Пукане/скърцане около педалите

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Vladiii » Пет Апр 06, 2018 1:10 pm

Здравейте!
Преди две седмици си взех планински велосипед с твърда рамка. След 40-50 километра каране в града забелязах че се усеща леко пукане при въртене, но не беше на всеки оборот и отначало си мислех че е нещо от веригата или може би скоростите. Закарах колелото на сервиз и там ми казаха че причините може да са много... педали, средно движение или много други. Тъй като пукането не беше постоянно нямаше как да се диагностицира проблема лесно и правилно и ми казаха в краен случай да карам така докато стане по-зле за да са сигурни от къде идва това пукане.. Опитаха се да оправят нещата като смазаха и затегнаха наново всички части в областта на пукането в случай че са се били разтегнали .. :dontknow:
Първите няколко стотин МЕТРА от сервиза към вкъщи не се усещаше пукане, но след това пукането отново се появи както си беше преди. На следващия ден като изкарах колелото да се повозя, пукането беше още по-силно на всеки оборот на педалите и от двете страни :banghead: / пукаше от тази страна в която има напрежение/ също забелязах че пука дори да вътя педалите назад, но доста по-леко.
Не знам дали съм достатъчно изчерпателен.. за първи път се срещам с такъв проблем. Някаква идея от какво може да бъде и дали щетите може да са необратими ?
Vladiii
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 28, 2018 12:42 am

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот bb_king » Пет Апр 06, 2018 1:51 pm

Извади колчето на седалката и го забърши добре,може да има някоя песъчинка.Ако не помогне,пробваш друго.При мен пукаше при педалиране,като звука идваше от средното движение,но се оказа,че QR-a на задната ос се разхлабил и диска опира по някакъв странен начин в спирачния апарат и рамката действаше като резонатор,та беше трудно да се локализира проблема,но може да пробваш ако си с дискови спирачки.Ако и това не помогне продължаваш,но по принцип такъв тип звуци си искат опитно ухо,защото може да падне голямо разглобяване докато се открие проблема. :agree:
Изображение Изображение
bb_king
 
Мнения: 270
Рейтинг: 1345
Регистриран на: Съб Мар 20, 2010 6:57 pm

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Vladiii » Пет Апр 06, 2018 2:10 pm

Мерси за идеята, но не мисля че е от диска или от колчето на седалката защото се чува без значение как се кара колелото / седнал или изправен/. Също така като не се въртят педалите не се чува нищо. Ако се въртят съвсем леко колкото за поддържане на някаква умерена скорост .. примерно отпред да съм на 1ва, отзад на 3та или 4та и да се движа с около 4-5 км в час не се чува или усеща нещо необичайно в педалите и като цяло в колелото. НО ако изкачвам някакъв хълм или искам да ускоря по-бързо се чува страшно пукане и скърцане... Отначало звучеше сякаш задния оптегач се опитва да смени скоростта и затова мислех че нещо не съм на правилните скорости или нещо подобно.. но после след малко опити открих че в скоростите всичко си е наред
Също ако се изправя и въртя педалите назад се чува пукането но малко по-леко .. затова сега мисля че е някъде от там проблема... но едвали е в самите педали. Колелото е нисък клас / за 700 го купих / и е нормално частите да не са професионални, но на 50 -60 километра да започне да се разпада е малко притеснително при положение, че тези километри са минати по 80% гладък терен / вело алеи, улици тн/ и едва 20 % в парковете по пътеките, но те също са сравнително гладки.. не е имало някакви каменисти терени или спускания с високи скорости нищо което да е по-екстремно ... най-обикновено каране
Vladiii
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 28, 2018 12:42 am

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот bb_king » Пет Апр 06, 2018 2:25 pm

Не отхвърляй нищо преди да си го пробвал колега.Не случайно споделих,че чувах пукане от средното,даже звука се чуваше ясно от там,но проблема се оказа на съвсем друго място,просто рамката резонира и човек се подлъгва от слуха си!Точно това което писваш- като настъпиш силно при педалиране и започва пукането го имаше и при мен.При нормално съвсем леко каране нямаше пукане.Получи се този проблем заради задния QR,поради което при ускорение силата е по-голяма и се усуква каплата,което закривяваше диска в някаква позиция.Реших си проблема със затягането на оста и пукането което уж беше от средното изчезна.Така,че ще пробваш,тестваш и ще елиминираш един по един компонентите.Пипкава работа е,понякога иска няколко опита докато се оправи.
Изображение Изображение
bb_king
 
Мнения: 270
Рейтинг: 1345
Регистриран на: Съб Мар 20, 2010 6:57 pm

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот andriii » Пет Апр 06, 2018 3:01 pm

Здрасти, и на мен ми се е случвало подобно пукане от педалите. В сервиза затягаха педала към курбела и всичко изчезваше. Не казвам, че при теб не може да е друго.Просто при мен беше така. :)
andriii
 
Мнения: 127
Рейтинг: 1400
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 7:58 am

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Vladiii » Пет Апр 06, 2018 3:02 pm

Ами добре, ще опитам веднага щом се затопли времето. Дано се оправи че се побъркам.. А сега и видях че колелото което взех за 700 от скоро е на промоция за 630 и още повече яд ме хвана :banghead: :D
Vladiii
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 28, 2018 12:42 am

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Vladiii » Пет Апр 06, 2018 3:04 pm

andriii написа:Здрасти, и на мен ми се е случвало подобно пукане от педалите. В сервиза затягаха педала към курбела и всичко изчезваше. Не казвам, че при теб не може да е друго.Просто при мен беше така. :)

Те и при мен пробваха нещо такова, но пукането се появи след няма и километър разстояние и сега е много по-зле..
Vladiii
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 28, 2018 12:42 am

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Boyan1984 » Пет Апр 06, 2018 3:06 pm

Кажете кои са тия колела, да знае народа и да не се лъже :D
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот iL_Diavolo » Пет Апр 06, 2018 3:34 pm

Велосипеда Българска марка ли е , с три букви ?
Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот bb_king » Пет Апр 06, 2018 3:37 pm

Boyan1984 написа:Кажете кои са тия колела, да знае народа и да не се лъже :D


Разглезихме се нещо,а на времето я кажи не започнахме ли от балканчета,та сега само кусури търсим :D Големите марки не е като да нямат издънки и те,но това е друга тема,а това което искам да кажа е,че подобен род проблеми като на колегата в повечето случаи не са дефект на компонент,а са от типа-я недозатегната гайка/болт,мръсотия навлязла където не трябва,грешка в монтажа на някоя част и когато велосипедиста няма много опит се шашка и си мисли,че колелото е за кофата вече. :)
Изображение Изображение
bb_king
 
Мнения: 270
Рейтинг: 1345
Регистриран на: Съб Мар 20, 2010 6:57 pm

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Boyan1984 » Пет Апр 06, 2018 3:43 pm

Аз навремето (1990) със Школник :D Така е, така е, разглезихме се, ама 700 лева са си 700 лева. Немърливост при тия пари не би трябвало да има, поне не и след 50 км каране.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот bb_king » Пет Апр 06, 2018 3:51 pm

Това е така и аз съм на същото мнение,че потребителя трябва да получи напълно изправна стока каквито и пари да е дал.Обаче за да не се получи като случая "Скрипал" без доказателства да се издава присъда исках колегата да изпробва различни неща които кой знае но може и да помогнат в разрешаването на загатката с митичното пукане и проблема да е вкоренен в нещо дребно :)
Изображение Изображение
bb_king
 
Мнения: 270
Рейтинг: 1345
Регистриран на: Съб Мар 20, 2010 6:57 pm

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот iL_Diavolo » Пет Апр 06, 2018 4:33 pm

Това е колело за каране , а не за слушане !
А ако толкова те дразни вземи едни слушалки и си пусни музика !!!


Това е решението на проблема според един местен дистрибутор на една Българска марка велосипеди с три букви . :D
Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Boyan1984 » Пет Апр 06, 2018 4:36 pm

Да позная ли кой е от раз? :crap:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Vladiii » Пет Апр 06, 2018 5:38 pm

Взето е от bike center, велосипеда е RAM точния модел не го знам.
Дразня се от шума защото звучи все едно карам колело намерено на бунището а в същото време колелото не е за джобни пари и е чисто ново.. ако за някой това е нормално за мен не е ..
Все едно да си купиш чисто нова кола която да не пали и някой да каже .. пфф кво се панираш брат ...
Иначе хората от сервиза бяха доста адекватни според мен. Погледнаха го, пробваха го, мислиха по въпроса...
От много години не съм се интересувал от колелета и дори да съм знаел нещо преди.. сега много от нещата са различни и тепърва навлизам в материала :D

П.С колебаех се между крос и рам. Нз дали съм направил грешка
Vladiii
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 28, 2018 12:42 am

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот iL_Diavolo » Пет Апр 06, 2018 6:21 pm

Има вариант да е от - седалката , колчето, кормило ,скоба , лапа , педали , касета , средно , главини и други .

Иначе това е 6-ят подобен случай на твърд РАМ в гаранция , за който чувам в период от една година .
Като знам двама от собствениците как решиха проблема :
- първият замени рамката с друга , чуждестранна
- вторият направо продаде колелото :evil:
Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Vladiii » Пет Апр 06, 2018 6:33 pm

iL_Diavolo написа:Има вариант да е от - седалката , колчето, кормило ,скоба , лапа , педали , касета , средно , главини и други .

Иначе това е 6-ят подобен случай на твърд РАМ в гаранция , за който чувам в период от една година .
Като знам двама от собствениците как решиха проблема :
- първият замени рамката с друга , чуждестранна
- вторият направо продаде колелото :evil:


Ако проблемът е само в средното, съмнявам го и се надявам всичко друго да е наред.. все пак мислех че рамката е доста добра
Ако сменя рамката гаранцията заминава
А иначе аз също бих продал колелото но едва ли ще се продаде бързо
Vladiii
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 28, 2018 12:42 am

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот iL_Diavolo » Пет Апр 06, 2018 7:40 pm

Положението е много тъпо , съчувствам ти :crap:
Отивай в сервиза щом ти обръщат внимание , и пак , и пак , и пак докато го измислят .
Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Dim » Пет Апр 06, 2018 7:53 pm

Най-елементарното нещо, което можеш да направиш е да сложиш други педали, ако нямаш, помоли някой приятел да си ги трампите или отиди в сервиза и поискай от тях, ако пукането изчезне, проблемът ти е ясен, в противен случай поне една от вероятните причини ще отпадне, следващата е средното! АКо не ти се занимава остави байка в сервиза и им кажи да ти се обадят като решат проблема, не виждам рационална причина да си блъскаш главата в стената и да се терзаеш за колело в гаранция закупено от байкцентър ;)
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Vladiii » Пет Апр 06, 2018 7:56 pm

Dim написа:Най-елементарното нещо, което можеш да направиш е да сложиш други педали, ако нямаш, помоли някой приятел да си ги трампите или отиди в сервиза и поискай от тях, ако пукането изчезне, проблемът ти е ясен, в противен случай поне една от вероятните причини ще отпадне, следващата е средното! АКо не ти се занимава остави байка в сервиза и им кажи да ти се обадят като решат проблема, не виждам рационална причина да си блъскаш главата в стената и да се терзаеш за колело в гаранция закупено от байкцентър ;)


Нямам наблюдения върху марките защото от много години не съм се занимавал с колелета.. и ме хвана притеснението да не съм попаднал на някоя скапана марка дето днес това е счупено.. утре онова .. и така за една година да си сглобя направо друго колело от нови части
Vladiii
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 28, 2018 12:42 am

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот stoyancha » Пет Апр 06, 2018 8:42 pm

Колелото нали е в гаранция? Оставяй им го на bike center и да се оправят. До месец ако не ти го направят да ти връщат парите или да ти дават ново колело.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот DungeonHunter » Вто Май 08, 2018 9:49 am

За тия от байк центъра много смесени коментари получавам - едни казват, че са читави механици, други, че за нищо не стават...
DungeonHunter
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1149
Регистриран на: Чет Май 03, 2018 3:18 pm

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот valenci » Вто Май 29, 2018 2:41 pm

Пукането води ли се за гаранционен случай? При мен пука също на моменти, изваждам колчето, забърсвам го и после 10 минути никакво пукане. След това пак почва и се чудя дали да не сменя цялото колче и дали то въобще е причината или е просто случайност. За протокола, шумът също се проявява само при педалиране.
valenci
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Май 02, 2012 10:53 pm

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот headhead » Вто Май 29, 2018 5:04 pm

valenci написа:Пукането води ли се за гаранционен случай? При мен пука също на моменти, изваждам колчето, забърсвам го и после 10 минути никакво пукане. След това пак почва и се чудя дали да не сменя цялото колче и дали то въобще е причината или е просто случайност. За протокола, шумът също се проявява само при педалиране.


Ако има пукане от колеца на седалакта , аз лично го лекувам по следния начин и до мемента работи на 2 машини.
1. Вадя кола и го почиствам много добре.
2. Напръсквам с WD 40 кола и почиствам тръбата колкото мога отвъртре и отвън с парцал с WD 40.
3. Напръсквам скобата с WD 40.
4. Сглабям всичко и няма нито скръц повече.
headhead
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юли 27, 2016 9:05 am

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Xares » Сря Май 30, 2018 8:59 am

Имам подобен проблем при мен е от лагерите на педалите. Защото мойте са китайчета , иначе и аз пробвах всичко разглобявах чистих даже средното разглобих и го натъпках с грес и пак пука докато не разбера че е от лагерчетата на педалите.
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Май 30, 2018 9:20 am

Много е лесно да се провери дали педалите са затегнати:
https://www.youtube.com/watch?v=biKfxOlOlw4

Ако се изправиш прав на колелото и пукането се чува само като въртиш, значи със сигурност е от курбелите, плочите, педалите. Трябва да се провери дали всичко е затегнато - може болтовете на плочите да са хлабави. Не е нормално ново колело да пука.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Траун » Чет Май 31, 2018 7:30 am

При мен аналогичен случай с РАМ МЕНТОР купен от Байк Център Младост,София на 03,05,2018.На третия ден им го закарах щото имаше хрупане в средното.Стегнаха го и уж се оправи!След още два дни отново при тях с луфт вече в същото.Смениха ми го с ново гаранционно без никакви мрънканици!На "оригиналното" има пластмаси разни,новото е изцяло метално и сега нямам никакви проблеми.
Траун
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 20, 2018 6:35 am

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот compira » Съб Авг 11, 2018 2:31 pm

Може и да не е най-подходящата тема, но става дума все пак за пукане. До тук съм установил няколко места от които се получава пукане в колелото като тези дни добавих още един. Та причините които до момента съм установил:
- незатегнати добре болтове на курбели на квадрата (понягога само затягане не помага, иска и подлагане под болта понеже опира в оста)
- прецакани/дефектни лагери на средното (става дума за средните с изнесени лагери)
- лагери на чашките (особенно като са си отишли от отдавна)
- мръсно колче за седалка или седалкова тръба
- пукната/мръсна седалка (най-вече в областа на закрепяне на релсите, понякога се лекува лесно с капка масло!)
- разлуфтени втулки на шока на рамката (при мекици), това е последното което съм установил
Може някой да добави още нещо. Това всичко е от личен опит и определено в различен етап и на различни колела това е решавало проблема
:beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот Alexi » Нед Авг 12, 2018 11:11 pm

да добавя - всички стави по окачването ; лагери на педалите ; недозатегнати плочи към курбела ; недозатегнати педали ; недозатегнат ляв курбел към оста ; маркуч се трие някъде ( това го търсих с дни ,скърцаше само на големи неравности като се сгъва рамката повечко )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Пукане/скърцане около педалите

Мнениеот compira » Пон Авг 13, 2018 7:38 pm

Това с маркуча го бях забравил! И аз имах подобна драма и накрая установих, че даже рамката ми е изядена малко от маркуча!!!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта