Как се поддържа вилка ROCK SHOX TORA TK

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Как се поддържа вилка ROCK SHOX TORA TK

Мнениеот s7ama7 » Съб Апр 07, 2018 3:03 pm

Здравейте ,
скоро си закупих велосипед http://shop.leader96.com/product/view/3 ... bel-1-2-rc
Имам въпрос относно това как се поддържа вилката 26” ROCK SHOX TORA TK .
Какво масло се слага по колко и през колко време ? Отдолу до оста на предната гума има такава капачка :
Изображение
През нея се сипва масло ?
s7ama7
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 26, 2018 1:41 pm

Re: Как се поддържа вилка ROCK SHOX TORA TK

Мнениеот Alexi » Съб Апр 07, 2018 5:02 pm

това е врътката на ребаунда ... като ти гледам въпросите ,иди на сервиз да не скапеш нещо
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Как се поддържа вилка ROCK SHOX TORA TK

Мнениеот s7ama7 » Съб Апр 07, 2018 11:04 pm

Колелото е на практика ново на има няма 5-6км пробег :D
Това ми е първото колело от такъв клас . Та първа навлизам в материята/терминологията ...
Намерих някакъв datasheet https://sram-cdn-pull-zone-gsdesign.netdna-ssl.com/cdn/farfuture/LSuA_Sy_RL5Qt4vKdVs0QmPOxc5uU8m6_iU7ojQXnjI/mtime:1372788145/sites/default/files/techdocs/2011-tora-technical-manual.pdf

Ако разбирам правилно на всеки 100Часа трябва да извършвам процедурата от страница 21 както и от страница 14 . Също така на всеки 50часа трябва да се свалят цилиндрите/водачите да се почистват и да им се сипва масло по 5мл :bigeyes:
Колелото основно ще се кара по баир , асфалт ще вижда по рядко :D . Другото което ме притеснява е че по цилиндъра/буталото полепва голямо количество пясък и мръсотия . Най вероятно ще е добре да има някакъв калник :look:
ПС:
Относно маслото предполагам че това няма да е лош избор http://bparts.bg/drugi-technosti/132/ ?
s7ama7
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 26, 2018 1:41 pm

Re: Как се поддържа вилка ROCK SHOX TORA TK

Мнениеот iL_Diavolo » Нед Апр 08, 2018 8:20 am

Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Как се поддържа вилка ROCK SHOX TORA TK

Мнениеот koopss » Пон Апр 16, 2018 3:04 pm

Почистваш преди всяко каране "горните" тръби на вилката. Смазваш (пръскаш внимателно малко силиконов или тефлонов спрей), натискаш няколко пъти и забърсваш в горната част където ще има "пръстен" от полепнала смазка.
Профилактиката на долните тръби е обикновенно на 50-100 часа (според service manual-a).
На практика "може" да издържи и години без сервизиране (но тук сам си решаваш).

За смяната на маслото в хидравликата - отново според service manual-a. (За да се смени се прави пълна профилактика на вилката - разглобяване на всичко). Възможно е да се смени и само с развъртане на десния ботуш, но тогава се пропуска почистването на rebound демфера.

За сервизиране ходи в магазина, там знаят най-добре какво и как.
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Как се поддържа вилка ROCK SHOX TORA TK

Мнениеот s7ama7 » Сря Апр 18, 2018 11:06 pm

ОК
Благодаря ще си накупя въпросните смазки .
s7ama7
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 26, 2018 1:41 pm

Re: Как се поддържа вилка ROCK SHOX TORA TK

Мнениеот Dim » Чет Апр 19, 2018 9:42 am

s7ama7 написа:ОК
Благодаря ще си накупя въпросните смазки .

Най-доброто нещо, което можеш да правиш е преди всяко каране да изправяш колелото на задна гума, така че вилката да застане под 45гр. ъгъл, така маслото се стича към семерингите и напоява дунапренените пръстени, аз го правя на някоя стена или дърво за опора, за да мога да натисна няколко пъти, така трансфера на маслото се улеснява, след тази процедура вилката работи осезаемо по-добре от преди това, да не кажа като след профилактика.
В момента най-много може да долееш масло, след сервизиране на 2 нови вилки от магазина, съм останал с убеждението, че се слага крайно недостатъчно масло. Вземи си черната туба на рок шок и слагай от него.
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта