Втора верига

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Втора верига

Мнениеот compira » Чет Мар 01, 2018 10:33 pm

И аз си я откопчавам с ръце! Просто леко се натиска и навътре. Такава сила, че чак с клещи?
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Втора верига

Мнениеот 2danger » Пет Мар 02, 2018 3:46 pm

На разработени вериги става с ръце, ама на нови тц... :nono:
Те хората заради това са измислили специални клещи за тази работа. Иначе да има нови вериги от други видове и с различна конструкция и канал на бързата връзка, които действително са направени за скачане и разкачане без помощни инструменти.
2danger
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 22, 2014 1:43 pm

Re: Втора верига

Мнениеот billclinton » Пет Мар 02, 2018 5:53 pm

2danger написа:На разработени вериги става с ръце, ама на нови тц... :nono:
Те хората заради това са измислили специални клещи за тази работа. Иначе да има нови вериги от други видове и с различна конструкция и канал на бързата връзка, които действително са направени за скачане и разкачане без помощни инструменти.


От това че са ти нежни ръчичките ,недей да си правиш генерални заключения.
Как пък за толкова години не ми се е случвало да не мога да закача(откача)веригата с голи ръци(нямам и познат който да се е оплакал)
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Втора верига

Мнениеот I.nfraR.ed » Пет Мар 02, 2018 6:17 pm

Добре, бат Арни. Твоите ръце ако са груби като шкурка 600 може и да успяваш, не знам.
Аз на 11-скоростните КМС (X11EL) с фабричната бърза връзка също не успявам или поне не съм се напъвал чак толкова. Но със стандарното подгъване на съседните звена и напъване навътре не става.
Всъщност на тая новата не съм пробвал да го махам, а само го сложих и за да щракне напънах педала.
Имал съм преди вериги и звена, които можеха да се закопчават и откопчават на ръка без особени усилия, но не бяха 11-скоростни, ако има значение.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Втора верига

Мнениеот billclinton » Пет Мар 02, 2018 6:33 pm

I.nfraR.ed написа:Добре, бат Арни. Твоите ръце ако са груби като шкурка 600 може и да успяваш, не знам.
Аз на 11-скоростните КМС (X11EL) с фабричната бърза връзка също не успявам или поне не съм се напъвал чак толкова. Но със стандарното подгъване на съседните звена и напъване навътре не става.
Всъщност на тая новата не съм пробвал да го махам, а само го сложих и за да щракне напънах педала.
Имал съм преди вериги и звена, които можеха да се закопчават и откопчават на ръка без особени усилия, но не бяха 11-скоростни, ако има значение.


OK
Аз съм на 10-скоростна система(все още)
Ползвал съм бърза връзка на 8,9 и 10 - нито веднъж не съм имал проблем(точно и затова винаги като поръчвам верига поръчвам и бърза връзка)
Обещавам като ми се случи и на мен,да пиша тук
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Втора верига

Мнениеот 2danger » Пет Мар 02, 2018 7:18 pm

billclinton написа:
2danger написа:На разработени вериги става с ръце, ама на нови тц... :nono:
Те хората заради това са измислили специални клещи за тази работа. Иначе да има нови вериги от други видове и с различна конструкция и канал на бързата връзка, които действително са направени за скачане и разкачане без помощни инструменти.


От това че са ти нежни ръчичките ,недей да си правиш генерални заключения.
Как пък за толкова години не ми се е случвало да не мога да закача(откача)веригата с голи ръци(нямам и познат който да се е оплакал)

Нежни ръчички?! :clap: Оправи ми вечерта... :rofl:
Купи една НОВА верига, разопаковай е пред камера, както мен и си покажи „силните“ ръчички... :evil:
С разработени вериги и баба знае! :eyebrow:
2danger
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 22, 2014 1:43 pm

Re: Втора верига

Мнениеот marsa » Пет Мар 02, 2018 7:29 pm

До 10 скорости включително има звена които се водят "разгобяеми", те се отварят на ръка от чисто нови. От 11 скорости нагоре поне аз не съм виждал звено което да се отваря лесно. Причината е че за стесняване на веригата понижават ширината само на пластините (но не и на ролките), което налага по-малки толеранси за хлабина и не е подходящо веригата да се направи с възможност за разглобяване (от гледна точка на надеждност). Друг е въпросът, че след многократно отваряне и затваряне на неразглобяеми звена, те се износват (да си го кажем - повреждат) и вече могат да се отварят лесно.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Втора верига

Мнениеот Yash » Пет Мар 02, 2018 7:35 pm

И да допълня казаното от marsa, в момента бързите звена за 11 скоростни вериги се водят за еднократна употреба.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Втора верига

Мнениеот Boyan1984 » Пет Мар 02, 2018 7:57 pm

Ще се потретя не, ами ще го кажа за десети път - аз да не съм попаднал на някаква космическа технология, та си свалям 11 скоростната верига със KMC звеното на ръка, без абсолютно никакъв проблем?
Те това не го разбирам как така става. И стига с тия разработени и неразработени вериги.
От деня в който отворих чисто новата верига и монтирах звеното го свалям без никакви ядове. А сега, кажете ми че съм лъжец и че не е така. :eek3:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Втора верига

Мнениеот I.nfraR.ed » Пет Мар 02, 2018 8:10 pm

Не става въпрос, че някой лъже. Просто и двата "лагера" започнаха да генерализират - единия бил с нежни ръчички и затова не можел, другия от емнайсе години все на ръка ги свалял.
Аз съм попадал и на двете, може би ръчичките ми са някакво средно положение?! :D

Yash e прав - тия фабричните звена наистина се водят за еднократна употреба и на теория заменят шиманския свързващ пин.
Но ние си ги махаме и слагаме по много пъти. Преизползвал съм и пинове (номера с избутването му частично само от едната страна), когато се е налагало да поправям верига.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Втора верига

Мнениеот bdz43r » Съб Мар 03, 2018 3:18 pm

marsa написа:До 10 скорости включително има звена които се водят "разгобяеми", те се отварят на ръка от чисто нови.
При мен и 10-скоростната SRAM верига дойде с "еднократно" звено, което дори според упътването се разнитва с машинка, което естествено го унищожава. Вероятно след няколко разглобявания ще се разлуфти и ще става по-лесно, но едва ли ще може съвсем на ръка, както многократните.

Визуалната прилика с многократното звено KMC е мисля очевидна, но въпреки това с двете се работи съвсем различно:
Прикачени файлове
11.jpg
11.jpg (107.93 KiB) Прегледано 4491 пъти
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Втора верига

Мнениеот 2danger » Съб Мар 03, 2018 7:35 pm

Boyan1984 написа:Ще се потретя не, ами ще го кажа за десети път - аз да не съм попаднал на някаква космическа технология, та си свалям 11 скоростната верига със KMC звеното на ръка, без абсолютно никакъв проблем?
Те това не го разбирам как така става. И стига с тия разработени и неразработени вериги.
От деня в който отворих чисто новата верига и монтирах звеното го свалям без никакви ядове. А сега, кажете ми че съм лъжец и че не е така. :eek3:

Т.е. искаш да кажеш (потретиш :nuts: ) хората да вярват на твоите думи, а не на сниманото видео и на специалистите със стотици клипове в мрежата, които показват как се сваля и слага верига с нужните инструменти
А пък клещите за вериги са ги измислили за такива, като мен с „нежни ръчички“, нежно тренирали силови спортове... :eyebrow:

I.nfraR.ed написа:...
Но ние си ги махаме и слагаме по много пъти. ...

В това е ключът от палатката. Дори може и да не си ги свалял и пак след няколко стотин км. Веригата и бързата връзка да охлабят и да почне да се сваля и слага на ръка. Та тези момченца си мислят, че са заякнали и имат силни ръчички, а другите са с нежни, които не го могат, но на НОВИ вериги! Нови! За 10 и 11 скоростните на Шимано и КМС говорим естествено. Други не съм ползвал и за другите марки нямам мнение как са.
П.С. Както и да е за мен спорът е приключил. Ако някои успее да го направи с голи ръце занятието на нова верига, като тези от видеото ми да заповяда да снима как става номера. :beer:
2danger
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 22, 2014 1:43 pm

Re: Втора верига

Мнениеот madsnake » Съб Мар 03, 2018 9:57 pm

А да питам нещо леко странично. Защо Sram 1100 веригата е толкова евтина? Има ли някаква уловка? Аз реално съм с шимански drivetrain, но предполагам няма проблем да се ползва и тази верига?
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Втора верига

Мнениеот Boyan1984 » Нед Мар 04, 2018 11:46 am

2danger написа:
Boyan1984 написа:Ще се потретя не, ами ще го кажа за десети път - аз да не съм попаднал на някаква космическа технология, та си свалям 11 скоростната верига със KMC звеното на ръка, без абсолютно никакъв проблем?
Те това не го разбирам как така става. И стига с тия разработени и неразработени вериги.
От деня в който отворих чисто новата верига и монтирах звеното го свалям без никакви ядове. А сега, кажете ми че съм лъжец и че не е така. :eek3:

Т.е. искаш да кажеш (потретиш :nuts: ) хората да вярват на твоите думи, а не на сниманото видео и на специалистите със стотици клипове в мрежата, които показват как се сваля и слага верига с нужните инструменти
А пък клещите за вериги са ги измислили за такива, като мен с „нежни ръчички“, нежно тренирали силови спортове... :eyebrow:

I.nfraR.ed написа:...
Но ние си ги махаме и слагаме по много пъти. ...

В това е ключът от палатката. Дори може и да не си ги свалял и пак след няколко стотин км. Веригата и бързата връзка да охлабят и да почне да се сваля и слага на ръка. Та тези момченца си мислят, че са заякнали и имат силни ръчички, а другите са с нежни, които не го могат, но на НОВИ вериги! Нови! За 10 и 11 скоростните на Шимано и КМС говорим естествено. Други не съм ползвал и за другите марки нямам мнение как са.
П.С. Както и да е за мен спорът е приключил. Ако някои успее да го направи с голи ръце занятието на нова верига, като тези от видеото ми да заповяда да снима как става номера. :beer:


Нито споря, нито се заяждам, нито съм казал че някой е с нежни ръчички и прочие глупости. Да ти кажа честно, дреме ми на дедовия кой как си сваля и слага веригата. Явно още не си разбрал от написаното че има два вида звена.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Втора верига

Мнениеот 2danger » Нед Мар 04, 2018 10:48 pm

Boyan1984 написа:...Явно още не си разбрал от написаното че има два вида звена.


От написаното разбрах, че има 2 вида звена, само не разбрах къде ги продават тези лесните за слагане. :crazy:
Предполагам ще кажеш от къде да си купим, за да не се мъчим, като грешни дяволи! :eyebrow:
2danger
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 22, 2014 1:43 pm

Re: Втора верига

Мнениеот Boyan1984 » Пон Мар 05, 2018 8:24 am

Моите ги взех от байк център, бяха на промоция - за 12 лева две.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Втора верига

Мнениеот Boyan1984 » Пон Мар 05, 2018 12:03 pm

Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Втора верига

Мнениеот 2danger » Вто Мар 06, 2018 6:15 pm

[quote="Boyan1984"][/quote]

Познават ли се по нещо или трябва да хвърлям боб да ми се паднат от тези, които с пръсти се разглобяват?
2danger
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 22, 2014 1:43 pm

Re: Втора верига

Мнениеот Boyan1984 » Вто Мар 06, 2018 8:37 pm

Еми нали съм ти дал линк...Ама ти па си в Германия.
Значи на опаковката си пише: Missing Link, Re-usable!
Обаче най-забавното, което досега не бях чел на опаковката е, че и там пише да се използват специалните клещи за махане и слагане :roll2:
Но в случая може и без клещи.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Втора верига

Мнениеот Boyan1984 » Вто Мар 06, 2018 8:41 pm

Айде щот съм добър, ето ти линк да си поръчаш: https://www.bike-discount.de/en/buy/kmc ... air-610439
Същите като моите са.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Втора верига

Мнениеот 2danger » Сря Мар 07, 2018 9:56 am

Boyan1984 написа:Еми нали съм ти дал линк...Ама ти па си в Германия.
Значи на опаковката си пише: Missing Link, Re-usable!
Обаче най-забавното, което досега не бях чел на опаковката е, че и там пише да се използват специалните клещи за махане и слагане :roll2:
Но в случая може и без клещи.

В случая какво може и какво не е без значение. Хората са ти го написали, че се прави с клещи. Точка!
Това, че на теб ти е забавно е съвсем друга тема. Мога да ти го обясня защо така се прави, но ще стане дълго.
За еднократни и многократни звена не е ставало на въпрос, а за такива, които се слагат с пръсти и такива, които с клещи. Правиш ли разлика? :)
Мерси за добрината, която имаш, че си ми дал линк. Без твоя помощ, как ли щях да си намеря и да поръчам?! :D
Всъщност, някъде да съм споменавал, че имам желание да поръчвам... :eyebrow:
2danger
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 22, 2014 1:43 pm

Re: Втора верига

Мнениеот Boyan1984 » Сря Мар 07, 2018 1:05 pm

Абе я ****************************
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Втора верига

Мнениеот Petar_stoychev » Сря Мар 07, 2018 1:30 pm

Сташен спор :crazy: ....все едно от това как ще си махнеш звеното прави голямата разлика в поведението на колелото.Отделно тая тема почна да става малко махленска ,всеки е свободен да си прави нещата по правилният за него начин :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Втора верига

Мнениеот billclinton » Сря Мар 07, 2018 1:45 pm

2danger написа:
Boyan1984 написа:Еми нали съм ти дал линк...Ама ти па си в Германия.
Значи на опаковката си пише: Missing Link, Re-usable!
Обаче най-забавното, което досега не бях чел на опаковката е, че и там пише да се използват специалните клещи за махане и слагане :roll2:
Но в случая може и без клещи.

В случая какво може и какво не е без значение. Хората са ти го написали, че се прави с клещи. Точка!
Това, че на теб ти е забавно е съвсем друга тема. Мога да ти го обясня защо така се прави, но ще стане дълго.
За еднократни и многократни звена не е ставало на въпрос, а за такива, които се слагат с пръсти и такива, които с клещи. Правиш ли разлика? :)
Мерси за добрината, която имаш, че си ми дал линк. Без твоя помощ, как ли щях да си намеря и да поръчам?! :D
Всъщност, някъде да съм споменавал, че имам желание да поръчвам... :eyebrow:


Абе "нежния" - като те гледам май си кекав у ръцете.На клипа се вижда че дори и с "специалните"клещи не можа да сложиш звеното.За чии Уй са ти тия клещи тогава
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Втора верига

Мнениеот Alexi » Сря Мар 07, 2018 2:17 pm

а аз се чудех защо тази тема е сред най интересните на фейсбук страничката :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Втора верига

Мнениеот madsnake » Сря Мар 07, 2018 2:48 pm

Да му се невиди, аз пък точно нея избрах да задам страничен въпрос :D
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Втора верига

Мнениеот veskoz » Сря Мар 07, 2018 3:39 pm

Безмислено упражнение при компоненти от средния и под него клас.
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Втора верига

Мнениеот 2danger » Чет Мар 08, 2018 2:03 pm

Boyan1984 написа:Абе я си.......ще се въздържа от коментар, дървеняк такъв.

Мислех, че си умно момче, но като се замисля, никой умен човек не би отговорил с обиди...
billclinton написа:Абе "нежния" - като те гледам май си кекав у ръцете.На клипа се вижда че дори и с "специалните"клещи не можа да сложиш звеното.За чии Уй са ти тия клещи тогава

Точно за такива, като теб съм дал обяснение „защо“!Заостри вниманието си върху писаното преди да решиш да бълваш глупости!
Alexi написа:а аз се чудех защо тази тема е сред най интересните на фейсбук страничката :D

При интересни участници, няма начин темата да не е интересна!
madsnake написа:Да му се невиди, аз пък точно нея избрах да задам страничен въпрос :D

Все пак за вериги става на въпрос и не е много страничен въпросът ти. За съжаление не съм ползвал, като твоята и нямам отговор. Надявам се колега с повече опит да ти отговори.
Petar_stoychev написа:Сташен спор :crazy: ....все едно от това как ще си махнеш звеното прави голямата разлика в поведението на колелото.Отделно тая тема почна да става малко махленска ,всеки е свободен да си прави нещата по правилният за него начин :beer:

В спора се ражда истината казват хората. В случая истината може да е повече от една. Надявах се на някаква дискусия на малко по-високо ниво, но с обидите нещата се изродиха и темата взе да придобива махленски характер за съжаление. Наистина всеки е свободен да прави каквото си иска, но дали е правилно е друго нещо.Точно това беше една от идеите да се разбере кое е правилно и кое не.
veskoz написа:Безмислено упражнение при компоненти от средния и под него клас.

И аз мисля така, но все пак, ако държиш на дългата и безпроблемна работа на задвижващата система на колелото не е лошо да имаш втора верига. Дори и като резервна, ако нещо стане с едната.
XT компонентите какъв клас се водят, за да знам дали е имало смисъл от допълнителните вериги, които съм купил?
2danger
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 22, 2014 1:43 pm

Re: Втора верига

Мнениеот madsnake » Чет Мар 08, 2018 3:06 pm

Относно класът компоненти и смисъла - смятам, че все пак всеки вади парата от своя си джоб и сам трябва да прецени дали иска да изстиска още живот от драйвтрейна си. Аз лично виждам смисъл дори за Deore или SLX да се правят тези неща.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Втора верига

Мнениеот koopss » Чет Мар 08, 2018 5:48 pm

Аз също се пънах около 10 минути здраво на СРАМ верига, защото бях сигурен как се маха без инструменти.
Като ми писна, се избърсах, па отворих ютуб, и я свалих като по учебних след това:
https://www.youtube.com/watch?v=1GnlOS5Bgn0
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 19 госта