питане за скорости

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

питане за скорости

Мнениеот plamengatev » Сря Мар 28, 2018 8:40 pm

Здравейте. намерих единствено подобни теми, но никъде точно което търся. Та въпроса ми е следния: имам shimano zee 640 fr и команда zee 10-ка съответно, но в момента съм с х5 и х7 команда и обтегач и съответно 9 скорости. Мога ли да използвам касетата и веригата от 9-ката и да сложа само командата и обтегача или трябва да сменям и тях? На мен идеята ми е евентуално ако трябва да сложа някой спейсър на шлиците да изместя касетата навън, но не съм много запознат с тея неща. :dontknow:
Е да, то и на бисквитите "Катеричка" пише Катеричка, ама като ги отвориш има ли катеричка?(ебаси изречението). Да не говорим, че Сътур в 99% от случаите имат фабричен луфт, та по-скоро е странно да нямат, а не да имат.[/quote]
plamengatev
 
Мнения: 88
Рейтинг: 1192
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 9:51 pm
Местоположение: Ruse

Re: питане за скорости

Мнениеот Alexi » Сря Мар 28, 2018 11:12 pm

веригата става криво ляво от 9 на 10 скорости но най добре е да си е 10 скоростна ,касетата трябва да смениш с 10 скоростна
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: питане за скорости

Мнениеот madsnake » Чет Мар 29, 2018 8:28 am

Имаше инфо, май на sheldon brown на сайта, че дърпането между 9ките и 10ките е различно. Което би следвало да значи, че не може просто да не ползваш 1 позиция на командата. A за веригите си спомням, че преди се пробвах да мина от 8ца на 9ка ползвайки същата верига и беше ужасно досадно. Не превключваше добре, хрупаше, тракаше. От личен опит не мога да кажа за 10ка.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: питане за скорости

Мнениеот Dim » Чет Мар 29, 2018 8:55 am

Аз в момента съм в процес на такъв прехода, само че от 8 на 10 скорости и благодарение на колегите тук и това, което прочетох в нета излиза, че 7 и 8 скоростните системи(верига,касета, команда и дерайлор) се различават от 9ск. и съответно 9ск. се различават от 10ск., така че при смяна на задвижването се сменя всичко, ако искаш всичко да ти работи както трябва. Макар че аз не виждам голям смисъл от преминаване от 9 към 10ск., по-скоро трябваше да помислиш 11ск., там ще усетиш съществена разлика.
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: питане за скорости

Мнениеот madsnake » Чет Мар 29, 2018 9:22 am

Чак съществена. Аз от 3х10 минах на 2х11, не виждам кой знае какви плюсове. Даже, ако трябва да съм честен само минуси :) По-скъп чарколяк, по-нежна верига, повече усукване на веригата, въпреки че отпред има 2 венеца... Не мога да си представя 1х11 или 1х12 как карат дълго хората. Взе офтопик да ми отива мнението. :beer:
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: питане за скорости

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Мар 29, 2018 10:24 am

По темата:
- касети и вериги не
- дерейльор/команди без преправяне не могат да се мешат.
Иначе имаше начин 10к дерейльор на шимано да се кара на 9ка касета с 9ка верига - потърси.

За 2х е напълно достатъчно 10ка. 11-ката има значително предимство за 1х тъй като клетката на дерейльора е предвидена за големи касети. Ако имаш голямо усукване на веригата при 2х11 спрямо 2х10 то или нещо не е сложено както трябва или ти самият правиш нещо грешно - абсолютната ширина на касетата е една и съща при двете системи (еднакъв фрийхъб).
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: питане за скорости

Мнениеот plamengatev » Чет Мар 29, 2018 7:18 pm

Да, един голям пропуск който забравих. Ще се кара на мекица за dh, така че 1х..... Искам да знам само еднакво ли е разстоянието на венците при 9 и 10 скоростните системи, за да знам дали ще ми паснат командата и обтегача без да сменям венци и верига (за веригата не мисля че ще бъде проблем спрямо ролките). А относно защо сменям 9 с 10. Дразни ме шляпането на веригата, понеже на х7-та явно пружината е доста разтегната вече и искам да изчезне това нещо
Е да, то и на бисквитите "Катеричка" пише Катеричка, ама като ги отвориш има ли катеричка?(ебаси изречението). Да не говорим, че Сътур в 99% от случаите имат фабричен луфт, та по-скоро е странно да нямат, а не да имат.[/quote]
plamengatev
 
Мнения: 88
Рейтинг: 1192
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 9:51 pm
Местоположение: Ruse

Re: питане за скорости

Мнениеот Dim » Чет Мар 29, 2018 8:07 pm

plamengatev написа:Да, един голям пропуск който забравих. Ще се кара на мекица за dh, така че 1х..... Искам да знам само еднакво ли е разстоянието на венците при 9 и 10 скоростните системи, за да знам дали ще ми паснат командата и обтегача без да сменям венци и верига (за веригата не мисля че ще бъде проблем спрямо ролките). А относно защо сменям 9 с 10. Дразни ме шляпането на веригата, понеже на х7-та явно пружината е доста разтегната вече и искам да изчезне това нещо

Не е еднакво, венците са по-тънки и разстоянието между тях е по-малко! Ако смениш командата, ще трябва да смениш и касетата, с 9ск. команда може и да стане номера, пробвай. И за в бъдеще, когато не караш байка дръж обтегача на най-малкия венец, така пружината е отпусната и не се разтяга.
bio написа:Dim ето тук информация с разстоянията и размерите -> https://www.sheldonbrown.com/cribsheet-spacing.html
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: питане за скорости

Мнениеот Alexi » Пет Мар 30, 2018 9:03 am

Той по нагоре пита и му се каза ,но му се ще да е еднакво за това пита пак :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: питане за скорости

Мнениеот keel » Пет Мар 30, 2018 7:00 pm

Има вариант да подкараш 10 скоростния Zee обтегач със 9 скоростната команда на Sram.
Съответно като цяло си оставаш 9 скорости, само че ползваш Shadow +
Аватар
keel
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1384
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 3:02 pm
Местоположение: Асеновград

Re: питане за скорости

Мнениеот plamengatev » Съб Мар 31, 2018 11:25 pm

Да, за този знам, но искам да е както трябва, а и срамското движение отива на другото колело. Имам вече нужната информация, както и верига на къси пари чисто нова, остана само венци и се надяваме ад няма проблеми с монтажа към главината, че не знам за колко скорости е определена тя, понеже е старичка
Е да, то и на бисквитите "Катеричка" пише Катеричка, ама като ги отвориш има ли катеричка?(ебаси изречението). Да не говорим, че Сътур в 99% от случаите имат фабричен луфт, та по-скоро е странно да нямат, а не да имат.[/quote]
plamengatev
 
Мнения: 88
Рейтинг: 1192
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 9:51 pm
Местоположение: Ruse


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта