Тракане на пружина.

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Тракане на пружина.

Мнениеот msniki » Нед Апр 01, 2018 7:51 pm

Здравейте !
Сдобих се с нова вилка, но дойде с метална пружина . Беше подложена вътрешна гума за да не трака, но това влошаваше работата доста.
С голям зор извадих пружината, самата вътрешна гума беше се раздула и забила в стеншена.
Закупих след това нова титанова пружина за същата вилка, но все още няма никаква подложка(протекция) за да не трака.
Сега почнах да мисля какво мога да подложа или сложа около пружината, за да спре това тракане.
Някой да има идея, как да реша този проблем ?
:dontknow:
п.с.
термошлаух ми беше споменат като вариант, но дали е успешен вариант не се знае.
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Тракане на пружина.

Мнениеот КоlЮ » Пон Апр 02, 2018 1:27 am

термошлаух върши перфектна работа. Само не покривай цялата пружина с него (заради свиването).
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Тракане на пружина.

Мнениеот Dim » Пон Апр 02, 2018 6:49 am

Има ли грес при пружината? Преди време карах с метална пружина, слагах яко грес и вилката работеше неузнаваемо за класа си, чак мен ме удивяваше, да не говорим за останалите!
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Тракане на пружина.

Мнениеот msniki » Пон Апр 02, 2018 3:22 pm

Dim написа:Има ли грес при пружината? Преди време карах с метална пружина, слагах яко грес и вилката работеше неузнаваемо за класа си, чак мен ме удивяваше, да не говорим за останалите!

Това какво общо има с моя проблем ?
Пружината трака, вилката си работи перфектно. :dontknow: :eek3:
КоlЮ написа:термошлаух върши перфектна работа. Само не покривай цялата пружина с него (заради свиването).

3 парчета по 3 см мисля да сложа, май ще е добре.
Само че ме притеснява да не стане като с вътрешната гума(ефект на гъба) .
Масло устойчив ли е термошлауха ?
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Тракане на пружина.

Мнениеот Dim » Пон Апр 02, 2018 4:57 pm

msniki написа:
Dim написа:Има ли грес при пружината? Преди време карах с метална пружина, слагах яко грес и вилката работеше неузнаваемо за класа си, чак мен ме удивяваше, да не говорим за останалите!

msniki написа:Това какво общо има с моя проблем ?
Пружината трака, вилката си работи перфектно. :dontknow: :eek3:


При вилките с метална пружина се слага грес, точно за да не трака, но ти можеш да правиш каквото си поискаш ;)
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Тракане на пружина.

Мнениеот compira » Пон Апр 02, 2018 5:19 pm

Dim написа:
msniki написа:
Dim написа:Има ли грес при пружината? Преди време карах с метална пружина, слагах яко грес и вилката работеше неузнаваемо за класа си, чак мен ме удивяваше, да не говорим за останалите!

msniki написа:Това какво общо има с моя проблем ?
Пружината трака, вилката си работи перфектно. :dontknow: :eek3:


При вилките с метална пружина се слага грес, точно за да не трака, но ти можеш да правиш каквото си поискаш ;)


Не знам колко вилки с пружини си отварял, но ако са доста не си бил наблюдателен!
Фабрично се слага термошлалк за тракането (на повечето вилки), но друг е въпроса колко е дебел и какви са му механичните параметри. С този който е достъпен по магазините за ел. материали може да не се получи напълно желания резултат.
Греста се слага за смазване! Все пак пружината неизбежно се търка по стените при свиване на вилката. Дръг е въпроса ако някой реши да сложи 150-200 грама грес за да се получи затихващ ефект... но това си е безумие!

Ето и малко примери:

https://www.google.bg/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8

https://www.google.bg/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8

https://www.google.bg/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8

https://www.google.bg/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тракане на пружина.

Мнениеот Dim » Пон Апр 02, 2018 5:40 pm

compira написа:
Dim написа:
msniki написа:
Dim написа:Има ли грес при пружината? Преди време карах с метална пружина, слагах яко грес и вилката работеше неузнаваемо за класа си, чак мен ме удивяваше, да не говорим за останалите!

msniki написа:Това какво общо има с моя проблем ?
Пружината трака, вилката си работи перфектно. :dontknow: :eek3:


При вилките с метална пружина се слага грес, точно за да не трака, но ти можеш да правиш каквото си поискаш ;)


Не знам колко вилки с пружини си отварял, но ако са доста не си бил наблюдателен!
Фабрично се слага термошлалк за тракането (на повечето вилки), но друг е въпроса колко е дебел и какви са му механичните параметри. С този който е достъпен по магазините за ел. материали може да не се получи напълно желания резултат.
Греста се слага за смазване! Все пак пружината неизбежно се търка по стените при свиване на вилката. Дръг е въпроса ако някой реши да сложи 150-200 грама грес за да се получи затихващ ефект... но това си е безумие!

Това е ясно, то пружините се продават така, въпросът е, че се слага и грес! Пробвал съм без грес и е имало шум и за това го питам!
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Тракане на пружина.

Мнениеот КоlЮ » Пон Апр 02, 2018 8:32 pm

msniki написа: 3 парчета по 3 см мисля да сложа, май ще е добре.
Само че ме притеснява да не стане като с вътрешната гума(ефект на гъба) .
Масло устойчив ли е термошлауха ?


Не мога да ти кажа на колко сантиметра , понеже не знам каква е вилка и колко е дълга пружината. Но когато си извадил "гумата" си забелязал къде се търка (опира) . Да шлауха е масло-устойчив , но пружините се мажат с грес (ако нямаш от специалната за вилки ,става и с литивета грес), както колегите по горе са споменали.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron