Помощ за смяна на вилка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Фев 02, 2018 3:02 pm

Рамката му е за прав стрежен...
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот valsbak » Пет Фев 02, 2018 3:14 pm

Pr3d4t0R написа:Рамката му е за прав стрежен...


Еми да де :) затова трябва да смени долната чашка на челото.
valsbak
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 9:50 am

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот Alexi » Пет Фев 02, 2018 3:42 pm

човека иска да даде 500 лв за базова вилка и да не се занимава с такива сложни неща :dontknow:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот vvd » Пет Фев 02, 2018 4:41 pm

Ами аз питах в два магазин-сервиза за възможността да се сложи такава чашка и да монтирам конусна вилка на право чело.
На двете места отговора беше - "ОООО... НЯМА КАК".
На мен също не ми е ясно как 1.5 инча долна страна на конуса ще влезе в 1"1.8 дупка на челото. Ама то на мен много неща не са ми ясни.... :D
Тази долна чашка която споменавате остава външно и отдолу на челото ли?
За протокола - първата вилка предложена от АЛЕКСИ най ми хареса, но... докато си изясня цялата картинка и мача свърши.
vvd
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Яну 17, 2018 1:42 pm

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот valsbak » Пет Фев 02, 2018 6:12 pm

Не зная какви са тези специалисти които си питал, но аз който съм любител зная, че има такива чашки, служат за поставяне на вилка с конусовиден стержен, който в основата е около 40 мм, а в горната част 28,6 мм на право чело за вилка 1 1/8 цола - 28,6 мм, на което вътрешния диаметър на челната тръба е 44 мм.
http://bikeshop-bg.com/index.php/komponenti/headset/
https://niko.bike/product/neco-h151s/

В твоя случай се избива долната чашка, което обикновено не е проблем, и се поставя тази преходна чашка за конус стержен.

Предната главина на твоя велосипед не я зная каква е, дали е за диск с 6 дупки или сентърлок, това има значение за да не се налага да търсиш нов диск за спирачката. Броиш спиците и търсиш главина за съответния диск, съответния брой спици - 15 х 100 мм.
valsbak
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 9:50 am

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Фев 02, 2018 9:06 pm

Не всички рамки са такива.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот vvd » Пет Фев 02, 2018 11:08 pm

'"Не всички рамки са такива."
Сега пък какво означава това? По какво да разбера дали нашата рамка ще стане (към ХИЩНИКА ако правилно разбирам намека му) с преходните долни чашки?
По-нагоре в обясненията ми писах,че когато чукнах сегашната вилка и тя падна леко надолу, видях и един лагер със сепаратор (май така се казва),който пропадна върху долната част на стержена.
Там където ляга лагера не забелязах да има нещо като чашка, ама и не гледах, защото мислех,че чашките са само отгоре над челото а долу има някакво легло за този лагер. Моля, обяснете ми (по-добре клипче ако има) какво да гледам, ще стане ли конусна вилка с това преправяне? Променя ли се геометрията на рамката в този случай или няма да е нещо фрапиращо?
vvd
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Яну 17, 2018 1:42 pm

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот Alexi » Пет Фев 02, 2018 11:15 pm

all-headsets1.jpg
all-headsets1.jpg (67.4 KiB) Прегледано 4244 пъти

ти си вероятно със средния тип чашки ,като отдолу виждаш и опционална чашка за конусовиден стержен .. но само шублера ще покаже истината :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Фев 02, 2018 11:55 pm

Gold-a според сайта на РокШокс е модел 2012, докато предложеният от мен Рекон е 2018. По същество не се различават въобще, освен че златната е залежала 5+ години и кой знае в какво състояние са уплътненията й. Реално Gold-a има потенциал да излезе малко по-евтино след смяна на чашки, главина и пренаплитане на предното колело - въпросът е дали си заслужава допълнителното вложено време. Ако аз като баща трябваше да реша (моят е още на 2 само :D ), щях да взема Рекон-а 2018 и със спестеното време да се радвам на семейството повече :beer:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот valsbak » Съб Фев 03, 2018 2:08 pm

Доколкото разбрах от въпроса, целта е сваляне на теглото на велосипеда. Иначе разликата в теглото между Сънтура и Рекон силвър е около 300 - 400 грама. Разликата в теглото между Рекон силвър и голд е още около 300 грама. Силвъра е със стоманени тръби, а голда с алуминиеви. Може и да има и други разлики, в крайна сметка всеки сам си преценя. 400 лв. за 400 грама на мен ми се виждат доста. Ако не иска да се занимава продава това колело и купува друго с точната вилка :dontknow: .
valsbak
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 9:50 am

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот kaliopo » Нед Фев 04, 2018 12:50 pm

Не съм чел съвсем цялата тема и може да не уцеля ама...
http://champion-bikeshop.com/amortisorn ... 1-1-8.html
..не става ли дума за нещо такова?
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот Alexi » Нед Фев 04, 2018 1:00 pm

Тази е приятна вилка ще върши работа
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот vvd » Вто Фев 06, 2018 12:59 pm

Искам да БЛАГОДАРЯ на всички, които се включиха в темата ми с препоръки,мнения и обяснения!
Избора е направен ( https://www.bike24.com/1.php?content=8; ... ;orderby=2), надделя мнението за лесна поддръжка, разпространена е и това че не е втора употреба, защото винаги има риск дори при коректен продавач.
Мисля,че няма да се налага допълнителна смяна на компоненти а тази процедура щеше да излезе над 150лв. при конусна вилка с по-дебела ос. Много се надявам да няма изненади. Сега ще чакаме около 7-8 дни за доставка.
Ако някой ме "светне" по въпроса за помпите за вилка-от къде да купим някоя не много скъпа и имат ли разлика? А всъщност трябва ли ни или нагласена в сервиз по определен начин вилката си работи до някоя повреда или профилактика?
БЛАГОДАРЯ ОЩЕ ВЕДНЪЖ !
vvd
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Яну 17, 2018 1:42 pm

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот Yash » Вто Фев 06, 2018 9:44 pm

vvd написа: Ако някой ме "светне" по въпроса за помпите за вилка-от къде да купим някоя не много скъпа и имат ли разлика? А всъщност трябва ли ни или нагласена в сервиз по определен начин вилката си работи до някоя повреда или профилактика?

Има вероятност да дойде с помпа. Като взех моята в кутията имаше помпа и комплект за обезвъздушаване. С хидравлично дистанционно е.
Помпата си е нужна. Налягането се наглася според общото тегло на велосипедиста. Между 20 и 30% сгъване. А според терена, на който ще се кара може да се налага промяна.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Фев 06, 2018 10:41 pm

Също така при промяна на температурата винаги има нужда от лека корекция - помпата е задължителна. Купете най-евтината помпа - за такъв клас вилка няма смисъл от друга. Вилката ще дойде с пеперудка:
Included in delivery: fork incl. star nut
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот imarh » Съб Юли 28, 2018 8:45 pm

Здравейте,

Интересува ме дали накой е сменял именно Suntour XCM(или сходна пружина) с Manitou Markhor, защото съм пред абсолютно същата дилема? И конкретни впечатления от ъпгрейда от първо лице?
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот kibrorgat » Съб Юли 28, 2018 9:01 pm

imarh написа:Здравейте,

Интересува ме дали накой е сменял именно Suntour XCM(или сходна пружина) с Manitou Markhor, защото съм пред абсолютно същата дилема? И конкретни впечатления от ъпгрейда от първо лице?

същият ъпгрейд направих. разликата е огромна. до сега не бях карал с въздушна вилка и усещането е съвсем различно. малките неравности не ги усещам вече и колелото е доста по стабилно. също така е доооста по-лека от xcm-а.
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот imarh » Съб Юли 28, 2018 9:08 pm

kibrorgat написа:
imarh написа:Здравейте,

Интересува ме дали накой е сменял именно Suntour XCM(или сходна пружина) с Manitou Markhor, защото съм пред абсолютно същата дилема? И конкретни впечатления от ъпгрейда от първо лице?

същият ъпгрейд направих. разликата е огромна. до сега не бях карал с въздушна вилка и усещането е съвсем различно. малките неравности не ги усещам вече и колелото е доста по стабилно. също така е доооста по-лека от xcm-а.


Точно този ефект се търси - Кило и кусур надолу и истински шок, а не просто пружина! Мерсаж! А как седи въпроса със:
- Заключването(бих искал да остане дистанционно и когато пожелая да го щракам от кормилото)?
- Настройките поддръжката/помпането/помпата?
- С 12V компресор за кола имам ли шансове или задължително трябва да мъкна специална помпа с мен за всеки случай.
- Масла? Сервизиране на определен интервал/след спускане?
- И двете са с прав стрежен 1 и 1/8? 9мм ос? Свалям лапата с кормилото, спирачките, махам едната, слагам другата и връщам нещата? Чашките би трябвало да съвпаднат?

Става дума за ей това колело:
https://i.imged.pl/mtb-shockblaze-r6-27 ... okazja.jpg
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот kibrorgat » Съб Юли 28, 2018 10:37 pm

imarh написа:
kibrorgat написа:
imarh написа:Здравейте,

Интересува ме дали накой е сменял именно Suntour XCM(или сходна пружина) с Manitou Markhor, защото съм пред абсолютно същата дилема? И конкретни впечатления от ъпгрейда от първо лице?

същият ъпгрейд направих. разликата е огромна. до сега не бях карал с въздушна вилка и усещането е съвсем различно. малките неравности не ги усещам вече и колелото е доста по стабилно. също така е доооста по-лека от xcm-а.


Точно този ефект се търси - Кило и кусур надолу и истински шок, а не просто пружина! Мерсаж! А как седи въпроса със:
- Заключването(бих искал да остане дистанционно и когато пожелая да го щракам от кормилото)?
- Настройките поддръжката/помпането/помпата?
- С 12V компресор за кола имам ли шансове или задължително трябва да мъкна специална помпа с мен за всеки случай.
- Масла? Сервизиране на определен интервал/след спускане?
- И двете са с прав стрежен 1 и 1/8? 9мм ос? Свалям лапата с кормилото, спирачките, махам едната, слагам другата и връщам нещата? Чашките би трябвало да съвпаднат?

Става дума за ей това колело:
https://i.imged.pl/mtb-shockblaze-r6-27 ... okazja.jpg

-виждал съм да продават комплект с който се прави да е с дистанционно
-на вилката си има таблица с налягане/килограми. помпата най-евтината за вилка, която намериш
-никакъв шанс :D, но не ти трябва да я мъкнеш постоянно... по-скоро ти трябва само в началото на сезона (температурната разлика все пак променя налягането)
-нямам идея... рано ми е за това
-може да се наложи да се скъси стержена
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот billclinton » Съб Юли 28, 2018 10:39 pm

imarh написа:Точно този ефект се търси - Кило и кусур надолу и истински шок, а не просто пружина! Мерсаж! А как седи въпроса със:
- Заключването(бих искал да остане дистанционно и когато пожелая да го щракам от кормилото)?
- Настройките поддръжката/помпането/помпата?
- С 12V компресор за кола имам ли шансове или задължително трябва да мъкна специална помпа с мен за всеки случай.
- Масла? Сервизиране на определен интервал/след спускане?
- И двете са с прав стрежен 1 и 1/8? 9мм ос? Свалям лапата с кормилото, спирачките, махам едната, слагам другата и връщам нещата? Чашките би трябвало да съвпаднат?

Става дума за ей това колело:
https://i.imged.pl/mtb-shockblaze-r6-27 ... okazja.jpg


Грабвай вилката без да се замисляш - разликата е от земята до небето.
Помпа за вилка задължително - 30,40лева
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот imarh » Нед Юли 29, 2018 8:38 am

billclinton написа:
imarh написа:Точно този ефект се търси - Кило и кусур надолу и истински шок, а не просто пружина! Мерсаж! А как седи въпроса със:
- Заключването(бих искал да остане дистанционно и когато пожелая да го щракам от кормилото)?
- Настройките поддръжката/помпането/помпата?
- С 12V компресор за кола имам ли шансове или задължително трябва да мъкна специална помпа с мен за всеки случай.
- Масла? Сервизиране на определен интервал/след спускане?
- И двете са с прав стрежен 1 и 1/8? 9мм ос? Свалям лапата с кормилото, спирачките, махам едната, слагам другата и връщам нещата? Чашките би трябвало да съвпаднат?

Става дума за ей това колело:
https://i.imged.pl/mtb-shockblaze-r6-27 ... okazja.jpg


Грабвай вилката без да се замисляш - разликата е от земята до небето.
Помпа за вилка задължително - 30,40лева


Вие нямате милост бре! :D
И последен въпрос - До колкото знам, челото на рамката ми е конусовидо. Има ли смисъл да търся такава(tapered) вилка или ще е все тая?
(90кг съм, карам основно xc и в градът - бордюри и паркове, тук таме рядко някое скокче в южния или ловния, 1-2 състезания годишно от сорта на В100)
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот imarh » Нед Сеп 16, 2018 7:24 pm

Нова драма - Suntour Raidon(конус) или Manitou Markhor(права) ?
/челото ми е конус, останалото е 1:1/
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am

Re: Помощ за смяна на вилка

Мнениеот imarh » Пон Сеп 17, 2018 6:53 am

Добавям и Rocshox XC30 120 TК Air конус като вариант.
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am

Предишна

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 21 госта