрямо другата страна (дясно) и прецених, че е по-добре да е от страната на касетата. Имате ли представа дали това е правилната позиция?
Изображение
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: Счупена пружина на formula

Мнениеот Петър Велков » Пон Май 21, 2018 4:41 pm

:offtopic:

Кефи ме как някои производители все още не могат да се научат как се пише "преобразувател"..........
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Счупена пружина на formula

Мнениеот КоlЮ » Пон Май 21, 2018 6:16 pm

При моята формула DC42 няма шлиц ,но едната страна е по широка от другата и не влиза през шестограм-а.

Колко съчми извади ? Еднакъв брой ли са от двете страни ? Поздрави.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Счупена пружина на formula

Мнениеот half » Пон Май 21, 2018 9:30 pm

КоlЮ написа:При моята формула DC42 няма шлиц ,но едната страна е по широка от другата и не влиза през шестограм-а.

Колко съчми извади ? Еднакъв брой ли са от двете страни ? Поздрави.

25 боря и от двете страни на фрихъба, главината е с машинни лагери.
Петър Велков написа::offtopic:
Кефи ме как някои производители все още не могат да се научат как се пише "преобразувател"..........

Работата е серЕозна направо са разменили о и у. :bigeyes:

Днеска направих малък тест драйв, с авера отидохме до Вълчи дол, но се върнахме с влак, за 60 км издържа главината и още цъка. Смятам обаче да взимам направо нова, защото фрихъба има луфт пък го натегнах доста.
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта