Решение на пукането при средното на RAM

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот ivo_nik » Сря Апр 18, 2018 8:29 am

Здравейте, от две години търкалям едно Менторче, най-високото оборудване. Това ми е трето колело, сам си ги поддържам и ремонтирам. Скоро и при мен се появи така известното пукане, скърцане, щракане от към средното движение(шимано, куха ос), при натоварване. Естествено, първо реших че е за смяна, смених го. Пукането остана. После проба с три комплекта педали, пукане има. Разглобяване на плочите, чистене, смазване. Нищо. Направо ми се убиваше кефа, като отида в гората, да ми щрака на главата. От Байк център вдигат ръце-без коментар.
Та по същество, какво е решението:
Сваляне на средното, било кухо или на квадрат, обилно почистване, като използвате ВД40 или нещо подобно, направо си плакнете с него и бършете резбите на рамката, където се завива средното. И после е същественото. След като всичко е чисто, навийте тефлонова лента, примерно два оборота, на резбите на средното, и завийте. За 300 км няма и следа от какъвто и да е шум при мен. Явно се появяват хлабини с времето.
Надявам се да съм ви бил полезен.
ivo_nik
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 05, 2017 3:44 pm

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот Dim » Чет Апр 19, 2018 12:58 pm

С фиксатор за резби пробвал ли си? Пиши им и на рамаджиите, че резбата им е хлабава, че гледам и те се чудят къде им е проблема и размотават хората!
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот ivo_nik » Чет Апр 19, 2018 1:56 pm

То, самото средно си има нещо като локтайд, ама явно не е достатъчно. Иначе за тефлоновата лента, бях чел във форума, идеята е на колега, а аз я откраднах. :D
ivo_nik
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 05, 2017 3:44 pm

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот compira » Чет Апр 19, 2018 4:07 pm

На средното резбата се маже с антикорозионна паста (слазка, спрей...), а не с лепила и фиксатори! Ако проблема е от резбата то или нещо не е сглобено (стегнато) както трябва или някой размер по-рамката не е както трябва.
Пукане от пекалиране често идва от колче или седалка, че дори по-често от там. Преди имаше много проблеми със средните на квадрат, но те постепенно изчезват от пазара.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот Dim » Чет Апр 19, 2018 4:25 pm

compira написа:На средното резбата се маже с антикорозионна паста (слазка, спрей...), а не с лепила и фиксатори! Ако проблема е от резбата то или нещо не е сглобено (стегнато) както трябва или някой размер по-рамката не е както трябва.
Пукане от пекалиране често идва от колче или седалка, че дори по-често от там. Преди имаше много проблеми със средните на квадрат, но те постепенно изчезват от пазара.

И как ще решиш въпросния проблем с подобна паста, като в случая се търси уплътняване и фиксация :dontknow: Плюс това самият локтайт има подобни антикорозионни свойства!
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот ivo_nik » Чет Апр 19, 2018 5:08 pm

Както казах, средното ми е куха ос, външни лагери. На средното, фабрично си има локтайд. Технически съм доста грамотен, и щях да хвана ако беше от колчето. Всяка втора тема за Рамовете е за пукане или подобни звуци. Това с тефлоновата лента е идея от колега, който е имал подобен проблем и си го е решил така.
Споделям този начин, защото засега само той дава резултат.
ivo_nik
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 05, 2017 3:44 pm

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот iL_Diavolo » Чет Апр 19, 2018 6:07 pm

В рамката си е проблема , не е от някои консуматив , защото за тях Рам-аджийте всичко е консуматив :D
Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот ivo_nik » Чет Апр 19, 2018 6:53 pm

Да допълня:като ходих преди дни до байк центъра, си поговорих с един техник, който беше по-наясно. Та, казах му, че имам така известния проблем с пукане от средното. Проблемът му беше познат. След малко приказки, ми намекна, че проблемът вероятно е в рамката. С половин уста ми каза, че има вариант и за смяна на рамка, но било малко вероятно да стане. Иначе колелцето си е много приятно за каране, ама до година май ще ходя при пулсчетата.
ivo_nik
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 05, 2017 3:44 pm

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот SStoeV » Пет Апр 20, 2018 10:21 am

Щом средното е с куха ос, рамката трябва да е фрезована (фейсната) в частта която опират лагерите. В повечето случаи и при мен е било така, рамката не е фрезована. Лагерите не лягат добре и затова се получава това пукане. Най-добре отиди до някой сервиз да свалят лагерите и да се види дали е направено това на рамката. :beer:
Аватар
SStoeV
 
Мнения: 684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 7:10 pm
Местоположение: София

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот kurtov » Пет Апр 20, 2018 2:26 pm

Здравейте.
Някой може ли да обясни защо е възможно да пука при въртене на педалите от колчето на седалката?
Не съм наясно и ми се струва странно и дори невъзможно.
kurtov
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 13, 2018 9:56 am

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот SStoeV » Пет Апр 20, 2018 3:47 pm

Колчето пука при натрупването на мръсотия между него и рамката. Извади колчето, избърши го и може да му сложиш тънък слой грес или малко масло. Стегни болта на седалката. Онзи ден го правих това на моето колело.
Аватар
SStoeV
 
Мнения: 684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 7:10 pm
Местоположение: София

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот Alexi » Пет Апр 20, 2018 4:06 pm

напротив много е лесно .. там влиза кал и песъчинки ,особено ако караш из гората редовно .. също така педалите могат да скърцат в курбела ,шум заради който разглобих половин велосипед преди време
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот ivo_nik » Пет Апр 20, 2018 4:40 pm

SStoeV написа:Щом средното е с куха ос, рамката трябва да е фрезована (фейсната) в частта която опират лагерите. В повечето случаи и при мен е било така, рамката не е фрезована. Лагерите не лягат добре и затова се получава това пукане. Най-добре отиди до някой сервиз да свалят лагерите и да се види дали е направено това на рамката. :beer:

Ето това не го знаех. Не е фрезована рамката. Добра идея ми даваш. Ама засега се е кротнало колелцето. Е, има някакво почукване при определени случай, от Рекончето, ама ще го мъдря и него.
ivo_nik
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 05, 2017 3:44 pm

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот compira » Нед Апр 22, 2018 7:32 pm

Dim написа:
compira написа:На средното резбата се маже с антикорозионна паста (слазка, спрей...), а не с лепила и фиксатори! Ако проблема е от резбата то или нещо не е сглобено (стегнато) както трябва или някой размер по-рамката не е както трябва.
Пукане от пекалиране често идва от колче или седалка, че дори по-често от там. Преди имаше много проблеми със средните на квадрат, но те постепенно изчезват от пазара.

И как ще решиш въпросния проблем с подобна паста, като в случая се търси уплътняване и фиксация :dontknow: Плюс това самият локтайт има подобни антикорозионни свойства!

Не решавам проблема, а само споменавам какво пише в повечето инструкции на колелата!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот ivo_nik » Съб Юни 23, 2018 11:44 am

Здравейте отново. Тъй като колелото продължава да ме нервира, защото пукането се появи отново, пробвах какви ли не варианти. Установих, че пукането се появява след измиване на колелото, или след каране в доста дъжд и локви. Преди дни отново се накалях хубаво и измих колелото за пореден път. При следващото каране, както всичко си беше наред, пукането се появи отново. И айде пак разглобяване на средното. Останах опулен, като от там изтече почти чаша вода. Държа да отбележа, че като си мия колелото, около средното внимавам доста. Гледам да не го мокря. Явно обаче има от къде да влезне вода, но няма от къде да излезне. Едно време на балканчетата имаше дупчица точно отдолу на рамката под средното. Тука няма. Чудя се дали да не пробия малка дупка отдолу. Дали ще отслаби рамката. Така или иначе, колелото съм го пуснал за продажба, ама дотогава...
ivo_nik
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 05, 2017 3:44 pm

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот outfaced » Съб Юни 23, 2018 1:30 pm

учудва ме, че няма дупчица отдолу :dontknow: ... направи му. Една дупка ф3-4 нищо не променя.
и гресирай всички резби с някаква тежка грес (лично аз на такива места си слагам направо силикон - доста по трайно решение срещу проникване на прах; същото и на колчето на седалката или на скобата, ако става разбира се дума за дропър, който се стяга и не се пипа после)
и не мий със силна водоструйка
Последна промяна outfaced на Съб Юни 23, 2018 1:50 pm, променена общо 2 пъти
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот ivo_nik » Съб Юни 23, 2018 1:45 pm

И мен ме учуди, че няма дренаж. Направо малоумщина. Иначе греста и спрей тип ВД са ми първи приятели. Иначе си мия колелцето в банята, за "радост" на жена ми. :D.
ivo_nik
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Фев 05, 2017 3:44 pm

Re: Решение на пукането при средното на RAM

Мнениеот compira » Съб Юни 23, 2018 5:33 pm

То затова е пластмасовата втулка на средното. На нея има о-пръстенчета за да изолира от водата която влиза в рамката. Дупката е добро решение. Пукането обаче най-вероятно е от някой лагер. Наскоро установих, че добре търкалящ се лагер може да пука и то точно на средното. Бях свалил капачката с лагера и го връткам и си е ок (беше лагер на 20-30км) но какво го натиснах странично по вътрешната гривна и изпука. После почнах целенасочено така и ужас щрака като за световно, а лагера нов. Пробвай на твоите дали нямат този проблем и ако да сменяш лагерчета колкото и хубаво да се въртят. Не си взимай лагери KYK!!! :beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта